Slānekļa gāzes ieguve

Slānekļa revolūciju ASV nāksies piebremzēt, uzskata eksperti

56
(atjaunots 15:26 11.01.2019)
Slānekļa buma turpināšanos ASV var apturēt tikai WTI markas naftas cenas krišanās līdz 25 dolāriem par barelu, taču diezin vai lielākie ražotāji pasaulē ļaus "melnā zelta" cenai kristies tiktāl.

RĪGA, 11. janvāris – Sputnik. Nestabilā situācija naftas tirgū novedīs pie tā, ka 2019. gadā amerikāņu energoresursu ieguves industrijai, kuras pamatus veido slānekļa produkti, nāksies uz kādu laiku savilkt jostas: virkne projektu izjutīs finansējuma trūkumu un atteiksies no paplašināšanās, dažus iekonservēs, citus – slēgs, pastāstīja aģentūras RIA Novosti aptaujātie amerikāņi analītiķi, portālā stāsta Jekaterina Soboļa.

Pēc viņu domām, aprīlī nozare izjutīs OPEC+ darījuma pozitīvo efektu, stāvoklis stabilizēsies un sāksies jauns slānekļa revolūcijas pavērsiens.

Slānekļa buma turpināšanos ASV var apturēt tikai WTI markas naftas cenas krišanās līdz 25 dolāriem par barelu, taču diezin vai lielākie ražotāji pasaulē ļaus "melnā zelta" cenai kristies tiktāl, pārliecināti eksperti.

Atradņu izpēte

Decembra sākumā toreizējais ASV iekšlietu ministrs Raiens Zinke, kura kompetencē bija arī valsts dabas resursi, sapulcēja savus padotos, lai paziņotu priecīgu ziņu. "Šogad Ziemassvētki sākušies agrāk," – viņš priecīgi sāka savu uzrunu un pastāstīja, ka naftas rezervju novērtējums lielākajā atradnē ASV - Wolfcamp Shale (Teksasas štats) palielināts 2,5 reizes – līdz 46 miljardiem barelu.

Šķita, ka tagad amerikāņu ražotājiem radusies perspektīva ne tikai kļūt par absolūtu līderi energoresursu ieguves un eksporta jomā, bet ari uz ilgu laiku nostiprināt savas pozīcijas, apsteidzot galvenos konkurentus – Krieviju un Saūda Arābiju.

Jau septembrī ASV ieguva aptuveni 11,5 miljonus barelu dienā (Krievija – 11,4 milj., Saūda Arābija – 10,5 milj. barelu), vēstīja ASV Enerģētikas ministrijas Enerģētikas informācijas aģentūra.

Gaidāma korekcija

Naftas ieguve ASV palielinās vēl joprojām, taču pieaugums vairs nav tik vētrains. ASV naftas un gāzes servisa kompānijas Baker Hughes dati liecina, ka nedēļā, kas noslēdzās 28. decembrī, naftas urbumu iekārtu skaits valstī pieaudzis tikai par divām iekārtām – līdz 885 vienībām. Rādītājs ir mazāks nekā gada vidējie dati (aptuveni 2,7 urbuma iekārtas dienā).

Naftas cenu krišanās rezultātā energoresursu ieguves tirgū ASV sākusies korekcija. No septembra vidus līdz decembrim, kad naftas cenas svārstījās 50 dolāru "koridorā", naftas cenas kritušās par 20%. Katoļu Ziemassvētku periodā situācija mazliet stabilizējās -  WTI markas naftas februāra fjūčersi pieauguši par 1,79% - līdz 45,39 dolāriem par barelu. Taču dati liecina, ka pagaidām vērojamas krišanās tendences.

"Mēs vērīgi sekojam naftas tirgum. Fjūčersu demonstrētā tendence – 40-42 dolāri par barelu, un, iespējams, tā nav robeža. Janvārī un februārī nav izslēgta cenu krišanās vēl par 5-10%. ASV naftas kompāniju valuācija (akciju ienesīguma potenciāls salīdzinājumā ar tirgus cenām – red.) jau kritusies par 10-15%, un tas noticis burtiski pēdējā mēneša laikā," – atzīmēja Principal Investors portfeļu pārvaldnieks Kails Šostaks.

