Finanses

Bank of America: ASV sākusies ekonomiskā krīze

118
(atjaunots 22:51 24.03.2020)
ASV ekonomika noslēgusi ilggadējo izaugsmes periodu un saskārusies ar recesiju, informēja Bank of America.

Plaša krīze ir neizbēgama, apliecina arī divi vadošie valsts finanšu institūti – Goldman Sachs un Morgan Stanley. Par to, cik tā būs ilga un kādas nelaimes nesīs, portālā RIA Novosti stāsta Nataļja Dembinska.

Koronavīruss atņem darbu

Bank of America (BofA) uzskata, ka krīze būs viena no spēcīgākajām vēsturē. Jau otrajā ceturksnī IKP kritīsies par 12% - rekords kopš Otrā pasaules kara laikiem. Galvenie iemesli – lietišķās aktivitātes kritums un patērētāju izdevumu samazināšanās koronavīrusa dēļ.

"Mēs oficiāli paziņojam, ka ASV ekonomikā iestājusies recesija, tā pievienojusies pārējai pasaulei," teikts atskaitē, ko sagatavojuši analītiķi Bank of Amerika vadošās ekonomistes Mišelas Meieres vadībā.

Pēc viņas domām, "dziļais kritiens jau ir sācies", jo koronavīruss skāris gandrīz visus sektorus.

Tas neizbēgami novedīs pie bezdarba un iedzīvotāju ienākumu krišanās. Otrā ceturkšņa laikā darba vietas zaudēs pa miljonam amerikāņu mēnesī. Galu galā bezdarbs sasniegs 3,5 miljonus cilvēku. Šī situācija visvairāk skars izklaides industriju, transportu, viesmīlības biznesu un mazumtirdzniecību.

Jau pašlaik krasi pieaudzis cilvēku skaits, kuri vēršas pēc bezdarbnieka pabalsta, jo kompānijas atlaidušas cilvēkus kā drošības pasākumu pret Covid-19 izplatīšanos. Aizvadītajā nedēļā saņemti 281 tūkst. pieteikumu – tas ir lielākais rādītājs divu gadu laikā (analītiķi gaidīja ne vairāk kā 220 tūkstošus). Galvenie cietušie ir zemu kvalificēti darbinieki ar stundas likmi.

"Tāds ir lejup slīdošās ekonomiskās aktivitātes efekts: ārējais šoks liek patērētājiem tērēt mazāk naudas, uzņēmumi saņem mazāku peļņu un rezultātā atlaiž darbiniekus," paskaidroja Kriss Rupki, "MUFG Union Bank" galvenais finansiālais ekonomists.

Tiesa, pēc viņa domām, personāla samazināšana ir pagaidu pasākums. Darba devēji sauks atpakaļ atlaistos, tiklīdz epidēmija samazināsies. Taču nevienam nav zināms, kad tas notiks. Baltais nams pieļauj, ka cīņa ar koronavīrusu ilgs 18 mēnešus.

Abas pārējās ASV vadošās bankas – "Goldman Sachs" un "Morgan Stanley" , arī ziņo par recesijas sākumu. "Morgan Stanley" uzskata par "bāzes scenāriju" globālā IKP pieauguma palēnināšanos par 0,9% šī gada periodā. "Goldman Sachs" ir vēl pesimistiskāka – tā prognozē 1,25%.

Par to brīdināja arī Starptautisko finanšu institūts Vašingtonā. Jaunākie dati liecina, ka 2020.gadā pasaules ekonomika pieaugs nevis par 1,6%, bet gan tikai par 0,4%. IIF jau otro reizi mēneša laikā būtiski pasliktina prognozi. Jau marta sākumā eksperti minēja 2,6%.

Tagad institūta analītiķi ir pārliecināti, ka trešo daļu globālās ekonomikas apņēmusi krīzi. Piemēram, recesija ir vērojama ASV, Eiropas Savienībā un Japānā, kas veido 15,1%, 11% un 4% no pasaules IKP atbilstoši. Pēc IIF domām, kritums vilksies vismaz līdz gada vidum.

© Sputnik / Вера Голосова

Par to, ka ASV ekonomikā izaugsme ir pārtrūkusi, ziņoja arī viena no lielākajām biznesa skolām valstī – "UCLA Anderson". Tur uzskata, ka pārmaiņas uz labo pusi gaidāmas tikai septembra beigās. Valsts ekonomika saruks par 6,5% otrajā ceturksnī, par 1,9% - trešajā.

Atgādināsim, ka par recesiju ekonomisti uzskata situāciju, kurā divus ceturkšņus pēc kārtas vērojama negatīva ekonomiskā izaugsme, kas mērojama IKP – ar visu valstī ražoto preču un pakalpojumu vērtību.

BofA uzsver, ka ekonomikas krituma dziļums un tālākās atjaunošanās ātrums ir atkarīgs no valsts politikas efektivitātes. "Federālā rezervju sistēma pievērsusies finanšu sistēmas likviditātes nodrošināšanai, savukārt federālajai valdībai ir jānodarbojas ar likviditātes krīzi reālajā sektorā," aicina BofA ekonomisti.

Ekonomiku piebeigs slāneklis

Analītiķi konstatē: ar valsts ekonomika nekad nav saskarusies ar tāda mēroga problēmām – ne pēc 11.septembra teroraktiem, ne 2008.gada "lielās recesijas" laikā. Toreiz bezdarbs sasniedza 10%, bet IKP kritās vairāk nekā par 4%. Tagad, saskaņā ar ASV finanšu ministra Stīvena Mnučina prognozi, bezdarbs var pieaugt līdz 20%, ja valdība nespers agresīvus soļus, lai apturētu pandēmijas ietekmi ekonomikā.

Žurnāls The Hill atzīmē, ka epidēmijas ekonomiskās sekas ASV būtiski padziļinājis Krievijas un Saūda Arābijas strīds naftas tirgū. Tagad jau ir skaidrs, ka cenu kara pirmais upuris būs ASV slānekļa industrija.

"Lai arī OPEC vadība cer, ka cenu kritums kļūs par abu naftas smagsvarnieku samierināšanās katalizatoru, Putins, spriežot pēc visa, neplāno ātri piekāpties, norādīja "RBC Сapital Markets" izejvielu stratēģe Helima Krofta. – Šķiet, Krievija apņēmusies likvidēt amerikāņu slānekļa kompāniju daļu tirgū, atbildot uz ASV sankcijām.

Analītiķe atzīmēja, ka Trampa administrācija "ne vienu reizi vien lielījusies ar spēju sodīt pretiniekus ārpolitikā, strauji ierobežojot to naftas eksportu, un pie tam būt drošībā no cenu ietekmes, ņemot vērā solīdās iekšējās energonesēju piegādes".

Taču atšķirībā no Saūda Arābijas un Krievijas kompānijām, amerikāņu slānekļa kompānijas tagadējās cenas nepārdzīvos. Savukārt enerģētiskās nozares sarukums un pasaulē lielākā naftas ražotāja statusa zudums nodarīs milzīgu triecienu visai ekonomikai.

118
Tagi:
ekonomiskā krīze, ASV
Pēc temata
Naftas cenas un alternatīvās enerģētikas krahs. Kurš gūst labumu?
Amerika prāto, kā sodīt Krieviju par naftas tirgus sabrukumu
Sliktāk, nekā tirdzniecības kari: eksperts novērtēja koronavīrusa ietekmi uz ekonomiku

Ierēdņiem algu - 3000 eiro, biznesam - jaunus nodokļus: Saeima apstiprināja likumprojektus

12
(atjaunots 11:00 08.05.2021)
SEPLP un NEPLP locekļiem pacels algu līdz 3000 eiro, bet Latvijas mazo biznesu gaida nodokļu palielināšana.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. 6. maija Saeimas plenārsēdē likumprojekti tika izskatīti pēc tādas kārtas: sākumā ierēdņiem pacēla algas, un tad apsprieda nodokļu paaugstināšanu uzņēmējiem.

3000 eiro – plašsaziņas līdzekļu padomes locekļiem

Latvijas Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu darbinieku atlīdzības likumā. Lēmuma projekts paredz ievērojamu algu palielināšanu Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļiem. Atgādinām, ka pirms gada TV un radio raidījumu uzraudzība valstī tika veikta tikai Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes spēkiem. Pagājušajā gadā, pēc lēmuma pieņemšanas par sabiedrisko mediju apvienošanos vienotā struktūrā, šīs organizācijas kontrolei tika pieņemts lēmums par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes izveidošanu. Nacionālā padome tagad kontrolē privāto elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbu.

Sabiedrisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu algas paaugstinās līdz 3000 eiro, bet padomes priekšsēdētājs saņems līdz 3200 eiro "uz rokām". Saskaņā ar likuma esošo redakciju, padomes locekļu atalgojums noteikts līdz 2368 eiro pirms nodokļu nomaksas, proti, 1600 eiro "uz rokām".

Attiecīgi tiks paaugstināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu un priekšsēdētāja atalgojums. Patlaban Nacionālās padomes "ierindas" loceklis saņem 2256 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb 1600 eiro "uz rokām", bet padomes priekšsēdētājs – 2715 eiro (1900 eiro pēc nodokļu nomaksas).

Galvenais arguments algu paaugstināšanai bija tas, ka "profesionāļi nevēlas strādāt" par mazo naudu. Tomēr šo argumentu debatēs apstrīdēja "Saskaņas" deputāts Boriss Cilevičs: "Tie cēloņi, kāpēc profesionāļi nevēlas pieteikties darbam SEPLP, manā skatījumā, ir pilnīgi citi, nevis zemā atalgojuma dēļ. Vienkārši gribu atgādināt jums iepriekšējo NEPLP... Nacionālas padomes vadītāju un vairāku locekļu likteni. Mēs lielā vienprātībā, dažreiz pat vienbalsīgi, ievēlam šos cilvēkus NEPLP, un tad pēc dažiem mēnešiem sākas uzbrukumi viņiem, kritika, spiediens un vai mēs vienkārši atlaižam, nu diezgan apšaubāmi no likuma viedokļa, vienu vadītāju, cits vadītājs ir spiests aiziet no amatam, it kā brīvprātīgi, bet faktiski dažu partiju un dažu politiķu spiediena rezultātā. Vai jūs domājat, ka profesionāļi to neredz? Vai jūs domājat, ka patiešām profesionāļi neredz, ka padomei nav nodrošināta reāla neatkarība, ka politiskais spiediens turpinās un ka no šiem cilvēkiem koalīcija sagaida tieši pakļaušanos koalīcijas vēlmēm? Un tas, manā skatījumā, ir galvenais iemesls, kāpēc mēs nevaram piesaistīt patiešām profesionālus un kvalificētus cilvēkus."

Skanēja arī citi argumenti, piemēram, tādi, ka krīzes laikā, kad lielākā daļa valsts iedzīvotāju ir palikuši bez iztikas līdzekļiem, paaugstināt valsts ierēdņu atalgojumu tādā tempā, maigi sakot, amorāli.

Koalīcijas vairākuma pozīcija pārspējusi. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs (grozījumu ierosinātājs) autoritāti paziņoja: "SEPLP padome būs atbildīga par 40 miljoniem eiro sabiedriskā medija kopējā finansējuma, kas nāk no valsts budžeta. Par to būs atbildīgi trīs padomes locekļi. Tur vajag augstas raudzes speciālistus."

Mazajam biznesam - nodokļu paaugstināšana

Daži parlamenta otrajā lasījumā izskatītie likumprojekti attiecas uz vienkāršotas nodokļu maksāšanas sistēmas ieviešanu mikrouzņēmumiem un pašnodarbinātajiem. Teorētiski ideja ir laba: bankā tiek atvērts konts, kurā tiek ieskaitīti visi ienākumi, ko cilvēks saņem no saimnieciskās darbības veikšanas. Banka kopīgi ar Valsts ieņēmumu dienestu automātiski ietur no ieņēmumiem nepieciešamo nodokļu summu. Uzņēmējs tiek atbrīvots no grāmatvedības kārtošanas. Igaunijā vienkāršotu nodokļu režīmu lieto aptuveni 3000 uzņēmēju.

Pagājušā gada novembrī šādu projektu piedāvāja opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis – tolaik viņa ideju izbrāķēja Finanšu ministrija, paziņojot, ka šī projekta īstenošanai un tā saskaņošanai būs nepieciešami vismaz divi gadi. Pēc visa spriežot, pietika ar mazāku laiku – pēc četriem mēnešiem šie grozījumi tika iesniegti kā Finanšu ministrijas "autorideja".

Turklāt likumprojekta izskatīšanas gaitā tika noraidīti visi opozīcijas deputātu priekšlikumi. Tostarp Dombrovska ierosinājums izmantot Francijas pieredzi – tur mazie uzņēmēji dalās trīs galvenajās kategorijās – tirgotāji, amatnieki un pakalpojumu sniedzēji – atkarībā kategorijas individuāli tiek noteiktas arī procentu likmes un gada maksimums, līdz kuram tiek piemērota atvieglota sistēma. Tas ļautu valstij vieglāk reaģēt uz katra biznesa specifiku. Taču koalīcijas vairākums šo ierosinājumu neatbalstīja.

Saeimas deputāte Ļubova Švecova vispār paudusi šaubas par to, ka vienkāršota progresīvā nodokļa iemaksas sistēma sniegs pozitīvos rezultātus. Lieta nav tāda, ka sistēma neesot efektīva, bet gan ka tā stājas spēkā ar šī gada 1. jūliju, proti, sākot ar to pašu dienu, kad sāk darboties Finanšu ministrijas veiktie grozījumi citos likumos, šeit runa ir par obligāto sociālo maksājumu ieviešanu pašnodarbinātajiem.

Pārsvarā debates parlamentā par vienkāršotas nodokļu iekasēšanas sistēmas ieviešanu bija veltītas opozīcijas deputātu prasībām atcelt nodokļu paaugstinājumu no 1. jūlija, kas sāpīgi iesitīs mazajiem uzņēmējiem. Edgars Tavars, Zaļo un Zemnieku savienības deputāts, paziņoja: "Mums jāsaprot arī tas, ka, iedzenot viņus, strādājot par kalpiem, nevis par maziem saimniekiem savā mikrouzņēmuma nodokļu režīmā, bet par kalpiem pie lielajām kompānijām uz algu pilnā nodokļu režīmā, ne visi tam ir gatavi, ne visi tam piekrīt, daudzi vienkārši izvēlas pamest šo valsti."

1. jūlija nodokļu sistēmas izmaiņas pēc provizoriskām aplēsēm skars 200 000 individuālo uzņēmēju un mazā biznesa pārstāvju. Nevar izslēgt, ka daudzi no viņiem izvēlēsies, ja ne pamest valsti, tad vismaz "aiziet ēnā". Jo ne visi būs gatavi maksāt obligātās sociālās iemaksas pat tad, ja nav apgrozījuma.

12
Tagi:
nodokļi, alga, Saeima
Pēc temata
CSP: 2020. gadā vidējā alga pieauga par vairāk nekā 6 procentiem
Sievietēm Latvijā ir problēmas ar laiku un algu: LBAS vērsās pie ministriem
Kā Latvijas iedzīvotāju ienākumi izskatās kaimiņvalstu fonā
Ne visi pensionāri saņems savus 200 eiro: kā nepieļaut pabalsta ieturēšanu par parādiem
Labklājības ministrija, foto no arhīva

Ar vienu roku dod, ar otru atņem: dīkstāves pabalstu laiks netiek iekļauts stāžā

23
(atjaunots 11:54 06.05.2021)
Labklājības ministrija izstrādājusi Valsts sociālās apdrošināšanas likuma grozījumus, kas paredz iekļaut darba stāžā pabalstu saņemšanas laiku.

RĪGA, 6. maijs — Sputnik. Desmitiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju saņem dīkstāves pabalstus sakarā ar krīzi Covid-19 pandēmijas rezultātā. Tomēr, saskaņā ar pašreizējo likumu, pabalstu saņemšanas laiks netiek iekļauts stāžā, jo no šiem pabalstiem netiek atrēķināti sociālie maksājumi. Labklājības ministrija steigšus labo likumu, raksta MK-Latvija.

Patlaban sociāli neapdrošināti palikuši cilvēki, kuri saņem krīzes pabalstus: valsts dīkstāves pabalsts darbiniekiem, vecāku pabalsta izmaksu pagarināšana, piemaksa dīkstāves pabalstam par apgādībā esošu bērnu, bezdarba pabalsts, jaunā speciālista pabalsts bezdarba apstākļos.

Vienīgais izņēmums – pensiju apdrošināšana, kam krīzes pabalstu saņēmēji varēja pievienoties brīvprātīgi, apmaksājot šīs iemaksas patstāvīgi.

Tomēr Labklājības ministrija pamanījusi savu nevērību, un situācija drīz tiks labota, pateicoties Valsts sociālās apdrošināšanas likuma grozījumiem, sola resors.

LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa pastāstīja, ka grozījumi paredz pielīdzināt darba stāžam krīzes pabalsta saņemšanas periodus. Šie periodi tiks uzskatīti par sociālās apdrošināšanas periodiem, kuru laikā persona bija apdrošināta kā darbinieks vai pašnodarbinātais. Tāpēc cilvēki nezaudēs tiesības uz sociālās apdrošināšanas pabalstiem, apdrošināšanas izmaksām un valsts pensijām.

Šos periodus plānots pielīdzināt apdrošināšanas periodiem, kas dāvā tiesības uz valsts pensiju, un tiesības uz sociālās apdrošināšanas un apdrošināšanas atlīdzības saņemšanu.

Ja grozījumi tiks pieņemti, jaunos noteikumus attiecinās arī uz iepriekš izmaksātajiem krīzes pabalstiem.

Likums attieksies uz visiem obligāto iemaksu maksātājiem: darba devējiem, darbiniekiem un pašnodarbinātajiem, arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem un autoratlīdzības saņēmējiem, kuri veic pensiju apdrošināšanas obligātās iemaksas un kas par šiem periodiem maksās solidaritātes sistēmas ietvaros.

23
Tagi:
darba tirgus, Latvija, pabalsts
Pēc temata
Naudu nodzēra, bērnam nopirka šokolādīti: kā iztērēja 500 eiro pabalstu
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Uzņēmēji nosauca bezjēdzīgākos Covid-19 ierobežojumus

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

0
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

0
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"