Pircēji lielveikalā. Foto no arhīva

Negodīgi pircēji Latvijā norēķinās skaidrā naudā, savukārt godīgi ar bankas kartēm

851
(atjaunots 15:56 03.06.2018)
Par to, kas Latvijā iet uz lielveikaliem ar lielu eiro žūksni kabatā un brokastīm pērk mazsālītu lasi, pastāstīja radio Baltkom klausītājs.

RĪGA, 3. jūnijs – Sputnik. Radio Baltkom klausītājs, kurš stādījās priekšā kā Valērijs, iemācījies atšķirt lielveikalu pircējus, kuri strādā ēnu ekonomikas zonā, no godīgiem cilvēkiem. Šajās zināšanās Baltkom klausītājs padalījās raidījumā "Vakara interaktīvs", vēsta Mixnews.lv.

"Es bieži eju uz lielveikaliem ar bērniem, parasti iepirkumu rati ir piepildīti. Un bieži, kad stāvi rindā pie kases, kur var norēķināties gan skaidrā naudā, gan ar kartēm, šajās kasēs parasti stāv cilvēki ar lieliem ratiem un viņi visi norēķinās tikai ar skaidru naudu. Tie nav tie, kuri iepērkas nedēļai, bet gan cilvēki, kuri iepērkas dienai-divām. Brokastīm pērk mazsālītu lasi. Viņi visi norēķinās skaidrā naudā ar lielā nomināla banknotēm. Bieži redzu, kā viņi izvelk pietiekami lielu 50 eiro banknošu žūksni. Tā ir nauda, kas nav nopelnīta godīgā ceļā," — pastāstīja Baltkom klausītājs.

Pēc vīrieša domām, šajos pircējos, kuri tērē skaidru naudu, arī slēpjas ēnu ekonomikas problēma, par kuru norūpējies gan ekonomikas sektors, gan Latvijas politiķi. Valērijs atgādināja, ka šobrīd valdība prāto, lai par akcīzes precēm, tādām kā alkohols un cigaretes, būtu atļauts norēķināties tikai ar bankas karti.

Valērijs paskaidroja, ka tas viss nepieciešams, lai oficiālās algas Latvijā vismaz kaut kā atbilstu nodokļiem.

BPS termināls
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Jebkurš nopietns ekonomists jums pateiks, ka šobrīd mums ir melnais tirgus, jeb tā saucamais melnais nodarbinātības caurums, kur reāli ir noteiktie nodokļi, ko mēs saņemam no precēm, un ir iedzīvotāju ienākumi. Tie vispār nesakrīt. Pietiek vien pastaigāt pa veikaliem un paskatīties, kā šie cilvēki norēķinās. Lielākoties ar skaidru naudu," — pateica vīrietis.

Lai aizbāztu "melno caurumu" Latvijas ekonomikā, Saeimas deputāts no VL-TB/LNNK Imants Parādnieks ierosinājis Finanšu ministrijai paņēmienu, kas, pēc viņa domām, ļaus Latvijai izvest no ēnu ekonomikas vismaz daļu skaidrās naudas. Pēc Parādnieka domām, jāizstrādā likums, ar ko tirdzniecības punktiem tiks uzlikts par pienākumu pārdot cigaretes un alkoholiskos dzērienus, norēķinoties tikai bezskaidrā naudā. Šis pasākums varētu kļūt par vēl vienu metodi ēnu ekonomikas apkarošanai Latvijā, uzskata deputāts.

Imants Parādnieks atsaucās uz ēnu ekonomikas pētījumu, kurā norādīts: lielākā problēma ir "aplokšņu algas". Deputāts atzīmēja, ka skaidrās naudas vērtība kritīsies, ja daļu preču būs iespējams iegādāties tikai par bezskaidro naudu. Turklāt to iespējams pielietot ne tikai alkoholam un cigaretēm, bet arī citām precēm.

Iepriekš vēstīts, ka 2016. gadā Saeimā tika apstiprināti Krimināllikuma grozījumi, kuri paredz kriminālatbildību darba devējam, kurš izmaksā algu, nenorādot to grāmatvedības dokumentos. Kriminālatbildība ieviesta arī par kukuļa solīšanu.

Tāpat par neoficiālās algas izmaksāšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu, piespiedu darbiem vai naudas sodu. Vainīgais var zaudēt tiesības nodarboties ar noteikta veida uzņēmējdarbību vai ieņemt noteiktus amatus uz laiku līdz trim gadiem.

Informācija liecina, ka pelēko algu visbiežāk izmaksā nozarēs, kas maksā nodokļus vispārējā režīmā, tirdzniecībā un celtniecībā, bet starp nozarēm, kas darbojas mikrozuņēmumu nodokļa režīmā — programmēšanas jomā.

851
Pēc temata
Bankas Latvijā vēlas aizliegt algas izmaksu skaidrā naudā
SEB klientiem būs jāmaksā komisija par skaidras naudas izņemšanu Luminor bankomātos
Eirodeputāts no Latvijas apkaros naudas atmazgāšanu
Lielas skaidras naudas summas vairs neinteresē VID
Zivjrūpniecības uzņēmums Kaija/Karavela, foto no arhīva

Labāk saņemt pabalstu, nekā šķirot zivis par 680 eiro: cilvēkiem nav motivācijas strādāt

13
(atjaunots 13:48 02.07.2020)
Bezdarbniekiem Latvijā ir izdevīgāk saņemt pabalstus, nekā, piemēram, iet strādāt uz zivju fabriku ar algu 680 eiro uz rokām.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Bezdarbniekiem Latvijā nav motivācijas meklēt darbu, jo viņi saņem valsts pabalstus, šādu viedokli telekanāla RigaTV24 ēterā izteica zivju pārstrādes uzņēmuma "Karavela" līdzīpašnieks Andris Bite.

Uzņēmējs atzīmēja, ka šobrīd Latvijā ir aptuveni 95 tūkstoši oficiāli reģistrēto bezdarbnieku, turklāt gribētāju iekārtoties viņa uzņēmuma praktiski nav. "Mums, piemēram, pastāvīgi ir vakances ražošanā – gan Rīgā, gan Ventspilī. Nedēļas laikā pie mums atnāca vien divi cilvēki, no kuriem neviens beigās nepalika strādāt," pastāstīja Bite.

Viņš uzskata, ka Latvijā vēlas dzīvot kā Zviedrijā, bet strādāt – kā Āfrikā.

"Tā ir realitāte. Kamēr cilvēkam nebūs motivācijas iet un strādāt, kamēr viņam vienkāršāk būs saņemt pabalstu, viņš izvēlēsies šo vienkāršo ceļu," piebilda Bite.

Iepriekš fabrika "Karavela" izsludināja kampaņu ar lozungu "Neatlaid, bet aizdod". Krīzē fabrika piedāvāja kompānijām, kuras nonāca dīkstāvē, sniegt uz laiku savus darbiniekus. Ceha darbinieka stundas likme sastāda 6 eiro pirms nodokļu samaksas. par 160 stundām mēnesī var nopelnīt 960 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tie ir aptuveni 680 eiro uz rokām.

SIA "Karavela" ir vienīgais Latvijas uzņēmums, kuram "Rosseļhoznadzor" atļāva atjaunot šprotu piegādi Krievijā, aizliegums bija spēkā no 2015. gada jūnija sistemātisku pārkāpumu dēļ, kurus iestāde atklāja inspekcijas laikā, kā arī saistībā ar to, ka produkcijas sastāvā tika pārsniegts kancerogēnās vielas benzopirēna līmenis.

13
Tagi:
pabalsts, bezdarbs, Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Latvijas iedzīvotāji neiet strādāt uz lauka par 900 eiro: zemnieki uztraucas par ražu
Vietējās zemenes veikalos? Latgales zemnieki cer pārpludināt valsti ar ogām
Nabadzība, foto no arhīva

Kariņu neizbrīnīja tas, ka ar 64 eiro nevar izdzīvot

25
(atjaunots 12:29 01.07.2020)
Garantētais minimālo ienākumu līmenis arī "kļūs par daļu reformu" Latvijā, paziņoja premjerministrs Krišjānis Kariņš.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Satversmes tiesas (ST) lēmums, ka garantētais minimālo ienākumu (GMI) līmenis neatbilst Satversmei, nekļuva par pārsteigumu, sacīja telekanāla "Rīga TV24"  ēterā premjerministrs Krišjānis Kariņš. Pēc viņa teiktā, labklājības ministrei Ramonai Petravičai ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu".

Satversmes tiesa 25. jūnijā nolēma, ka GMI līmenis neatbilst Satversmei. Saskaņā ar tiesas lēmumu, likumdevēji nav atrisinājuši svarīgākos jautājumus, kuri skar GMI, tai skaitā to, kādām pamatvajadzībām tas tiek izmaksāts, kā arī nav izstrādāta tā noteikšanas metodika.

Apstrīdētā norma tiek atzīta par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra.

Lieta tika izskatīta pēc tiesībsarga Jura Jansona iesnieguma.

Komentējot tiesas lēmumu, Kariņš paziņoja, ka tas nekļuva par kaut ko negaidītu. Premjers atzīmēja, ka labklājības ministrei Ramonai Petravičai ir "fantastiska iespēja sakārtot sistēmu", tādēļ viņš gaida, kad viņa sniegs savus piedāvājumus valdībai.

"Manuprāt, mēs varēsim sakārtot šo sistēmu. Ja paskatās, tad šī valdība ir veikusi finanšu pārraudzības kapitālo remontu un mēs saņēmām labu kredītreitingu. Tāpat mēs panācām Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu. Arī GMI līmenis būs viena daļa no reformām," sacīja Kariņš, piebilstot, ka valdība atbalstīs ministres piedāvājumu un piešķirs finansējumu sistēmas sakārtošanai.

25
Tagi:
Labklājības ministrija, Ramona Petraviča, Krišjānis Kariņš
Pēc temata
Orlovs: varasvīri apšņāps iztikas minimumu, lai izpatiktu tiesai
Bijušo politiķu pabalstiem aiziet vairāk naudas, nekā sociālajiem pabalstiem
Reirs: Latvija pirmo reizi palīdz saviem iedzīvotājiem krīzes situācijā
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes