Naftas produktu bāzes darbs, foto no arhīva

"Tirgū līs asinis": pasaules mediji stāsta par naftas cenu krišanos

90
(atjaunots 11:26 09.03.2020)
Mediji visā pasaulē ziņo, ka naftas cenas pasaulē sasniegušas rekorda zemus rādītājus kopš 2016. gada.

RĪGA, 9. marts – Sputnik. Pasaules mediji asi reaģēja uz naftas cenu būtisko un straujo kritumu, kā arī pauda bažas par iespējamām sekām ekonomikā, stāsta RIA Novosti.

Pirmdien, ņemot vērā OPEC+ nesekmīgos centienus panākt vienošanos, par trešo daļu kritusies Brent markas naftas cena – līdz 31,43 dolāriem par barelu. Vienlaikus starptautiskajā valūtas tirgū dolāra kurss pret Krievijas rubli uzlidoja līdz 72 rubļiem, eiro – līdz 82. Pasaules biržas sāka darbu ar būtisku krišanos.

Britu avīze Times stāsta, ka Saūda Arābija sākusi "karu" pret Krieviju naftas nozarē. Viens no analītiķiem to nodēvēja par "kara pieteikuma ekvivalentu naftas tirgū". Savukārt Financial Times brīdināja, ka naftas karš var nopietni apdraudēt "atkritumu obligāciju" tirgu ASV. Viens no ekspertiem, izvērtējot naftas cenu krišanās radītos efektus, norādīja, ka "pirmdien tirgū līs asinis". Kompānijas "Rapidan Energy Group" darbinieks pauda pārliecību, ka "tas ir tikai sākums" cenu krišanās tendencē.

Avīze Wall Street Journal vēsta, ka naftas cenas kritušās līdz rekordzemiem rādītājiem. Pēdējo reizi iepriekš tās sasniedza tik zemu līmeni 2016. gadā. Situācija izveidojusies naftas kompānijas "Saudi Aramco" sniegtās informācijas fonā par nodomu samazināt cenas. Pēc izdevuma domām, tās rezultātā pasliktināsies Saūda Arābijas un Krievijas attiecības.

Atsaucoties uz OPEC dalībniekiem un Saūda Arābijas pārstāvjiem, izdevums vēsta, ka šie soļi ir "agresīvās kampaņas" elements ar mērķi sagrābt Maskavas tirgus daļu. Tāpat ziņots, ka aprīlī Saūda Arābija plāno palielināt naftas ieguvi līdz 10 miljoniem barelu dienā, turklāt nepieciešamības gadījumā audzēs to līdz maksimāli iespējamam līmenim – 12 miljoniem barelu dienā.

Avīze atzīmēja, ka cenu krasais kritums, iespējams, saistīts arī ar koronavīrusa ietekmi ekonomikā. Tāpat Wall Street Journal ziņoja, ka zelta cenas Āzijas biržās sasniegušas maksimālo atzīmi septiņu gadu laikā un pieaugums, domājams, turpināsies.

Savukārt avīze New York Times norāda, ka naftas cena kritusies vairāk nekā par 20% - tas ir krasākais kritums "vismaz kopš 1991. gada". Pēc izdevuma domām, Saūda Arābija un Krievija var panākt kompromisu, taču situācijā, ja kritums turpināsies, "neviens nespēs apturēt naftas cenu krišanos līdz zemākajam līmenim vismaz pēdējo piecu gadu laikā".

Ņujorkas fondu birža, foto no arhīva
© Sputnik / Вера Голосова

Avīze piebilda, ka tamlīdzīgs naftas cenu kritums "kaitēs ražotājiem visā pasaulē", it īpaši Venecuēlai un Irānai – šo valstu "naftas ekonomikas" izjūt spiedienu ASV sankciju rezultātā. Ilgstoši saglabājoties zemām cenām, pastiprināsies arī finansiālais spiediens uz naftas kompānijām ASV ar lielu parādu līmeni. Pie tam no naftas atkarīgās valstis, piemēram, Nigērija, Angola un Brazīlija var ciest būtiska ekonomiskā krituma rezultātā.

Avīze Washington Post atzīmēja, ka jaunais "naftas karš, ko radījis koronavīrusa uzliesmojums, novedis pie krasas cenu samazināšanās". Izdevums apgalvo, ka vienošanās par ieguves samazināšanu vēl joprojām ir iespējama: OPEC apspriede konsultatīvā līmenī ieplānota marta beigās. Izdevums citēja biznesmeni Ali Hederi, bijušo kompānijas Exxon ekspertu Tuvo Austrumu jautājumos. Savā lapā Twitter viņš uzrakstīja, ka 2020. gadā itin reāla ir naftas cena 20 dolāru līmenī. Viņaprāt, naftas cenu krišanās var novest pie milzīgām ģeopolitiskām sekām.

90
Tagi:
koronavīruss, mediji, cenas, nafta
Pēc temata
Mediji: ASV un Lielbritānija krasi palielinājusi naftas iepirkumus Krievijā
ASV: krievi jāpiespiež pie sienas, uzvara ir tuva
Vašingtona ir pārskaitusies: sankcijas nes Krievijai lielu naudu
Cenas Latvijā aug naftas un algu dēļ: Danusēvičs paskaidroja, kāpēc cenas ir tik augstas
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

33
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

33
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus
Vecākā gadagājuma sievietes, foto no arhīva

Oktobrī notiks pensiju indeksācija: kas un cik saņems

40
(atjaunots 09:09 13.08.2020)
Latvijas Labklājības ministrija pastāstīja, kā šogad tiks indeksētas pensijas un kas kādu pielikumu saņems.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Šī gada 1. oktobrī tiks indeksētas pensijas vai to daļa līdz 454 eiro, paziņoja Labklājības ministrija savā mājaslapā. Pirms gada tika indeksētas pensijas un pabalsti līdz 420 eiro.

Ja pensija ir augstāka par 454 eiro, tiks indeksēta tikai tā pensijas daļa, kas ir zem šīs robežas. Palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra un piemērotā indeksa, kurš savukārt veidojas no faktisko patērētāju cenu indeksa un 50% vidējās algas apdrošināšanas iemaksām Latvijā par pagājušo gadu. Šogad izdienas pensijām, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pabalstiem tiek piemērots indekss 1,0380.

Izņēmumu sastāda politiski represētie, cilvēki ar pirmo invaliditātes grupu un Černobiļas AES avārijas seku likvidatori, kuriem pensija tiks indeksēta pilnā apjomā.

Līdzīgi kā iepriekš, šogad vecuma pensijas indeksācijā tika pielietoti dažādi indeksi, kuri ir atkarīgi no uzkrātā apdrošināšanas stāža. Piemēram, ja vecuma pensija sastāda 350 eiro, tad cilvēkam ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no oktobra tā sastādīs 363,30 eiro, ja apdrošināšanas stāžs sastāda no 30 līdz 39 gadiem – 365,61 eiro, ar stāžu no 40 līdz 44 gadiem – 367,92 eiro.

Pārrēķins joprojām tiks veikts automātiski: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir visi nepieciešamie dati, tādēļ visi, kam pienākas pensija, no 1. oktobra saņems to indeksētā veidā.

40
Tagi:
pensija
Pēc temata
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu
Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei
Iniciatīvas 200 miljonu vērtē: LM atbild sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiķiem
Sociologs: Latvijas iedzīvotāju skaits joprojām strauji sarūk
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

0
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

0
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību