VID

Piga dīkstāves pabalsta vietā: ar viltīgiem filtriem atņemt cilvēkiem naudu

840
(atjaunots 15:46 02.04.2020)
VID filtri atņēmuši tiesības uz dīkstāves pabalstu desmitiem tūkstošu algotu darbinieku. Izņēmumu sarakstā ir pat invalīdi.

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Jūlija Granta. Apsolīto miljonu vietā Latvijas Valsts ieņēmumu dienests apņēmies izmaksāt par dīkstāvi mazliet vairāk nekā 51 tūkstošus eiro. Tos saņems 214 darbinieki no 62 uzņēmumiem, vidēji – 238 eiro katram. Veiksminieki izsprukuši cauri 15 filtriem, ko nodokļu dienests uzstādījis pabalstu pretendentiem.

Sākotnēji tika ziņots, ka pabalstus 700 eiro apmērā saņems 72 707 cilvēki no 17 453 uzņēmumiem, kuri cietuši darbības pārtraukšanas rezultātā.

Jau Ministru kabineta noteikumu izstrādes procesā izskanēja runas par to, ka pienācis "patiesības brīdis" zemiskiem uzņēmējiem, kuri nav savlaicīgi un pilnībā norēķinājušies ar valsti. Par to runāja, piemēram, bijusī VID vadītāja Ināra Pētersone.

Birokrātiskie prāti izgudroja 15 izņēmumus, lai atstātu pretendentus bez pabalstiem. Piemēram, uzņēmuma nodokļu parāds apmērā no 150 eiro. Marta beigās tāds bija 44 tūkstošiem juridisku un fizisku personu. 150 eiro – tas ir viens sociālais nodoklis par minimālo algu, tātad nemaksātāju sarakstā iekļūt bija gluži vienkārši. Taču pabalsta mērķis ir atbalstīs cilvēkus, nevis izrēķināties ar uzņēmējiem, par kuriem darbinieki vispār nav atbildīgi…

Tāpat izņēmumu sarakstā ir noteikums: ja triju gadu laikā pirms krīzes uzņēmējs nokavējis nodokļu nomaksu un viņam aprēķināta soda nauda, viņa darbinieki tāpat paliek ar garu degunu.

Vēl viens šķērslis – VID reģistrētās (NACE otrā redakcija, 2006.gads) uzņēmuma darbības klasifikācijas neatbilstība MK noteikumiem. Šī filtra jēga ir grūti saprotama: sen strādājošie uzņēmumi, iespējams, nepārbauda klasifikāciju un nekad agrāk kļūdas darbības kodā nav veidojušas pamatu sankcijām. Pietiek ar vienkāršu skaidrojošu vēstuli no uzņēmuma un bankas konta izrakstu, lai noteiktu, vai firma cietusi epidēmijas rezultātā.

Pabalsti nepienākas cietušā uzņēmuma valdes un padomes locekļiem. Patiešām, kāpēc būtu jābaro tie treknie runči? Viņiem tak noteikti naudas podi dārzos aprakti, aptvēra ministri. Pie tam neviens valsts uzņēmuma vadītājs, izņemot airBaltic šefu Martinu Gausu, no algas neatsakās. Dīvaini. Ar tādiem uzkrājumiem un īpašumiem…

Necilvēcīgākais izņēmums – atņemt pabalstus invalīdiem, kuri saņem pensijas. I grupai, kas agrāk centās nopelnīt iztiku, ieteikts samazināt apetīti līdz valsts pabalstam 128 eiro apmērā (196,30 eiro invalīdiem no  bērnības). II grupai – līdz 112 eiro (no bērnības – 171,77). III grupai būs jāmēģina izdzīvot ar 80 eiro (nu, lielākais – ar 122,69). Pie tam invalīdi tieši tāpat maksā sociālo nodokli no algas – viņiem ir atlaide tikai ienākumu nodokļa aprēķinā 

Līdz 30.martam izskatīti 1195 iesniegumi dīkstāves pabalstu salņemšanai 5875 algotiem darbiniekiem. VID to skaitu apšņāpis 27 reizes.

Zīmīgi, ka valsts aparāta darbiniekiem, arī VID ierēdņiem, kuri pārtraukuši apmeklētāju pieņemšanu, neviens neplāno samazināt algu. Viņiem nepienākas dīkstāves pabalsti, lai arī vajadzētu: tie tomēr ir 75% no algas bruto, taču ne vairāk kā 700 eiro. Nevienam jau roka nepacelsies izmaksāt viņiem 238 eiro.

840
Tagi:
pabalsts, Valsts ieņēmumu dienests, Latvija
Pēc temata
"Daudziem vienkārši nebūs naudas": cilvēki šausminās par epidēmijas sekām
Atņēma iedzīvotājiem 400 miljonus: Švecova asi kritizē atbalsta programmu
Domino efekts: krīze koronavīrusa pandēmijas dēļ pakāpeniski skars visas nozares
Sēdiet mājās: infektologs pastāstīja, kā Latvija var izvairīties no Itālijas scenārija
Dzintars

"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro

14
(atjaunots 08:22 03.06.2020)
Šonedēļ ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce, tomēr pandēmijas dēļ tā notiks rakstiskā režīmā, tāpēc bijušie darbinieki ir nobažījušies par to, ka viņu viedoklis netiks sadzirdēts.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Kosmētikas ražotājs AS "Dzintars" palicis parādā saviem darbiniekiem 640 tūkstošus eiro, vēsta jauns.lv.

Divi simti datbinieku, kuri strādāja "Dzintara" fabrikā, palikuši ne tikai bez darba, bet arī bez algas. Daži nav saņēmuši atalgojumu par pusi mēneša, daži – par vairākiem mēnešiem. Dokumenti liecina, ka uzņēmumam jāizmaksā darbiniekiem 640 tūkstoši eiro un vairāk nekā 200 tūkstoši eiro – akcionāriem, kopējie maksātnespējas izdevumi pārsnieguši miljonu eiro.

Piektdien, 5. jūnijā ieplānota ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce tomēr ārkārtējās situācijas režīma apstākļos to nolemts organizēt rakstiskā formā. Tas pārsteidzis daudzus darbiniekus, jo viņi nevarēs paust savu viedokli sapulces gaitā.

Iepriekš uzņēmuma administrators Jānis Ozoliņš izstādīja pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas. Kopumā tiks pardotas 749 vienības, to starpā – ražošanas iekārtas, transports, kā arī citi uzņēmuma īpašumi.

Visa īpašuma kopsumma tiek vērtēta aptuveni 534 300 eiro apmērā, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19. jūnijam, visi interesenti var tās apskatīt pirms iegādes.

14
Tagi:
Dzintars
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
"Dzintars" atjauno divu veikalu darbu Rīgā
Jūrmala

Uzturēšanās atļauja apmaiņā pret mājokļa iegādi: vairums iedzīvotāju atbalsta programmu

23
(atjaunots 17:18 02.06.2020)
Lai arī premjers Kariņš uzskata, ka Uzturēšanās atļaujas piešķiršanas programma apmaiņā pret investīcijām ir izsmēlusi sevi, vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šī iespēja ir jāsaglabā.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Atšķirībā no Latvijas premjera, gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzstājas par iespējas saglabāšanu saņemt Uzturēšanās atļauju apmaiņā pret mājokļa iegādi vai investīcijām. Šādi ir Kantar TNS aptaujas dati iedzīvotāju vidū vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kurus publicēja TV3

Par esošās Uzturēšanās atļaujas programmas investoriem saglabāšanu izteicās 48% aptaujāto. Pret – mazāk nekā trešā daļa (32%). Vēl piektajai daļa respondentu (20%) nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Jau marta sākumā premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka gribētāju skaits iegūt Uzturēšanās atļauju Latvijā apmaiņā pret investīcijām ir ievērojami sarucis un programma ir zaudējusi savu aktualitāti, tādēļ tā esot jālikvidē.

Ne visas valdības partijas atbalsta šādu viedokli, tādēļ ministrijā uzdots līdz jūnijam sagatavot piedāvājumus šīs programmas ierobežošanai.

23
Tagi:
aptauja, uzturēšanās atļauja
Pēc temata
Trīs pirkstu kombinācija: bez Krievijas pircējiem cieš nekustamo īpašumu tirgus
Uzturēšanās atļauja turpina strādāt: ārzemnieki ieguldījuši Latvijā 1,5 miljardus eiro
KF ĀM palīdzēs atgriezties Latvijā Krievijas pilsoņiem, kuriem šeit ir palikušas ģimenes

Kas jauns kosmosā? Fantastiskas zvaigžņu ziņas fotogrāfijās

0
(atjaunots 14:10 03.06.2020)
 • Jupitera dienvidu puslode
 • Astronauti Duglass Hērlijs un Roberts Benkens kosmosa kuģī Crew Dragon
 • Kravas kuģa Cygnus atiešana no Starptautiskās kosmosa stacijas
 • Zvaigžņu mirdzums melno debesu fonā
 • Saulriets no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Isikkula ezers līdz ar to ieskaujošajām Tjaņšaņa ziemeļu grēdām, Kirgīzija
 • Spirālveida galaktikas NGC 5426 un NGC 5427
 • Zeme no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
 • Spirālveida galaktika NGC 4100
 • Vedēja sistēmas AB attēls ar apļveida disku
 • Kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System (SSRMS)
 • Kosmiskā krēsla no Starptautiskās kosmosa stacijas borta
Uz Zemes turpinās cīņa ar Covid-19 pandēmiju, un visi gaida ziņas, tomēr šis un tas jauns notiek arī kosmosā.

Skaistākie kadri mūsu fotogrāfiju izlasē palīdzēs jums uz kādu brīdi piemirst problēmas uz Zemes.

Paskatieties, kā izskatās pundurgalaktika KK 246, pazīstama arī kā ESO 461−036, kā kosmosā strādā kanādiešu manipulators Space Station Robotic Manipulator System, kā izskatās Isikkula ezers no orbītas un daudz kas cits interesants.

0