Dziedātāji uzstājas ar fināldziesmu Teic, kur zeme tā

"Krievijas maigā vara": latviešu Twitter apspriež Laimas Vaikules festivālu

78
(atjaunots 09:00 23.07.2019)
Latviešu inteliģence azartiski apspriež Laimas Vaikules festivāla māksliniekus un viesus Jūrmalā – kāds ir sašutis par krievu runas pārpilnību, bet kāds sajūsminās par festivāla saimnieces prasmi organizēt tādu tautu draudzību.

RĪGA, 23. jūlijs – Sputnik. Sākotnēji latviešu inteliģences nepieņemtais Laimas Vaikules festivāls Jūrmalā "Laima Rendezvous Jūrmala", izskatās, sāk izcīnīt pat visskeptiskāk noskaņotas publikas pozīcijas. Kritikas un salīdzinājumu ar "Jauno vilni" kļūst arvien mazāk, kaut gan atsevišķi neapmierināti kliedzieni vēl ir dzirdami.

Piemēram, latviešu žurnāliste Iveta Buiķe publicēja festivāla slaveno viesu fotogrāfijas, kuru vidū bija manīts bijušais Latvijas premjers Ivars Godmanis ar savu sievu.

"Nu tak hočetsja russkogo..." uzrakstīja sarkastiski Buiķe.

Taču nebūt ne visi piekrita šādai pozīcijai un norādīja, ka festivālā "Laima Rendezvous Jūrmala 2019" pulcējās pussimts izpildītāju no vairāk nekā 10 valstīm, un daudzi no viņiem dzied nacionālajās valodās.

"Uzstāsies 50 mākslinieki no 14 valstīm," norādīja lietotāja ar lietotājvārdu Burtniece.

Cits lietotājs iebilda, ka visi dziedās krievu valodā. Taču viņam atbildēja, ka tas nebūt nav tā.

"Dzied savā dzimtā valodā. Arī baltkrievu dziedātājs. Tā kā koncertu raida PBK tad loģiski, ka sarunvaloda panesās krievu. Izraēlas lieliskā dziedātāja NOA runāja angliski," norādīja Rudīte Martišauska.

Tāpat viņa piebilda, ka skatītājiem ir iespēja skatīties PBK tiešraides un pārliecināties, ka "russkoje" ir ļoti samērīgi. "Pārsvarā tās ir zvaigznes, ko publika gaida. Krieviem ir izcili dziedātāji, viņi nehaltūrē. Zālē, manuprāt, latvieši ir pārsvarā," norādīja Rudīte.

Citi Twitter lietotāji arī iestājās par Laimas Vaikules festivālu, norādot, ka viņa virza nacionālos mūziķus.

"Bet uzstājas taču neskaitāmi latviešu dziedātāji. Intars Busulis, Inese Galante, Jānis Stībelis, Markus Riva, Andris Ērglis, Samanta Tīna, DAGAMBA, Lauris Reiniks, RADIO TRIO, Aija Andrejeva, MUSIQQ," uzskaitīja Ēriks.

Tas, izskatās, nekādā veidā nepārliecināja žurnālisti Ivetu Buiķi un viņa turpināja uzstāt, ka tas viss ir Krievijas sliktā ietekme.

"Taisni padomāju. Te jau tikai Krievijas maigā vara. Tanku paēnā jādzied nebūs. Galvenais - neiziet no Krievijas infotelpas," spītīgi turpināja Iveta Buiķe.

"Nē, te nav nekāda Krievijas maigā vara. Nevajag fantazēt. Drīzāk Latvijas maigā vara Krievijā. Tur tāpat pukst, ka viss zvaigznājs sabrauc uz Jūrmalu, nevis Sočiem," atbildēja Rudīte Martišauska.

Vārdu duelis starp oponentiem beidzās ar Grigorija Ļepsa pieminēšanu, kuram aizliegts ieceļot Lietuvā, bet ne Latvijā.

"Brauc tāpēc, ka ļoti daudziem patīk dziedātājs Ļeps un viņiem ir pilnīgi pofig, ko kurš laiž vai nelaiž. Negribu valsti kā slēgto zonu, paldies, man tāda jau bija. Starp citu Vācijā Eiropas folkfestivālā uztājās deju grupa no Kurskas," piebilda Martišauska.

Savukārt lietotājs Mercenery John Doe paziņoja žurnālistei Ivetai Buiķei, ka ar tādu piegājienu viņai nāksies stipri samazināt savu dziesmu sarakstu.

"Tikpat labi jūs varat absolūti noteikti izdzēst no sava dziesmu saraksta grupu Prāta Vētra," rezumēja viņš.

Atgādināsim, ka starptautiskais mūzikas festivāls "Laima Rendezvous Jūrmala 2019", kurš šogad par godu savai piecu gadu jubilejai sapulcēja 50 populārus artistus no 15 valstīm, noslēdzās svētdien.

Īpašu publikas sajūsmu fināla koncerta laikā izraisīja Maksims Galkins, kurš pēc tam, kad bija uzdāvinājis Laimai Vaikulei greznu balto rožu pušķi, pēkšņi pārgāja uz latviešu valodu.

"Labvakar, dārgie draugi! Es runāju latviski. Esmu ļoti priecīgs, ka jūs esat atbraukuši uz Jūrmalu, lai satiktu mani. Esmu pārliecināts, ka mums būs konstruktīvs dialogs," izteica joku teicamā latviešu valodā Maksims Galkins.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Jelena Kiri (@samaja_ja)

Un pēc tam "piebeidza" zāli ne tikai ar valodas zināšanām, bet arī ar joku par vietējās sociālpolitiskās dzīves tēmu, paziņojot, ka viņam ir jāpamet skatuve, uz kuras viņš bija "tikpat neilgi, kā Dainis Turlais" (Rīgas mērs, kurš nenoturējās savā amatā vairāk, nekā trīs nedēļas – red.).

Galkina runa latviešu valodā izraisīja zālē sajūsmas un atbalsta bagātus kliedzienus, kurus varētu apskaust jebkurš no izpildītājiem.

78
Pēc temata
"Augsti maksājumi": Boriss Moisejevs pastāstīja, kas viņam nepatīk Jūrmalā
"Esmu nodevēja": Vaikule pastāstīja par konfliktu ar Krutoju un patriotismu
Latvijā nav gāzes un naftas, taču ir nepilsoņi: Vaikule stāsta savu viedokli par problēmu
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

8
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

8
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums
Atvērto durvju dienas Rīgas Cirkā, foto no arhīva

Paturiet to prātā: Rīgas cirks sniegs pēdējos priekšnesumus pirms slēgšanas

12
(atjaunots 11:42 02.09.2020)
Pirms slēgšanas uz ilgu rekonstrukciju Rīgas cirks organizējis savdabīgas Atvērto durvju dienas: cirka vadība preses konferencē pastāstīja par saviem plāniem un atklāja jaunumus.

RĪGA, 2. septembris — Sputnik, Simona Aleksejeva. Atjaunotais cirks durvis vērs tikai 2023. gada sākumā. Tagad, uz atvadām, ikvienam ir iespēja apciemot vēsturisko ēku, kādu to atceramies kopš bērnības, un pavērot pēdējos priekšnesumus.

Цирковая гостиная будет работать до конца сентября
Sergey Melkonov
Cirka viesistaba tiks atklāta līdz septembra beigām

2., 3. un 4. septembrī cirka arēnā uzstāsies zviedru cirka apvienība "Kaaos Kaamos". Trīs vakarus pēc kārtas mākslinieki uzstāsies ar priekšnesumu "Aizmirsti Bābeli!" – akrobātisku stāstu par sasvstatpēju palīdzību, atbalstu un uzticēšanos centienos uzbūvēt visaugstāko torni. Trupa ir internacionāla – to veido zēni un meitenes no Vācijas, Francijas, Somijas un Zviedrijas.

Jauniešu uzstāšanās ir pēdējā iespēja ieraudzīt arēnu un aplūkot sienu zīmējumus gaitenī, kuros iemūžināti dresētāji, vingrotāji, klauni un akrobāti, kā arī četrkājainie mākslinieki – suņi, zirgi un tīģeri. Laba ziņa: visi zīmējumi tiks rūpīgi sanumurēti, demontēti un saglabāti kā vēsturisks mantojums.

Акробаты шведского коллектива Kaaos Kaamos репетируют последнюю постановку на арене Рижского цирка
Sergey Melkonov
Zviedru cirka "Kaaos Kaamos" akrobātu mēģinājums

Līdz septembra beigām ēkā strādās veikaliņš un informācijas centrs "Cirka viesistaba". Ieeja tajā ir no Merķeļa ielas. Te var nopirkt suvenīrus, inventāru žonglēšanai, iepazīties ar vēsturiskiem materiāliem un uzzināt, kādi ir grandiozie rekonstrukcijas plāni. Līdz 2023. gadam ēka paplašinās teritoriju un pārvērtīsies par supermodernu kvartālu, kas savienos Merķeļa un Alfrēda Kalniņa ielas. Piemēram, arhitektu birojs NRJA sarūpējis cirka kupolam papildu "cepurīti", lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti.

Коридор украшают картинки из жизни цирка
Sergey Melkonov
Gaiteni izrotā attēli no cirka dzīves

"Cirka viesistabā" pieejama informācija par Cirka skolas pasākumiem. Interesenti var tajā pieteikties – jaunajā mācību gadā laipni lūgti gan bērni, gan pieaugušie. Nodarbības notiks Pārdaugavā – cirka pagaidu telpās Zeļļu ielā 25 (bijusī LU Fizikas un matemātikas fakultāte). Jau šogad paralēli amatieru grupām tiks īstenota trīsposmu izglītības programma. Tā kļūs par pirmo soli pilnvērtīgas cirka izglītības vietējās infrastruktūras izveidei.

5. septembrī Rīgas cirkā no pl. 11:00 līdz 12:30 notiks ģimenes rīts. Tā vadītāji parādīs, kā manipulēt ar priekšmetiem, palīdzēs izgatavot žongliera inventāru un uzspēlēs ar apmeklētājiem gigantisku grīdas spēli "Cirks". Apmeklētājiem iepriekš jāpiesakās! Reģistrēties var turpat "Cirka viesistabā" vai "Cirka viesistabas" pasākumā Facebook.

Творческий директор Рижского цирка Мартиньш Киберс
Sergey Melkonov
Rīgas Cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers.

Vai tiešām cirks klusēs līdz 2023. gadam? Nē, pēc pārvākšanās uz pagaidu telpām cirka vadībai ir papilnam radošu plānu. Iestudējumi tuvākajā laikā tiks demonstrēti ciemos – VEF Kultūras pilī un Rīgas Krievu drāmas teātrī. Piemēram, 13. un 14. novembrī Eiropas cirka nakts ietvaros Rīgā uzstāsies mākslinieks Monki no Nīderlandes, bet ziemas brīvdienās franču kolēģi Ea Eo parādīs "Kā sagaidīt citplanētiešus".

12
Tagi:
Rīgas Cirks
Pēc temata
Gaidāmas lielas pārmaiņas: Rīgas cirkam 130 gadi
Vējonis pasludināja likuma grozījumus par savvaļas dzīvnieku aizliegšanu cirkā
Rīgas cirka fasādi nostiprinās par 350 tūkstošiem eiro
Rīgas cirks. Vai ēra beidzas?
Gitans Nausēda

Lietuvas prezidents atzinis: ebreji gājuši bojā arī "no lietuviešu rokām"

0
(atjaunots 09:22 24.09.2020)
Valsts vadītājs uzsvēra, ka, tikai apzinoties traģēdijas mērogu, apstākļus un atbildību par to, iespējams runāt par nākotni.

