Rīgas brīvosta, foto no arhīva

Latvijas ostu kravu apgrozījums turpina kristies, Krievijas ostas Baltijas jūrā aug

51
(atjaunots 09:48 14.05.2020)
Naftas un ogļu pieprasījuma kritums, Krievijas kravu aiziešana, Covid-19 izplatība negatīvi ietekmēja Latvijas ostu kravu apgrozījumu.

RĪGA, 14. maijs – Sputnik. Trīs lielāko Latvijas ostu kravu apgrozījums janvārī-aprīlī turpināja kristies. Rīgas ostā iekraušana samazinājusies par 25,2%, Ventspils ostā – par 41%, Liepājas ostā – par 22,7%.

Rīga

Rīgas ostas kravu apgrozījums šī gada pirmajos četros mēnešos samazinājies par 25,2%, līdz 8,23 miljoniem tonnu, vēsta "RŽD Partner".

Četru mēnešu laikā ir apstrādāti 4,95 miljoni tonnu beramkravu (-28,5%). No tām ogles – 1,27 miljoni tonnu (-64,6%), koka paletes – 816 tūkstoši tonnu (+20,7%), labība – 670 tūkstoši tonnu (+26,3%), minerālmēslojumi – 470 tūkstoši tonnu (-19,2%), koka šķeldas – 460,9 tūkstoši tonnu (+14,8%), rūdas – 283,1 tūkstoši tonnu (+97,3%).

Apstrādāto ģenerālo kravu apjoms sastāda 2,33 miljonus tonnu (-17,4%). Tai skaitā preces konteineros – 1,52 miljoni tonnu (-6,8%), konteineri – 152 247 tūkstoši TEU (-5,6%), koksne – 582,4 tūkstoši tonnu (-33,9%).

Rīgas ostā apstrādāto lejamkravu skaits četros mēnešos sastādīja 946,8 tūkstošus tonnu (-25,1%), naftas produktu – 931,6 tūkstoši tonnu (-25,8%).

Ventspils

Ventspils ostas kravu apgrozījums 2020. gada janvārī-aprīlī krities par 41%, salīdzinot ar analoģisko periodu pērn, – līdz 4,75 miljoniem tonnu.

Saskaņā ar ostas administrācijas datiem, lejamkravu iekraušanas apjoms krities par 11% - līdz 3,04 miljoniem tonnu, gāžamkravu apjoms samazinājies vairāk nekā četras reizes – līdz 846 tūkstošiem tonnu, ģenerālo kravu apjoms pieaudzis par 2,6% - līdz 869 tūkstošiem tonnu.

Kuģu ienākšanas ostā skaits samazinājies par 17% un sastādīja 457 vienības, tai skaitā 126 tankkuģi.

Liepāja

Liepājas ostas kravu apgrozījums janvārī-aprīlī samazinājies par 22,7%, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu – līdz 2,17 miljoniem tonnu, vēsta Portnews.

Tai skaitā labības iekraušanas apjomi samazinājušies par 2,2% - līdz 903,6 tūkstošiem tonnu, antracīta iekraušana samazinājusies piecas reizes – līdz 109,2 tūkstošiem tonnu, būvmateriālu iekraušana kritusies par 2,9% - līdz 271,9 tūkstošiem tonnu, naftas produktu iekraušana pieaugusi par 32,8% - līdz 166,7 tūkstošiem tonnu.

Pārvadāto Ro-Ro kravu skaits samazinājies par 13% - līdz 11 762 vienībām, ostas konteineru apgrozījums pieaudzis par 10% - līdz 1131 TEU.

Turpretim Baltijas jūras baseina Krievijas ostu kravu apgrozījums ir palielinājies par 3,3% - līdz 87,83 miljoniem tonnu. Sauso kravu iekraušana kritusies par 1,8% - līdz 35,18 miljoniem tonnu, lejamkravu – palielinājusies par 7% - līdz 52,65 miljoniem tonnu.

51
Tagi:
Krievija, Baltijas jūra, tranzīts, osta, Latvija
Pēc temata
Linkaits pastāstīja par Latvijas jauno ostu pārvaldes modeli: varasiestādes tās piesavinās
Lētāk stāvēt ostā, nekā vest naftu: Ventspils ostas kravu apgrozījums krities par 42%
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu
Krievijas ogļu iekraušanas samazināšanās liks Rīgas ostai samazināt investīciju apjomu
Elektroenerģijas skaitītāji, foto no arhīva

Latvijas valdība apstiprinājusi OIK samazināšanu par 23%

9
(atjaunots 08:31 23.09.2020)
Elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Valdība atbalstījusi Ekonomikas ministrijas ierosinājumu samazināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) līdz 17,51 eiro par megavatstundu no pašreizējiem 22,68 eiro, jeb par 23%, vēsta tvnet.lv.

OIK samazināšanai no "Latvenergo" dividendēm tiks atvēlēti 20 miljoni eiro.

2022. gadā OIK likmi plānots samazināt līdz 16,38 eiro par MWh, 2023. gadā – līdz 13,25 eiro.

Ministrija plānosaja samazināt OIK mazliet ātrāk – līdz 16,78 eiro par MWh 2021. gadā, tas ir, par 26%.

OIK ir elektrības cenas daļa, ko valsts novirza alternatīvās enerģētikas nozares atbalstam, dotējot mazās HES, vēja parkus, biomasas pārstrādi, biogāzes stacijas un citus elektroenerģijas ražotājus no atjaunojamajiem resursiem. OIK atbalsta mehānisms Latvijā tika izstrādāts no 2008. gada.

2017. gada beigās izcēlās skandāls ap "zaļās" enerģijas ražošanas atļauju izsniegšanu. Rudenī beidzās termiņš, līdz kuram pēdējiem uzņēmumiem, kas iesniedza pieteikumus, bija jānoslēdz tā saucamo zaļo elektrostaciju būvdarbi. Noskaidrojās, ka daudzi uzņēmumi nav noslēguši projektus, tomēr licences saglabāja un pārdeva patērētājiem nebūt ne "zaļas" izcelsmes elektroenerģiju par ievērojami lielākām cenām.

Valdība sāka diskusiju par OIK sistēmas atcelšanu.

Šī gada 27. februārī Tautsaimniecības komisijai tika iesniegts likumprojekts par OIK atcelšanu. Dokuments paredz, ka valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem avotiem tiks izmaksāts tikai no valsts budžeta, tāpēc elektrības patērētājiem – mājsaimniecībām un uzņemumiem OIK tiks atcelts.

Likumprojekta anotācijā teikts, ka, atceļot OIK, eklektroenerģijas maksājums mājsaimniecībām samazināsies vidēji par 15%, uzņēmēju peļņa varētu pieaugt apmēram par 0,44%, bet produktu un pakalpojumu ražošas cenas samazināsies apmēram par 0,2%.

Likumprojektu iesniedza partijas KPV LV frakcija, kuras pārstāvis Ralfs Nemiro tolaik ieņēma ekonomikas ministra posteni. Vēlāk viņš Saeimā ieņēma Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja posteni.

18. septembrī Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas atceļ OIK. Tomēr pret grozījumiem nobalsoja lielākā daļa koalīcijas deputātu. Kuluāros politiķi pauda šaubas par to, vai dokumentu izdosies pieņemt nākamajos lasījumos.

9
Tagi:
Latvenergo, OIK, Latvija
Pēc temata
Kariņu sarūgtināja Nemiro mēģinājums atcelt OIK
Melu ziņa no premjera: OIK atcelšana nogremdēs "Latvenergo"
Elektroenerģijas tirdzniecības jaunie noteikumi: kas tagad nemaksās OIK

Mājokļi padomju laika ēkās kļūst lētāki. Eksperts pastāstīja, kas sagaidāms

13
(atjaunots 07:50 23.09.2020)
Dzīvokļu cenas padomju laikā būvētajos daudzstāvu namos Rīgas mikrorajonos krītas, tomēr cenu sabrukums nav gaidāms, ir pārliecināti eksperti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Augustā bija vērojama dzīvokļu cenu krišanās padomju laikā būvētajos daudzstāvu namos Rīgā, tomēr eksperti uzskata, ka tuvāko 2-3 gadu laikā būtiska cenu lejupslīde nav sagaidāma, tomēr var kristies darījumu skaits, vēsta programma "Doma laukums" Latvijas radio 4.

Augustā cenas padomju laikā būvētajos daudzstāvu namos Rīgas mikrorajonos vidēji kritās līdz 807 eiro par kvadrātmetru. Šī cena ir aptuveni divreiz zemāka nekā 2007. gada jūlijā, kad pat neizremontētu sērijveida dzīvokļu cena sasniedza rekordu – 1620 eiro par kvadrātmetru.

Tomēr eksperti uzskata, ka būtiska dzīvokļu cenu lejupslīde nav sagaidāma.

"Cenu izmaiņas pusgada laikā sastāda tikai 1,5%. To var nosaukt pat par korekciju vai matemātisku kļūdu. Protams, cenu krišanās tendence pastāv, taču situācija tirgū ik mēnesi mazliet mainās," konstatēja kompānijas Arco Real Estate vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs.

Viņš prognozēja, ka tuvāko divu vai triju gadu laikā iespējama tikai apjoma, ne cenas lejupslīde.

Vienlaikus pēdējo gadu laikā jūtami pieaugušas cenas jaunajos projektos – pirmajā pusgadā dzīvokļu vidējā cena galvaspilsētas mikrorajonos pieaugusi līdz 1580 eiro par kvadrātmetru, lai arī pērnā gada pirmajā pusgadā tā sastādīja 1455 eiro.

Koronavīrusa pandēmijas fonā tendences nekustamo īpašumu tirgū mazliet mainījušās, atklāja eksperts. "Šajā pusgadā galvenā izvēle – istabu skaits. Koronavīrusa epidēmija ir ietekmējusi stāvokli: tagad cilvēki vēlas lielāku skaitu istabu, ne īpaši palielinot kopējo platību," pastāstīja Laukalējs.

13
Tagi:
nekustamais īpašums, Rīga
Pēc temata
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā
"Kadastrs" virs tirgus cenas: kam reforma atņems mājokli, un kurš piebāzīs kabatas
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jaunu māju Latvijā būs mazāk
Avangard

National Interest novērtējis Krievijas "Avangardu" draudus ASV

0
(atjaunots 10:49 23.09.2020)
"Avangard" pārvietojas hiperskaņas ātrumā, turklāt spēj manevrēt atmosfērā. Tā iespējas apgrūtina pretošanos ierocim.

RĪGA, 23. septembrisSputnikAmerikāņu publicists Pīters Sučiu savā rakstā izdevumam National Interest pastāstījis par Krievijas hiperskaņas bloku "Avangard". Viņš izteica pieņēmumu, ka ierocis metīs nopietnu izaicinājumu ASV, vēsta RIA Novosti.

Publikācijas autors atgādināja, ka "Avangard" pārvietojas hiperskaņas ātrumā, turklāt spēj manevrēt atmosfērā. Tā iespējas apgrūtina pretošanos ierocim. Viņš norādīja, ka, pēc Pekinas domām, Krievijas hiperskaņas starpkontinentālās ballistiskās raķetes ar kodollādiņiem var likvidēt ASV aizsardzību.

Sučiu uzsvēra, ka "Avangard" ir tikai viens no Krievijas lielā arsenāla komponentiem – tajā ir 528 starpkontinentālās sauszemes un zemūdens ballistiskās raķetes, kā arī kodolieroči, ko nogādā bumbvedēji.

Pie tam Savienoto Valstu pretraķešu aizsardzība ir paredzēta tikai "nelielam skaitam" starpkontinentālo ballistisko raķešu, ko var palaist Ziemeļkoreja, sūkstījās publicists.

Par hiperskaņas raķešu kompleksu "Avangard" Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmo reizi pastāstīja savā vēstījumā Federālajai sapulcei 2018. gadā. Toreiz viņš iepazīstināja arī ar citiem jaunajiem ieročiem. Tagad Krievija ir vienīgā valsts pasaulē, kas oficiāli informējusi: tās rīcībā ir hiperskaņas ieroči.

"Avangard" spēj lidot atmosfēras blīvajos slāņos, pārvietojoties starp kontinentiem ātrumā, kas pārsniedz Maha skaitli vairāk nekā 20 reizes. Dodoties uz mērķi, planējošais spārnotais bloks izpilda tā saucamos dziļos manevrus – gan uz sāniem par vairākiem tūkstošiem kilometru, gan augstumā. Šī iemesla dēļ tas ir absolūti neaizniedzams visiem pretgaisa un pretraķešu aizsardzības līdzekļiem.

0
Tagi:
ieroči, Krievija, ASV
Pēc temata
Hiperskaņas komplekss "Avangard" stājies kaujas dežūrā
Trieciens no dzīlēm. Ar ko Krievijai draud ASV hiperskaņas ieroči
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START
Ķīnā jauno Krievijas ieroci uzskata par biedējošāku, salīdzinājumā ar kodolbumbu