Cisternas naftas bāzē, foto no arhīva

Cenas Latvijā aug naftas un algu dēļ: Danusēvičs paskaidroja, kāpēc cenas ir tik augstas

46
(atjaunots 00:14 14.02.2020)
Nafta, laikapstākļi un pat algas pieaugums valstī izraisa pārtikas produktu cenu pieaugumu Latvijā.

RĪGA, 13. februāris — Sputnik. Mēneša laikā pārtikas produktu un bezalkoholisko dzērienu cenas valstī pieaugušas par 1,6%. Svaigi dārzeņi ir par 5,7% dārgāki, svaigi augļi – par 5,1%.

Par 4,6% augušas mājputnu gaļas cenas, par 2,5% - cūkgaļas, par 0,6% - kūpinātas, sālītas un žāvētas gaļas cenas. Šokolāde ir dārgāka par 6,8%, kafija – par 3,7%, svaigas vai atdzesētas zivis – par 7,8%, makaronu izstrādājumi – par 5,1%, sviests – par 3% un cukurs – par 3,5%. Samazinājušās biezpiena (-3,7%) un olīveļļas (-6,5%) cenas.

Pircējs veikalā, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs intervijā radio Baltkom pastāstīja, kāpēc pārtikas produkti Latvijā kļūst dārgāki un kas vēl ir atrodams par pieņemamām cenām.

Viņš konstatēja, ka pie produktu cenu pieauguma vainojama naftas cenu palielināšanās pasaules tirgū, - Danusēvičs atgādināja, ka naftas cenas ietekmē loģistisku, pārvadājumus un piegādes. Produkta cena pieaug brīdī, kad tas tiek piegādāts līdz plauktam veikalā.

Produktu cenas ietekmē arī laikapstākļi, kuru dēļ gaidāma laba vai slikta raža. Pēdējo gadu sausums ietekmēja ražas, un, jo tās mazākas, jo dārgāki produkti.

Eksperts piezīmēja, ka cenas ietekmē pat algu pieaugums Latvijā.

Pēc viņa vārdiem, produktu cenas Latvijā augs, kamēr to cena nepielīdzināsies cenām kaimiņvalstīs. Viņš uzsvēra, ka tad konkurence pastiprināsies, taču līdz ar to augs arī attīstība.

Acīmrerdzot, Danusēvičs gribēja teikt, ka augs ne tikai cenas veikalos, bet arī algas. Kā piemēru viņš minēja Norvēģiju, kur cenas ir šausmīgas, bet arī algas ir atbilstošas.

Pie tam viņš pastāstīja, ka veikalo plauktos ir produkti, kuru cenas tomēr samazinās. To starpā ir ūdens, kura cena kritusies par 1-2 centiem, un šampanietis.

Jāpiebilst, ka analītika demonstrē, ka kritušās arī biezpiena (-3,7%) un olīveļļas (-6,5%) cenas.

Produktu cenu pieaugumu prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs jau 2020.gada janvāra sākumā. LTVC tobrīd atzīmēja, ka agrāko līmeni var saglabāt tikai kafijas un kakao cenas, taču prakse liecina, ka šajā ziņā prognoze nav piepildījusies.

LTVC paskaidroja, ka cenu pieaugums tādiem produktiem kā vistas gaļa, cūkgaļa, siers un citi piena produkti, iespējams, saistīts ar degvielas cenu pieaugumu pēc akcīzes celšanās. Bez tam Latvijā pieauguši darbspēka tēriņi, kuri nopietni ietekmē pārtikas produktu cenas.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar statistikas datiem, 2018.gadā valsts iedzīvotāji pārtikas produktiem iztērēja 17,8% ģimenes budžeta. Vidēji ES šis rādītājs nepārsniedz 12,1% no kopējiem izdevumiem.

46
Pēc temata
Dārgi produkti – atkritumos? Latvijas iedzīvotāji necenšas ietaupīt uz pārtikas rēķina
Latvijā palielināsies pārtikas produktu cenas: nāksies pārtikt no kafijas un kakao
Veikali lielāki, cenas – zemākas: cilvēki brauc uz Lietuvu pēc pārtikas precēm un benzīna
Dzintars

"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro

12
(atjaunots 08:22 03.06.2020)
Šonedēļ ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce, tomēr pandēmijas dēļ tā notiks rakstiskā režīmā, tāpēc bijušie darbinieki ir nobažījušies par to, ka viņu viedoklis netiks sadzirdēts.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Kosmētikas ražotājs AS "Dzintars" palicis parādā saviem darbiniekiem 640 tūkstošus eiro, vēsta jauns.lv.

Divi simti datbinieku, kuri strādāja "Dzintara" fabrikā, palikuši ne tikai bez darba, bet arī bez algas. Daži nav saņēmuši atalgojumu par pusi mēneša, daži – par vairākiem mēnešiem. Dokumenti liecina, ka uzņēmumam jāizmaksā darbiniekiem 640 tūkstoši eiro un vairāk nekā 200 tūkstoši eiro – akcionāriem, kopējie maksātnespējas izdevumi pārsnieguši miljonu eiro.

Piektdien, 5. jūnijā ieplānota ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce tomēr ārkārtējās situācijas režīma apstākļos to nolemts organizēt rakstiskā formā. Tas pārsteidzis daudzus darbiniekus, jo viņi nevarēs paust savu viedokli sapulces gaitā.

Iepriekš uzņēmuma administrators Jānis Ozoliņš izstādīja pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas. Kopumā tiks pardotas 749 vienības, to starpā – ražošanas iekārtas, transports, kā arī citi uzņēmuma īpašumi.

Visa īpašuma kopsumma tiek vērtēta aptuveni 534 300 eiro apmērā, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19. jūnijam, visi interesenti var tās apskatīt pirms iegādes.

12
Tagi:
Dzintars
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
"Dzintars" atjauno divu veikalu darbu Rīgā
Jūrmala

Uzturēšanās atļauja apmaiņā pret mājokļa iegādi: vairums iedzīvotāju atbalsta programmu

22
(atjaunots 17:18 02.06.2020)
Lai arī premjers Kariņš uzskata, ka Uzturēšanās atļaujas piešķiršanas programma apmaiņā pret investīcijām ir izsmēlusi sevi, vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šī iespēja ir jāsaglabā.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Atšķirībā no Latvijas premjera, gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzstājas par iespējas saglabāšanu saņemt Uzturēšanās atļauju apmaiņā pret mājokļa iegādi vai investīcijām. Šādi ir Kantar TNS aptaujas dati iedzīvotāju vidū vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kurus publicēja TV3

Par esošās Uzturēšanās atļaujas programmas investoriem saglabāšanu izteicās 48% aptaujāto. Pret – mazāk nekā trešā daļa (32%). Vēl piektajai daļa respondentu (20%) nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Jau marta sākumā premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka gribētāju skaits iegūt Uzturēšanās atļauju Latvijā apmaiņā pret investīcijām ir ievērojami sarucis un programma ir zaudējusi savu aktualitāti, tādēļ tā esot jālikvidē.

Ne visas valdības partijas atbalsta šādu viedokli, tādēļ ministrijā uzdots līdz jūnijam sagatavot piedāvājumus šīs programmas ierobežošanai.

22
Tagi:
aptauja, uzturēšanās atļauja
Pēc temata
Trīs pirkstu kombinācija: bez Krievijas pircējiem cieš nekustamo īpašumu tirgus
Uzturēšanās atļauja turpina strādāt: ārzemnieki ieguldījuši Latvijā 1,5 miljardus eiro
KF ĀM palīdzēs atgriezties Latvijā Krievijas pilsoņiem, kuriem šeit ir palikušas ģimenes

Rīgā guļ tonnām atkritumu: kas vēl nav noslēdzis līgumu

0
(atjaunots 14:05 03.06.2020)
Dažas fiziskas un juridiskas personas kaut kādu iemeslu dēļ vēl nav noslēgušas līgumus par atkritumu izvešanu.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Jaunos atkritumu apsaimniekošanas līgumus Rīgā noslēguši 85% klientu. Labāk process ritējis fiziskajām personām, aktīvākie bija iedzīvotāji Vidzemes priekšpilsētā un Ziemeļu rajonā, kur līgumi ir teju visiem, stāsta Latvijas Radio.

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība Rīgā stājās spēkā 20. maijā. Tā paredz, ka turpmāk pilsēta sadalīta četrās zonās, kurās pakalpojumus nodrošina uzņēmumi "Clean R", "Eco Baltia vide" un pilnsabiedrība "Lautus vide", kurā apvienojušās kompānijas "Lautus" un "Pilsētvides serviss".

Atkritumu konteiners Rīgā, foto no arhīva
© Sputnik / Юлия Грант

Daudziem rīdziniekiem atkritumu apsaimniekotājs ir mainījies. Piemēram, Jāņa Medena gružus Pudiķa ielā izved ne vairs "Clean R", bet gan "Eco Baltia vide". Jaunā kompānija norunātajā datumā izvedusi šķirojamos atkritumus, bet sadzīves kopējo gružu konteiners iztukšots dienu pēc norunātā laikā. Taču rīdzinieks ir neziņā, vai par dalītajiem atkritumiem tiešām būs jāmaksā.

Kompānija "Eco Baltia vide" paskaidroja, ka Pudiķa ielas namsaimniekam par šķiroto atkritumu izvešanu nebūs jāmaksā, jo tos gan noteiktajā grafikā, gan ārpus tā savāc bez maksas.

Arī "Clean R" informēja, ka šķirotos atkritumus visiem klientiem izved par velti. Jaunos līgumus noslēguši ap 90% klientu, un rādītājs esot vērtējams kā apmierinošs.

Tomēr tonnām rīdzinieku mēslu izvesti vēl netiek. To apliecināja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe. Liels skaits privātmāju un juridisko personu vēl nav noslēgušas attiecīgos līgumus, pārsvarā – tie privātmāju īpašnieki, kuru atkritumi tiek izvesti reti, un uzņēmumi, kam Rīgā ir tikai oficiālā adrese, bet ne telpas, savukārt citi šajā laikā darbu apturējuši, līdz ar to atkritumus nemaz neradot. Taču šur tur atkritumi krājas.

Rīgas dome aicināja galvaspilsētas namu apsaimniekotājus problēmu gadījumos tās risināt pašiem, nevis mudināt iedzīvotājus vērsties pie atkritumu kompānijas, jo, pirmkārt, tas ir apsaimniekotāja pienākums, bet, otrkārt, skaitliski liels sūdzību skaits kavē to apstrādi.

Iepriekš vēstīts, ka strīdi par atkritumu apsaimniekošanu lika pamatu Rīgas domes atlaišānai. Galvaspilsētas vadība plānoja uzticēt uz 20 gadiem atkritumu izvešanu AS "Tīrīga", taču Konkurences padome darījumu aizliedza un lika pagarināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošaas līgumus, savukārt valdība izsludināja ārkārtas situāciju Rīgā līdz decembrim un vēlāk pagarināja līdz marta vidum.

Tikai 5.martā Rīgas dome un Vides aizsardzības un regionālās attīstības ministrija vienojās par atkritumu izvešanas noteikumiem, lai to apsaimniekošana atsāktos agrākajā režīmā. Tomēr tagad ir skaidrs, ka pāreja nav bijusi gluda.

0
Tagi:
atkritumu izvešana, Rīga
Pēc temata
Pagaidu saimnieki gatavojas darbam Rīgas domē: ko pateica jaunais "mērs"
Gada laikā krasi pieaugusi maksa par atkritumu izvešanu no meža
Rīdzinieki satraukti – Brīvības pieminekli okupējušas žurkas