RĪGA, 24. septembris – Sputnik. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda godināja Lietuvas ebreju genocīda upuru piemiņu Ponaru memoriālā, informēja Sputnik Lietuva, atsaucoties uz prezidenta pils preses dienestu.

23. septembris ir Lietuvas ebreju genocīda upuru piemiņas diena. Šajā dienā 1943. gadā tika likvidēts Viļņas ebreju geto, pēdējie starp dzīvajiem palikuši tika noslepkavoti vai nosūtīti uz koncentrācijas nometnēm.

Prezidents nolika vainagu pie Holokausta upuru pieminekļa un uzrunāja auditoriju.

"Šoa – tā ir katastrofa. Taču tā ir ne tikai ebreju tautas katastrofa un traģēdija. Tā ir Lietuvas Šoa. Tā ir visas cilvēces Šoa. Tā ir musu cilvēcības, līdzjūtības un vienaldzības Šoa," Nausēdas teikto citēja preses dienests.

Valsts vadītājs uzsvēra: vienīgā iespēja samierināties ar vēsturi – saprast un atklāt patiesību.

"Mēs noliedzām, mēs dusmojāmies, mēs mēģinājām vienoties ar savu sirdsapziņu, skaitot un salīdzinot to, ko nevar ne saskaitīt, ne salīdzināt – cilvēku ciešanas un dzīvības. Bija grūti atzīt, ka mūsu valsts pilsoņi ir gājuši bojā arī no lietuviešu rokām," teica prezidents.

"Tikai apzinoties traģēdijas mērogus, apstākļus un atbildību par to, var runāt par nākotni," teica Nausēda. Viņš ieteica redzēt nākotni tādu, kurā visas Lietuvā dzīvojošās tautas kopā ceļ spēcīgu un taisnīgu valsti, kurā nav vietas vispārējai vienaldzībai.

Piemiņas ceremonijā piedalījās valdības locekļi, Lietuvas Ebreju kopienas pārstāvji, ārvalstu diplomātisko misiju darbinieki un ārzemju viesi. Tajā klātesošos uzrunāja arī Viļņas geto bijušie ieslodzītie.

Trešdien valdības sēde sākās ar klusuma minūti ebreju genocīda upuru piemiņai. Premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka jādara viss iespējamais, lai gūtu mācību no šausmīgās traģēdijas, kas aiznesusi gandrīz visas Lietuvas ebreju kopienas dzīvības.

Attieksme pret Holokaustu Lietuvā

Kara laikā nacistu līdzskrējēji Lietuvā piedalījās ebreju kopienas slepkavībās – nogalināti vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku.

Lietuvu bieži kritizē par nacistu līdzskrējēju slavināšanu un vēstures sagrozīšanu – ne tikai ārvalstīs, bet arī pašā valstī.

Simona Vīzentāla centra Jeruzalemes nodaļas vadītājs Efraims Zurofs paziņoja, ka vietējās varasiestādes nestāsta cilvēkiem patiesību par savas valsts vēsturi, piemēram, Holokausta jautājumā.

Lietuviešu izcelsmes amerikānis, diplomāts Grants Arturs Gočins, kurš iesniedza prasību tiesā pret nacistu līdzskrējēju Jonasu Noreiku, apgalvo, ka laikā starp Pirmo un Otro pasaules karu Lietuvas sabiedrībā auga antisemītisks noskaņojums. Pēc viņa pārliecības, ebreju genocīds valstī sākās jau pirms nacistu ienākšanas.

0
Tagi:
holokausts, Gitans Nausēda, Lietuva
Pēc temata
Vladimirs Putins: Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni
PSRS latviešu vaina ebreju slepkavībās tika noklusēta: ASV vēsturnieks par Arāja komandu
Latvija par nodokļu maksātāju naudu publicē nacistiskā noziedznieka grāmatu
Latvija ir melnajā sarakstā: ik gadu tiek rosināts ebreju īpašumu restitūcijas jautājums