ASV dolārs

Dolārs nogurdinājis: Japāna un Ķīna pārdod ASV valsts parādu

133
(atjaunots 11:20 23.02.2020)
Lielākais ASV ārvalsts kreditors – Japāna atbrīvojusies no Savienoto Valstu valdības obligācijām par gigantisku summu.

RĪGA, 24. novembris — Sputnik. Lielākais ASV ārvalsts kreditors – Japāna atbrīvojusies no Savienoto Valstu valdības obligācijām par gigantisku summu, gandrīz 30 miljardiem dolāru. Vērtspapīrus aktīvi pārdod arī Pekina. Par to, kāpēc Centrālās bankas atsakās no ieguldījumiem ASV obligācijās un ar ko tas draud – materiālā RIA Novosti stāsta Nataļja Dembinska.

Rekordliels pārdošana

Pēdējos gados Ķīna bija ASV ekonomikas vadošā ārvalstu kreditore, taču tirdzniecības kara dēļ sākusi izpārdot ASV valsts obligācijas. Rezultātā šī gada jūnijā līdera vietu obligāciju turētāju sarakstā ieņēma Japāna. ĶTR Tautas bankas rīcībā palika obligācijas par 1,11 triljoniem dolāru, Japāna Bankas portfelī – par 1,12 triljoniem.

ASV Finanšu ministrijas statistika liecina, ka septembrī ārvalstu investori joprojām izveduši līdzekļus no ASV obligācijām: aizplūdums sasniedzis 34,32 miljardus dolāru.

Tagad galvenā pārdevēja bija Japāna – mēneša laikā tā atbrīvojusies no ASV valdības obligācijām par 28,9 miljardiem. Lielāks rezultāts Tokijai bija tikai pērnā gada februārī - 36,68 miljardi dolāru.

Izpārdošanu turpina arī Ķīna – sešu mēnešu laikā Pekina samazinājusi ieguldījumus obligācijās līdz minimālam rādītājam kopš 2017.gada maija – 1,102 triljoni dolāri. Galu galā, atzīmēja Reuters, pašreizējais līdzekļu aizplūdums no ASV valsts parāda sasniedzis rekordu nepilna gada laikā.

Eksperti skaidro: centrālās bankas pārdod dolāru aktīvus, lai atbalstītu nacionālās valūtas. Turklāt tirdzniecības karš, ko Vašingtona sākusi pret Pekinu, rada tirgū bažas par obligāciju masveida noplūdi, kā rezultātā neizbēgami kritīsies to cena. Nervozitāti vairo Trampa pastāvīgās prasības ASV Federālajai rezervei novājināt dolāru un pāriet pie negatīvām likmēm, kā rezultātā krasi samazināsies dolāru aktīvu ienesīgums. FRS jau sākusi piesātināt ekonomiku ar nenodrošinātu naudu, izpērkot tirgū obligācijas. Līdz nākamā gada otrā ceturkšņa beigām šim nolūkiem tiks atvēlēts pustriljons dolāru.

ASV FRS vadītājs Džeroms Pauels apliecināja, ka regulators tikai cenšas kontrolēt īstermiņa likmes un neplāno stimulēt ekonomisko izaugsmi kā tas notika 2008.-2014.gg.

Tas pārsteidzis analītiķus un tirgus dalībniekus. Visi bija vienisprātis – FRS vienkārši nevēlas saukt lietas īstajos vārdos.

Masveidīgā naudas iepludināšana ekonomikā, izpērkot vērtspapīrus nozīmē, ka FRS drukas mašīna, kas piecus gadus stāvēja dīkstāvē, atkal tiks ieslēgta. Lai kādus terminus šiem nolūkiem izdomātu FRS, būtībā obligācijas finanšu tirgū tiks izpirktas par simtiem miljardu dolāru, kas "radušies no gaisa".

Parādījuši piemēru

Krievija jau pērn pārdeva gandrīz visus ASV aktīvus. Tagad CB portfelī esošo ilgtermiņa obligāciju summa nepārsniedz 3 miljardus, īstermiņa – aptuveni 7 miljardus dolāru.

Jau 2018.gada beigās Maskava atbrīvojās no šiem papīriem par summu aptuveni 100 miljardu dolāru vērtībā. Minimizējot sankciju un dolāru riskus, CB pievērsās zeltam starptautiskajās rezervēs, turklāt daļu līdzekļu ieguldīja eiro un juaņos. Šai stratēģijai sekoja arī Ķīnas Tautas banka, kas atbrīvojās no obligācijām un uzkrāja zeltu.

Jau gada sākumā eksperti brīdināja: ja Maskavas piemēram sekos Pekija un Tokija, no krīzes parādu tirgū izvairīties neizdosies. Patlaban tāda situācija patiešām ir izveidojusies.

Novērotāji uzskata, ka Pekina varētu atbrīvoties no ASV obligācijām par summu līdz 700 miljardiem dolāru. Tirgus jau ir pieradus pie neliela obligāciju apjoma parādīšanās, taču pārdošanas apmēra krass pieaugums radīs paniku.

"Profesionālajiem treideriem tūlīt radīsies aizdomas, ka Pekinas pacietība ir beigusies, - sprieda Džaspers Lo,  Eddid Securities and Futures galvenais investīciju stratēģis. – Tas ātri pāraugs bažās par valsts vērtspapīru un dolāru aktīvu cenu. Sāksies obligāciju masveida izmešana, kā rezultātā kritīsies to vērtība, radīsies panika, un strauji mazināsies dolāra kurss."

133
Pēc temata
Amerika gatavo šausmīgu sodu Ķīnai
Solīto pensiju nebūs: "Priecājieties, ka jums ir darbs"
Kāpēc Rietumi biedē visu pasauli ar jaunu globālo krīzi?
Aci pret aci: Ķīna organizē lielāko ASV valsts parāda izpārdošanu
Darbs pie datora, foto no arhīva

Latvijā pastāstīja, cik baltkrievu IT kompānijas nolēma pārcelt savu darbību

19
(atjaunots 15:26 23.10.2020)
Patlaban darbu Latvijā ir uzsākuši vismaz trīs uzņēmumi, viņi ir atvēruši bankas kontus, atraduši telpas un nokārtojuši formalitātes ar darbinieku pārvākšanos.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Pēc pārrunām starp Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un baltkrievu IT kompānijām dažas no tām nolēma pilnībā vai daļēji pārcelt savu darbību uz Latviju, vēl ar 50 uzņēmumiem pārrunas turpinās, paziņoja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.

Kopumā pašlaik lēmumu strādāt Latvijā pieņēma 17 kompānijas, reāli darbu uzsākuši vismaz trīs. Tās atvēra bankas kontus, atrada telpas un nokārtoja formalitātes ar darbinieku pārvākšanos. Pēc šo 17 uzņēmumu plāniem, tuvākajos mēnešos Latvijā būs izveidots vairāk nekā 1000 jaunu darbavietu. Vismaz puse no kompānijām agrāk strādāja Minskas Augsto tehnoloģiju parkā, vēsta grani.lv.

Atgādināsim, ka virkne valstu iesaistījās cīņā par baltkrievu IT speciālistiem, kuri izskata iespēju pārcelties un pārcelt savu biznesu uz citām valstīm sakarā ar situāciju, kura izveidojusies Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām.

Piemeram, Polijas valdība paziņoja par projekta "Polija - patvērums" projekta palaišanu – tā ir valsts un privāto instanču iniciatīva, kuras vēlas atbalstīt baltkrievu sabiedrību grūtajos laikos. Projekta ietvaros startē relokācijas programma Baltkrievijas IT kompānijām Poland Business Harbour. Arī labākie baltkrievu jaunuzņēmumi varēs pārcelties uz Poliju un piedalīties akselerācijas programmā.

Lietuvas ĀM plānoja vienkāršot vīzu izsniegšanu Baltkrievijas pilsoņiem: tās tiks izsniegtas uz pusgadu, savukārt noformēšanai būs nepieciešama minimāla dokumentu pakete. Procedūras paātrināšanai migrācijas departaments plānoja sākt izskatīt Baltkrievijas IT speciālistu iesniegumus vēl pirms viņu ierašanās Lietuvā.

Latvijas varasiestādes izveidoja speciālu komandu no Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvjiem, kura paātrinātā kārtībā izskata Baltkrievijas IT biznesu pieteikumus. Paralēli rit darbs ar Latvijas finanšu iestādēm "zaļā koridora" izveidošanai ārzemju kompānijām, kuras nolēmušas pārcelt savu darbību uz Latviju.

Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis parakstīja dekrētu, kura mērķis ir piesaistīt IT speciālistus no Baltkrievijas. Saskaņā ar dokumentu, līdz 180 dienām gadā tiks pagarināts Baltkrievijas pilsoņu pagaidu uzturēšanās termiņš Ukrainas teritorijā – tas skar uzņēmējus, augsti kvalificētus speciālistus, tai skaitā IT un inovāciju nozares speciālistus un viņu ģimenes locekļus.

19
Tagi:
Baltkrievija, Latvija
Pēc temata
Ģirģens piedāvāja IT kompānijām no Baltkrievijas pārvākties uz Latviju
Kāpēc baltkrievu uzņēmēji neienāks Latvijā
Pat ja "naciķi" samierināsies ar tūkstošiem slāvu: kas neļauj baltkrievu IT ienākt Latvijā
Pensionāri, nauda. Foto no arhīva

Ķērās pie vecā: Ministru kabinets izsvītroja no likumprojekta pabalstu aprēķina metodiku

28
(atjaunots 15:25 23.10.2020)
Satversmes tiesa nolēma, ka pabalstu apmērs nedrīkst būt noteikts politiskas tirgošanās rezultātā, un Labklājības ministrija piedāvāja MK iekļaut likuma tekstā aprēķina metodoloģiju, taču šī iniciatīva neizgāja, un ne tikai šī; ko par to domā tiesībsargs un deputāti.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Šovasar Satversmes tiesa uzstājās ar ļoti uzstājīgu Latvijas sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiku, uzsverot, ka nabadzības līmenim un pabalstu apmēram jābūt noteiktam nevis ar politisku lēmumu, bet ar skaidras un pamatotas metodikas palīdzību. Politiķi īsteno šo lēmumu visnotaļ dīvainā veidā, raksta Neatkarīgā.

Tā vietā, lai pārrakstītu sociālās aizsardzības likumus, viņi paslēpa jauno nabadzības līmeņa noteikšanas metodiku likumprojekta anotācijā, neiekļaujot to tekstā.

Likums un karikatūra

Otrdien, 20. oktobrī, Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalstīja likumprojektu paketi, kas saistīti ar 2021. gada valsts budžetu, tostarp grozījumus Invaliditātes likumā, Pensiju likumā un citos. Kopumā visiem šiem grozījumiem ir jānostiprina jauns minimālais ienākumu līmenis – līmenis, pie kura cilvēks vai ģimene tiek atzīti par trūcīgiem.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece pastāstīja, ka likumos noteiktas konkrētas summas, kuras būs spēkā 2021. gadā sociālās palīdzības piešķiršanas gadījumos.  Taču jaunā minimālā ienākumu līmeņa noteikšanas metodika aprakstīta anotācijā. No Muižnieces paziņojuma izriet, ka Labklājības ministrija plānoja aprakstīt šo metodiku pašā likumā par sociālo aizsardzību, taču pēc izskatīšanas valdībā tajā palika tikai skaitļi.

Piemēram, par minimālo ienākumu robežu sociālās aizsardzības likumā teikts, ka tā apmēru nosaka attiecīgi normatīvie akti, kuri reglamentē sociālos pakalpojumus un ka minimālā ienākumu robeža sastāda ne zemāk par 109 eiro. Par to, kā šis skaitlis tiek aprēķināts, likumprojektā nav neviena vārda.

Šobrīd tikai tā anotācijā ir aprakstīta un izskaidrota metodika, ar kuras palīdzību plānots noteikt nabadzības līmeni: "Minimālo ienākumu sliekšņu apmērs nedrīkst būt zemāks par 109 eiro, kas atbilstoši relatīvajai metodei ir 20 procenti no aktuālās (2018. gada) ienākumu mediānas. Ar šo normu tiks noteikts zemākais iespējamais slieksnis, pie kura iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem ir sniedzams atbalsts no publiskajiem resursiem."

Anotācija ir tikai skaidrojošs teksts, tai nav juridiska spēka.

Uz deputātu jautājumu par to, vai var teikt, ka šāds likumprojekts izpilda Satversmes tiesas lēmumu par to, ka attiecas uz minimālā ienākumu līmeņi valstī un tā atbilstību Satversmei, Labklājības ministrijas pārstāve atbildēja: "Mēs neesam tādi eksperti, lai izvērtētu, vai Satversmes tiesas spriedums tiek izpildīts."

Tiesa, pēc viņas teiktā, likumprojektu izmainīja Ministru kabinetā, un tas nav vienīgais Labklājības ministrijas piedāvājums, kurš tika pārrakstīts.

Iejaucās deputāti

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata par nepieņemamu to, kā valdība izpilda Satversmes tiesas lēmumu. Viņš minēja vēl kādu problemātisku lietu, kura neatbilst tiesnešu lēmumam, – normu par to, cik bieži valdība pārskatīs minimālo ienākumu līmeni. Gan tiesībsargs, gan citi eksperti norādīja, ka tas ir jādara katru gadu, taču likumprojektā, kuru valdība iesniedza Saeimā, aprakstīts, ka tas tiks darīts ne retāk par vienu reizi trīs gados.

Deputāts Andrejs Klementjevs pavaicāja, kāpēc Labklājības ministrija izvirzīja šādu normu, un, uzklausot atbildi, piedāvāja Sociālo un darba lietu komisijai iekļaut savu labojumu, lai šis līmenis tomēr tiek pārskatīts katru gadu.

"Ekonomiskā situācija mainās pietiekami strauji, lai mēs nesēdētu un negaidītu trīs gadus, lai mainītu nabadzības slieksni, jo sanāk, ka nākamreiz šo līmeni teorētiski pārskatītu tikai 2024. gadā," paziņoja Klementjevs.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece atzina, ka iestāde sākotnēji piedāvāja pārskatīt šo līmeni katru gadu, ņemot vērā aktuālo ekonomisko situāciju valstī, taču likumprojektu pārstrādāja, ņemot vērā valdības lēmumus.

"Mēs vienlaikus paudām savas bažas par šādu punktu," paziņoja Muižniece.

Viņa norādīja, ka valdības lēmuma iemesli ir jāmeklē Finanšu ministrijā.

Tiesībsarga biroja eksperte Ineta Rezevska uzsvēra, ka minimums ir jāpārskata katru gadu.

"Vēl viens būtisks jautājums, ko mēs, iespējams, nenoprotestētu, ja vien likumprojekts uz Saeimu ietu sākotnējā variantā, taču tagad tas ir jāpasaka. Mēs jautājam, kāpēc minimālo ienākumu slieksnis ir noteikts vien 20 procentu apmērā no mediānas un ne 25 vai 30 procenti? Jābūt skaidriem un zinātniski, pētījumos pamatotiem argumentiem, bet mēs šo pamatojumu neredzam!" uzsver Rezevska.
28
Tagi:
pabalsts
Pēc temata
Sociālās garantijas nepārvēlēšanas gadījumā: bijušo mēru pabalstiem iztērēs 11 milj. eiro
Nākamā gada nodokļu izmaiņas: ne par labu nabadzīgajiem
Saviem spēkiem galā netiksim: demogrāfs netic dzimstības pieaugumam pabalstu dēļ
Atlaidi darbiniekus – atgriez dīkstāves pabalstus: VID pastāstīja par attiecībām ar firmām
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā