Slānekļa gāzes ieguve

Slānekļa revolūciju ASV nāksies piebremzēt, uzskata eksperti

59
(atjaunots 15:26 11.01.2019)
Slānekļa buma turpināšanos ASV var apturēt tikai WTI markas naftas cenas krišanās līdz 25 dolāriem par barelu, taču diezin vai lielākie ražotāji pasaulē ļaus "melnā zelta" cenai kristies tiktāl.

RĪGA, 11. janvāris – Sputnik. Nestabilā situācija naftas tirgū novedīs pie tā, ka 2019. gadā amerikāņu energoresursu ieguves industrijai, kuras pamatus veido slānekļa produkti, nāksies uz kādu laiku savilkt jostas: virkne projektu izjutīs finansējuma trūkumu un atteiksies no paplašināšanās, dažus iekonservēs, citus – slēgs, pastāstīja aģentūras RIA Novosti aptaujātie amerikāņi analītiķi, portālā stāsta Jekaterina Soboļa.

Pēc viņu domām, aprīlī nozare izjutīs OPEC+ darījuma pozitīvo efektu, stāvoklis stabilizēsies un sāksies jauns slānekļa revolūcijas pavērsiens.

Slānekļa buma turpināšanos ASV var apturēt tikai WTI markas naftas cenas krišanās līdz 25 dolāriem par barelu, taču diezin vai lielākie ražotāji pasaulē ļaus "melnā zelta" cenai kristies tiktāl, pārliecināti eksperti.

Atradņu izpēte

Decembra sākumā toreizējais ASV iekšlietu ministrs Raiens Zinke, kura kompetencē bija arī valsts dabas resursi, sapulcēja savus padotos, lai paziņotu priecīgu ziņu. "Šogad Ziemassvētki sākušies agrāk," – viņš priecīgi sāka savu uzrunu un pastāstīja, ka naftas rezervju novērtējums lielākajā atradnē ASV - Wolfcamp Shale (Teksasas štats) palielināts 2,5 reizes – līdz 46 miljardiem barelu.

Šķita, ka tagad amerikāņu ražotājiem radusies perspektīva ne tikai kļūt par absolūtu līderi energoresursu ieguves un eksporta jomā, bet ari uz ilgu laiku nostiprināt savas pozīcijas, apsteidzot galvenos konkurentus – Krieviju un Saūda Arābiju.

Jau septembrī ASV ieguva aptuveni 11,5 miljonus barelu dienā (Krievija – 11,4 milj., Saūda Arābija – 10,5 milj. barelu), vēstīja ASV Enerģētikas ministrijas Enerģētikas informācijas aģentūra.

Gaidāma korekcija

Naftas ieguve ASV palielinās vēl joprojām, taču pieaugums vairs nav tik vētrains. ASV naftas un gāzes servisa kompānijas Baker Hughes dati liecina, ka nedēļā, kas noslēdzās 28. decembrī, naftas urbumu iekārtu skaits valstī pieaudzis tikai par divām iekārtām – līdz 885 vienībām. Rādītājs ir mazāks nekā gada vidējie dati (aptuveni 2,7 urbuma iekārtas dienā).

Naftas cenu krišanās rezultātā energoresursu ieguves tirgū ASV sākusies korekcija. No septembra vidus līdz decembrim, kad naftas cenas svārstījās 50 dolāru "koridorā", naftas cenas kritušās par 20%. Katoļu Ziemassvētku periodā situācija mazliet stabilizējās -  WTI markas naftas februāra fjūčersi pieauguši par 1,79% - līdz 45,39 dolāriem par barelu. Taču dati liecina, ka pagaidām vērojamas krišanās tendences.

"Mēs vērīgi sekojam naftas tirgum. Fjūčersu demonstrētā tendence – 40-42 dolāri par barelu, un, iespējams, tā nav robeža. Janvārī un februārī nav izslēgta cenu krišanās vēl par 5-10%. ASV naftas kompāniju valuācija (akciju ienesīguma potenciāls salīdzinājumā ar tirgus cenām – red.) jau kritusies par 10-15%, un tas noticis burtiski pēdējā mēneša laikā," – atzīmēja Principal Investors portfeļu pārvaldnieks Kails Šostaks.

Viņš norādīja, ka nozarē vērojama krīze. Šostaks gaida tirgus korekciju, taču galveno triecienu saņems jaunās kompānijas.

Eksperts piebilda, ka papildu spiediena faktors amerikāņu naftas sektorā ir Federālās Rezervju sistēmas likmju pieaugums līdz 2,25-2,5%. Tas nozīmē, ka būtiski pieaugs kreditēšanas izmaksas nesen aizsāktajiem projektiem, kam nepieciešamas ievērojamas investīcijas. Bank of America analītiķi — Merrill Lynch savā pārskatā investoriem arī norādīja, ka izejvielu sektoru ietekmē dolāra nostiprināšanās.

"Pirms gada un agrāk aizsāktajiem projektiem draud nopietns risks piebremzēties, iekonservēties vai bankrotēt," – norādīja Šostaks un precizēja, ka arī pats izjutis investoru bažas sadarbībā ar naftas kompānijām.

Konkurentiem – naftas gigantiem no Krievijas un Saūda Arābijas – naftas cenu krišanās fonā būs priekšrocības – potenciālie valsts atbalsta pasākumi, ir pārliecināts eksperts. "Šo valstu valdības to uzskata par stratēģisko nozari. ASV valsts atbalstu nesniegs," – viņš ir pārliecināts.

Eksperts pauda pārliecību, ka industrija spēs izdzīvot, lai arī cietīs zaudējumus pat tad, ja naftas cenas svārstīsies 30-40 dolāru "koridorā". "Nauda kļūs dārgāka. Taču nevar teikt, ka industrija liksies uz sāniem," – paskaidroja RIA Novosti sarunbiedrs.

Degvielas uzpildīšana.
© Sputnik / Евгений Одиноков

Konsultāciju kompānijas EWSA partneris Maikls Mūrs piebilda, ka nopietnu triecienu naftas nozarei ASV var nodarīt tikai naftas cenas 25 dolāru apmērā par barelu un zemāk – tad gaidāma vispārēja projektu slēgšana un iekārtu konservācija.

"Taču tā ir pārāk augsta cena par ASV sakāvi karā par tirgus nišām, tāpēc visticamākais, OPEC+ darījums par ieguves korekciju saglabāsies. Tas savukārt nāks par labu ASV, kas ne ar vienu nevienosies," – viņš teica.

Decembrī OPEC un virkne valstu, kas nav iekļāvušās organizācija, ieskaitot Krieviju (OPEC+), panāca vienošanos par naftas ieguves ierobežošanu sešiem mēnešiem – visām valstīm kopā par 1,2 miljoniem barelu diennaktī no 2019. gada janvāra.

Gaisma aprīļa beigās

Vašingtonas analītiskās aģentūras Smith"s Research & Gradings ģenerāldirektors Terenss Smits piekrita, ka problēmas, ar ko saskāries ASV naftas sektors, ir īslaicīgas un pārvārāmas. Pēc viņa domām, lielākie Volstrītas investori ir noskaņoti pozitīvi jautājumā par ASV naftas un gāzes rūpniecības nākotni. Analītiķis norādīja, ka situācija ir īslaicīga, un no aprīļa vidus vai nogales Teksasu varētu gaidīt jauns naftas bums.

Šo prognozi Šostaks pamatoja ar to, ka tirgus šajā periodā sajutīs OPEC+ darījuma efektu.

Merrill Lynch norādīja, ka prognozes liecina par stabila lielākās daļas izejvielu pieprasījuma saglabāšanos pasaulē, ņemot vērā globālās izaugsmes nostiprināšanos. Tāpat gaidāma, salīdzinot ar agrākajām prognozēm, spēcīgāka ekonomiskā izaugsme jaunattīstības tirgos, Ķīnā un Brazīlijā.

Bankas analītiķi pieļāva, ka iespējamas arī pozitīvas prognozes korekcijas, ja īstenosies paralēlie riski, piemēram, ekonomiskais šoks ASV un Ķīnas tirdzniecības kara dēļ, izaugsmes palēnināšanās Eiropā vai Brexit stingrais scenārijs. Tad energonesēju pieprasījums samazināsies, tātad gaidāms papildu spiediens uz naftas fjūčersu cenu pasaules tirgū.

59
Pēc temata
ASV pilnībā apturējušas naftas piegādes Ķīnai
ASV plāno atcelt sankcijas pret Krievijas uzņēmumiem "En+", "Rusal" un "Evrosibenergo"
ASV var bloķēt Krievijas energonesēju eksportu
Krievija palīdzēs Irānai apiet ASV sankcijas, vēsta mediji
Nauda plastmasas glāzē, foto no arhīva

"Triju trešdaļu sabiedrība": kāpēc nabagie Latvijā paliek nabagi

19
(atjaunots 14:19 09.08.2020)
Pat pēc Satversmes tiesas sprieduma izpildes Rietumeiropas valstu iedzīvotājiem nebūs viegli saprast, kā cilvēki Latvijā var izdzīvot ar tik mazu sociālo atbalstu, ir pārliecināts politologs Ojārs Skudra.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Pateicoties Satversmes tiesas lēmumam lietā par tiesībsarga Jura Jansona prasību, jautājums par niecīgajiem pabalstiem maznodrošinātajiem Latvijas iedzīvotājiem ir izkustējies no vietas, tomēr nav iespējams pāris gadu laikā uzvarēt nabadzību un nevienlīdzību Latvijā, atzīmēja politologs Ojārs Skudra intervijā Latvijas radio 4.

Viņš paskaidroja, ka, tāpat kā citas pēcpadomju valstis, kas iestājušās ES, Latvija ir "triju trešdaļu sabiedrība", tomēr, atšķirībā no Rietumeiropas, tikai trešā daļa cilvēku dzīvo labi, bet pārējās divas trešdaļas – relatīvi slikti.

"Mūsu tā saucamā vidējā klase (ko arī var sadalīt zemajā, vidējā, augstajā) Rietumeiropā par tādu nekādā gadījumā netiktu uzskatīta," uzsvēra eksperts.

Viņš nešaubās, ka nevienlīdzības un nabadzības problēma ir jārisina, jo visi ir ieinteresēti panākt sabiedrības labklājības pieaugumu un trūkumcietēju skaita samazināšanos.

"Juris Jansons ir malacis, jo ķēries pie šīs problēmas. Tikai gribu piebilst, lai mazinātu sajūsmas saucienus: pat pildot Satversmes tiesas lēmumus, kas parādījušies, pateicoties tiesībsargam, strādājot pie to īstenošanas, Labklājības ministrija neatrisinās nevienlīdzības un nabadzības problēmu. Šīs problēmas paliks," ir pārliecināts Skudra.

Pēc viņa domām, pat tad, kad tiesas lēmums būs izpildīts un pabalsti vairs nebūs atkarīgi no politiskās konjunktūras, bet atbalsta summa tiks aprēķināta pēc konkrētas metodes, nabadzīgie iedzīvotāji joprojām būs nabadzīgi.

"Zviedrijai, Somijai, Dānijai, Lielbritānijai un tamlīdzīgām valstīm vēl joprojām vienkārši nebūs saprotams, kā cilvēki vispār var izdzīvot ar tādiem ienākumiem un tādu sociālo palīdzību," atzīmēja eksperts.

Politologs pievērsa uzmanību vēl vienam aspektam: uzvara Satversmes tiesā ļauj pašam Jurim Jansonam uzkrāt politisko kapitālu, kas var viņam palīdzēt, ja viņš izlems, piemēram, atkal balotēties prezidenta postenim. Tomēr Skudra cer, ka nabadzības apkarošanas jautājums netiks politizēts.

"Būs pavisam slikti, ja kāds mēģinās pārliecināt cilvēkus, ka viena vai divu gadu laikā mēs atrisināsim nevienlīdzības un nabadzības problēmu. Tā nenotiks. Tomēr problēma ir jārisina," uzsvēra Skudra.

Iepriekš vēstīts, ka Juris Jansons izcīnījis uzvaru jau trīs lietās Satversmes tiesā, kas attiecas uz sociālā atbalsta sistēmu: tagad politiķi būs spiesti palielināt garantēto minimālo ienākumu, pabalstu invalīdiem un pensionāriem, kā arī slieksni, pie kura cilvēki Latvijā tiks atzīti par trūkumcietējiem.

19
Tagi:
Latvija, Satversmes tiesa, tiesībsargs, Jansons
Pēc temata
Lietuva un Latvija izrādījušās starp nabadzīgākajām ES valstīm
Ekonomists: no pandēmijas radītās nabadzības neizbēgt, ja nekas netiks darīts
Kāpēc jūs esat tik nabadzīgi? Vīrietis braucis uz "skaisto Latviju", bet nokļuvis reālajā
"Koronakrīze" jau pusi Latvijas iedzīvotāju ir padarījusi nabadzīgākus
Krievijas un Ķīnas karogs, foto no arhīva

Japāņu mediji: Krievija un Ķīna pievērsušās finansiālai aliansei

15
(atjaunots 13:06 09.08.2020)
Krievijas un Ķīnas sadarbība finanšu jomā liecina, ka tās beidzot atrod apstākļus jaunas alianses veidošanai.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Krievija un Ķīna ir gandrīz divkārt samazinājušas dolāra izmantošanu abpusējos darījumos. Rezultātā abas valstis var izveidot "finansiālu aliansi", rakstā japāņu žurnālam Nikkei Alsian Review stāsta amerikāņu politologs Dmitrijs Saimss.

Viņš atzīmēja, ka 2015. gadā ASV valūtas daļa divpusējos darījumos sastādīja aptuveni 90%, bet tagad kritusies līdz 46%. pie tam eiro daļa sasniegusi vēsturisko maksimumu – 30%, tāpat kā nacionālās valūtas – 24%, vēsta RIA Novosti.

Krievijas zinātņu akadēmijas Tālo Austrumu institūta direktors Aleksejs Maslovs uzskata, ka atteikšanās no dolāra norēķinos tuvojas "izrāviena brīdim".

"Krievijas un Ķīnas sadarbība finanšu jomā liecina, ka tās beidzot atrod apstākļus jaunas alianses veidošanai. Daudzi gaidīja, ka valstis noslēgs militāru vai tirdzniecisko savienību, taču tagad viss liecina, ka tā būtu banku un finanšu alianse, jo tas var garantēt abu valstu neatkarību," viņš norādīja izdevumam.

Tā saucamās dedolarizācijas pirmsākumi meklējami 2014. gadā, kad Rietumi ieviesa sankcijas pret Krieviju. Savukārt Ķīnu pievienoties procesam piespieda prezidents Donalds Tramps, kurš pieteica Pekinai karu tirdzniecībā, stāsta raksta autors.

Process guva papildu impulsu, kad Trampa administrācija noteica nodevas Ķīnas precēm vairāku simtu miljardu dolāru apmērā. Tagad ne tikai Maskava, bet arī Pekina nolēma mazināt atkarību no dolāra, konstatēja Saimss. Rakstu pilnā apjomā publicējis portāls InoSMI.

Iepriekš Krievija un Ķīna vienojās par piekļuvi viena otras valūtai bez nepieciešamības pirkt to tirgū, kā arī vienojās par nacionālo valūtu izmantošanu abpusējos norēķinos. Pēc tam Krievijas Centrālā banka vairāk nekā par pusi samazināja aktīvus dolāros un iegādājās ceturto daļu pasaules juaņa rezervju.

Saskaņā ar pagājušā gada rezultātiem, preču apgrozījums starp Krieviju un Ķīnu pieaudzis par 3,4% un sasniedzis rekordlielu rādītāju – 110,75 miljardus dolāru.

15
Pēc temata
Nolemts: Ķīnu žņaugs ar desmit valstu spēkiem. Interesanti, vai Krieviju aicinās?
ASV apdomā tādu atriebību, lai Ķīna apskaustu Krieviju
Ķīna palīdzēs Krievijai uzvarēt naftas karā
ASV pārmet Krievijai un Ķīnai pasaules kārtības "pārbūvi"
Latvijas karogs, foto no arhīva

Latvija iet pa iznīcības ceļu, raksta latviešu mediji

0
(atjaunots 14:24 09.08.2020)
Izlauzuši, pārdevuši, nojaukuši, sagrāvuši, uzbūvējuši bankas un supermārketus. Kur tā noticis? Kāpēc Latvijai nekāds karš nebūs vajadzīgs?

Portāla Pietiek.com autors stāsta par kādu valsti. Tās nosaukums gan nekur nav pieminēts. Tomēr, šķiet, vērīgs lasītājs pats novilks dažas paralēles un uzminēs, par kādu valsti ir runa (publicēts saīsinājums).

Lauzt ir vieglāk nekā celt

Ar "Pasaules valdības" un pašmāju kangaru palīdzību tika ievazāta "demokrātijas" sērga – pie varas "likumīgi" nokļuva mazskaitlīgi (pilnīgi pietiek ar 200 indivīdiem) bandītiski mafiozi grupējumi – "partijas", kuras pašu izdoto "likumu" aizsegā uzurpēja varu, nesodīti izlaupīja valsts īpašumus un dabas bagātības, nežēlīgi izmantoja un radīja neciešamus eksistences apstākļus vienkāršajiem iedzīvotājiem.

Jau "demokrātijas" ieviešanas pirmajos mēnešos mākslīgi radīja masveidīgu bezdarbu – apturēja ražošanas objektu darbu, izlaupīja un izdemolēja faktiski visus smagās un vieglās rūpniecības uzņēmumus (izņemot vienu metalurģisko rūpnīcu, kurai bija ieplānots atbildīgs uzdevums – pārkausējot, neatgriezeniski iznīcināt visu likvidēto ražotņu tehnoloģiskās iekārtas un aprīkojumu).

Tāds pats liktenis piemeklēja praktiski visas fabrikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības uzņēmumus. Iznīcināja arī vairums gaļas un lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu, piena kombinātus, lauku pienotavas.

Pēc tam likvidēja vairumu pārtikas un pirmās nepieciešamības preču ražotņu – maizes kombinātus, olu ražošanas fermas, visas sērkociņu un visas cukura fabrikas. Izzāģēja milzīgas mežu platības un koksni par grašiem pārdeva ārzemniekiem. Sagrieza lūžņos kuģus. Izlaupīja un iztirgoja visu kaut cik pieejamo krāsaino un melno metālu krājumus – līdz pat elektrolīniju vadiem un lietus ūdens kolektoru restēm.

Nekavējoties iznīcināja aizsardzības sistēmas rūpnīcas, likvidēja karaklausību un izformēja kaut cik kaujas spējīgu armiju. Sāka pārdot ārzemniekiem katrai tautai pašu dārgāko – zemi.

Mafijas pārziņā

Faktiski visa valsts iedzīvotāju apgāde ar pārtikas un rūpniecības precēm kļuva atkarīga no importa piegādēm, kuras kontrolēja tie paši mafiozie grupējumi. Masveidā tika uzslieti saliekamie karkasa tipa "lielveikali", kuros par dempinga cenām tirgoja importētos, ar veselībai kaitīgām vielām piesātinātos un ģenētiski modificētos pārtikas produktus un pirmās nepieciešamības, faktiski "vienreizējās lietošanai" paredzētās (pārsvarā plastmasas) rūpniecības preces.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Degvielu, smērvielu un kurināmā piegādi, kā arī to tirdzniecību, nosakot spekulatīvas cenas, kontrolēja mafija.

Sagrāva izglītības sistēmu un devalvēja skolotāja profesiju. Sagrāva veselības aizsardzības sistēmu, ārstu darba apmaksu nostādīja "ārpus likuma".

Vecākās paaudzes cilvēki, saņemot pensiju zem "iztikas minimuma", palika bez medicīniskās palīdzības – nesamaksājot speciālistu konsultācijām astronomiskas summas. Uz daļēji valsts kompensētām ārstnieciskām manipulācijām bija jāgaida daudzi mēneši, bet uz operācijām – pat vairāki gadi. Tāds pats liktenis piemeklēja arī pārējos iedzīvotājus.

Laukos iznīcināja visas algotās darbavietas, likvidēja daudzas skolas, feldšeru punktus, bibliotēkas, veikalus, banku un pasta nodaļas, tautas namus un citu iedzīvotājiem vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Vairākkārtīgi paaugstinot braukšanas maksu, vienlaicīgi daudzkārt samazināja sabiedriskā transporta reisu skaitu starp rajonu pilsētām un lauku apdzīvotajām vietām.

Daži saglabājušies lauksaimniecības produkcijas un piena pārstrādes uzņēmumi, kuri arī atradās mafijas rokās, noteica tik zemas produktu iepirkuma cenas, ka praktiski visas zemnieku saimniecības pārtrauca ražošanu un izputēja.

Laucinieki masveidā meklēja darbu pilsētās, jaunākie un uzņēmīgākie darba meklējumos devās uz ārzemēm, bet vecākie un nespējīgākie, palikuši praktiski bez eksistences līdzekļiem un medicīniskās aprūpes, apmira turpat uz vietas.

Zēla un plauka "prihvatizācija", kuru visai veikli izmantoja bijušā režīma funkcionāri, tā radot pamatu savam legālajam (un ne tikai) "biznesam". Līdzīgā veidā radās arī "baņķieri" un "miljonāri", kuru izvirtušo dzīvesveidu sīki jo sīki "apgaismoja" un slavēja neskaitāmie "glancētie" žurnāli un televīzija.

Praktiski visi masu informācijas līdzekļi  atradās vai nu pašmāju, vai ārzemju mafijas klanu rīcībā, kas tos izmantoja savu savtīgo mērķu īstenošanai un "demokrātisko" vērtību sludināšanai. Paaudžu paaudzēs glabātās un laika pārbaudi izturējušās nacionālās vērtības – tauta, ģimene, cieņa pret sievieti, bērnu audzināšana, uzvedības normas ģimenē, skolā un sabiedriskās vietās tika izsmietas un nozākātas. Visā informatīvajā sfērā valdīja visatļautības, vardarbības, narkomānijas, izvirtības un nesodāmas noziedzības gaisotne.

"Neatkarīga" valsts

Tātad tika izdarīts viss, lai likvidētu gan tautiskumu, gan "valsts" politisko neatkarību, gan ekonomisko patstāvību. Lai šī "valsts" (pagaidām) varētu pastāvēt tikai no lielvalstīm atvēlētajās robežās.

Tātad šis mākslīgais veidojums (saukts par "neatkarīgu valsti") faktiski bija tikai nolietotu automašīnu, lētas un veselībai bīstamas sintētiskās pārtikas noieta tirgus.

Protams, ka aiz jebkuru ievesto plaša patēriņa preču spilgti krāsainā iepakojuma slēpās štancēts, neremontējams plastmasas daikts ar maksimāli īsu kalpošanas laiku, lai pēc iespējas ātrāk tas atkal būtu jāpērk jauns. Un pats galvenais – šīs „valsts” iedzīvotāji kļuva par ārkārtīgi lēta un bezpalīdzīga darbaspēka avotu (faktiski – balto vergu tirgu).

Sākās masveidīga emigrācija – simtiem tūkstoši jaunākie, stiprākie un uzņēmīgākie, sevis un savas ģimenes iztikas meklējumos, devās svešumā.

Autors raksta, ka visi šie notikumi ir atsevišķas grāmatas vērti. Taču tiks darīts viss iespējamais, lai neviens ne tikai tādu grāmatu neizdotu, bet pat neuzrakstītu! Tie, kuri mēģinās tādu grāmatu uzrakstīt, tiks izsmieti un noķengāti. Kas notiks ar sevišķi ietiepīgajiem? Viņi var neuzmanīgi izkrist pa logu, vai nokļūs zem auto riteņiem… Kam tad patiktu lasīt savu nekrologu?

0
Tagi:
nabadzība, ekonomika, Latvija
Pēc temata
Eksperts: Bordāns karantīnā noteikti negarlaikojas - jau Latviju padarījis par PSRS donoru
Iznīcinot PSRS pēdas, Latvija aizskārusi biznesu: Lindermans par latvisko
Kur bijušajā PSRS ir laba dzīve: Latvija izceļas pēcpadomju republikās
KF atsvaidzināja Kariņa atmiņu, kurš apsūdzēja PSRS latviešu diskriminēšanā