Strādnieks maina riepu remonta darbnīcā

Uz LR laužas 5000 ukraiņu viesstrādnieku: par mentalitāti un krievu valodu dod 1000 eiro

109
(atjaunots 16:44 22.05.2020)
Latvija interesē ukraiņu viesstrādniekiem – algas šeit ir daudz augstākas, turklāt abām valstīm ir vienkāršots migrācijas process.

RĪGA, 18. oktobris – Sputnik. Ukraiņi aktīvi pēta Latvijas darba tirgu, un šī interese ir savstarpēja: kompānijas ir gatavas pieņemt darbā speciālistus no kaimiņvalsts: viņiem ir tuva mentalitāte, un viņi pārvalda krievu valodu. Tomēr pieprasījums pēc viesstrādniekiem nav plašs – noteikumi paredz, ka viņiem jāmaksā vidējā alga valstī, taču daudzām kompānijām 1000 eiro bruto līmenis ir nesasniedzams, pastāstīja kadru atlases aģentūras AK-Work vadītāja Jekaterina Petrovska.

"Šodien Ukraina ir vietējam darba devējam vissaprotamākais darbaspēks. Starp citu, Ukrainā joprojām ir darbinieki specialitātēs, kurās Latvijā vairs kadrus nesagatavo," pastāstīja Petrovska intervijā Dienas Bizness.

Pēc viņas sacītā, caur aģentūru Latvijā ir gatavi atbraukt uz darbu aptuveni pieci tūkstoši cilvēku – no programmētājiem līdz metinātājiem, – taču reālu pieteikumu no kompānijām ir ļoti maz, vien ap 70. Iemesls – nepieciešamība ievērot likumdošanu attiecībā uz ārzemju darbaspēka pieņemšanu darbā.

"Daudziem Latvijas uzņēmumiem noteiktais algas apmērs ārzemju darbaspēkam vismaz 1004 eiro bruto apmērā ir nesasniedzams. Viņi nevar tik daudz maksāt, tādēļ izvēlas pieņemt darbā vietējos iedzīvotājus un maksāt viņiem mazāk," paziņoja Petrovska Dienas Bizness intervijā.

Viņa norādīja: tā kā viesstrādnieks nav nemaz tik lēts pasākums, tos var atļauties galvenokārt lielas kompānijas.

Vislielākais pieprasījums pēc ārzemju darbaspēka ir lauksaimniecībā, zivju un gaļas pārstrādē, IT – un visur ir sava nodarbināšanas specifika un savs pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars. Piemēram, Latvijas kompānijas labprāt ņem darbiniekus no ārzemēm darbam pie konveijeriem – tas neprasa ilgu apmācības laiku.

Ar programmētājiem ir sarežģītāk.

"Tas ir mīts, ka IT ir nepieciešami visi programmētāji pēc kārtas. Ir nepieciešami speciālisti, kuri spēj risināt konkrētas problēmas, nevis vienkārši parādīt augstskolas diplomu. Pie tam cilvēkiem IT nozarē ir īpaša domāšana, ar viņiem nav viegli. Viņi bieži pārceļas, jo var nopelnīt visur," pastāstīja Petrovska.

Vēl sarežģītāka Latvijā ir mediķu nodarbināšana.

"Diplomi ir jāapstiprina, latviešu valoda ir jāprot augstākajā līmenī. Šeit vairs nav runa par darba vīzu, kura pēc gada ir jāpagarina, bet par emigrāciju. Tas ir jau nosvērts un ilgtermiņa lēmums," pastāstīja Petrovska.

Eksperte piebilda, ka Latvijas bizness netiek galā ar darbaspēka trūkumu – no Latvijas brauc prom darbspējīgie cilvēki, un aizpildīt šo caurumu var tikai ar ārzemju darbaspēku. Pats par sevi jautājums neatrisināsies.

Latvijas uzņēmēji ierosina mazināt valsts kontroli pār darbinieku ievešanu no trešajām valstīm. Uzņēmēji iesaka maksāt viesstrādniekiem nevis vidējo algu valstī, bet gan vidējo algu nozarē. Turklāt uzņēmēji cīnās par birokrātisko izdevumu samazināšanu: patlaban dokumentu kārtošana ilgst vairākus mēnešus.

Arī starptautiskie eksperti iesaka Latvijai atvērt darba tirgu.

Taču Latvijas varasiestādes pagaidām nav gatavas laist valstī ārzemniekus ar strādnieku profesijām, nodarbināšanas nosacījumus nedaudz vienkāršojuši tikai augsti kvalificētiem kadriem.

109
Pēc temata
Vietējie vecākā gadagājuma cilvēki un jaunie viesstrādnieki: Latvija meklē darbaspēku
Liepājas mērs nosauca valstis, no kurām varētu ielaist viesstrādniekus
Zaiceva pastāstīja, kāpēc Latvijas iedzīvotāji nevēlas viesstrādniekus valstī
Viesstrādniekus Latvijā nelaidīs: Iesalnieks sola aizstāvēt valsts nākotni
Ukraiņu viesstrādniekus Igaunijā vēlas nodrošināt ar čipiem
Mihails Hazins

Ekonomists: ASV jaunā administrācija pat necentīsies saglabāt valsts varenību

17
(atjaunots 16:19 19.01.2021)
Ne Trampam, ne Baidenam nav nekādas konstruktīvas pozīcijas par to, kā rīkoties krīzes apstākļos, uzskata ekonomists Mihails Hazins.

RĪGA, 19. janvāris – Sputnik. Uzbrukums Kapitolijam parādīja, ka ASV iestājas jauna ēra, kurā vairs noteikti nebūs "tāpat kā agrāk", radiostacijas "Govorit Moskva" ēterā konstatēja ekonomists Mihails Hazins.

"ASV jaunā administrācija pat nepūlēsies saglabāt Savienoto Valstu varenību. Vienīgais, kas tai ir vajadzīgs, ir vispasaules dolāru sistēma, kas ļauj iekasēt no visiem nodevas," Hazina viedokli citēja Sputnik Baltkrievija.

Viņš atgādināja, ka sākotnēji amerikāņu sistēmas pamatā bija globālā konservatīvā projekta idejas. Tomēr vispirms varu ASV pārtvēra liberāļi, pēc tam 1913. gadā radīja modeli ar Federālo rezervju sistēmu pamatā, un 1944. gadā pacēla vispasaules līmenī Rietumu darba dalīšanas sistēmu.

"Ne Trampam, ne Baidena nav ne jausmas, ko darīt krīzes apstākļos. Paši Baidens un Tramps ir veidojušies pirms 1975. gada, bet visi viņu padotie – jau pēc tam, kad visu sistēmu, arī ekonomiku jau pārtvēra baņķieri. Un cilvēki nesaprot, kā darīt kaut ko atšķirīgu no šī liberālā modeļa," uzskata eksperts.

Pēc Hazina domām, ASV jaunā vadība jau tagad cenšas likvidēt vecos – konservatīvos un arhetipiskos fundamentus, jo tie nepieļauj straujas kustības. Taču bez straujām kustībām vairs nav iespējams saglabāt status quo.

17
Tagi:
ASV
Pēc temata
Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām
Impīčments Trampam un Baidena inaugurācija: kas notiek Vašingtonā
Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

72
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

72
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā

Noslēpumainā zaļā blāzma: Krievijas kosmonauts no SKS klāja nobildējis unikālus kadrus

0
(atjaunots 08:06 20.01.2021)
Krievijas kosmonauts no SKS klāja ar telefonu nobildējis neticami skaistu dabas parādību - ziemeļblāzmu.

Krievijas kosmonauts Sergejs Kud-Sverčkovs, kurš šobrīd piedalās 63. īslaicīgā ekspedīcijā Starptautiskajā kosmiskajā stacijā (SKS), sagādājis pārsteigumu tiem, kuri palikuši uz Zemes.

No SKS klāja ar telefonu time-lapse režīmā viņš nobildējis, kā izskatās ziemeļblāzma no kosmosa.

Paskatieties uz šiem lieliskajiem kadriem.

0