Ekonomiste Jevgēņija Zaiceva

Bailes izgaiņās cilvēkus pa mājām: Zaiceva novērtēja epidēmijas seku mērogus

69
(atjaunots 20:42 17.03.2020)
Galvenā problēma ir tā, ka Latvijas iedzīvotājiem nav naudas iekrājumu, lai pārdzīvotu visu karantīnas periodu, paskaidroja ekonomiste Jevgēņija Zaiceva.

RĪGA, 18. marts – Sputnik. No 17. marta līdz 14. aprīlim Latvija apturējusi visus starptautiskos pasažieru pārvadājumus ar gaisa, dzelzceļa, jūras un sauszemes transportu, ņemot vērā ārkārtas stāvokli koronavīrusa izplatīšanās rezultātā. Tāpat ieviesti ierobežojumi izklaides, kultūras, sporta un reliģisko iestāžu darbā un aizliegums organizēt sabiedriskos pasākumus.

Valdībai ir jāpalīdz biznesam izdzīvot tādos apstākļos, turklāt karantīna diezin vai aprobežosies ar vienu mēnesi, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja neatkarīgā ekonomiste Jevgēņija Zaiceva.

Laboratorija, foto no arhīva
© Sputnik / Сергей Пятаков

"Visā pasaulē pašlaik būs grūti gan izklaides sektoram, gan tūrisma biznesam, viesnīcām, sabiedriskās ēdināšanas jomai un pasažieru pārvadājumiem. Visām šīm kompānijām nākas atlaist darbiniekus – ja paturēt cilvēkus darbā, ja nav ienākumu, tu nevarēsi izmaksāt algu. Biznesa pašsaglabāšanās sistēmas pamatā ir princips: kad nav ienākumu, samazinās izdevumi, bet viens no lielākajiem izdevumu posteņiem ir darbinieku uzturēšana," paskaidroja Zaiceva.

Viņa piezīmēja, ka galvenā problēma ir tā, ka cilvēkiem nav naudas iekrājumu, lai pārdzīvotu visu karantīnas periodu.

"Tā taču nav viena mēneša problēma. Runa ir par to, ka ārkārtas stāvoklis Latvijā var ilgt līdz trīs mēnešus... Iespējams, jūnijā Latvija varēs atcelt karantīnu, taču tas nenozīmē robežu tūlītēju atvēršanu. Nav zināms, kas notiks pie kaimiņiem, vai Polija tiks galā ar pandēmijas izplatīšanos valsts iekšienē, bet aiz viņas jau Vācija, Austrija, Čehija, Slovākija," atzīmēja Zaiceva.

Katrai valstij vispirms ir jāuzvar vīruss iekšienē, un robežas atvērsies tikai tad, kad būs atcelta karantīna, atgādināja ekonomiste.

"Tad sāksies cietušo nozaru atjaunošanas process. Vispirms mēģinās atjaunot sporta un izklaides pasākumus, pasažieru satiksmi. Tūrisma biznesu atjaunos pēdējo. Labākajā gadījumā tas sāks atdzīvoties ap Ziemassvētkiem un Jauno gadu. Bailes tagad izgaiņās cilvēkus pa mājām, viņi baidīsies aizbraukt, baidīsies ceļot tik brīvi, kā to darīja līdz šim," brīdināja Zaiceva.

Jaunākie dati liecina, ka Latvijā konstatēti 60 jaunā koronavīrusa gadījumi. COVID-15 pandēmija aptvērusi 155 valstis, tiek ziņots par 185 067 inficētajiem, 7330 letāliem gadījumiem un 80 237 izārstētiem pacientiem. Patlaban mirstības līmenis pārsniedz 3,95%, lai arī 2020. gada sākumā tas veidoja ne vairāk kā 2%.

69
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (629)
Pēc temata
Latvijas Banka brīdina par ārkārtīgi nopietnām izmaiņām valsts ekonomikā
NVA: vēl trīs uzņēmumi informējuši par kadru samazināšanu
Panikas nav: Karajevs pastāstīja par ārkārtas stāvokļa īpatnībām Rīgā
"Daudziem vienkārši nebūs naudas": cilvēki šausminās par epidēmijas sekām
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

28
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

28
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus
Vecākā gadagājuma sievietes, foto no arhīva

Oktobrī notiks pensiju indeksācija: kas un cik saņems

38
(atjaunots 09:09 13.08.2020)
Latvijas Labklājības ministrija pastāstīja, kā šogad tiks indeksētas pensijas un kas kādu pielikumu saņems.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Šī gada 1. oktobrī tiks indeksētas pensijas vai to daļa līdz 454 eiro, paziņoja Labklājības ministrija savā mājaslapā. Pirms gada tika indeksētas pensijas un pabalsti līdz 420 eiro.

Ja pensija ir augstāka par 454 eiro, tiks indeksēta tikai tā pensijas daļa, kas ir zem šīs robežas. Palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra un piemērotā indeksa, kurš savukārt veidojas no faktisko patērētāju cenu indeksa un 50% vidējās algas apdrošināšanas iemaksām Latvijā par pagājušo gadu. Šogad izdienas pensijām, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pabalstiem tiek piemērots indekss 1,0380.

Izņēmumu sastāda politiski represētie, cilvēki ar pirmo invaliditātes grupu un Černobiļas AES avārijas seku likvidatori, kuriem pensija tiks indeksēta pilnā apjomā.

Līdzīgi kā iepriekš, šogad vecuma pensijas indeksācijā tika pielietoti dažādi indeksi, kuri ir atkarīgi no uzkrātā apdrošināšanas stāža. Piemēram, ja vecuma pensija sastāda 350 eiro, tad cilvēkam ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no oktobra tā sastādīs 363,30 eiro, ja apdrošināšanas stāžs sastāda no 30 līdz 39 gadiem – 365,61 eiro, ar stāžu no 40 līdz 44 gadiem – 367,92 eiro.

Pārrēķins joprojām tiks veikts automātiski: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir visi nepieciešamie dati, tādēļ visi, kam pienākas pensija, no 1. oktobra saņems to indeksētā veidā.

38
Tagi:
pensija
Pēc temata
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu
Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei
Iniciatīvas 200 miljonu vērtē: LM atbild sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiķiem
Sociologs: Latvijas iedzīvotāju skaits joprojām strauji sarūk
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

0
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā