Gadatirgus Domu laukumā. Foto no arhīva

Latvijas zemnieki: nacionālisms tas ir labi, kamēr nepaliksim bešā

71
(atjaunots 14:21 04.05.2019)
Latvijā asi pret viesstrādnieku ievešanu uzstājas Nacionālā apvienība, kura ietilpst valdošajā koalīcijā.

RĪGA, 4. maijs – Sputnik. Latvijas lauksaimniecības nozarē ir ass darbaroku deficīts, pēc iespējas ātrāk jāvienkāršo ārzemju strādnieku iekārtošanas procedūra. Nacionālisms – tas ir labi, taču tikai līdz brīdim, kamēr tas nenodara kaitējumu tautsaimniecībai, paziņoja "Zemnieku Saeimas" pārstāvis Mārtiņš Trons radio Baltkom ēterā.

Govs slaukšana
© Sputnik / Ульяна Соловьева

Trons norādīja, ka Latvija atpaliek no Lietuvas un Igaunijas viesstrādnieku piesaistīšanas jautājumā. Turklāt, šīs valstis atradušas iespēju nosūtīt ārzemju darbiniekus arī uz Latviju – noformējot tiem komandējuma braucienus. Un tas nozīmē, ka šie darbinieki maksā nodokļus Lietuvā vai citā valstī, kur viņi ir noformēti, bet ne Latvijā.

"Tikai mūsu valstij ir pozīcija – nepieņemt viesstrādniekus no ārzemēm. Kamēr mēs stāvēsim šādā pozā – mēs zaudēsim ekonomisko spēku. Tā taču ir nauda. Mēs zaudējam savu konkurētspēju. Nacionālisms – tas ir labi, taču līdz brīdim, kamēr mēs nesākam ekonomiski zaudēt," pateica Trons.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka darbinieku trūkums Latvijā ar katru gadu jūtams arvien izteiktāk: 2018. gadā vidēji bija 22,7 tūkstoši brīvo darba vietu – par 33% vairāk nekā 2017. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Lielākais darbinieku trūkums tika novērots valsts pārvaldes un aizsardzības jomās – 4,9% brīvo darba vietu, tām seko būvniecība – 3,5%, viesnīcu un ēdināšanas nozare – 3,2%, produkcijas ražošana un pārdošanas sektors – 2,9%, transportlīdzekļu remonts – 2,8%. Visvairāk vakanču bijis Rīgā, bet vismazāk – Vidzemē.

Uzņēmēji ierosina pavājināt valsts kontroli pār darbinieku ievešanu no trešajām valstīm. Patlaban darba devējam, kurš vēlas uzaicināt darbā trešās valsts pilsoni, viņam jāmaksā vismaz vidējā alga Latvijā. Patlaban – 926 eiro pirms nodokļu nomaksas, jeb aptuveni 630 eiro uz rokas. Šo noteikumu ir grūti ievērot jomās, kur vidējā alga ir zemāka nekā vidējā samaksa valstī, piemēram, lauksaimniecībā, zivsaimniecībā un pārstrādes rūpniecībā. Uzņēmēji iesaka maksāt viesstrādniekiem nevis vidējo algu valstī, bet gan vidējo algu nozarē.

Turklāt uzņēmēji cīnās par birokrātisko izdevumu samazināšanu: patlaban dokumentu kārtošana ilgst vairākus mēnešus.

Arī starptautiskie eksperti iesaka Latvijai atvērt darba tirgu.

Taču Latvijas varasiestādes pagaidām nav ieklausījušās SVF ekspertu un speciālistu padomos jautājumā par ārzemnieku pieejas atvieglošanu Latvijas darba tirgū. Jāpiebilst, ka Latvijas varas iestādes ir gatavas aicināt darbā ar intelektuālo darbu saistītu profesiju pārstāvjus.

71
Pēc temata
Paskatieties, kā dzīvo laukos: Latvija un Lietuva aicina uz atvērto durvju dienām
Krievija ir līdzās, bet pārdot nevar: zemnieki vēlas palielināt likmes
Prognozes mainījušas: lietus neglābs Latviju no sausuma
Projekta Rail Baltica vizualizācija. Foto no arhīva

Lietuvas premjers nosaucis Baltijas valstu prioritāro objektu

26
(atjaunots 17:23 15.07.2020)
Lietuvas Ministru prezidents cer, ka Eiropas Komisijas pārstāvis tuvākajā laikā apmeklēs valsti un savām acīm ieraudzīs Rail Baltica realizācijas gaitu.

RĪGA, 15. jūlijs – Sputnik. Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis nosūtījis vēstuli Eiropas Komisijas transporta lietu komisārei Adinai Valeānai un pateicies par interesi un projekta Rail Baltica atbalstu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz valdības preses dienestu.

"Rail Baltica – ir dzelzceļa infrastruktūras projekta piemērs un svarīgākā Lietuvas un Baltijas valstu prioritāte. Tāpēc ir patīkami dzirdēt, ka tā ir prioritāte arī Eiropas Komisijas acīs transeiropas transporta tīkla izveidē," teikts paziņojumā.

Skvernelis atzīmēja, ka projekta īstenošana Lietuvā rit pilnā sparā. Novembrī plānots pabeigt darbus iecirknī, kas savieno Kauņu ar Kauņas intermodālo termināli. Līdz ar tā noslēgšanu pirmo reizi šajā gadsimtā dzelzceļa kravu pārvadājumi tiks veikti starp Baltijas reģionu un citām Eiropas Savienības valstīm.

Uzsvērts, ka projektam būs liela nozīme militārās mobilitātes nodrošināšanai reģionā. Lietuva sākusi darbu ar Aizsardzības ministriju un NATO, lai labāk izmantotu Rail Baltica infrastruktūru militārajā jomā.

Valdības vadītājs apstiprināja Viļņas vēlmi noslēgt projektu līdz 2026. gadam. Politiķis pauda cerību, ka eirokomisāre varēs tuvākajā laikā apmeklēt Lietuvu, lai iepazītos ar būvdarbu gaitu.

Projekts Rail Baltica ir dzelzceļš, kas savienos Baltijas valstis ar Rietumeiropu. Tas vedīs caur Berlīni, Varšavu, Viļņu, Kauņu, Rīgu un Tallinu. Bija plānots ar ūdenstransportu pagarināt maršrutu līdz Somijai, tomēr Helsinki savu dalību projektā apturēja. Projekta aplēstā vērtība – 5,8 miljardi eiro. Periodiski parādās informācija, ka būvdarbi izmaksās vairāk nekā plānots sākotnēji.

Piemēram, intervijā Sputnik Lietuva Enerģētikas un finanšu institūta vecākais eksperts Sergejs Kondratjevs paziņoja, ka projekta īstenošana būtiski ievilksies, taču daudz nopietnāks ir izmaksu straujais pieaugums. Pēc viņa domām, nav arī saprotams, kāpēc Baltijas valstīm vajadzīgs Rail Baltica.

Vēl vairāk, projekta nesenais audits, kura rezultātus publicēja Eiropas Revīzijas palāta, fiksēja nopietnus trūkumus, it īpaši trases rentabilitātes jomā. Atskaitē norādīts, ka prognozējamais pasažieru skaits nav pat kritikas vērts. Turklāt nav skaidrs, no kurienes nāks kravas, ko plānots pārvadāt pa dzelzceļu.

26
Tagi:
Lietuva, Baltija, Rail Baltica
Pēc temata
"Rail Baltica" jau sākotnēji bija iecerēts kā militārs projekts
Eksperts: Latvija samaksās dārgu cenu par vēlmi vadāt tankus pa Rail Baltica
Kafijas tase un kases čeki, foto no arhīva

VID atklājis, kādi līdzekļi nokļuvuši budžetā pēc čeku loterijas

21
(atjaunots 15:06 15.07.2020)
Pērn valstī organizēto čeku loteriju iedzīvotāji novērtēja dažādi, toties Valsts ieņēmumu dienests ir gandarīts.

RĪGA, 15. jūlijs — Sputnik. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizētās čeku loterijas ietvaros iedzīvotāji gada laikā reģistrējuši 16,6 miljonus maksājuma dokumentu, un iesniegtajos čekos minētie dati ļāvuši VID atklāt un novērst nodokļu sistēmas pārkāpumus, palielinot budžeta ienākumus par 1,2 miljoniem eiro, vēsta jauns.lv.

Saskaņā ar loterijas rezultātiem veikto profilakses pasākumu un tematisko pārbaužu gaitā 932 uzņēmēji iesnieguši VID precizētas deklarācijas un papildus deklarējuši nodokļus par summu  1 195 731 eiro apmērā. 43 tematisko pārbaužu rezultātā piespriesti sodi par kopsummu 21 540 eiro apmērā. Tātad gada laikā valsts budžeta ieņēmumi pieauguši par 1 217 271 eiro.

Informācija, ko VID ik mēnesi saņem no čekiem un kvītīm, palīdz konstatēt būtiskus nodokļu pārkāpumus – nereģistrētu vai no uzskaites izņemtu kases aparātu lietošanu, ienākumu slēpšanu, iesniedzot deklarācijas vai reģistrācijas trūkumu PVN maksātāju reģistrā.

Loterija ļauj konstatēt riskus, kas saistīti ar "aplokšņu algām". Bez tam izrādījās, ka čeku loterija ir efektīvs kontroles līdzeklis Covid-19 krīzes laikā, jo dažus iedzīvotāju nosūtītos čekus izsnieguši uzņēmumi, kuri it kā bijuši dīkstāvē un, iespējams, nepamatoti saņem dīkstāves pabalstus, vēsta VID.

Čeku loterija Latvijā notiek pirmo reizi, taču citās pasaules valstīs tamlīdzīga metode tiek plaši pielietota un nodrošina pozitīvus rezultātus gan no sabiedrības izturēšanās pārmaiņu viedokļa, gan nes ienākumus valsts budžetā.

21
Tagi:
loterija, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
VID ir gandarīts: čeku loterijas gaitā "uzķērās" daudzi uzņēmumi
VID atklāja vietas, kur jāiepērkas, lai noteikti laimētu čeku loterijā
Ne visiem čeku loterijas uzvarētājiem izmaksās laimestu
Iedzīvotāji ir sašutuši: čeku loterija sagrāvusi jebkādu uzticēšanos VID
Britu iznīcinātājs pavada krievu lidmašīnu )))

Eksperts paskaidroja, kāpēc NATO gaisa izlūkošana pie KF robežām ir bīstama

0
(atjaunots 16:14 16.07.2020)
NATO gaisa izlūkošana pie Krievijas robežām ne mazākajā mērā nestabilizē situāciju – Krievija ir spiesta darīt visu iespējamo, lai parūpētos par savu drošību.

RĪGA, 16. jūlijs – Sputnik. Nesen Barenca un Melnās jūras gaisa telpā tika fiksētas NATO valstu izlūklidmašīnas, kas devās Krievijas valsts robežu virzienā. Ziemeļu flotes un Dienvidu kara apgabala pretgaisa aizsardzības dežurējošie spēki pacēlās gaisā, lai identificētu un pārtvertu mērķus.

Labi zināms, ka pēdējā laikā NATO pastiprinājusi izlūkošanas aktivitāti Krievijas teritorijā, radio Sputnik ēterā konstatēja militārais politologs, Pļehanova vārdā nosauktās Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs Andrejs Koškins.

"Alianses lidmašīnas regulāri tuvojas Krievijas Federācijas gaisa robežām, un Krievijas drošības spēki obligāti eskortē tādus izlūkus. NATO lidmašīnas pastāvīgi savāc informāciju par militāri tehnisko situāciju Krievijā, tāpēc tās piesaista atbilstošie pozīciju rajoni Krievijas teritorijā," paskaidroja militārais eksperts.

Viņš uzskata, ka NATO visiem deklarē: alianse cenšoties savaldīt Krievijas iedomāto agresiju, taču patiesībā tikai saasina situāciju.

"Maskava ir spiesta reaģēt uz tamlīdzīgām ekstrēmistiskām darbībām, kad NATO lidmašīnas pastāvīgi atrodas Krievijas gaisa robežas iespējamas pārkāpšanas režīmā. Tas nestabilizē situāciju, un Krievija ir spiesta darīt visu, lai parūpētos par savu drošību," uzsvēra Koškins.

Krievijas Aizsardzības ministrijas dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā 30 ārvalstu lidmašīnas un divi bezpilota lidaparāti veica izlūkošanas darbības pie Krievijas robežām, KF Bruņoto spēku radiolokācijas staciju pavadīti. Astoņas reizes identifikācijai un pārtveršanai debesīs pacēlās Krievijas iznīcinātāji, to lidojumi aizritēja precīzi atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem. Krievijas valsts robežas pārkāpumi nav pieļauti.

0
Tagi:
drošība, Krievijas Aizsardzības ministrija, NATO
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
Amerikāņu kara helikopteri Black Hawk nedēļu lidos virs Latvijas
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju
Aizsardzības ministrs ir gatavs maksāt ASV par to karaspēku uzturēšanos Latvijā