Eiro un kalkulators, foto no arhīva

Latvijas grāmatvežiem liks iegādāties licences

134
(atjaunots 15:08 02.08.2019)
Sākot ar šo gadu, grāmatvežiem, kuri sniedz ārpakalpojumus, nāksies saņemt attiecīgu licenci; bez ekonomikas izglītības, darba pieredzes un kvalifikācijas saņemt dokumentu nebūs iespējams.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Nesen valsts sekretāru sanāksmē tika izskatīti iespējamie Grāmatvedības likuma grozījumi, kuri paredz grāmatvežu pakalpojumu licencēšanu, raksta Latvijas avīze "Segodņa". Žurnālisti centās tikt skaidrībā, ko šis jaunieviesums var skart.

Nelieli uzņēmumi pagaidām ietaupa

Jau sen tiek apspriesta iecere likt visiem uzņēmumiem vērsties tikai pie licencētiem grāmatvežiem. Šobrīd uzņēmumi var noformēt atskaites dokumentus paši vai piesaistīt šim nolūkam ikvienu, kurš "nedaudz tajā kaut ko saprot". Kaimiņiene-grāmatvede pensijā vai students, kurš gatavs palīdzēt par šokolādīti, – tā ir izeja daudziem mazā biznesa sektora uzņēmējiem, vēl jo vairāk uzsākot saimniecisko darbību.

Taču kādā brīdī radās ideja atļaut piesaistīt dokumentu noformēšanai tikai profesionāļus, noslēdzot līgumu, kas mazajam un vidējam biznesam, maigi izsakoties, lika satraukties.

Šobrīd tiek apspriesta mīkstāka likumprojekta versija: paliek izņēmumi, kuros ar grāmatvedību atļauts nodarboties pašiem, bet, ja tomēr tiek piesaistīts ārštata grāmatvedis, viņam ir jāatbilst noteiktām prasībām. Un acīmredzot kad likums tiks pieņemts, viņiem būs jāsaņem licence. Protams, ka tā nebūs par brīvu.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) oficiālais mērķis ir panākt to, lai ārštata darbinieki ziņotu par aizdomīgiem klientu darījumiem un neļautu viņiem tos īstenot.

Skaidrs, ka jaunieviesumi ir tostarp Moneyval naudas atmazgāšanas apkarošanas rekomendāciju sekas. Tās speciālisti uzskata, ka tagad Latvijā grāmatvedības pakalpojumu nozarē vērojams īsts haoss: šīs profesijas pārstāvju skaits ir kļuvis pārāk liels, daudzi pavirši izturas pret saviem pienākumiem, kas neveicina situācijas uzlabošanos naudas atmazgāšanas apkarošanas jomā. Turklāt papildu haosu rada "amatieri", kuri nespēj sekot līdzi visām niansēm.

Četru līmeņu grāmatveži: par prasībām

Likumprojekts pagaidām vēl tiek apspriests, un tam vēl ir jāiziet trīs lasījumi Saeimā, tādēļ kaut kādas izmaiņas joprojām ir neizbēgamas. Taču lūk ir versija, ko piedāvā šobrīd. (Projektu var apskatīties Ministru Kabineta mājaslapā).

Lai strādātu par ārštata grāmatvedi un iegūtu licenci, nepieciešamas divas lietas. Vismaz 4. līmeņa grāmatveža kvalifikācija atbilstoši Ministru Kabineta noteikumiem Nr. 264. Šāda kvalifikācija ir speciālistiem vai nu ar augstāko, vai arī ar vidējo profesionālo izglītību. Un otrā lieta ir trīs gadu pieredze grāmatvedībā.

Aizliegts būt "ārštata grāmatvežiem" tiem, kas ir iepriekš sodīts par apzinātu noziegumu tautsaimniecībā, ja sodāmība nav atcelta vai dzēsta.

Privātpersonām jābūt ierakstītām Komercreģistrā. Juridiskām personām arī ir jābūt ierakstītām Komercreģistrā un to štatā ir jābūt vismaz vienam darbiniekam, kurš atbilst profesionālās kvalifikācijas prasībām.

Vai var iztikt bez grāmatveža?

Kurš var iztikt bez šāda ārštata darbinieka? Līdzīgi tam, kā tas ir tagad, patstāvīgi savā biznesā nodarboties ar grāmatvedību, saskaņā ar Grāmatvedības likuma 3. pantu, drīkst: individuālā uzņēmuma, zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks, fiziskā persona, kura veic saimniecisko darbību, individuālais komersants, kapitālsabiedrības vienīgais valdes loceklis, kurš ir kapitālsabiedrības vienīgais dalībnieks.

Ja jums nav piemērojams neviens no šiem kritērijiem, nāksies meklēt ārštata grāmatvedi. Protams, līguma slēgšana ir obligāta, pretējā gadījumā šādam grāmatvedim tiks atņemta licence.

Kā tiks izsniegtas licences

Anotācijā norādīts, ka licences cenu noteiks topošie Ministru Kabineta noteikumi. Ar pašu licencēšanu nodarbosies VID.

Licences saņemšanai būs jāiesniedz dokumenti par profesionālās kvalifikācijas iegūšanu (diploms, apliecība) un pieredzi (līgums ar iepriekšējo vai esošo darba devēju), kā arī jāaizpilda iesnieguma veidlapa.

VID izvērtēs pieteikumu un tā iesniedzēju pēc sodāmības, pārkāpumu, informācijas patiesīguma pieteikumā parametriem. Ja kaut kas nebūs kārtībā, tiks dots termiņš nepilnību novēršanai. Atteikumu licences izsniegšanā varēs apstrīdēt.

Licenci paredzēts izsniegt uz 5 gadiem, pēc kuriem, ne vēlāk kā mēneša garumā, varēs iesniegt pārreģistrēšanas pieteikumu. Ja juridiskā persona lauž darba līgumu ar vienīgo darbinieku, kuram bijusi licence, mēneša laikā jāiesniedz pārreģistrēšanas pieteikums, norādot citu personu, kura atbilst prasībām.

Licenci varēs saņemt arī kvalifikāciju pagaidām neieguvušie studenti, ja viņi mācās valsts akreditētā mācību iestādē. Taču neaizmirstiet par trīs gadu pieredzes prasību. Skaitās, ka šī ir augsta riska nozare, tādēļ darbam ārštata speciālista kārtā ir nepieciešama atbilstoša pieredze profesijā. Tiesa, pietiek arī ar grāmatveža palīga darbu. Ja jūs arī iepriekš esat snieguši ārštata grāmatveža pakalpojumu, pietiks ar attiecīgumu pakalpojumu sniegšanas līgumu ar uzņēmumiem uzrādīšanu.

Lai katrs varētu izvēlēties sev patiešām licencētu speciālistu, VID sola atvērtu ārštata grāmatvežu reģistru.

Pārejas periods paredz, ka līdz 2022. gada 1. februārim atļauts lūgt speciālista palīdzību bez licences.

Grāmatveži slikti sūdzējušies par klientiem

Pēdējā laikā grāmatveži uz savas pieredzes mācās atpazīt fiktīvus darījumus. Tie, kas nepietiekami vērīgi sekoja līdzi klientiem, saņēma naudas sodus.

VID par nepietiekamu klientu risku izvērtēšanu jau ir izrakstījis naudas sodus, kuru kopējā summa sastāda 240 tūkstoši eiro, liecina Lursoft pētījums.

Šobrīd VID veic pārbaudes kompānijās, kuras sniedz grāmatvedības pakalpojumus, kā arī revīzijas un audita pakalpojumus, lai pārliecinātos likuma prasību ievērošanā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu.

Un lūk pa šo laiku kopš šī gada maija līdz jūlija vidum VID par šī likuma neievērošanu sodīja 75 kompānijas, savukārt piemēram, laika posmā no 2017. gada novembra līdz 2019. gada aprīlim sodītas tika vien 52 kompānijas. Kopējā naudas sodu summa sastādīja gandrīz 240 tūkstošus eiro.

Trešdaļa kompāniju, kurām tika piemēroti naudas sodi, ir kompānijas, kas sniedz grāmatvedības, auditoru un revīzijas pakalpojumus.

134
Pēc temata
Iniciatīva ir nosodāma: grāmatvede pati sev dubultojusi algu
Nodokļu reforma – kārtējais veids aptīrīt latviešus
VID piemēros jaunus sodus par pārkāpumiem nodokļu jomā
Dzintars

"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro

16
(atjaunots 08:22 03.06.2020)
Šonedēļ ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce, tomēr pandēmijas dēļ tā notiks rakstiskā režīmā, tāpēc bijušie darbinieki ir nobažījušies par to, ka viņu viedoklis netiks sadzirdēts.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Kosmētikas ražotājs AS "Dzintars" palicis parādā saviem darbiniekiem 640 tūkstošus eiro, vēsta jauns.lv.

Divi simti datbinieku, kuri strādāja "Dzintara" fabrikā, palikuši ne tikai bez darba, bet arī bez algas. Daži nav saņēmuši atalgojumu par pusi mēneša, daži – par vairākiem mēnešiem. Dokumenti liecina, ka uzņēmumam jāizmaksā darbiniekiem 640 tūkstoši eiro un vairāk nekā 200 tūkstoši eiro – akcionāriem, kopējie maksātnespējas izdevumi pārsnieguši miljonu eiro.

Piektdien, 5. jūnijā ieplānota ieplānota "Dzintara" kreditoru sapulce tomēr ārkārtējās situācijas režīma apstākļos to nolemts organizēt rakstiskā formā. Tas pārsteidzis daudzus darbiniekus, jo viņi nevarēs paust savu viedokli sapulces gaitā.

Iepriekš uzņēmuma administrators Jānis Ozoliņš izstādīja pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas. Kopumā tiks pardotas 749 vienības, to starpā – ražošanas iekārtas, transports, kā arī citi uzņēmuma īpašumi.

Visa īpašuma kopsumma tiek vērtēta aptuveni 534 300 eiro apmērā, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19. jūnijam, visi interesenti var tās apskatīt pirms iegādes.

16
Tagi:
Dzintars
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
"Dzintars" atjauno divu veikalu darbu Rīgā
Jūrmala

Uzturēšanās atļauja apmaiņā pret mājokļa iegādi: vairums iedzīvotāju atbalsta programmu

24
(atjaunots 17:18 02.06.2020)
Lai arī premjers Kariņš uzskata, ka Uzturēšanās atļaujas piešķiršanas programma apmaiņā pret investīcijām ir izsmēlusi sevi, vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šī iespēja ir jāsaglabā.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Atšķirībā no Latvijas premjera, gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzstājas par iespējas saglabāšanu saņemt Uzturēšanās atļauju apmaiņā pret mājokļa iegādi vai investīcijām. Šādi ir Kantar TNS aptaujas dati iedzīvotāju vidū vecumā no 18 līdz 60 gadiem, kurus publicēja TV3

Par esošās Uzturēšanās atļaujas programmas investoriem saglabāšanu izteicās 48% aptaujāto. Pret – mazāk nekā trešā daļa (32%). Vēl piektajai daļa respondentu (20%) nebija konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Jau marta sākumā premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka gribētāju skaits iegūt Uzturēšanās atļauju Latvijā apmaiņā pret investīcijām ir ievērojami sarucis un programma ir zaudējusi savu aktualitāti, tādēļ tā esot jālikvidē.

Ne visas valdības partijas atbalsta šādu viedokli, tādēļ ministrijā uzdots līdz jūnijam sagatavot piedāvājumus šīs programmas ierobežošanai.

24
Tagi:
aptauja, uzturēšanās atļauja
Pēc temata
Trīs pirkstu kombinācija: bez Krievijas pircējiem cieš nekustamo īpašumu tirgus
Uzturēšanās atļauja turpina strādāt: ārzemnieki ieguldījuši Latvijā 1,5 miljardus eiro
KF ĀM palīdzēs atgriezties Latvijā Krievijas pilsoņiem, kuriem šeit ir palikušas ģimenes
Videonovērošanas kameras, foto no arhīva

Latvijas VDD tur aizdomās Ķīnu par spiegošanu

0
(atjaunots 14:15 03.06.2020)
Latvijas Valsts drošības dienests uzskata, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras var attālināti vākt informāciju.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienests brīdinājis, ka Ķīnā ražotās videonovērošanas kameras varētu būt bīstamas, raksta Press.lv.

VDD uzskata, ka Ķīna ar kameru palīdzību var attālināti savākt informāciju, pieslēdzoties un sekojot attēlam. Šī iemesla dēļ dienests iesaka nepirkt ar drošību saistītus produktus un pakalpojumus no piegādātājiem ārpus Eiropas Savienības un NATO.

Iepriekš arī Lietuvas Nacionālās drošības centrs nāca klajā arī līdzīgu informāciju par to, ka caur Ķīnā ražotajām videonovērošanas kamerām varot ļoti vienkārši attālināti pieslēgties attēlam, savukārt Lietuvas militārās izlūkošanas dienesta vadītājs pulkvedis Remiģijs Baltrens paziņoja, ka it kā "Ķīnas likumdošana uzdod kompānijām piedalīties spiegošanā, ja tas būs aktuāli".

Par IT drošības sfērā iespējamo incidentu novēršanu atbildīgais Latvijas dienests Cert.lv savukārt informēja, ka, pieslēdzot Hikvision un Dahua kameras pie tīkla, noteikti jāveic papildu drošības pasākumi.

0
Tagi:
Drošības dienests, Ķīna, Latvija
Pēc temata
Eiropa cīnās ar dempingu – ķīniešu preces varētu kļūt dārgākas
Tramps pastāstījis Apple, kā izvairīties no Ķīnas nodevām
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu
Jelgava iesoļojusi nākamajā gadsimtā: kā valstī izmanto videonovērošanas kameras