Viņš norādīja, ka nozarē vērojama krīze. Šostaks gaida tirgus korekciju, taču galveno triecienu saņems jaunās kompānijas.

Eksperts piebilda, ka papildu spiediena faktors amerikāņu naftas sektorā ir Federālās Rezervju sistēmas likmju pieaugums līdz 2,25-2,5%. Tas nozīmē, ka būtiski pieaugs kreditēšanas izmaksas nesen aizsāktajiem projektiem, kam nepieciešamas ievērojamas investīcijas. Bank of America analītiķi — Merrill Lynch savā pārskatā investoriem arī norādīja, ka izejvielu sektoru ietekmē dolāra nostiprināšanās.

"Pirms gada un agrāk aizsāktajiem projektiem draud nopietns risks piebremzēties, iekonservēties vai bankrotēt," – norādīja Šostaks un precizēja, ka arī pats izjutis investoru bažas sadarbībā ar naftas kompānijām.

Konkurentiem – naftas gigantiem no Krievijas un Saūda Arābijas – naftas cenu krišanās fonā būs priekšrocības – potenciālie valsts atbalsta pasākumi, ir pārliecināts eksperts. "Šo valstu valdības to uzskata par stratēģisko nozari. ASV valsts atbalstu nesniegs," – viņš ir pārliecināts.

Eksperts pauda pārliecību, ka industrija spēs izdzīvot, lai arī cietīs zaudējumus pat tad, ja naftas cenas svārstīsies 30-40 dolāru "koridorā". "Nauda kļūs dārgāka. Taču nevar teikt, ka industrija liksies uz sāniem," – paskaidroja RIA Novosti sarunbiedrs.

Degvielas uzpildīšana.
© Sputnik / Евгений Одиноков

Konsultāciju kompānijas EWSA partneris Maikls Mūrs piebilda, ka nopietnu triecienu naftas nozarei ASV var nodarīt tikai naftas cenas 25 dolāru apmērā par barelu un zemāk – tad gaidāma vispārēja projektu slēgšana un iekārtu konservācija.

"Taču tā ir pārāk augsta cena par ASV sakāvi karā par tirgus nišām, tāpēc visticamākais, OPEC+ darījums par ieguves korekciju saglabāsies. Tas savukārt nāks par labu ASV, kas ne ar vienu nevienosies," – viņš teica.

Decembrī OPEC un virkne valstu, kas nav iekļāvušās organizācija, ieskaitot Krieviju (OPEC+), panāca vienošanos par naftas ieguves ierobežošanu sešiem mēnešiem – visām valstīm kopā par 1,2 miljoniem barelu diennaktī no 2019. gada janvāra.

Gaisma aprīļa beigās

Vašingtonas analītiskās aģentūras Smith"s Research & Gradings ģenerāldirektors Terenss Smits piekrita, ka problēmas, ar ko saskāries ASV naftas sektors, ir īslaicīgas un pārvārāmas. Pēc viņa domām, lielākie Volstrītas investori ir noskaņoti pozitīvi jautājumā par ASV naftas un gāzes rūpniecības nākotni. Analītiķis norādīja, ka situācija ir īslaicīga, un no aprīļa vidus vai nogales Teksasu varētu gaidīt jauns naftas bums.

Šo prognozi Šostaks pamatoja ar to, ka tirgus šajā periodā sajutīs OPEC+ darījuma efektu.

Merrill Lynch norādīja, ka prognozes liecina par stabila lielākās daļas izejvielu pieprasījuma saglabāšanos pasaulē, ņemot vērā globālās izaugsmes nostiprināšanos. Tāpat gaidāma, salīdzinot ar agrākajām prognozēm, spēcīgāka ekonomiskā izaugsme jaunattīstības tirgos, Ķīnā un Brazīlijā.

Bankas analītiķi pieļāva, ka iespējamas arī pozitīvas prognozes korekcijas, ja īstenosies paralēlie riski, piemēram, ekonomiskais šoks ASV un Ķīnas tirdzniecības kara dēļ, izaugsmes palēnināšanās Eiropā vai Brexit stingrais scenārijs. Tad energonesēju pieprasījums samazināsies, tātad gaidāms papildu spiediens uz naftas fjūčersu cenu pasaules tirgū.

56
Pēc temata
ASV pilnībā apturējušas naftas piegādes Ķīnai
ASV plāno atcelt sankcijas pret Krievijas uzņēmumiem "En+", "Rusal" un "Evrosibenergo"
ASV var bloķēt Krievijas energonesēju eksportu
Krievija palīdzēs Irānai apiet ASV sankcijas, vēsta mediji
Celtnieki, foto no arhīva

mainījies darba tirgus Latvijā: patlaban pieprasītākās profesijas

42
(atjaunots 13:06 29.05.2020)
Pandēmija ir mainījusi situāciju Latvijas darba tirgū; vakanto vietu skaits ir manāmi sarucis, bet patlaban pieprasītākie ir celtniecības speciālisti un kravas automašīnu vadītāji – tālbraucēji.

RĪGA, 29. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvis Dainis Jukonis pastāstīja iknedēļas izdevumam "Vesti", ka maija sākumā bezdarbs valstī sastādīja 8% un salīdzinājumā ar martu, kad pandēmijas dēļ tika izsludināts ārkārtējās situācijas režīms, pieaudzis par 1,2%. Tāpat kā iepriekš augstākais tas ir Latgalē – 15,3%, zemākais – Rīgā (6,2%).

Tiesa, viss kļūst skaidrāks salīdzinājumā. Pēc ārkārtējās situācijas ieviešanas galvaspilsētā bezdarbs pieaudzis visvairāk – par 1,5%, Latgalē – par 0,8%. Tas ir saprotams, jo Rīgā ir lielākais skaits nozaru, ko krīze skārusi īpaši sāpīgi: viesmīlības, tūrisma un restorānu bizness...

Ēdiens bezmaksas virtuvē Rīgā
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Vakanto vietu skaits darba biržā arī ir manāmi sarucis – gandrīz par 12 tūkstošiem – 5. maijā bija brīvas 14 980 vietas. Laiki, kad visur bija vajadzīgi operatori tirdzniecības tīklos (kasieri), ir palikuši pagātnē. Tagad pieprasītākā ir kravas automašīnas vadītāja profesija – darba biržā ir 980 vakances.

Tiesa, tālbraucēji bija pieprasīti arī pirms krīzes. Darbs ir smags, autovadītāji, tāpat kā viņu kolēģi lielākajā daļā Austrumeiropas valstu, saņem daudz mazāk nekā tālbraucēji rietumvalstīs.

Tranzīta pārvadājumu uzņēmuma vadītājs pastāstīja, ka pēdējos gados viņus glābuši šoferi no Pleskavas. Viņi ir gan profesionāli, gan atbildīgi. Taču pandēmijas dēļ viņi bija spiesti atgriezties mājās, kur nekavējoties nonāca karantīnā.

Pie tam jaunajos apstākļos tālbraucēju darbs ir vēl sarežģījies. Pārbaudes uz robežām ir pastiprinājušās, pieauguši sastrēgumi. Neizpaliek arī reisi uz Itāliju, Spāniju un Franciju, kur plosās koronavīruss. Kāds kravas mašīnas vadītājs pastāstīja, ka ceļā pa tukšu pilsētu Ziemeļitālijā bija sastopami tikai policisti. Viņi... aplaudējuši, lai paustu cieņu autovadītāja darbam: šī profesija tagad saistīta ar vēl lielāku risku.

Nemirstīgais Afoņa

Tālāk vakanto vietu sarakstā redzami celtniecības specialitāšu darbinieki: betonētāji, apdares meistari, akmeņkaļi, krāsotāji-apmetēji. Vajadzīgi arī santehniķi, elektriķi, metinātāji, atslēdznieki...

Jāpiebilst, ka vakanto vietu skaita (497) ziņā santehniķi ieņem ceturto vietu. Tomēr daudzi cilvēki, kam pēdējā laikā nācies saskarties ar šīs profesijas pārstāvjiem (mainījis cauruli vannas istabā, remontējis krānu vai tualeti utt.) var teikt, ka liela daļa īsto meistaru, acīmredzot, aizbraukuši uz ārzemēm. Te palikuši tikai tādi "speči" kā leģendārās filmas "Afoņa" galvenais varonis. Grib lielu naudu, bet kvalitāte klibo ar abām kājām. To var apstiprināt arī daudzu celtniecības firmu vadītāji.

Trūkst arī labu celtnieku. Ne velti šajā jomā aizvien lielāks ir uzaicinātā darbaspēka skaits. Starp citu, pirms pandēmijas valstī oficiāli bija vairāk nekā 15 tūkstoši strādnieku no citām valstīm...

Viesstrādnieki nepieviļ

Lielākais skaits viesstrādnieku nāk no Ukrainas. Tai seko Baltkrievija, Krievija, Uzbekistāna. 2017. gadā Pilsonības un migrācijas lietu departaments izsniedza 7500 īstermiņa ielūgumus viesstrādniekiem, bet pērn – 15 300.

Ielūgums darba devējam izmaksā 100-500 eiro. Pie tam uzaicinātā darbinieka alga nevar būt mazāka nekā vidējā valstī – 1000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Un nav svarīgi, ko viesstrādnieks dara – kārto zivis konservu bundžās vai ķieģeļus jaunbūvē. Izņēmums pieļauts tikai lauksaimniecības darbiniekiem – viņiem var maksāt ne vairāk kā 700 eiro bruto.

Tas nav daudz. Tomēr, spriežot pēc visa, lielākā daļa darbinieku ar noteikumiem ir apmierināti, citādi viņu skaits nepieaugtu.

Pie tam no bijušās PSRS valstīm uzaicinātie ar darbu tiek galā labi un teicami – to apliecina darbu vadītāji būvobjektos un lauksaimnieki...

Kas palicis bez darba

Turpināsim stāstu par to, kā pandēmija mainījusi darba tirgu. Šajā periodā liels skaits cilvēku zaudējuši darbu un reģistrējušies biržā.

Pirmo vietu viņu vidū ieņem pārdevēji-konsultanti (684), viņiem seko mazo veikaliņu pārdevēji (596), ir pavāri (563), oficianti (318), bārmeņi (207), pavāru palīgi (112).

Vienlaikus vairākās šajās profesijās ir vakantas vietas, piemēram, vajadzīgs 291 pavārs. Tikai gribētos zināt, vai kāds pēc elitāra restorāna, viesnīcas, pazīstamas kafejnīcas gribēs strādāt sociālās iestādes, skolas vai bērnudārza ēdnīcā?

Būvmateriālu veikali zeļ un plaukst

Pie tam pandēmijas rezultātā nav cietuši visi kā viens. Būvmateriālu veikalos (it īpaši nelielajos, kas atrodami dzīvojamajos masīvos) apgrozījums aug. Daudzi cilvēki, strādājot "attālināti", nolēmuši netērēt laiku velti un ķerties pie dzīvokļu un vasarnīcu remonta. Katram sīkumam nebrauksi pakaļ uz lielo tirdzniecības centru, un ir ļoti ērti, ja viss atrodams blakus – dzīvojamā masīva veikalā. Par to, ka darba apjoms pieaudzis, pastāstīja pārdevēji būvmateriālu veikalos Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā.

Pieaudzis apgrozījums arī nelielajos  pārtikas veikalos provincē un aptiekās, it īpaši apdzīvotajās vietās netālu no Lietuvas robežas. Vietējie iedzīvotāji, kuri agrāk produktus pirka pie kaimiņiem, tagad pievērsušies pašmāju tirgotājiem. Jautājums tikai, vai tas ir uz ilgu laiku? Latvijas veikaliem un aptiekām šis ir īstais brīdis, lai papūlētos panākt, ka cilvēki arī pēc robežu atvēršanas pirktu nepieciešamo pašu mājās. Gan provincē, gan galvaspilsētā. Tomēr to var panākt nevis ar aizliegumiem un ierobežojumiem, bet gan ar veselīgu konkurenci.

Iespējams, pandēmija liks izdarīt kaut kādus secinājumus? Tostarp arī valstij, kas tikai vārdos apgalvo, ka šeit ir komfortabli apstākļi biznesam. No komfortabliem apstākļiem neviens nebēg uz citām valstīm un biznesu nepārceļ...

42
Tagi:
ekonomiskā krīze, Latvija, darba tirgus
Pēc temata
Sociālo nodokli no minimālās algas liks maksāt visiem, iespējams, pašiem darbiniekiem
Nemaksā nodokļus – tevi aprīs: VID nolasīja lekciju skolēniem
Ceturtā daļa darbinieku Latvijā saņem 450 eiro algu un mazāk
Latvijas iedzīvotāji neiet strādāt uz lauka par 900 eiro: zemnieki uztraucas par ražu
Naudas skaitīšana, foto no arhīva

Vidējā alga Latvijā pirmajā ceturksnī 812 eiro pēc nodokļu nomaksas

13
(atjaunots 14:30 28.05.2020)
Šī gada pirmajā ceturksnī vidējā alga par pilnu likmi valstī veidoja 1100 eiro pirms nodokļu nomaksas, "uz rokas" – 812 eiro.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Šī gada pirmajā ceturksnī vidējā alga Latvijā sastādīja 1100 eiro pirms nodokļu nomaksas, jeb par 6,6% vairāk nekā gadu iepriekš. Par to liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati vēsta BNN.

Šī gada janvārī vidējā alga bruto pieauga par 7% salīdzinājumā ar šo periodu pērn un sasniedza 1101 eiro mēnesī, februārī – 7,8% (1085 eiro), bet martā – par 5% (1113 eiro).

Salīdzinājumā ar 2019. gada ceturto ceturksni, 2020. gada pirmajā ceturksnī alga bruto samazinājusies par 1,2%.

Vidējā alga pamata darba vietā pēc nodokļu nomaksas 2020. gada pirmajā ceturksnī sastādīja 812 eiro. Gada laikā tā palielinājusies par 6,3%, bet salīdzinājumā ar 2019. gada ceturto ceturksni tā sarukusi par 0,8%.

Uz rokas saņemtās algas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu pieaugumu, sastādīja 4,3%.

2020. gada pirmajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas sabiedriskajā sektorā tikai par 4 eiro pārsniedza privātā sektora rādītāju – 1104 eiro pret 1100. Valsts sektorā, kurā iekļautas valsts un pašvaldību iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētās un finansētās kapitālsabiedrības, vidējā alga pieaugusi līdz 1061 eiro, jeb par 7,8%.

Salīdzinājumā ar 2019. gada ceturto ceturksni, vidējā alga privātajā sektorā ir mazliet pieaugusi (+0,4%), bet sabiedriskajā sektorā sarukusi par 4,5%, ņemot vērā piemaksu un prēmiju samazināšanos.

Koronavīrusa pandēmijas radītās krīzes rezultātā vidējā alga viesmīlības un sabiedriskās ēdināšanas sektorā 2020. gada pirmajā ceturksnī, salīdzinājumā ar datiem par šo periodu pērn, kritusies par 3%, bet šī gada martā, salīdzinājumā ar 2019. gada martu un 2020. gada februāri, - sarukusi par 21%.

Salīdzinājumā ar februāri vidējā alga martā sarukusi arī daiļrades, izklaides un atpūtas jomā (-1,1%), kā arī izglītībā (-0,9%).

Gada laikā visvairāk pieaugusi vidējā alga citu pakalpojumu nozarē, kas ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un saimniecības priekšmetu remonts, ķīmiskās tīrītavas, frizētavas, apbedīšanas pakalpojumi utt. Šajās nozarēs vidējā alga pieaugusi par 12,8%. savukārt veselības aprūpes un sociālās aprūpes jomās vidējā alga pieaugusi par 11,5%.

Latvijas reģionu starpā ātrākais algu pieaugums pirmajā ceturksnī (gada izteiksmē) bija vērojams Rīgas rajonā – 10,2%. Citos reģionos, neskaitot Latgali, gada pieaugums fiksēts 5,6-5,9% apmērā. Latgalē, kur vidējā alga ir viszemākā (747 eiro), gada pieaugums sastādījis 4,9%.

13
Tagi:
Latvija, alga
Pēc temata
Vidējā alga Latvijā ir 1000 eiro, bet 43% dīkstāves pabalstu nesasniedz pat 180 eiro
Sociālo nodokli no minimālās algas liks maksāt visiem, iespējams, pašiem darbiniekiem
Lidsabiedrība airBaltic lūdz savus darbiniekus pasēdēt gadu bez algas
Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji un skolotāji Latvijā saņem aptuveni vienādu algu
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

0
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

0
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats