Nodokļu deklarācijas aizpildīšana. Foto no arhīva

Kariņš apsolījis iedzīvotājiem nesāpīgu nodokļu palielināšanu

62
(atjaunots 09:12 23.10.2019)
Valdība nav izpildījusi solījumu celt algas skolotājiem un mediķiem 2020.gadā, un tagad vēlas īstenot arī nodokļu reformu pirms solītā 2021.gada.

RĪGA, 23. oktobris — Sputnik. Valdībai līdz 2020.gada pavasarim jāsameklē iedzīvotājiem nesāpīgākie veidi, kā palielināt nodokļu ieņēmumus budžetā, Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš atklāja Saeimas Budžeta un finanšu komisijas sēdē.

Valdības vadītājs norādīja, ka mērķis ir līdz Lieldienām sagatavot gaidāmās nodokļu reformas koncepciju. Pēc tam nodokļu reformas plāns nonāks Saeimā, kam nāktos apstiprināt izmaiņas līdz pasavara sesijas beigām.

"Tas ir mūsu uzdevums, kā pēc iespējas nesāpīgāk sabiedrībai palielināt nodokļu ienākumus budžetā," pauda Kariņš.

Ziemeļvalstīm arī ne uzreiz viss sanāca

Iepriekš finanšu ministrs Jānis Reirs stāstīja, ka jaunā nodokļu reforma, domājams, notiks 2021.gadā, un piezīmēja, ka šaubas raisot pārlieku lielais nodokļu režīmu skaits, ko nākoties administrēt. Viņš uzsvēra, ka izmaiņas gaidāmas jau 2021.gada budžetā.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas locekļi sēdē 22.oktobrī atgādināja premjerministram: valdība solījusi, ka nodokļu sistēma nemainīsies līdz 2021.gadam. Par to savā lapā Facebook pastāstīja "Saskaņas" deputāts Vjačeslavs Dombrovskis. Debates par nodokļu reformas termiņiem viņš iekļāva kategorijā "kuriozi".

"Budžeta komisija sākusi valsts budžeta-2020 projekta izskatīšanu. Pēc tradīcijas, budžeta projektu prezentē ministru prezidents un finanšu ministrs. Sēdes kuriozi:

Premjers Kariņš (ar sajūsmu):

Ar šo budžetu mēs tuvojamies Ziemeļvalstu līmenim!

Izskan šaubīga deputāta balss:

Pagaidiet, bet pēc jaunajiem Eirostata datiem - mums 10% mājsaimniecību mājās nav tualetes, un tas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropā!

Otrais deputāts: - Jūs visur sākāt, ka nākamajā gadā nodokļi netiks celti. Tā taču nav taisnība!

Premjers (mājot ar galvu):

Nākamgad mēs domāsim ka sabiedrībai nesāpīgi… pauze… palielināt nodokļus.

Bet piebilst ar optimismu: "Ziemeļvalstīm arī ne uzreiz viss sanāca. Piemēram, mans tēvs, kurš dzīvoja Salacgrīvā, 1944. gadā kopā ar tūkstošiem latviešu devies uz Zviedriju. Tur viņam izveidojās iespaids, ka viņš no vairāk attīstītas valsts nonācis mazāk attīstītajā valstī."

Nodokļu režīmi uzņēmumiem

Jautājums par nodokļu režīmiem uzņēmumiem Budžeta un finanšu komisijas sēdē izpelnījās atsevišķu diskusiju. Vjačeslavs Dombrovskis pauda bažas par to, vai jaunā nodokļu reforma neparedz atvieglojumu atcelšanu, piemēram, mazajiem uzņēmumiem.

Kariņš atbildēja, ka lēmumus vajadzēšot meklēt kopīgiem spēkiem.

Iepriekš finanšu ministrs Jānis Reirs kritizēja atvieglojumus mikrouzņēmumiem – pēc viņa domām, shēma tiek izmantota, lai izvairītos no nodokļu nomaksas. Vairāk nekā 30% darbinieku izmantojot atvieglojumus, bet valsts nevarot efektīvi pildīt savas sociālās saistības, atzīmēja Reirs.

Šī iemesla dēļ ciešot pensiju sistēma, veselības aprūpe un citas nozares. Tāpēc Reirs iesaka samazināt nodokļu režīmu skaitu valstī un piespiest visus uzņēmumus maksāt sociālo nodokli.

62
Pēc temata
Levits atzinis: Latvijā pietrūkst demokrātijas, un iedzīvotājiem nāksies piemaksāt
Izģērbj pliku: pašvaldības gaida zemākie ienākumi kopš 2007. gada
Aprēķināti nodokļu reformas radītie zaudējumi: zaudējumi ir ik gadu, bet neko nevar darīt
Neizskatās, ka Latvija kaut ko sasniegusi 30 gadu laikā: kas nav kārtībā ar budžetu 2020
VID ēka, foto no arhīva

Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: Latvijā mainīsies nodokļi

15
(atjaunots 15:08 11.08.2020)
Runas par nodokļu celšanu Latvijā nav, reformas būtība ir sloga pārdalīšanā, lai atrastu finansējumu veselības aprūpes nozarei, skolotāju algu celšanai un izpildītu Satversmes tiesas lēmumu par garantēto minimālo ienākumu līmeni, paziņoja Kariņš.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Latvijas valdība nākamnedēļ plāno uzklausīt Finanšu ministrijas paziņojumu par iespējamām izmaiņām nodokļu sistēmā, lai "kliedētu mītus" un sniegtu sabiedrībai pilnu informāciju, paziņoja premjers Krišjānis Kariņš.

Pēc viņa sacītā, Finanšu ministrijas piedāvājums paredz obligāto sociālo maksājumu ieviešanu, lai rēķinātos ar sociālo palīdzību, piemēra, darba zaudēšanas gadījumā, varētu visi. Tai pat laikā standarta nodokļu režīmu nav plānots mainīt.

"Nav runas par nodokļu paaugstinājumu. Mums ir diskusija par to, ka varētu notikt iekšēja nodokļu pārdale, jo zinām, ka ir jāatrod trīs lietas – prognozējams finansējums nākotnē veselības nozarei un pedagogu algām, kā arī jārisina jautājums saistībā ar Satversmes tiesas lēmumu par garantēto minimālo ienākumu," citē Kariņu BNN.

Finanšu ministrijas izstrādātais paziņojums paredz pārdalīt daļu sociālā nodokļa un iedzīvotāju ienākumu nodokļa par labu veselības aprūpes nozares finansējumam, nepaceļot nodokļu slogu nodarbinātajiem. Reformas mērķis ir savest kārtībā nodokļu sistēmu tā, lai tā būtu taisnīgāka, vienlaikus nodrošinot valdībai ienākumus no nodokļiem visu valsts sociālo programmu finansēšanai.

Attiecībā uz Jaunās konservatīvās partijas piedāvājumiem par nekustāmā īpašuma nodokļa likmju izmaiņām Kariņš norādīja, ka nodokļu reformas kontekstā tas netika apspriests. "Es neatbalstīšu vienkāršu nodokļu celšanu, jo mērķis ir sakārtot sistēmu," paziņoja premjers. Kariņš atzīmēja, ka jaunās kadastrālās vērtības aprēķina sistēmas stāšanās spēkā gadījumā maksājumi par nekustamā īpašuma nodokli daudziem var palielināties vairākas reizes, un jārosina diskusija par nodokļa likmju samazināšanas nepieciešamību, lai nepaaugstinātu nodokļu maksājumu slogu.

Valdībai jāpieņem Finanšu ministrijas informatīvais paziņojus, lai izslēgtu "spekulāciju un cilvēku iebiedēšanas" varbūtību, uzsvēra Kariņš, atzīstot, ka sabiedrībā trūkst dziļākas izpratnes par to, par ko diskutē valdība.

Kariņš uzsvēra, ka JKP piedāvājums palielināt neapliekamo minimumu līdz 500 eiro samazinās naudas apjomu valsts budžetā.

"To tagad vērtējam. Nav runas par to, ka samazināsim neapliekamo minimumu. Es esmu par to, ka mēs to palielinātu, bet ir jārēķina, par cik mēs varam atļauties to palielināt, neatņemot līdzekļus no citām budžeta pozīcijām," teic valdības vadītājs.

15
Tagi:
budžets, Latvija, nodokļi, Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Varasiestādes vēlas ievākt vairāk nodokļu: ko par to domā Latvijas sabiedrība
Dažiem nāksies pārdot mājas augsto nodokļu dēļ: eksperti par "kadastra" pārrēķinu
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu
Latvijā ražotie piena produkti, foto no arhīva

Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs

50
(atjaunots 18:18 10.08.2020)
Latvijas valdība plāno izmaiņas Dabas resursu nodokļa piemērošanā pārtikas rūpniecībai; ražotāji būs spiesti iekļaut izmaksu kāpumu savas produkcijas cenā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Pārtikas rūpniecības uzņēmumi, kuri noslēguši sadarbības līgums ar kādu no iepakojumu apsaimniekotājiem, turpmāk netiks atbrīvoti no Dabas resursu nodokļa, vēsta TV3. Šāds piedāvājums iekļauts nodokļu politikas galveno nosacījumu projektā uz 2021.-2025. gadu.

Pārtikas produktu ražotājiem tas kļuvis par ārkārtīgi nepatīkamu pārsteigumu, pastāstīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas priekšsēdētāja Ināra Šure.

"Bija šoka reakcija. Pārtikas nozarē tas pašlaik ir viens no sāpīgākajiem punktiem. Ir hroniskas kaites, bet ir arī jaunas kaites. Un tā bija jaunā problēma, kas pēkšņi parādījās, kad VARAM kopā ar Finanšu ministriju iestrādāja valsts nodokļu pamatnostādnēs. Pēkšņi tur 100% atbrīvojums no Dabas resursu nodokļa ir pazudis un parādījies tikai 65% atbrīvojums," pastāstīja Šure.

Saskaņā ar Pārtikas uzņēmumu federācijas aprēķiniem, dažiem uzņēmumiem kopējās izmaksas maksājumiem iepakojumu pārstrādes firmām un Dabas resursu nodoklis var pieaugt no trim līdz četrām reizēm.

"Tas nozīmē, ka par vienu un to pašu lietu mums jāmaksā divas reizes – gan par (iepakojuma) apsaimniekošanu, gan arī valstij, ka atbrīvojuma vairs nav," paskaidroja Šure.

Viņa uzsvēra, ka nodokļu sloga izaugsme neizbēgami novedīs pie cenu kāpuma.

"Nākamais solis ir inflācija, jo skaidrs, ka uzņēmums to nevar pavilkt. Tātad viņš pārcels šo slogu uz pārtikas cenām. Un šīs cenas var augt 3 līdz 5% vismaz," atzīmēja nozares pārstāve.

Pēc viņas sacītā, Dabas resursu nodoklis jau tā katru gadu pieaug, radot slogu Latvijas ražotājiem, taču turpmāk nāksies maksāt arī par atkritumu apsaimniekošanu, un daļu Dabas resursu nodokļa valstij.

50
Pēc temata
Pārtikas produktiem Latvijā tērē vairāk nekā vidēji ES
Noskaidrojies, kādas summas Latvijā atvēl pārtikai un alkoholam
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Latvijā turpina mazināties pārtikas "nacionālpatriotisms"
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu