Viskijs. Foto no arhīva

Latvijā pieaugs alkotūrisma nestā peļņa

36
(atjaunots 17:23 31.07.2019)
No 1. augusta uz Latviju sāks braukt pircēji no Somijas, Igaunijas, Zviedrijas un Norvēģijas; savukārt Latvijas budžeta ienākumi kļūs pat lielāki, nekā pirms akcīzes nodokļa alkoholam samazināšanas Igaunijā.

RĪGA, 31. jūlijs – Sputnik. Augustā tūristu skaits no Zviedrijas un Norvēģijas pieaugs, paziņoja Valkas pilsētas mērs Vents Armands Krauklis, vēsta LSM.lv.

Pēc viņa sacītā, 1. augustā Latvijā samazināsies alkohola akcīzes nodoklis, kas piesaistīs vēl vairāk somu un igauņu pircējus un tūristus. Saskaņā ar optimistiskākajām prognozēm budžeta ienākumi kļūs pat lielāki, nekā pirms akcīzes nodokļa alkoholam samazinājuma Igaunijā.

Politiķis uzskata, ka nenozīmīgu alkohola pārdošanas kritumu Latvijā, vien 10%, izraisīja tas, ka ir pagājis mēnesis, kopš Igaunijā tika samazināts akcīzes nodoklis, tādēļ daudzi ražotāji joprojām izpārdod preci pēc līdzšinējām cenām. Taču arī pēc cenu stabilizācijas Igaunijā, pēc viņa domām, lielu zaudējumu nebūs, jo Latvija laicīgi veica atbildes pasākumus.

Kā jau iepriekš ziņoja Sputnik Latvija, no 1. augusta Latvija, sekojot Igaunijas lēmumam, samazināja akcīzes nodokli stiprajam alkoholam par 15%, tagad likme sastāda 1564 eiro par 100 litriem tīra spirta. Alus akcīze paliks nemainīga, jo pat pēc akcīzes nodokļa samazināšanas Igaunijā Latvijā alus joprojām ir lētāks.

Saeimas lēmums samazināt akcīzes nodokli stiprajiem dzērieniem izmaksās Latvijas budžetam 70 miljonus eiro nesaņemto nodokļu veidā, taču, kā apgalvo valsts valdība, pretējā gadījumā, palaistās izdevības dēļ zaudējumi sastādītu ap 92 miljoniem eiro.

Igaunijas valdība, kura no 1. jūlija samazināja akcīzes nodokli alkoholam, sagaida budžeta zaudējumus 12 miljonu eiro apmērā, taču cer, ka alkohola pārdošanas apjomu izaugsme palīdzēs paaugstināt ienākumus par 3 miljoniem eiro gadā.

Vērts atzīmēt, ka pierobežas alkohola tirdzniecības apjoms Latvijā tiek vērtēts 45 miljonu eiro apmērā gadā. Alkohola veikali uz Latvijas un Igaunijas robežas pērn pārdeva 40,5 miljonus litru alkohola.

Saskaņā ar SKDS pētījumu centra veiktās aptaujas pilngadīgo Igaunijas iedzīvotāju vīdu, 2018. gadā igauņi Latvijā alkoholam iztērējuši aptuveni 124,5 miljonus eiro, neskaitot benzīna, produktu un cita veida pakalpojumu izdevumus.

2017. gada pirmajā pusē uz Latvijas robežas tika pārdoti 1,43 miljoni litru stipro dzērienu, savukārt 2016. gadā – vien 0,27 miljoni litru

36
Pēc temata
Verigas stunda: Lietuvas veselības ministrs biedē alkohola kārotājus
Klientu apmierinātībai: Latvijas alkohola veikalā izsniedz čekus igauņu valodā
Strīds pudeles dēļ. Latvija un Igaunija sāk alkohola hibrīdkaru
Latvija zaudē ienākumus: alkoholu atļaus pārdot Internetā

"Mēs radām jaunu krīzi": bizness sit trauksmes zvanu budžeta projekta dēļ

2
(atjaunots 16:24 25.11.2020)
Tik sarežģītā laikā radikālas nodokļu izmaiņas – tas ir teju noziegums, uzskata mazā biznesa īpašniece Stella Trusa, kurai pēc nodokļu pacelšanas nāksies slēgt firmu; tādu kā viņa būs daudz, brīdina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

RĪGA, 25. novembris – Sputnik. Trešdien, 25. novembrī, Saeima turpina darbu pie nākamā gada budžeta projekta. Viena no lielākajām uzņēmēju organizācijām – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) – dēvē to par brāķi. LTRK uzskata, ka nodokļu izmaiņas sevišķi sāpīgi iesitīs mazajiem uzņēmējiem, kuriem jau tā klājas smagi koronavīrusa krīzes dēļ, vēsta LTV.

Latvijā joprojām nav precīzas statistikas par to, cik uzņēmumu bankrotēja koronavīrusa krīzes dēļ. Lai arī valdība ir paplašinājusi un pagarinājusi atbalsta pasākumus, daudziem no tiem, kas vēl turas virs ūdens, klāsies smagi jaunā budžeta dēļ, kurš paredz nodokļa sloga pieaugumu mazajam biznesam.

"Tādā laikā vispār nekādas nodokļu reformas! Kaut ko mainīt krasi – tas ir pat tā kā noziegums!  Nu, pagaidiet gadu divus un tad skatīsimies!" paziņo SIA "Alfa kravu kontrole" īpašniece Stella Trusa.

Viņa jau šobrīd atrodas uz bankrota robežas. Viņas firma nodarbojas ar tranzītkravu kontroli ostās un muitas noliktavās. Nodokļu pacelšanu uzņēmums nepārdzīvos: pandēmijas dēļ tas jau tā ir pazaudējis pusi klientu, savukārt darbinieku skaits samazināts līdz minimumam.

"Tagad mēs esam palikuši divi. Un pēc jaunā projekta iznāk tā, ka es varēšu tikai viena strādāt. Protams, es viena nevarēšu strādāt. Es taisīšu uzņēmumu ciet," saka Trusa.

Saskaņā ar viņas aprēķiniem, citas izejas neesot. Ja vēl pērn mēneša peļņa sastādīja aptuveni 1000 eiro, tad šobrīd tie ir vien 300 eiro uz diviem darbiniekiem.

"Kādi nodokļi vēl var būt papildus, kādi? Es nevaru ne veselības apdrošināšanu nopirkt ne sev, ne savam darba biedram!" uzsver uzņēmēja.

LTRK prognozē, ka uzņēmējus, kuri var nokļūt šādā situācijā, būs daudz.

"Mēs varam pateikt, ka sīkajam biznesam īpašā mikrouzņēmuma nodokļa režīmam "de facto" – tā ir likvidācija. Jo likmes celšana, dažādi citi ierobežojumi, aizliegums izmantot šo režīmu sabiedrībām ar ierobežotu atbildību nozīmēs, ka liela daļa šo statusu vienkārši izbeigs.

Jāsaka, ka liela daļa vienkārši pāries ēnu zonā. Un otra daļa, es domāju, paliks bezdarbnieku rindās.

Un šeit ir tā dīvainākā situācija, ka, no vienas puses, mums vajadzētu darīt visu, lai bezdarba apjomu mazinātu, un to mēģina darīt ar dažādiem Covid-19 atbalsta rīkiem. Bet patiesībā mēs radām jaunu krīzi. Jo pilnīgi skaidrs, ka ar šo regulējumu bezdarbnieku rindas tikai palielināsies," pārliecināts LTRK priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, uzņēmēji sagaida tālāku situācijas pasliktināšanos tuvākajos mēnešos.

2
Tagi:
budžets
Pēc temata
Ļoti interesanti, bet nesaprotami: kāpēc Saeima ir spiesta balsot par "brāķētiem" likumiem
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
"Katrs dzīvo savā Latvijā": skolnieks un Latvijas lepnums uzrunāja Levita kungu
Dzīres krīzes laikā: kādiem ierēdņiem tomēr pacels algas 2021. gadā
Oļegs Burovs

Burovs: Rīga būvēs tiltus un ceļus, ja saņems ES naudu

2
(atjaunots 16:17 25.11.2020)
Rīgas dome cer saņemt no Eiropas fondiem gandrīz 2 miljardus eiro. Pozitīvas Briseles atbildes gadījumā, galvaspilsētas transporta infrastruktūru sagaida izrāviens.

RĪGA, 25. novembris – Sputnik. Teorētiskajos remonta un būvniecības plānos Rīgā ir iekļauti 12 tilti un ceļu pārvadi, taču pašlaik būvdarbi notiek tikai trīs objektos. Vairums tiltu Latvijas galvaspilsētā ne tikai netiek remontēti, bet pat netiek projektēti. Rīgas budžets nākamgad ir samazināts par 40 miljoniem eiro, un pilsēta ir ierobežota iespējās patstāvīgi finansēt lielus projektus.

Kopš Rīgas domes jaunā sasaukuma darba sākuma nav pagājis tik daudz laika, lai varētu runāt par pilsētas problēmu risināšanu, pateica Sputnik Latvija bijušais Rīgas mērs, deputāts no partijas "Gods kalpot Rīgai" Oļegs Burovs.

"Problēmas ar transporta infrastruktūru Rīgā pastāv. Ja daudzas pilsētas īpašumā esošās ēkas ir savestas kārtībā, tad ar ceļiem un tiltiem problēmas ir acīmredzamas. Esošā Rīgas domes vadība pirms vēlēšanām solīja pilsētai daudz Eiropas naudas. Dome apkopoja pieprasījumus un iesniedza pieteikumu 1,9 miljardu eiro apmērā. Jautājums – kas no tā reāli aizies līdz Rīgai," prāto Burovs.

Pēc viņa sacītā, ja Rīga saņems Eiropas naudu, notiks noteikts izrāviens attiecībā uz jauniem transporta infrastruktūras projektiem.

"Tā, piemēram, ir Austrumu maģistrāle, kura ir apvedceļa prototips, kā arī Rīgas un Rīgas rajona savienošanas projekti… Taču daudzi skatās uz finansējuma perspektīvu pesimistiski un nedomā, ka nauda tiks piešķirta," atzīmēja Burovs.

Pilsētvides un satiksmes jautājumus pārvaldošais Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis apgalvo, ka jaunā domes vadība liek lietā visas pūles, lai atrastu līdzekļus galvaspilsētas aktuālo problēmu atrisināšanai.

Буров: Рига будет строить мосты и дороги, если получит деньги из ЕС
2
Tagi:
Oļegs Burovs, nauda, ceļi, Rīga
Pēc temata
Latvijas valsts ceļus vēlas nodot privātuzņēmumu rokās
Elksniņš: ostas stāv, tranzīts izsīcis, bet Latvijas varasiestādes iedzen valsti ellē
Latvijas IeM pieprasa no valdības 200 miljonus eiro ekoloģijai
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad