Zelta stieņi. Foto no arhīva

Eksperts: mūsu acīs zelts zaudē naudas un finansiālā aktīva lomu

20
(atjaunots 23:46 14.10.2018)
Finanšu eksperts uzskata, ka zelts vairs nav nauda kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem un tuvākajā nākotnē tikai zaudēs savas pozīcijas.

RĪGA, 15. oktobris — Sputnik. Zelts pakāpeniski zaudē pozīcijas pasaules tirgū, zaudē naudas un finansiālā aktīva lomu, Sputnik Moldova preses centrā pastāstīja finanšu eksperts un analītiķis Vadims Iosubs, "Alpari" – lielākā Forex brokera Moldovā un NVS – pārstāvis.

Iosubs pastāstīja, ka cilvēce vienmēr demonstrējusi īpašu attieksmi pret zeltu: tas tika uzskatīts par naudu, un agrāk tā patiešām bija. Taču formāli, uzsvēra eksperts, šis metāls vairs nav nauda jau kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, kad tas pilnībā "šķīrās" no dolāra.

Tomēr, Iosubs atzīmēja, virkne centrālo banku pasaulē uzkrāj savās rezervēs "cēlo metālu", jo uzskata, ka tas palīdzēs krīzes brīdī.

"Tikai burtiski pirms 7-8 gadiem tēze par šo metālu skanēja: "Zelts vienmēr ir cenā, zelts vienmēr pieaug." To sekmēja laika posms no 2000. līdz 2011. gadam. Tolaik patiešām mūsu acu priekšā Trojas unces cena pieauga no 250 līdz 1900 dolāriem," – atcerējās ekonomists.

Taču jau 2011. gada rudenī, atgādināja Iosubs, dzeltenā metāla cena stabili kritās no 1900 līdz 1200 dolāriem, tātad zaudēja gandrīz trešo daļu cenas.

"Pašlaik reālie notikumi zelta tirgū ļauj apšaubīt tā nozīmi. Interesanta ir šī aktīva uzvedība 2018. gada pēdējo trīs mēnešu laikā. Augustā pasauli satricināja minikrīze, kas bija saistīta ar jaunattīstības valstīm, kad strauji kritās cenā tādas valūtas kā Turcijas lira, Indijas rūpija, Krievijas rublis, Kazahstānas tenge un citas. Galu galā investori bēga no šīm valstīm," – piebilda Iosubs.

Ekonomists uzskata, ka agrāk tāda panika būtu novedusi pie zelta cenu pieauguma – uzņēmēji bēg no jaunattīstības valstīm un pērk dārgo metālu kā visdrošāko aktīvu. Taču pēdējo mēnešu laikā zelta cenu pieaugums netika fiksēts, un krīzes fonā tās nepieauga, tikai mazliet reaģēja uz ASV fondu tirgus kritumu.

"Pēdējos mēnešos tirgus demonstrē, ka zelts zaudē šīs "klusās ostas" un aizsargājošā aktīva lomu pat krīzes periodos. Domāju, mūsu acu priekšā šis metāls aizvien vairāk zaudēs naudas un finanšu aktīva lomu," – norādīja ekonomists.

Pēc viņa domām, zelts joprojām būs nepieciešams kā izejviela rūpniecībā, juvelieru darbā, tomēr cilvēki vairs neieguldīs tajā tādus līdzekļus kā līdz šim.

20
Tagi:
finansēšana
Pēc temata
Erdogans aicinājis pielikt punktu dolāra virsvaldībai pasaulē
Krievijas atbilde sankcijām dos sāpīgu triecienu amerikāņu valūtai
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Naftas eksportētājvalsts palielinās "melnā zelta" ieguves avotu
Naudas maks. Foto no arhīva

Arvien vairāk cilvēku vēlēsies aiziet ēnā: ekonomiste izvērtēja FM nodokļu piedāvājumus

33
(atjaunots 19:15 13.08.2020)
Visvairāk no reformas cietīs Latvijas iedzīvotāji, kuri saņem nelielas algas un strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, – tieši tie, kuri jau tā visvairāk cietuši koronavīrusa krīzes dēļ, atzīmēja Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Finanšu ministrijas piedāvātās nodokļu izmaiņas var izraisīt neapmierinātību sabiedrībā un mudināt ēnu ekonomikas izaugsmi, uzskata Swedbank Latvijas filiāles galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, vēsta tvnet.lv.

Viņa uzskata par pareizu izmaiņu galveno mērķi – novērst to cilvēku sociālo neaizsargātību, kuri strādā alternatīvajos nodokļu režīmos, taču uzskata, ka piedāvātais risinājums nozīmē ievērojamu nodokļu sloga pieaugumu šādiem cilvēkiem samērā īsā periodā.

Pēc viņas sacītā, sociālā un ienākumu nodokļu sadalīšanas dēļ obligātās medicīniskās apdrošināšanas iemaksas izveidošanai nodokļa slogs vispārējā nodokļu režīmā zināmā mērā kļūst regresīvs, tādēļ visvairāk zaudēs zemo un vidējo algu saņēmēji.

"Kopumā piedāvātās izmaiņas var izraisīt sabiedrības neapmierinātību un daudziem var palielināt vēlmi pāriet ēnu ekonomikā. It īpaši ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas vairāk un smagāk skārusi tieši zemāk apmaksātos darbiniekus un alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošos," uzsvēra Zorgenfreija.

Ekonomiste šaubās, ka piedāvātais sociālā un ienākumu nodokļu daļu sadalījums par labu medicīniskajai apdrošināšanai nodrošinās veselības aprūpei nepieciešamo naudu.

"Veselības finansēšanai no šī vingrinājuma "iezīmētie" līdzekļi ir salīdzinoši neliela daļa no kopējā veselības aprūpei nepieciešamā ikgadējā finansējuma. Tas savukārt nozīmē, ka tāpat katru gadu no jauna būs jācīnās par finansējuma apmēru. Tātad ar šīm izmaiņām netiek atrisināts jautājums par nepieciešamību celt finansējumu veselības aprūpei," paziņoja Zorgenfreija.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Finanšu ministrija piedāvā ieviest nodokļu izmaiņas trīs posmos, no kuriem pirmais ir ieplānots jau uz nākamo gadu: uz sociālā un ienākumu nodokļu rēķina izcelt speciālu obligātās medicīniskās apdrošināšanas maksājumu.

33
Pēc temata
Ražotājus šokē nodokļu izmaiņas: pārtikas produktu cenas pieaugs
Obligātās sociālās iemaksas un jauns neapliekamais minimums: kā Latvijā mainīsies nodokļi
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, nepaliekamais minimums 350 eiro
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus
Vecākā gadagājuma sievietes, foto no arhīva

Oktobrī notiks pensiju indeksācija: kas un cik saņems

41
(atjaunots 09:09 13.08.2020)
Latvijas Labklājības ministrija pastāstīja, kā šogad tiks indeksētas pensijas un kas kādu pielikumu saņems.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Šī gada 1. oktobrī tiks indeksētas pensijas vai to daļa līdz 454 eiro, paziņoja Labklājības ministrija savā mājaslapā. Pirms gada tika indeksētas pensijas un pabalsti līdz 420 eiro.

Ja pensija ir augstāka par 454 eiro, tiks indeksēta tikai tā pensijas daļa, kas ir zem šīs robežas. Palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra un piemērotā indeksa, kurš savukārt veidojas no faktisko patērētāju cenu indeksa un 50% vidējās algas apdrošināšanas iemaksām Latvijā par pagājušo gadu. Šogad izdienas pensijām, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pabalstiem tiek piemērots indekss 1,0380.

Izņēmumu sastāda politiski represētie, cilvēki ar pirmo invaliditātes grupu un Černobiļas AES avārijas seku likvidatori, kuriem pensija tiks indeksēta pilnā apjomā.

Līdzīgi kā iepriekš, šogad vecuma pensijas indeksācijā tika pielietoti dažādi indeksi, kuri ir atkarīgi no uzkrātā apdrošināšanas stāža. Piemēram, ja vecuma pensija sastāda 350 eiro, tad cilvēkam ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no oktobra tā sastādīs 363,30 eiro, ja apdrošināšanas stāžs sastāda no 30 līdz 39 gadiem – 365,61 eiro, ar stāžu no 40 līdz 44 gadiem – 367,92 eiro.

Pārrēķins joprojām tiks veikts automātiski: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir visi nepieciešamie dati, tādēļ visi, kam pienākas pensija, no 1. oktobra saņems to indeksētā veidā.

41
Tagi:
pensija
Pēc temata
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu
Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei
Iniciatīvas 200 miljonu vērtē: LM atbild sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiķiem
Sociologs: Latvijas iedzīvotāju skaits joprojām strauji sarūk
Covid-19

Krievija informē par Covid-19 vakcīnas ražošanas sākumu

0
(atjaunots 12:19 15.08.2020)
Krievija pirmā pasaulē reģistrējusi vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V" un pirmā sākusi tās ražošanu.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas Veselības ministrija informēja, ka sākta pirmās pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas "Sputnik V" ražošana, vēsta RIA Novosti.

Vakcīna izstrādāta Gamaleja vārdā nosauktajā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas speciālistu līdzdalību. Preparāts tika reģistrēts 11. augustā. Vakcīnas ražošana sākta farmaceitosko līdzekļu fabrikā "Binnofarm" Zeļenogradā.

Iepriekš Pasaules veselības organizācijas tehniskie eksperti konstatēja, ka vakcīna dāvās vispārēju labumu, kā jebkura droša un efektīva vakcīna, kas spēs apturēt Covid-19 pandēmiju.

Tāpat zināms, ka iepriekš PVO informēja par pārrunām ar Krieviju jautājumā par vakcīnas "Sputnik V" pārkvalifikāciju atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

Krievijas Valsts farmaceitisko līdzekļu reģistra pārstāvji paskaidroja: vakcīna ir šķīdums, kas paredzēts intramuskulārai injekcijai. Tā tiks veikta pakāpeniski: vispirms tiks izmantots I komponents, trīs nedēļas vēlāk – II komponents. Šī shēma nepieciešama ilgstošanas imunitātes fomēšanai, kam jāsaglabājas divu gadu periodā.

Detalizēta informācija par vakcīnu sniegta vietnē www.sputnikvaccine.com.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Putins paziņoja par pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 reģistrāciju
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"