Eksperts: trešā daļa bezdarbnieku ASV nevarēs atgriezties darbā pēc pandēmijas

41
(atjaunots 21:43 03.05.2020)
Aprīļa beigās publicētie dati par bezdarbu ASV liecina, ka bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits sasniedzis gandrīz 18 miljonus cilvēku.

RĪGA, 2. maijs – Sputnik. Aptuveni trešā daļa amerikāņu, kuri zaudējuši darbu koronavīrusa pandēmijas dēļ, nevarēs tajā atgriezties pēc ierobežojumu atcelšanas, darbs ir jāmeklē jau tagad, uzskata lielā kadru atlases portāla "ZipRecruiter" darba tirgus speciāliste Džūlija Pollaka.

Aprīļa beigās publicētie dati par bezdarbu ASV liecina, ka bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits uzstādījis kārtējo rekordu – tas sasniedzis gandrīz 18 miljonus cilvēku.

"Mēs vērtējam, ka aptuveni 30% fiksēto atlaišanas gadījumu ir pastāvīgi, jo koronavīrusa pandēmija piespiedīs dažas kompānijas slēgt darbu uz visiem laikiem vai uz ilgu laiku būtiski samazināt izdevumus. Tātad miljoniem cilvēku būs vajadzīgs jauns darbs. Pārmaiņas darba tirgū var ilgt vairākus gadus," viņa pastāstīja RIA Novosti.

Pollaka konstatēja, ka sarakstā no 30 profesijām, kurās krasi sarucis publicēto vakanto vietu skaits, līdera vietas ieņem limuzīnu un taksometru vadītāji – pieprasījums krities par 82%. Viņiem seko personāla konsultanti, ielu tirgotāji, banku darbinieki. Starp vismazāk pieprasītajiem speciālistiem ir slimnieku kopējas un fizioterapeiti, šefpavāri un oficianti, dažādi palīgi un starta pozīcijas kompānijās.

Tomēr dažās nozarēs, gluži pretēji, vērojama strauja izaugsme. Piemēram, par 555% pieaudzis pārdevēju pieprasījums internetā, par 233% - noliktavu darbinieku, par 182% - platformas kravu automašīnu vadītāju, par 170% - piegādes partneru pieprasījums.

"Vārdu sakot, dažas kompānijas elektroniskās tirdzniecības jomā, tiešsaistes izklaides kompānijas, attālinātā darba programmatūras izstrādātāji, produktu veikali, aptiekas, dažas kompānijas, kas nodrošina treniņus mājās, un piegādes servisi pieņem papildu darbiniekus, lai tiktu galā ar pārdošanas apjomu un jaunu lietotāju skaita pieaugumu koronavīrusa pandēmijas rezultātā," secināja Pollaka.

Viņas slēdzieni apraksta situāciju: cilvēki strādā mājās un pasūta preču piegādes mājās. Piemēram, kompānija Amazon informēja, ka plāno pieņemt darbā 175 tūkstošus darbinieku, Facebook – 10 tūkstošus. Pollaka paskaidroja, ka kompānijas pielāgojas arī nepieciešamībai dāvāt iespēju strādāt mājās. Daudzas pēdējā laikā izstrādājušas nepieciešamos mehānismus.

"Kopš februāra beigām attālinātā darba piedāvājumu daļa pieaugusi par 800%," konstatēja eksperte.

Pollaka iesaka darbu zaudējušajiem cilvēkiem negaidīt pandēmijas beigas, bet gan meklēt kaut ko jau tagad, lai arī piedāvājumu ir mazāk un tagad ir grūti sameklēt piemērotu vakanci.

"Pie tam, domājams, augustā, kad beigsies pagarinātie bezdarba pabalsti, būs liels darba meklētāju skaits, tāpēc darba tirgus būs daudz sarežģītāks un konkurence augs," viņa piebilda.

11.martā Pasaules veselības organizācija izsludināja koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. Jaunākie dati liecina, ka pasaulē fiksēti vairāk nekā 3,34 miljoni inficēto, 239 tūkstoši cilvēku ir miruši.

41
Tagi:
bezdarbs, krīze, ekonomika, pandēmija, ASV
Pēc temata
Eiropu gatavo neatgriezeniskām pārmaiņām
Krituma rekords: ASV ekonomika saruks par 40%
"Darbu Rīgā zaudējuši, vecāki naudu nesūta": ārvalstu studenti ir izmisumā
Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti

4
(atjaunots 18:08 19.10.2020)
Valdībai izdevies atrast naudu mediķu algu celšanai tikai uz pašvaldību izdevumu apšņāpšanas rēķina.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 2021. gada budžets liecina par izmisumu un valdības nespēju vadīt valsti, uzskata Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis. Savas domas viņš atklāja radio Baltkom ēterā.

Aizvadītajā nedēļā, kad Saeima nobalsoja par budžeta paketes nodošanu komisijām, Dombrovskis savā lapā Facebook pastāstīja:

"Es cenšos katram budžetam atrast kādu ietilpīgu apzīmējumu. Tādējādi 2020. gada budžeta projekts bija (vēlētāju) "uzmešanas budžets". 2021.gada budžeta projektu es sauktu par "izmisuma budžetu".

Kāpēc? Paskaidrošu nākamnedēļ".

Radio ēterā viņš paskaidroja, ka budžeta projekts nepārprotami liecina – Latvijas valdība nekontrolē situāciju valstī.

"Jātniekam ir jāsēž zirgā, jākontrolē situācija. Citādi viņš ir zem zirga vēdera. Šis budžets skaidri liecina, ka jātnieks ir zem zirga. Zirgs viņu nes nezināmā virzienā," teica deputāts.

Pēc viņa vārdiem, mediķu algu palielināšanai 2021. gadā valdošie atraduši naudu, vienkārši pārvelkot deķi no pašvaldībām.

"Ilgus gadus bija ienākumu nodokļa sadales proporcija: 80% - pašvaldībām, 20% - valstij. Tā nemainījās pat 2008.-2009. gg. smagajā krīzē. Šodien mēs redzam, ka valdība palielinājusi savu daļu līdz 25% un tā sameklējusi naudu mediķu algām," piezīmēja Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka visi lēmumi par pabalstu celšanu, pēc būtības, ir piespiedu kārtā pieņemti, jo šogad Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona prasībām novērtēja, cik adekvāta ir sociālās aizsardzības sistēma valstī un atzina, ka Satversmei tā neatbilst.

"Otrs svarīgais "izmisuma budžeta" aspekts: visas piemaksas sociālajā sfērā ir saistītas ar Satversmes tiesas lēmumiem. Tātad valdība nav gatava palīdzēt bez piespiešanas. Trešais – mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas iznīcināšana, ko es prognozēju jau pirms pusgada," teica deputāts.

No 1. janvāra mikrouzņēmums saglabās savu statusu, ja tajā būs nodarbināts tikai 1 cilvēks (īpašnieks), nevis līdz 5 darbinieki, kā agrāk. No 15% līdz 25% pieaugs nodoklis, ko nāksies maksāt no gada apgrozījuma līdz 20 tūkstošu eiro apmērā. No apgrozījuma 20-40 tūkstošu eiro apmērā gadā nāksies maksāt 40%. Pārsniedzot šo robežu, mikrouzņēmums zaudē savu statusu un pāriet pie darba parastajā nodokļu režīmā.

4
Tagi:
Latvija, budžets, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Jurists: Latvija 30 gados iedzinusi postā ekonomiku un var palikt ar pusmiljonu cilvēku
Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek
"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija
Eiro, foto no arhīva

Uzkrājumu pat vienas algas apmērā valstī nav 64% iedzīvotāju

13
(atjaunots 14:53 19.10.2020)
Situācijā, kad cilvēkam ir viens vai vairāki no viņa materiāli atkarīgi cilvēki, taču nav uzkrājumu vai apdrošināšanas, valstī ir 29% iedzīvotāju. 64% iedzīvotāju nav uzkrājumu pat vienas algas apmērā.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Aptuveni pusei iedzīvotāju Latvijā (52%) ir tuvinieki, kas atkarīgi no viņu ienākumiem, tomēr trešajai daļai nav nekādu uzkrājumu vai dzīvības apdrošināšanas, kas nelaimes gadījumā ļautu vismaz daļēji atvieglot ģimenes un tuvinieku ikdienas dzīvi. Par to liecina Swedbank pētījums, vēsta Тvnet.lv.

Situācijā, kad cilvēkam ir viens vai vairāki no viņa materiāli atkarīgi cilvēki, taču nav uzkrājumu vai apdrošināšanas, valstī ir 29% iedzīvotāju. Igaunijā šī daļa sastāda 24%, Lietuvā – tikai 17%.

Mazliet vairāk nekā 25% pētījuma dalībnieku Baltijas valstīs atzina, ka viena ģimenes apgādātāja ilgstošas slimības vai nāves gadījumā viņi varētu segt ikdienas izdevumus tikai 1-3 mēnešu laikā (Latvijā - 32%, Igaunijā - 28%, Lietuvā - 27%). Tas nozīmē, ka pēc uzkrājumu iztērēšanas būtu nepieciešamas būtiskas pārmaiņas ikdienas dzīvē, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem.

Augstākā riska grupā ir cilvēki ar vienu vai vairākiem apgādājamajiem un kredītsaistībām.

Swedbank dati liecina, ka tikai 16% aktīvo klientu ir drošības spilvens vismaz trīs mēnešalgu apmērā, taču lielākajai daļai (64%) nav uzkrājumu pat vienas algas apmērā.

Iepriekš vēstīts, ka vismaz vienu reizi pēdējā gada laikā 45% mājsaimniecību Latvijā ir saskārušies ar līdzekļu trūkumu ikdienas vajadzību segšanai.

Vismaz viens aizņēmums ir 58% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk tā ir kredītkarte (19%), mājokļa kredīts (18%) vai neliels patēriņa aizņēmums (16%). Spilgti izteiktas grūtības ir cilvēkiem, kam ir trīs vai vairāk dažādu aizņēmumu: tādas ģimenes daudz biežāk pakļautas finanšu trūkuma riskam, ja nākas segt kaut kādus ārkārtas izdevumus – 58% (pret 39% vidējiem).

13
Tagi:
iedzīvotāji, Finanses, Latvija
Pēc temata
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus
Latvijas iedzīvotāji sākuši vairāk krāt. Bet ne vairāk par tūkstoti eiro
"Izķidātā un izmestā" Latvija integrēsies vienotajā Eirāzijā: biznesmeņa prognoze
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi