VID

Piga dīkstāves pabalsta vietā: ar viltīgiem filtriem atņemt cilvēkiem naudu

840
(atjaunots 15:46 02.04.2020)
VID filtri atņēmuši tiesības uz dīkstāves pabalstu desmitiem tūkstošu algotu darbinieku. Izņēmumu sarakstā ir pat invalīdi.

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Jūlija Granta. Apsolīto miljonu vietā Latvijas Valsts ieņēmumu dienests apņēmies izmaksāt par dīkstāvi mazliet vairāk nekā 51 tūkstošus eiro. Tos saņems 214 darbinieki no 62 uzņēmumiem, vidēji – 238 eiro katram. Veiksminieki izsprukuši cauri 15 filtriem, ko nodokļu dienests uzstādījis pabalstu pretendentiem.

Sākotnēji tika ziņots, ka pabalstus 700 eiro apmērā saņems 72 707 cilvēki no 17 453 uzņēmumiem, kuri cietuši darbības pārtraukšanas rezultātā.

Jau Ministru kabineta noteikumu izstrādes procesā izskanēja runas par to, ka pienācis "patiesības brīdis" zemiskiem uzņēmējiem, kuri nav savlaicīgi un pilnībā norēķinājušies ar valsti. Par to runāja, piemēram, bijusī VID vadītāja Ināra Pētersone.

Birokrātiskie prāti izgudroja 15 izņēmumus, lai atstātu pretendentus bez pabalstiem. Piemēram, uzņēmuma nodokļu parāds apmērā no 150 eiro. Marta beigās tāds bija 44 tūkstošiem juridisku un fizisku personu. 150 eiro – tas ir viens sociālais nodoklis par minimālo algu, tātad nemaksātāju sarakstā iekļūt bija gluži vienkārši. Taču pabalsta mērķis ir atbalstīs cilvēkus, nevis izrēķināties ar uzņēmējiem, par kuriem darbinieki vispār nav atbildīgi…

Tāpat izņēmumu sarakstā ir noteikums: ja triju gadu laikā pirms krīzes uzņēmējs nokavējis nodokļu nomaksu un viņam aprēķināta soda nauda, viņa darbinieki tāpat paliek ar garu degunu.

Vēl viens šķērslis – VID reģistrētās (NACE otrā redakcija, 2006.gads) uzņēmuma darbības klasifikācijas neatbilstība MK noteikumiem. Šī filtra jēga ir grūti saprotama: sen strādājošie uzņēmumi, iespējams, nepārbauda klasifikāciju un nekad agrāk kļūdas darbības kodā nav veidojušas pamatu sankcijām. Pietiek ar vienkāršu skaidrojošu vēstuli no uzņēmuma un bankas konta izrakstu, lai noteiktu, vai firma cietusi epidēmijas rezultātā.

Pabalsti nepienākas cietušā uzņēmuma valdes un padomes locekļiem. Patiešām, kāpēc būtu jābaro tie treknie runči? Viņiem tak noteikti naudas podi dārzos aprakti, aptvēra ministri. Pie tam neviens valsts uzņēmuma vadītājs, izņemot airBaltic šefu Martinu Gausu, no algas neatsakās. Dīvaini. Ar tādiem uzkrājumiem un īpašumiem…

Necilvēcīgākais izņēmums – atņemt pabalstus invalīdiem, kuri saņem pensijas. I grupai, kas agrāk centās nopelnīt iztiku, ieteikts samazināt apetīti līdz valsts pabalstam 128 eiro apmērā (196,30 eiro invalīdiem no  bērnības). II grupai – līdz 112 eiro (no bērnības – 171,77). III grupai būs jāmēģina izdzīvot ar 80 eiro (nu, lielākais – ar 122,69). Pie tam invalīdi tieši tāpat maksā sociālo nodokli no algas – viņiem ir atlaide tikai ienākumu nodokļa aprēķinā 

Līdz 30.martam izskatīti 1195 iesniegumi dīkstāves pabalstu salņemšanai 5875 algotiem darbiniekiem. VID to skaitu apšņāpis 27 reizes.

Zīmīgi, ka valsts aparāta darbiniekiem, arī VID ierēdņiem, kuri pārtraukuši apmeklētāju pieņemšanu, neviens neplāno samazināt algu. Viņiem nepienākas dīkstāves pabalsti, lai arī vajadzētu: tie tomēr ir 75% no algas bruto, taču ne vairāk kā 700 eiro. Nevienam jau roka nepacelsies izmaksāt viņiem 238 eiro.

840
Tagi:
pabalsti, Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Daudziem vienkārši nebūs naudas": cilvēki šausminās par epidēmijas sekām
Atņēma iedzīvotājiem 400 miljonus: Švecova asi kritizē atbalsta programmu
Domino efekts: krīze koronavīrusa pandēmijas dēļ pakāpeniski skars visas nozares
Sēdiet mājās: infektologs pastāstīja, kā Latvija var izvairīties no Itālijas scenārija
Jūrmala

Uzturēšanās atļauja apmaiņā pret mājokļa iegādi: vairums iedzīvotāju atbalsta programmu

1
(atjaunots 17:18 02.06.2020)
Lai arī premjers Kariņš uzskata, ka Uzturēšanās atļaujas piešķiršanas programma apmaiņā pret investīcijām ir izsmēlusi sevi, vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šī iespēja ir jāsaglabā.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Atšķirībā no Latvijas premjera, gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzstājas par iespējas saglabāšanu saņemt Uzturēšanās atļauju apmaiņā pret mājokļa iegādi vai investīcijām. Šādi ir Kantar TNS aptaujas dati iedzīvotāju vidū vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kurus publicēja TV3

Par esošās Uzturēšanās atļaujas programmas investoriem saglabāšanu izteicās 48% aptaujāto. Pret – mazāk nekā trešā daļa (32%). Vēl piektajai daļa respondentu (20%) nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Jau marta sākumā premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka gribētāju skaits iegūt Uzturēšanās atļauju Latvijā apmaiņā pret investīcijām ir ievērojami sarucis un programma ir zaudējusi savu aktualitāti, tādēļ tā esot jālikvidē.

Ne visas valdības partijas atbalsta šādu viedokli, tādēļ ministrijā uzdots līdz jūnijam sagatavot piedāvājumus šīs programmas ierobežošanai.

1
Tagi:
aptauja, uzturēšanās atļauja
Pēc temata
Trīs pirkstu kombinācija: bez Krievijas pircējiem cieš nekustamo īpašumu tirgus
Uzturēšanās atļauja turpina strādāt: ārzemnieki ieguldījuši Latvijā 1,5 miljardus eiro
KF ĀM palīdzēs atgriezties Latvijā Krievijas pilsoņiem, kuriem šeit ir palikušas ģimenes
Krišjānis Kariņš

Kariņa recepte: sadalīt divus miljardus eiro

11
(atjaunots 17:11 02.06.2020)
Lēmumu par valsts budžeta divu miljardu eiro sadali pieņēma nevis valdībā un ne Saeimā, bet gan Satversmē nenorādītā veidojumā, kurš saucas Koalīcijas partiju sadarbības padome.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc koalīcijas padomes sēdes, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka krīzes seku pārvarēšanai un ekonomikas atdzīvināšanai tuvāko divu gadu laikā būs pieejami divi miljardi eiro.

Valdības vadītāja paziņojums, protams, atstāja iespaidu publikā, taču radīja ne mazumu jautājumu un aizdomu. Sākot ar to, ka lēmumu par valsts budžeta naudas sadali pieņēma nevis valdībā vai Saeimā, bet gan absolūti nekonstitucionālā veidojumā ar nosaukumu Koalīcijas partiju sadarbības padome. Sekojot līdzi loģikai, šāda līmeņa jautājumi bija jāpieņem valdībai un jāapstiprina Saeimai. Taču vienoties nolēma "aiz aizvērtām durvīm" padomē.

Tomēr pat valdošajā koalīcijā, cik var nospriest pēc izteiktajiem paziņojumiem, nav pilnas saskaņas par pieņemtajiem lēmumiem. Premjers paziņoja, ka debates koalīcijas sēdē "bijušas interesantas un saspringtas". Bet tomēr izdevās vienoties par sekojošo gadu stratēģiskajām investīcijām.

Koalīcija pieņēma lēmumu tuvāko divu gadu laikā novirzīt ekonomikas atveseļošanai divus miljardus eiro. "Ja pagājušajā nedēļā pieņēmām lēmumu par to, kā naudu ieguldīt, tad tagad būs konkrēti par kategorijām. Nauda būs sadalīta aptuveni trīs vienādās daļās starp pabalstiem, infrastruktūru un modernizāciju. Domāju, ka varēsim ieviest skaidrību par to, kā varēs pārvarēt krīzi," atzīmēja premjers Kariņš.

Pēc valdības vadītāja sacītā, katrai no minētajām kategorijām tiks piešķirti aptuveni 660 miljoni eiro. Šeit ietilpst arī 32 miljoni eiro, kas iepriekš tika paredzēti kultūrai, kā arī 42 miljoni eiro – zinātnes attīstībai. Pēc premjera sacītā, līdzekļi tiks piešķirti arī tūrisma attīstībai "un citiem procesiem". "Lielā politiskā diskusija, kas aizkadrā ilgusi vairākas nedēļas, veiksmīgi noapaļota. Risinājums ir labs valstij un tautsaimniecībai. Katram ministram un politiskajam spēkam tur būs, ko uzrādīt," paziņoja Krišjānis Kariņš.

Papildinot valdības vadītāja sacīto, Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Gatis Eglītis paziņoja, ka, neskaitot minētās kultūru un zinātni, "daudzi miljoni eiro" tiks piešķirti sportam. Tāpat nauda ir paredzēta namu siltināšanas programmas attīstībai, valsts fonda "Altum" finansēšanai, ar kura starpniecību uzņēmumi saņems atbalstu, kā arī demogrāfijas uzlabošanai un citiem pasākumiem. Taču Gatis Eglītis norādīja arī uz domstarpībām koalīcijā: "Novērots, ka publiski runājam par lieliem cipariem, bet tikmēr varam vairākas stundas koalīcijā pavadīt, strīdoties par 300 000 eiro." Kādiem mērķiem tika paredzēta šī summa, palicis nezināms.

"Attīstībai/Par!" frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts pēc pārrunām atzīmēja, ka šogad nepieciešams līdz galam atrisināt jautājumu par veselības aprūpes nozares darbinieku algas paaugstinājumu, "kura virzība iepriekš ievilkās". Tāpat viņš pozitīvi novērtēja panāktās vienošanās par ieplānoto veselības aprūpes sistēmas finansējumu tuvākajam pusotram gadam. Rīcības plāns, pēc Pavļuta sacītā, ietver sevī slimnīcu tīkla reformu, lai pakalpojumi tiktu sniegti pilnā atbilstībā ar iedzīvotāju vajadzībām un budžetam optimālā viedā. Kopumā, valdība grasās atbalstīt veselības ministres Ilzes Viņķeles izstrādāto dažāda līmeņa slimnīcu izveidošanas plānu. Līdz gada beigām Ministru kabinets grasās ieviest pilnu skaidrību attiecībā uz to, kur kādas slimnīcas paliks un kādus pakalpojumus tās sniegs.

Paralēli tam, kad valdības ēkā notika koalīcijas padomes sanāksme, Saeimā Budžeta un finanšu komisijas sēdē tika apspriesti grozījumi, kurus valdība piedāvājusi likumprojektam par krīzes seku pārvarēšanu. Šis dokuments tiks iesniegts izskatīšanai kādā no tuvākajām Saeimas sēdēm.

Komisijā opozīcija uzstājās pret grozījumiem – tā iemesla pēc, ka tie paredz varas koncentrēšanos premjerministra un finanšu ministra rokās tik svarīgos jautājumos, kā valsts līdzekļu sadale, papildu naudas piesaistīšanas nepieciešamības jautājumu lemšana, izmantojot aizdevumus un citus veidus. Būtībā, Saeima no šādu lēmumu pieņemšanas tiek atstādināta. Jo īpaši Saeimas opozīcija.

Ieviestā attālinātā balsošanas sistēma "e-Saeima" faktiski atņēmusi opozīcijai iespējas ietekmēt Saeimas koalīcijas vairākuma lēmumu pieņemšanu. Politiskajās aprindās šīs sistēmas ieviešanu jau iesaukuši par "elektronisko parlamenta demontāžu".

Opozīcijā ir pilnībā pārliecināti, ka valdības politika, visticamāk, koncentrēsies uz ierēdņu aparāta un lielo kompāniju, nevis parasto iedzīvotāju vajadzībām. To apstiprina arī dīkstāves pabalsti 4 eiro apmērā mēnesī, kurus saņēma atsevišķi bezdarbnieki. Tā ir arī koalīcijas nevēlēšanās piešķirt katram darbu zaudējušajam cilvēkam ikmēneša papildu pabalstu vismaz 180 eiro apmērā. Tikmēr vienīgais nozares uzņēmums – airBaltic (jā, nacionālā lidsabiedrība, valsts lepnums un t.t.) – saņēma 280 miljonus eiro. Tātad, būtībā, jau lielu daļu no sekojošo divu gadu budžeta.

"Mums ir pienākums palīdzēt ne visiem, kas elpo, bet tiem, kas maksā nodokļus," aptuveni šādu frāzi Saeimas tribīnē izteica koalīcijas deputāts Atis Zakatistovs. Tajā, pēc opozīcijas domām, slēpjas visa valdības partiju valsts atbalsta sadalīšanas būtība. Tas arī sniedz pamatu ar zināmu neuzticību izturēties pret paziņojumiem par pārdomātu divu miljardu eiro sadali no valsts budžeta.

11
Tagi:
Krišjānis Kariņš, koalīcija, ekonomika
Pēc temata
Kučinskis: nodokļu sistēma ir jāmaina, taču tā, lai nenobiedētu biznesu
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Laiks beidzot ķerties pie kultūras: ministrs izdomājis, kā uzsildīt ekonomiku