Latvijas pārtikas produkti. Foto no arhīva

Noskaidrojies, kādas summas Latvijā atvēl pārtikai un alkoholam

56
(atjaunots 11:19 18.12.2018)
Iedzīvotāji atvēl pārtikai vairāk nekā ceturto daļu ienākumu, tabakai un alkoholam – vēl 3,2%.

RĪGA, 18. decembris — Sputnik. Pārtikas produktu iegādei Latvijas iedzīvotāji tērē 26,2% savu ienākumu. Šis rādītājs ieņem 27. vietu Eiropas valstu reitingā par ģimeņu tēriņiem produktiem, ko sastādījusi aģentūra RIA Reiting. Lielākie tēriņi pārtikai izdevumu struktūrā vērojami ukraiņu vidū, mazākie – Luksemburgas iedzīvotāju vidū.

Luksemburgas iedzīvotāju izdevumi pārtikas produktiem veido tikai 8,7% no kopējās izdevumu summas. Otrajā vietā seko Lielbritānija – pārtikai paredzēto izdevumu daļa šeit sastāda 10%. Pirmo trijnieku noslēdz Nīderlande – šīs valsts iedzīvotāji produktiem tērē mazliet vairāk nekā briti – 10,6%.

Baltijas valstu vidū zemākais izdevumu līmenis pārtikai ir vērojams Igaunijā – 23,8%, valsts ieņem 25. vietu no 40 valstīm sarakstā. Tai seko Polija (24,3%) un Latvija (26,2%). Lietuvieši pārtikai tērē lielāko daļu ienākumu starp Baltijas valstu iedzīvotājiem – 31,5% un ieņem 32. vietu.

Krievija reitingā ieņem 31. vietu – izdevumi pārtikai veido 31,2% ienākumu.

Visu pētījumā iekļauto valstu vidū lielāko daļu ienākumu pārtikai izdod ukraiņi – vairāk nekā puse līdzekļu (50,9%) tiek iztērēti ēdienam. Par vienu vietu Ukrainu apsteidz Kazahstāna, kur izdevumi pārtikai sasniedz 46% ienākumu.

Eksperti atzīmē: lielākajā daļā gadījumu vērojama atgriezeniska saikne starp valsts IKP pārrēķinā uz vienu iedzīvotāju un pārtikai atvēlēto ienākumu daļu. Parasti, jo mazāks ir šis izdevumu punkts, jo augstāks ir ģimeņu dzīves līmenis. Pārējo naudu bagāto valstu iedzīvotāji tērē gājieniem uz kafejnīcām un restorāniem, izklaidei, ceļojumiem, mājokļa iekārtošanai, izglītībai.

Cik daudz smēķē un dzer

Eksperti izpētījuši, kādas summas dažādu valstu iedzīvotāji tērē tabakas izstrādājumiem un alkoholam.

Lielākā daļa izdevumu šajos punktos vērojams Rumānijā – 8,2%. Tai seko Bulgārija un Serbija – atbilstoši 5,1% un 4,7%.

Tabakai un alkoholam lietuvieši tērē 4%, Igaunijas iedzīvotāji – 3,7%, Latvijas – 3,2%.

Mazākie izdevumi alkoholam un cigaretēm izdevumu struktūrā vērojami Luksemburgā – 1,3%, tai seko Moldova – 1,5%, Portugāle un Kipra – pa 1,6%.

Krievija atrodas aptuveni reitinga vidū – valsts ieņem 24. vietu no 40. Krievijas iedzīvotāju ģimenes budžetā izdevumi alkoholisko dzērienu un tabakas iegādei sastāda 3%.

Iepriekš līdzīgu reitingu pa ES valstīm publicēja Eurostat. Tā dati mazliet atšķīrās. Pēc Eurostat datiem, lielāko daļu ienākumu pārtikai ES tērē Rumānijā: 27,8% ienākumu. Pēc tam seko Lietuva (21,6%) un Igaunija (20,3% ienākumu). Vismazāk pārtikai tērē Lielbritānijas (8,2% mājsaimniecību ienākumu), Luksemburgas (8,9%), Īrijas (9,2%), Austrijas (9,9%) iedzīvotāji. Latvija atrodas 7. vietā ar rādītāju 17,8%.

Eurostat dati liecina, ka alkoholam un tabakai visvairāk tērē Luksemburgas iedzīvotāji (8,3%), tai seko Igaunija (8,1%) un Čehija (8%). Latvijas iedzīvotāju tēriņi šiem produktiem sasniedz 7,9%, Lietuvas – 6,1%. Zemākie rādītāji – Vācijā, Nīderlandē, Portugālē – 3,2%, Austrijā un Lielbritānijā – 3,3%.

56
Pēc temata
Produkti nemaz nav tik slikti: Lietuva atkāpjas "pārtikas aparteīda" lietā
Krieviete māca dāņus ekonomēt pārtiku
Latvijā turpina mazināties pārtikas "nacionālpatriotisms"
Izsalkuši, taču brīvi: miljoniem amerikāņu trūkst naudas pārtikai
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

46
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

46
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē
Ustjlugas osta, foto no arhīva

Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai

14
(atjaunots 14:25 18.09.2020)
Baltkrievijas tranzītu iespējams pārorientēt uz Ustjlugu – osta var piedāvāt atbilstošus noteikumus, tomēr viss ir atkarīgs no tā, vai baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Baltkrievija pārorientēs savas kravu plūsmas no Baltijas uz Krieviju, ja tai tiks piedāvāti līdzīgi noteikumi, valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko norādīja Krievijas valsts vadītājam Vladimiram Putinam tikšanās laikā Sočos. Viņš piezīmēja, ka Putins devis rīkojumu "visu aprēķināt" un organizēt pārrunas.

Spriežot pēc agrākajiem izteikumiem, Baltkrievijas valdībai tranzīta jautājums nav prioritārs, svarīgāka ir politiskā aktivitāte, atzīmēja Integrācijas perspektīvu pētījumu centra direktors, portāla RuBaltic.Ru galvenais redaktors Sergejs Rekeda.

Eksperts atgādināja, ka pirms dažiem gadiem Krievija jau ir piedāvāja Baltkrievijai izdevīgus tranzīta noteikumus.

"Minska atteicās, sakot, ka ar to nepietiek. Toreiz godā bija tranzīta un ogļūdeņražu piegādes daudzveidības un diversifikācijas idejas," Rekeda atgādināja sarunā ar Sputnik Latvija.

Pēc viņa domām, patlaban iespējama pārorientācija drīzāk uz Ustjlugu nekā uz Kaļiņingradu – šī osta var piedāvāt piemērotus noteikumus.

"Tagad Krievija var piedāvāt Baltkrievijai izdevīgus finansiālos noteikumus, atliek politiskais jautājums – cik lielā mērā baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas un atteikties no Baltijas republiku ostām," konstatēja Rekeda.

Baltijas valstis ieviesa individuālās sankcijas pret virkni Baltkrievijas amatpersonu, ieskaitot valsts prezidentu. Lukašenko informēja, ka necīnīsies par to, lai viņu tur ielaistu, viņš risinās problēmu ekonomiski. Pēc viņa vārdiem, Baltkrievijai "būs mazliet neizdevīgi" pārorientēt kravas uz Krievijas ostām, taču ar Krieviju "var vienoties par tarifiem".

Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar CVK datiem, uzvarējis Lukašenko. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un radīja koordinācijas padomi "varas nodošanai" republikā. Ģenerālprokuratūra to kvalificēja kā valstiskuma apdraudējumu un ierosināja krimināllietu. Vairāki opozīcijas aktīvisti ir aizturēti.

14
Tagi:
tranzīts, Krievija, Baltkrievija
Pēc temata
Kurss uz Krievijas ostām: kā Baltija palikusi bez Baltkrievijas naftas tranzīta
Latvijas Augstākā tiesa apglabājusi cerības par naftas tranzītu uz Baltkrieviju
Ventspils zaudējusi izredzes saņemt Baltkrievijas minerālmēslu tranzītu
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums