Vīrietis ar koferi. Foto no arhīva

Ekonomiste: Latvija dara visu iespējamo, lai samazinātos nodokļu maksātāju skaits

84
(atjaunots 10:02 28.06.2019)
Sūdzēdamies par to, ka nodokļus maksā neliels skaits cilvēku, Kariņš atkārto plaši izplatītu mītu; patiesā problēma ir, kur tiek iztērēti budžeta līdzekļi, uzskata ekonomiste Jevgēņija Zaiceva.

RĪGA, 28. jūnijs — Sputnik. Ekonomiste Jevgēņija Zaiceva nepiekrīt premjerministra Krišjāņa Kariņa viedoklim par to, ka Latvijas tautsaimniecības galvenā problēma ir ēnu ekonomika.

Savu viedokli viņa pauda intervijā Sputnik Latvija.

"Kariņa kungs neizpauda savas domas – tas ir mīts, kas klīst Latvijas ierēdņu vidū," konstatēja Zaiceva.

Viņa ir pārliecināta, ka uzņēmēji Latvijā maksā pietiekamus nodokļus, īstā problēma ir tā, ka valsts tos neracionāli izmanto.

Vēl vairāk, pēc Zaicevas domām, valsts nerada apstākļus iedzīvotāju, tātad – nodokļu maksātāju – skaita pieaugumam Latvijā.

"Gluži pretēji, tiek darīts viss, lai cilvēki brauktu prom no šejienes, tāpēc neizdodas palielināt iekasēto nodokļu apjomu, palielināt nodokļu maksātāju skaitu," viņa atzīmēja.

Problēmas rada arī tas, ka ēnu ekonomikas pētnieki, uz kuru pārskatiem atsaucas valdība, neatklāj tās aprēķinu metodiku – tā ir slēgta informācija. Rezultātā nav saprotams, ko viņi sauc šajā vārdā un kas slēpjas aiz norādītajiem skaitļiem. Tādi pētījumi maldina publiku un padara problēmu par mītu.

Pēc Jevgēņijas Zaicevas domām, nodokļu nemaksātāji, protams, ir, taču daudzi no viņiem ir saistīti ar valdošo eliti.

"Tāpēc Kariņa ierosinājums samazināt nodokļus, protams, ir pievilcīgs un populistisks, taču tas nav īstenojams," konstatēja ekonomiste.

Iepriekš vēstīts, ka premjerministrs Krišjānis Kariņš aicināja iedzīvotājus apzinīgāk maksāt nodokļus un uzsvēra, ka gribētu samazināt nodokļu likmes, taču šim nolūkam nepieciešams, lai lielāks skaits cilvēku pildītu savas saistības.

Nespriediet par pagātni pēc tagadnes normām

Ekonomiste nepiekrita tiem, kuri Kariņa aicinājumu godīgi maksāt nodokļus uzskata par cinismu, lai arī viņa paša sieva "optimizējusi" nodokļus, pārdodot nekustamo īpašumu ar ārzonas shēmām.

"Kad Kariņš veica kaut kādus darījumus ar ārzonas shēmām, tā bija standarta situācija, to darīja privātais bizness Latvijā un visā pasaulē," atzīmēja Zaiceva.

Viņa atgādināja, ka ārzonas darījumu ierobežošanas process Eiropā sākās tikai 2016. gadā, bet agrāk tas bija normāls un netika uzskatīts par likumdošanas pārkāpumu.

"Nevar novērtēt tā perioda notikumus pēc šīsdienas normām – arī tā ir populistiska pieeja, ko izmanto tie, kuri vēlas nopelnīt kaut kādus punktus. Es uzskatu, ka ir nekorekti par to runāt," uzsvēra ekonomiste.

84
Pēc temata
Ekonomists: Latvija zaudējusi ceturto daļu darba tirgū aktīvo iedzīvotāju
Reirs: sociālais nodoklis Latvijā jāliek maksāt visiem
Visiem jāsamet pa druskai: premjers paskaidroja, kā samazināt nodokļus
Reirs apsolīja, ka 270 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju sāks maksāt vairāk nodokļu
Latvijā turpina samazināties nodokļu maksātāju-juridisko personu skaits
Zivjrūpniecības uzņēmums Kaija/Karavela, foto no arhīva

Labāk saņemt pabalstu, nekā šķirot zivis par 680 eiro: cilvēkiem nav motivācijas strādāt

0
(atjaunots 13:48 02.07.2020)
Bezdarbniekiem Latvijā ir izdevīgāk saņemt pabalstus, nekā, piemēram, iet strādāt uz zivju fabriku ar algu 680 eiro uz rokām.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Bezdarbniekiem Latvijā nav motivācijas meklēt darbu, jo viņi saņem valsts pabalstus, šādu viedokli telekanāla RigaTV24 ēterā izteica zivju pārstrādes uzņēmuma "Karavela" līdzīpašnieks Andris Bite.

Uzņēmējs atzīmēja, ka šobrīd Latvijā ir aptuveni 95 tūkstoši oficiāli reģistrēto bezdarbnieku, turklāt gribētāju iekārtoties viņa uzņēmuma praktiski nav. "Mums, piemēram, pastāvīgi ir vakances ražošanā – gan Rīgā, gan Ventspilī. Nedēļas laikā pie mums atnāca vien divi cilvēki, no kuriem neviens beigās nepalika strādāt," pastāstīja Bite.

Viņš uzskata, ka Latvijā vēlas dzīvot kā Zviedrijā, bet strādāt – kā Āfrikā.

"Tā ir realitāte. Kamēr cilvēkam nebūs motivācijas iet un strādāt, kamēr viņam vienkāršāk būs saņemt pabalstu, viņš izvēlēsies šo vienkāršo ceļu," piebilda Bite.

Iepriekš fabrika "Karavela" izsludināja kampaņu ar lozungu "Neatlaid, bet aizdod". Krīzē fabrika piedāvāja kompānijām, kuras nonāca dīkstāvē, sniegt uz laiku savus darbiniekus. Ceha darbinieka stundas likme sastāda 6 eiro pirms nodokļu samaksas. par 160 stundām mēnesī var nopelnīt 960 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tie ir aptuveni 680 eiro uz rokām.

SIA "Karavela" ir vienīgais Latvijas uzņēmums, kuram "Rosseļhoznadzor" atļāva atjaunot šprotu piegādi Krievijā, aizliegums bija spēkā no 2015. gada jūnija sistemātisku pārkāpumu dēļ, kurus iestāde atklāja inspekcijas laikā, kā arī saistībā ar to, ka produkcijas sastāvā tika pārsniegts kancerogēnās vielas benzopirēna līmenis.

0
Tagi:
pabalsts, bezdarbs, Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Latvijas iedzīvotāji neiet strādāt uz lauka par 900 eiro: zemnieki uztraucas par ražu
Vietējās zemenes veikalos? Latgales zemnieki cer pārpludināt valsti ar ogām
Nabadzība, foto no arhīva

Kariņu neizbrīnīja tas, ka ar 64 eiro nevar izdzīvot

25
(atjaunots 12:29 01.07.2020)
Garantētais minimālo ienākumu līmenis arī "kļūs par daļu reformu" Latvijā, paziņoja premjerministrs Krišjānis Kariņš.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Satversmes tiesas (ST) lēmums, ka garantētais minimālo ienākumu (GMI) līmenis neatbilst Satversmei, nekļuva par pārsteigumu, sacīja telekanāla "Rīga TV24"  ēterā premjerministrs Krišjānis Kariņš. Pēc viņa teiktā, labklājības ministrei Ramonai Petravičai ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu".

Satversmes tiesa 25. jūnijā nolēma, ka GMI līmenis neatbilst Satversmei. Saskaņā ar tiesas lēmumu, likumdevēji nav atrisinājuši svarīgākos jautājumus, kuri skar GMI, tai skaitā to, kādām pamatvajadzībām tas tiek izmaksāts, kā arī nav izstrādāta tā noteikšanas metodika.

Apstrīdētā norma tiek atzīta par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra.

Lieta tika izskatīta pēc tiesībsarga Jura Jansona iesnieguma.

Komentējot tiesas lēmumu, Kariņš paziņoja, ka tas nekļuva par kaut ko negaidītu. Premjers atzīmēja, ka labklājības ministrei Ramonai Petravičai ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu", tādēļ viņš gaida, kad viņa sniegs savus piedāvājumus valdībai.

"Manuprāt, mēs varēsim sakārtot šo sistēmu. Ja paskatās, tad šī valdība ir veikusi finanšu pārraudzības kapitālo remontu un mēs saņēmām labu kredītreitingu. Tāpat mēs panācām Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu. Arī GMI līmenis būs viena daļa no reformām," sacīja Kariņš, piebilstot, ka valdība atbalstīs ministres piedāvājumu un piešķirs finansējumu sistēmas sakārtošanai.

25
Tagi:
Labklājības ministrija, Ramona Petraviča, Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Orlovs: varasvīri apšņāps iztikas minimumu, lai izpatiktu tiesai
Bijušo politiķu pabalstiem aiziet vairāk naudas, nekā sociālajiem pabalstiem
Reirs: Latvija pirmo reizi palīdz saviem iedzīvotājiem krīzes situācijā
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