ASV Finanšu ministrija Vašingtonā

"Mēs tuvojamies bezdibenim": ASV Kongresā nosaukts valsts defolta termiņš

125
(atjaunots 11:24 23.02.2020)
Gruzdošajā "parādu ugunsgrēkā" eļļu pielej neproporcionālie augstie budžeta izdevumi. Budžeta asignējumi nevar pārsniegt 700 miljardus dolāru, taču 2018. gadā tie jau sasnieguši 1,3 triljonus.

RĪGA, 25. jūnijs — Sputnik. ASV milzīgais parāds 21 triljona dolāru apmērā un nesamērīgie izdevumi tuvina valsti satriecošai budžeta krīzei. Kongress brīdināja: problēmas atrisināšanai atlikuši ne vairāk kā 10 gadi, iespējams, pat mazāk. Politiķi atzina, ka neizdosies panākt izdevumu optimizāciju tik īsā laika periodā. Par to, kā budžeta deficīts tuvina valsti bezdibenim un kāpēc, iespējams, jau ir par vēlu kaut ko mainīt — Nataļja Dembinska, RIA Novosti autore.

Nenodrošināts parāds līdzinās bumbai ar laika degli. Galvenais risks — tā lielāko daļu veido federālās valdības parāds. Valsts ņem jaunus kredītus, lai apkalpotu vecos. Parāds turpina aug, drukātava strādā, un amerikāņu valūta investoriem šķiet aizvien mazāk pievilcīga.

Gruzdošajā "parādu ugunsgrēkā" eļļu pielej neproporcionālie augstie budžeta izdevumi. Par to, piemēram, intervijā telekanālam Fox News pastāstīja Republikāņu partijas kongresmenis Endijs Bigss. Viņš atgādināja, ka budžeta asignējumi nevar pārsniegt 700 miljardus dolāru, taču 2018. gadā tie jau sasnieguši 1,3 triljonus.

"Valsts tērē vairāk nekā saņem un spiesta aizņemties. Strukturālais deficīts rada "sliežu efektu". Domāju, mēs tuvojamies bezdibenim," — uzsvēra politiķis.

Bigss brīdināja, ka problēmas atrisinājums jārod ne vēlāk kā 10 gadu laikā — līdz 2026. gadam tiks izsmelts veco ļaužu medicīniskās apdrošināšanas programmas (Medicare) fonds.

"Būs iespējams padarīt naudu nevērtīgu, izsludināt defoltu vai mēģināt paaugstināt nodokļus un nogalināt savu ekonomiku. Lūk, kādas būs mūsu perspektīvas pēc astoņiem vai desmit gadiem," — konstatēja kongresmenis.

No kurienes radies deficīts

 

Kāpēc ASV izveidojies tāds budžeta deficīts? Straujš lēciens notika pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem, kad Vašingtona pieteica karu terorismam. Kopš 2003. gada līdz 2011. gadam deficīts dubultojies: no 437,4 miljardiem līdz 855,1 miljardam dolāru. Valstij ir kolosāli militārie izdevumi — aptuveni 900 miljardi dolāru gadā.

Salīdzinājumam jāpiebilst, ka otro vietu ieņem veselības aprūpe un sociālais nodrošinājums:69,5 miljardi dolāru.

Situāciju pasliktinājusi arī pašreizējā prezidenta Donalda Trampa nodokļu reforma, kas atvieglojusi dzīvi biznesam — korporācijām un uzņēmumiem, taču samazinājusi budžeta ieņēmumus.

Gaidāms, ka šogad ASV sabiedriskais parāds — valsts parāds, neskaitot ASV valsts iestādēm piederošās saistības, sastādīs 78% IKP. Turklāt Kongresa Budžeta pārvaldes aplēses liecina, ka pēc 10 gadiem šis rādītājs sasniegs 1,5% — augstāko līmeni kopš Otrā pasaules kara.

Vai iespējama samazināšanās

"Deficīts triljona dolāru apmērā ir iespaidīgs, it īpaši apstākļos, kad nav vērojama recesija vai finanšu krīze, kas liek valstij tērēt vairāk nekā tā saņem," — uzsver CNN Money analītiķi. 

Eksperti uzskata, ka situācija turpināsies un pie tā vainīgas kongresmeņu neapdomīgās darbības agrākajos gados. Piemēram, 2011. gadā Kongresā izgāzās pārrunas par budžeta deficīta samazinašanu.

Rezultātā Kongresa speciālās komitejas piedāvātais plāns, kas paredzēja budžeta deficīta samazināšanu vismaz par 1,3 triljoniem dolāru ruvāko desmit gadu laikā, palika uz papīra.

Salīdzinājumam jāpiebilst, ka viens no zemākajiem valsts parādiem pasaulē ir Krievijā — patlaban tas sastāda 525 miljardus dolāru, 18,7% IKP. Pasaules valūtas fonds lēš, ka līdz 2023. gadam šis rādītājs sasniegs 20,4% IKP — ļoti mērenu parāda slogu. Turklāt Krievija ir likvidējusi budžeta deficītu. Aizvadītajā gadā izdevumi pārsniedza ienākumus par 1,5% IKP, savukārt šogad gaidāms proficīts.    

125
Pēc temata
Desmitiem miljonu aizsardzībai: Latvija turpinās audzēt militāro budžetu
ASV Krasta apsardze pieprasa Krievijai atdot Ziemeļu jūras ceļu. Pagaidām – pa labam
Krievijas hiperskaņas ieroči un Pentagona kosmiskais uzbudinājums
ASV dabūjušas, ko gribējušas: sanitārais kordons sāk darbu
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

65
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

65
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē
Ustjlugas osta, foto no arhīva

Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai

19
(atjaunots 14:25 18.09.2020)
Baltkrievijas tranzītu iespējams pārorientēt uz Ustjlugu – osta var piedāvāt atbilstošus noteikumus, tomēr viss ir atkarīgs no tā, vai baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Baltkrievija pārorientēs savas kravu plūsmas no Baltijas uz Krieviju, ja tai tiks piedāvāti līdzīgi noteikumi, valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko norādīja Krievijas valsts vadītājam Vladimiram Putinam tikšanās laikā Sočos. Viņš piezīmēja, ka Putins devis rīkojumu "visu aprēķināt" un organizēt pārrunas.

Spriežot pēc agrākajiem izteikumiem, Baltkrievijas valdībai tranzīta jautājums nav prioritārs, svarīgāka ir politiskā aktivitāte, atzīmēja Integrācijas perspektīvu pētījumu centra direktors, portāla RuBaltic.Ru galvenais redaktors Sergejs Rekeda.

Eksperts atgādināja, ka pirms dažiem gadiem Krievija jau ir piedāvāja Baltkrievijai izdevīgus tranzīta noteikumus.

"Minska atteicās, sakot, ka ar to nepietiek. Toreiz godā bija tranzīta un ogļūdeņražu piegādes daudzveidības un diversifikācijas idejas," Rekeda atgādināja sarunā ar Sputnik Latvija.

Pēc viņa domām, patlaban iespējama pārorientācija drīzāk uz Ustjlugu nekā uz Kaļiņingradu – šī osta var piedāvāt piemērotus noteikumus.

"Tagad Krievija var piedāvāt Baltkrievijai izdevīgus finansiālos noteikumus, atliek politiskais jautājums – cik lielā mērā baltkrievi ir gatavi aiziet no Klaipēdas un atteikties no Baltijas republiku ostām," konstatēja Rekeda.

Baltijas valstis ieviesa individuālās sankcijas pret virkni Baltkrievijas amatpersonu, ieskaitot valsts prezidentu. Lukašenko informēja, ka necīnīsies par to, lai viņu tur ielaistu, viņš risinās problēmu ekonomiski. Pēc viņa vārdiem, Baltkrievijai "būs mazliet neizdevīgi" pārorientēt kravas uz Krievijas ostām, taču ar Krieviju "var vienoties par tarifiem".

Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar CVK datiem, uzvarējis Lukašenko. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un radīja koordinācijas padomi "varas nodošanai" republikā. Ģenerālprokuratūra to kvalificēja kā valstiskuma apdraudējumu un ierosināja krimināllietu. Vairāki opozīcijas aktīvisti ir aizturēti.

19
Tagi:
tranzīts, Krievija, Baltkrievija
Pēc temata
Kurss uz Krievijas ostām: kā Baltija palikusi bez Baltkrievijas naftas tranzīta
Latvijas Augstākā tiesa apglabājusi cerības par naftas tranzītu uz Baltkrieviju
Ventspils zaudējusi izredzes saņemt Baltkrievijas minerālmēslu tranzītu
Baltkrievijai parādījām vidējo pirkstu, KF ir savas ostas: Elksniņš par Latvijas tranzītu
 Sandis Ģirģens

Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību

0
(atjaunots 08:21 21.09.2020)
Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens atgādināja, ka zvērināta advokāta Pāvela Rebenoka slepkavība ir jau trešais šāda veida noziegums Latvijā pēdējo dažu gadu laikā, tāpēc policisti pieliks visus spēkus, lai atklātu šo lietu.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Svētdien, 20. septembrī, kļuva zināms, ka zvērināts advokāts Pāvels Rebenoks, kurš bija viens no farmakoloģiskās kompānijas "OlainFarm" padomes locekļiem, tika noslepkavots savās mājās naktī no sestdienas uz svētdienu.

Valsts policija paziņoja, ka sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu.

Autozaglis, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Чалабов

Latvijas iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pauda visdziļāko līdzjūtību nogalinātā radiniekiem un komentēja šo skaļo lietu.

Viņš paziņoja, ka policija strādājusi pastiprinātā režīmā visas nakts garumā, un tagad policistu uzmanība tiks vērsta uz šo lietu, lai pēc iespējas ātrāk atrastu advokāta slepkavas.

Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes.

Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi, paziņoja Latvijas IeM vadītājs.

Tāpat Ģirģens uzsvēra, ka tagad, ekonomiskā kritiena laikā valsts līmenī, kad noziedzība pieaug, ir jāatrod veidi atbalstīt policiju un citas Latvijas iekšlietu iestādes. Šim nolūkam ir nepieciešams atrisināt darbinieku trūkuma problēmu un nostiprināt materiāltehnisko bāzi.

Vērts atzīmēt, ka jurists Mārtiņš Krieķis, kurš paziņoja par Rebenoka nāvi, paziņoja, ka viņš bijis pie viņa ciemos, pēc kā vēlā naktī aizbrauca mājās, kur arī tika atrasts nogalināts. Un Krieķis uzskata, ka šī slepkavība nav saistīta ar aplaupīšanu.

Pēc Krieķa domām, šīs slepkavības pamats ir politisks, savukārt pasūtītāji ir saistīti ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK).

Atgādināsim, ka 2018. gada maijā Rīgā, netālu no Brāļu kapiem tika nošauts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus. Šauts tika no autofurgona Volkswagen, kurš vēlāk tika atrasts sadedzināts netālu no nozieguma vietas. Tiek uzskatīts, ka slepkavas bija divi. IeM praktiski uzreiz paziņoja, ka slepkavība, visticamāk, ir veikta pēc pasūtījuma.

2019. gada jūlijā Latvijā, Mārupē, tika nogalināts advokāts, bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš.

0
Tagi:
slepkavība, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Autozaglis no Latvijas pārsteidzis Jeruzalemes policiju
Noņem lukturus un izdauza stiklus: Rīgā aktivizējušies autozagļi