Bankas krātuvē. Foto no arhīva

Latvijas bankām ir 14 dienas, lai izlemtu, "izdzīt" nerezidentus

65
(atjaunots 12:45 21.03.2018)
Latvijas bankām, kurās ir liels skaits pie riska grupas piederošu klientu, divu nedēļu laikā jāizstrādā plāni sava biznesa restrukturizācijai.

RĪGA, 21. marts — Sputnik. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) tikās ar visu Latvijā strādājošo banku pārstāvjiem un uzdeva divu nedēļu laikā izstrādāt restrukturizācijas pasākumus, kuras gaitā riskanto klientu skaitam ir jākrītas zem 5%, vēsta rus.tvnet.lv.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola norādīja, ka ļoti īsā laikā ir būtiski jāsamazina ne tikai čaulas kompāniju apmērs, bet arī nerezidentu bizness kopumā. "5% — tas ir mērķis, līdz kuram jānonāk," — pauda ministre.

Viņa uzskata, ka bankām tas ir sāpīgi un smagi, taču tas nav neiespējams.

FKTK dati liecina, ka starp Latvijas banku klientiem ir 26 081 čaulas kompānija, tostarp divi Latvijas izcelsmes uzņēmumi. Kredītu apgrozījumā to daļa sastāda 36,57%.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēteris Putniņš paziņoja, ka marta vidū valsts pieprasīs no bankām samazināt nerezidentu apkalpošanas apjomu līdz 5%. Šī lēmuma pamatā ir skandāls, kurā bija iesaistīta ABLV Bank.

13. februārī ASV Finanšu ministrijas paspārnē esošais Finansiālo noziegumu novēršanas tīkls FinCEN paziņoja, ka tur aizdomās Latvijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanu un ierosināja bloķēt tās korespondenta kontus dolāros. FinCEN norādīja, ka ABLV Bank vadība esot uzpirkusi ierēdņus. Bankā šīs apsūdzības tika nosauktas par kliedzošiem apmelojumiem.

26. februārī akcionāru ārkārtas sēdē ABLV Bank pieņēma lēmumu par pašlikvidācju.

Vēlāk finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pēc tikšanās ar ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieku terorisma apkarošanas jautājumos Maršalu Billingsliju paziņoja, ka ABLV liktenis varētu gaidīt vēl desmit bankas Latvijā, kurās ir liels nerezidentu ieguldītāju skaits.

Latvijas finanšu ministre norādīja, ka Latvija un ASV ir vienisprātis par to, ka bankām Latvijā nopietni jāsamazina riskanto nerezidentu apkalpošanas bizness, turklāt ASV lika noprast, ka laika šiem pasākumiem nebūs daudz.

65
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (64)
Pēc temata
Latvijas bankām nāksies atteikties no 7 miljardiem eiro
Bloomberg: Latvijas tests Eiropas Centrālajai bankai
Bloomberg: banku krīze Latvijā jautājumos un atbildēs