Finansējuma

Vai godīgumu var nopirkt: pie novedīs partiju budžeta finansējuma izaugsme

40
(atjaunots 22:04 30.09.2019)
Kā valsts finansējuma palielinājums ir saistīts ar pirmstermiņa vēlēšanu varbūtību Rīgas domē, un kāpēc premjeram neizdosies uzveikt korupciju, piešķirot vairāk naudas korumpētajiem valstsvīriem.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik, Andrejs Solopenko. Nākamgad valdība plāno piešķirt papildu 5 miljonus eiro partiju finansējumam no valsts budžeta.

Pēc valsts premjerministra Krišjāņa Kariņa sacītā, tas palielināšot partiju neatkarību, savukārt ilgtermiņa perspektīvā samazinās korupcijas risku. Tiesa, daudzi eksperti visnotaļ skeptiski novērtēja šo viņa izteikumu, atzīmējot, ka tikai nauda šeit nelīdzēs.

Likumdošanas evolūcija

Partiju naudas līdzekļu regulēšanai ir veltīts daudzkārt grozīts Politisko organizāciju finansēšanas likums. Saskaņā ar to, kopējā ziedojumu summa no vienas privātpersonas viena kalendārā gada laikā nevar pārsniegt 50 minimālo algu apmēru. 2018. gada 1. janvārī spēkā stājās normas, kuras norāda, ka ziedojumi nedrīkst būt lielāki arī par 30% no kopējiem privātpersonas ienākumiem gadā.

Teorētiski tam būtu jāsamazina trešo personu finansējumu partijām, ko likums kategoriski aizliedz. Lieta tāda, ka iepriekš ir bijušas situācijas, ka cilvēks ziedo visus savus līdzekļus partijai, un radās jautājums, no kā tad viņš pārtiek. Uzraugošajām iestādēm taisnīgi radās aizdomas, ka kāds šim cilvēkam nodod līdzekļus, lai tas pēcāk ziedo to partijai, taču saskaņā ar likumu to var darīt tikai tiešā veidā.

Turklāt, lai samazinātu politisko spēku atkarību no liela mēroga sponsoriem, 2010. gadā Saeima pieņēma grozījumus, kuri paredzēja no 2012. gada sākt piešķirt finansējumu partijām no valsts budžeta. Tam varēja pretendēt tās partijas, kuras pēdējās Saeimas vēlēšanās atbalstīja vismaz 2% vēlētāju, rēķinot 0,5 latu par katru saņemto balsi. Pēc Latvijas pievienošanās eiro zonai šī summa tika automātiski konvertēta 0,71 eirocentā. Tā ir jāizmaksā četras reizes gadā, sākot no nākamā gada pēc Saeimas vēlēšanām.

Jau 2014. gadā toreizējā Latvijas prezidenta Andra Bērziņa vadītā ekspertu grupa norādīja, ka šīs summas ir nelielas un ziedojumi sastāda ievērojamu daļu partiju naudas līdzekļu, kas veicina to atkarības saglabāšanos no privātiem sponsoriem. Nesen ar šādiem paziņojumiem uzstājās arī esošais prezidents Egils Levits, piedāvājot palielināt valsts finansējumu partijām. Viņa ideju atbalstīja premjers Krišjānis Kariņš un visa valdošā koalīcija, tādēļ no nākamā gada daudzu partiju bankas konti var ievērojami palielināties.

Partiju attīstība

Politologs Ojārs Skudra šo ideju vērtē pozitīvi, ja vienlaikus tiks noteikts vēl lielāks, nekā ir tagad, limits privāto sponsoru ziedojumiem, lai patiešām samazinātu atkarību no tiem. Pēc viņa sacītā, viss būs atkarīgs no konkrētiem formulējumiem, jo pastāv daudzas pieejas, kuras tiek piemērotas dažādās valstīs. Turklāt eksperts norāda, ka ir jābūt stipri mainītam esošajam Partiju finansēšanas likumam, jo, ja tām vienkārši palielinās finansējumu esošās likumdošanas ietvaros, tad tas, "visticamāk atstās atvērtas zināmas shēmas".

Tāpat Skudra norāda, ka jābūt skaidri aprakstītiem mērķiem, kādiem partijas drīkst tērēt valsts piešķirto naudu. "Piemēram, viņi varētu atvērt savus birojus lielpilsētās vai arī visās pilsētās, kur notiek aktīva rosība. Skaidrs, ka tādā gadījumā nāksies maksāt par telpu īri un to tehnisko apkalpošanu. Turklāt ir nepieciešama tehnika, telefoni, Internets, vismaz viens vai divi cilvēki, kuri tur atrastos. Tas viss maksā naudu, taču tas ir vajadzīgs, lai vienkāršs vēlētājs sāktu vairāk iesaistīties un piedalīties politiskajā dzīvē, kaut vai ar to, ka atnāktu un painteresētos par partijas darbu," pateica viņš.

Pēc politologa domām, tas sniegs partijām stimulu strādāt, piesaistīt vairāk cilvēku savās rindās un, kā rezultāts, iestums partijas attīstību. Tiesa, viņš neizslēdz arī to, ka ir iespējams vēl kāds iemesls, kādēļ tik strauji tiek piešķirts papildu finansējums, kas ir saistīts ar iespējamām pirmstermiņa vēlēšanām galvaspilsētā. Jo daudzas partiju kases pirmsvēlēšanu trīs gadu ilgā maratona laikā ir stipri patukšotas, un vēl vienu kampaņu tās var pavilkt tikai pateicoties budžeta naudai.

"Kā mēs redzam, šūpošanās Rīgas domē turpinās, un es domāju, ka finansējuma palielinājums partijām jau no nākamā gada ir aktuāls, ja Rīgā tomēr notiks pirmstermiņa vēlēšanas," izsaka domas Skudra.

Korumpantam jāsēž cietumā

Savukārt premjerministra sacītajam par to, ka finansējuma palielinājums partijām samazinās korupcijas riskus, Skudra nepiekrita, norādot, ka ar naudu vien šo problēmu nav iespējams atrisināt.

"Partijas ir ieinteresētas neoficiālu naudas līdzekļu saņemšanā un tā dēvētās pelēkās grāmatvedības uzturēšanā – pēc piemēriem nav jāiet tālu. Šī problēma reāli pastāv visās demokrātijās, taču, salīdzinot ar rietumvalstīm, mūsu sabiedrība ir mazāk turīga, un partijām vienmēr būs interese naudas iegūšanā no sponsoriem, turklāt visādos apvedceļos," uzsvēra viņš.

Pēc viņa domām, lai uzveiktu korupciju, nepieciešams citu iestāžu darbs – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un pārējās tiesībsargājošās iestādes.

"Acīmredzot, tādā gadījumā nāksies mainīt arī Krimināllikumu, un arī Civilkodeksā nāksies iekļaut normas, kuras noteiks soda pasākumu par šīs likumdošanas neievērošanu," atzīmēja viņš.

Līdzīgi uzskati bija arī citam politologam Filipam Rajevskim, kurš tieši atzīmēja, ka ar korupciju nav jācīnās ar papildu naudas piešķiršanu korumpantiem, bet gan vienkārši jāsēdina viņi cietumā.

"Tas ir vislielākais absurds, kuru es jebkad esmu dzirdējis. Ja kāds uzskata, ka, ja korumpantam dotu vairāk naudas, viņš pārstās ņemt kukuļus, tad varu pateikt, ka tā tas nestrādā.

Mēs nesakām, ka partijas šobrīd dzīvo trekni, bet arī nesakām, ka tās mirst bada nāvē, bet ar jaunām naudām viņiem viennozīmīgi viss būs kārtībā. Tādēļ teikts, ka vajag vēl vairāk naudas, lai samazinātu korupcijas risku… korupcija ir alkatība, korumpantiem ir pavisam cita motivācija, kuru izsist var vienīgi ar mietu – sēdināt viņus cietumā," paziņoja Rajevskis.

Tauta ir pret

Tikpat skeptiski pret šo ideju attiecas arī Latvijas iedzīvotāji. Saskaņā ar sabiedrības viedokļa aptauju, vien 16% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka partijām būtu jāpalielina finansējums, savukārt 71% ir pret to. Pēc Rajevska sacītā, tas ir loģiski, jo daudzas politiskās partijas pirms vēlēšanām solīja neīstenojamas lietas, bet ja tagad viņiem vēl arī naudu iedos, tad sabiedrībai tas nepatiks. Viņš uzskata: paaugstināt finansējumu var tikai pēc nākošajām vēlēšanām.

"Šobrīd iznāk, ka partijas palielina līdzekļus pašas sev, ko acīmredzami nesaprot Latvijas sabiedrība. Protams, pats finansējuma palielinājums tomēr ir vajadzīgs, taču tam ir jābūt pēc 2022. gada. Lai finanses saņemtu partijas, kuras tiks ievēlētas nākošajā Saeimā, savukārt vēlētāji kā reiz ar savām balsīm arī atbalstīs tos, kas, viņu ieskatā, ir šīs naudas cienīgs," rezumēja politologs.

40
Pēc temata
Budžets 2020: ministrijas prasa miljardu eiro un 800 jaunas ierēdņu vietas
Prezidents aicina sākt diskusiju par partiju finansēšanas sistēmu
Kadri izšķir visu. Ar ko ir saistītas amatu izmaiņas Latvijas valsts sektorā?
OIK lobētāju meklējumos: kā Latvijā piesedz zādzību divu miljardu eiro apmērā
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

76
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

76
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē
Ustjlugas osta, foto no arhīva

Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai

19
(atjaunots 14:25 18.09.2020)
Baltkrievijas tranzītu iespējams pārorientēt uz Ustjlugu – osta var piedāvāt atbilstošus noteikumus, tomēr viss ir atkarīgs no tā, vai baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Baltkrievija pārorientēs savas kravu plūsmas no Baltijas uz Krieviju, ja tai tiks piedāvāti līdzīgi noteikumi, valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko norādīja Krievijas valsts vadītājam Vladimiram Putinam tikšanās laikā Sočos. Viņš piezīmēja, ka Putins devis rīkojumu "visu aprēķināt" un organizēt pārrunas.

Spriežot pēc agrākajiem izteikumiem, Baltkrievijas valdībai tranzīta jautājums nav prioritārs, svarīgāka ir politiskā aktivitāte, atzīmēja Integrācijas perspektīvu pētījumu centra direktors, portāla RuBaltic.Ru galvenais redaktors Sergejs Rekeda.

Eksperts atgādināja, ka pirms dažiem gadiem Krievija jau ir piedāvāja Baltkrievijai izdevīgus tranzīta noteikumus.

"Minska atteicās, sakot, ka ar to nepietiek. Toreiz godā bija tranzīta un ogļūdeņražu piegādes daudzveidības un diversifikācijas idejas," Rekeda atgādināja sarunā ar Sputnik Latvija.

Pēc viņa domām, patlaban iespējama pārorientācija drīzāk uz Ustjlugu nekā uz Kaļiņingradu – šī osta var piedāvāt piemērotus noteikumus.

"Tagad Krievija var piedāvāt Baltkrievijai izdevīgus finansiālos noteikumus, atliek politiskais jautājums – cik lielā mērā baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas un atteikties no Baltijas republiku ostām," konstatēja Rekeda.

Baltijas valstis ieviesa individuālās sankcijas pret virkni Baltkrievijas amatpersonu, ieskaitot valsts prezidentu. Lukašenko informēja, ka necīnīsies par to, lai viņu tur ielaistu, viņš risinās problēmu ekonomiski. Pēc viņa vārdiem, Baltkrievijai "būs mazliet neizdevīgi" pārorientēt kravas uz Krievijas ostām, taču ar Krieviju "var vienoties par tarifiem".

Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar CVK datiem, uzvarējis Lukašenko. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un radīja koordinācijas padomi "varas nodošanai" republikā. Ģenerālprokuratūra to kvalificēja kā valstiskuma apdraudējumu un ierosināja krimināllietu. Vairāki opozīcijas aktīvisti ir aizturēti.

19
Tagi:
tranzīts, Krievija, Baltkrievija
Pēc temata
Kurss uz Krievijas ostām: kā Baltija palikusi bez Baltkrievijas naftas tranzīta
Latvijas Augstākā tiesa apglabājusi cerības par naftas tranzītu uz Baltkrieviju
Ventspils zaudējusi izredzes saņemt Baltkrievijas minerālmēslu tranzītu
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu
Linkaits

Ieguldījām visu, ko varējām: ministrs cer iztikt bez jaunām dotācijām aviācijai

0
(atjaunots 17:15 21.09.2020)
Liela daļa valsts līdzekļu, kas tika piešķirti airBaltic atbalstam, jau ir iztērēta kompānijas parādu segšanai, taču ministrs Linkaits negibētu atkārtoti palaists valsts atbalsta mehānismu tuvāko gadu laikā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lai gan situācija aviopārvadājumos koronavīrusa pandēmijas dēļ joprojām ir ļoti nestabila, satiksmes ministrs Tālis Linkaits negribētu, lai atkal nāktos piešķirt nozarei valsts dotācijas. Par to viņš pastāstīja TV3 intervijā.

Atbalstu iepriekš saņēma lidosta "Rīga", aviosatiksmes operators "Latvijas gaisa satiksme" un nacionālā lidsabiedrība airBaltic.

"Man cilvēciski negribētos otro reizi iet cauri valsts atbalsta mehānismam, jo jau pašlaik mēs aviācijas nozarē ieguldījām faktiski visus iespējamos valsts līdzekļus," paziņoja Linkaits.

Ministrs cer, ka ar piešķirtajiem līdzekļiem pietiks tuvākajiem gadiem, taču atzīts, ka nenoteiktības līmenis paliek ļoti augsts, un nav skaidrs, kā situācija attīstīsies tuvāko mēnešu laikā.

Iepriekš avīze Neatkarīgā izanalizēja airBaltic darbības pārskatu par pirmo pusgadi un secināja, ka lielākā daļa valsts dotācijas 250 miljonu eiro apmērā jau ir iztērēta zaudējumu segšanai, kuri sastādīja 184,7 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka situācija ar koronavīrusu neuzlabojas, aviācijas nozares stāvoklis turpina būt nestabils, ir iespējams, ka tai atkal būs nepieciešama naudas ieplūdināšana no valsts puses, turklāt ne pēc dažiem gadiem, kā Linkaits cer, bet jau šogad.

0
Tagi:
Tālis Linkaits, airBaltic
Pēc temata
Kāpēc airBaltic iedeva no budžeta ceturtdaļmiljardu un vai to var dabūt atpakaļ
Rinkēvičs: Latvijas iedzīvotāji brauc uz ārzemēm ar risku "iesprūst" tur
Kas sagaida Latviju, ja tā nespēs atmaksāt savu parādu
Divu mēnešu dīkstāve: airBaltic zaudējumi pirmajā pusgadā sastādīja 185 miljonus eiro