Dziedātāja Laima Vaikule

Vaikule domā latviski, mīl ASV un gaida labu cenu par māju

246
(atjaunots 16:28 05.03.2019)
Savu dzimšanas dienu Laima Vaikule svinēs ar koncertu Rīgā.

RĪGA, 5. marts — Sputnik. Dziedātāja Laima Vaikule šogad svinēs savu 65. dzimšanas dienu. Pirmo reizi pēc ilgiem gadiem māksliniece par godu savai jubilejai sniegs koncertu dzimtenē – marta beigās "Arēnā Rīga". Jubilejas priekšvakarā māksliniece devusi vairākas intervijas, kurās pastāstīja, kas skatītājus gaida viņas solo koncertā, kāpēc viņa mīl Ameriku, taču neaizmirst latviešu valodu, par Jaungada pārraidēm Krievijā un savā mājā Jūrmalā.

Īpašs koncerts

Intervijā rus.tvnet.lv Laima Vaikule pastāstīja, ka nekad savu dzimšanas dienu nesvin plaši, taču šoreiz nolēmusi pieļaut izņēmumu un par godu jubilejai organizēt lielu koncertu Rīgā.

"Man ienāca prātā, ka nebūtu par ļaunu nosvinēt par visiem šiem gadiem, ko neesmu svinējusi. Lūk tā, ar plašu auditoriju. Un tas iespējams tikai solo koncertā," – teica dziedātāja.

Viņa piebilda, ka koncertā piedalīsies arī citi mākslinieki, ar kuriem viņa dziedās duetos. Koncertā uzstāsies Intars Busulis, Jānis Stibelis, Lauris Reiniks, rokgrupa Dagamba, ukraiņu Freedom Ballet.

"Visa koncerta tēma ir mana dzīve, mani draugi un publika… varētu teikt, tāda neliela grēksūdze," – teica Vaikule.

Savā dzimšanas dienā (31. martā) Vaikule būs lidmašīnā – viņa lidos uz Argentīnu, lai dejotu tango ar vietējiem iedzīvotājiem, atzinās māksliniece.

Domāju latviski

Vaikule pastāstīja arī par savu saikni ar Latviju. Intervijā avīzei "Segodņa" dziedātāja atklāja: lai arī viņai neizdodas bieži sazināties dzimtajā valodā, viņa tomēr domājot latviski.

"Man taču vecāki ir latvieši. Tāpēc domāju latviski. Teikšu, ka vienmēr smejos: krieviski vēl neesmu iemācījusies, bet latviski esmu jau aizmirsusi," – atzina Vaikule.

Dziedātāja piezīmēja, ka dzimtā valoda ir ļoti svarīga un jāpanāk, lai tā neizzustu. Šajā kontekstā Vaikule pastāstīja žurnālistiem, kā viņā Amerikā sacerējusi krievu dziesmu savu deju pavadījumam.

"Un pēkšņi es pazaudēju vārda "mīlu"nozīmi. Nezināju, kā pateikt "mīlu". Tad es nobijos. Labi, ka līdzās bija cilvēki, kuri runāja krieviski, es viņiem teicu: "Ātri sakiet vārdu, sakiet, es to pazaudēšu!" Es brīvi runāju krieviski. Taču bija tāds brīdis... Tad sapratu, ko nozīmē, kad valoda nav dzimtā," – viņa teica.

… un mīlu Ameriku

Gada sākumu Vaikule pavadījusi ASV, ar šo valsti viņai daudz kas ir saistīts.

"Ļoti mīlu Ameriku. Tur viss ir tā sakārtots, visi likumi un viss, kas tur noticis, notiek un notiks. Viss ir tā pārdomās, ņemot vērā cilvēka būtību, viņa raksturu," – savas domas pauda Vaikule.

Viņa paskaidroja, ka ASV ir "izdevīgi būt labam, pozitīvam". Tur valsts stimulē cilvēkus mācīties, nodarboties ar labdarību, uzturēt mājas sakoptas, sekot savai veselībai. Daudz ko no tā stimulē nodokļu atlaides.

Vaikule atzīmēja, ka jau pirms 20 gadiem zinājusi: viņa vēlas aizbraukt uz ASV un dziedāt tur ar labākajiem mūziķiem pasaulē.

Maskavas "zilās uguntiņas" un māja Jūrmalā

Vaikule komentēja arī pērno skandālu, kas bija saistīts ar viņas izteikumiem: viņa neuzstāsies Krimā, jo māksliniekiem no Eiropas tas esot aizliegts. Medijos parādījās informācija par to, ka, iespējams, tāpēc Vaikule nav piedalījies Jaunā gada muzikālajās pārraidēs Krievijā. Dziedātāja atklāja, ka iemesls bijis citāds.

"Mana mīlestība pret draudzību panāca to, ka man nācās aizbraukt Jaunajā gadā, un manis nebija valstī. Tāpēc es nepiedalījos uzņemšanā. Patiesībā esmu filmējusies tik daudz, ka, šķiet, es to kompensēšu, ja arī vienu gadu nefilmēšos," – skaidroja Vaikule.

Pērn paklīda arī baumas par to, ka Vaikule pārdod savu māju Jūrmalā un pamet Latviju. Māksliniece paziņoja, ka tas neatbilst patiesībai.

"Ilgus gadus man piedāvā dažādas naudas summas, lai es pārdotu savu māju. Pagaidām neviens mani nav pārsteidzis, tāpēc šajā mājā dzīvoju pati. Pat manu suni sauc Amy WhiteHouse – par godu manam baltajam namam. Paies ilgs laiks, lai uzceltu tādu pašu, tāpēc pagaidām esmu šeit," — noslēgumā piebilda Vaikule.

246
Pēc temata
Busulis par Dziesmu svētkiem: krievi un latvieši dzied kopā un priecājas par dzīvi
Laima Vaikule demonstrējusi jaunos tērpus: gaidāmas intrigas un pārsteigumi
Svēta vieta tukša nepaliek: Jūrmala gatavo Jūras Pērli
Biļete vienā virzienā: Busuli kritizē par piedalīšanos "Jaunā viļņa" žūrijā

Latvija tērē kultūrai visvairāk ES valstu vidū

27
(atjaunots 23:07 20.06.2020)
Grieķija un Itālija kultūras attīstībai tērē vismazāko valsts budžeta daļu, savukārt Latvija – vislielāko.

RĪGA, 18. jūnijs – Sputnik. Latvijas budžeta izdevumi kultūrai izrādījušies visaugstākie ES, vēsta Eurostat.

2018. gadā ES valstis vidēji tērēja 1% sava budžeta kultūrai (ieskaitot izdevniecības un televīziju un radio). Šis rādītājs, laikam ejot uz priekšu, praktiski nemainās, tas bijis stabils kopš 2013. līdz 2018. gadam.

Taču starp dažādu valstu izdevumiem kultūrai pastāv manāmas atšķirības. Piemēram, vislielāko daļu budžeta izdevumu kultūras mērķiem 2018. gadā piešķīra Latvija (2,8%), tai seko Ungārija (2,7%) un Igaunija (2,4%).

Viszemākie izdevumi kultūrai bijuši Grieķijā (0,3%), Kiprā (0,5%), Itālijā un Portugālē (0,6%).

Pēdējo piecu gadu laikā budžeta izdevumu kultūrai procenti ES valstīs nav īpaši mainījušies. Izņēmumu sastāda vienīgi Ungārija, kur šie izdevumi palielinājušies no 1,5% līdz 2,7%.

Pēdējo dažu dienu laikā plaši tiek runāts par kārtējo Latvijas Kultūras ministrijas projektu. Iestāde piedāvā nojaukt veco Pasaules tirdzniecības centra ēku (bijusī Latvijas Komunistiskās partijas CK ēka) un uzbūvēt tā vietā Rīgas koncertzāli. Daļu projekta līdzekļu plānots paņemt no palīdzības paketes kultūras nozarei 32 miljonu eiro apmērā.

27
Tagi:
kultūra
Pēc temata
Levits: Latvija ātri atkopsies pēc krīzes
Ušakovs: ar tādu valdību Rīgas osta drīz tiks slēgta, var arī pārvaldi nojaukt
Ministrs aprēķināja, ka Latvijai kultūras mērķiem ir nepieciešami 32 miljoni eiro
Laima Vaikule, foto no arhīva

Ko slēpj Laima Vaikule? Vinokurs atklāja kopīgu noslēpumu

50
(atjaunots 13:01 30.05.2020)
Humorists Vladimirs Vinokurs publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli, kura izraisīja sekotājos apmulsumu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Krievijas skatuves mākslinieks Vladimirs Vinokurs publicēja savā Instagram profilā vairākas fotogrāfijas ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli.

Vienā no fotogrāfijām ir divi bērni – pavisam maza meitenīte un vecāks zēns, kuri tur viens otru aiz rokas. Savukārt vēl divās fotogrāfijās ir pieaugušie Vinokurs un Laima.

Humorists parakstīja savu publikāciju šādi: "Mēs ar Laimu draudzējamies daudzus gadus!! Mums pat Dzimšanas diena ir vienā dienā!!! Savukārt pa kreisi ir fotogrāfija Jūrmalā pirms "dažiem" gadiem! Satiku pludmalē meiteni, kopš tā laika nešķiramies!! Laima nav mainījusies, es esmu mazliet kļuvis pieaudzis!!"

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Владимир Винокур (@vladimir_vinokur)

Sekotāji ļoti izbrīnījās, uzzinot, ka Vinokurs un Vaikule draudzējas kopš pašas bērnības. Komentāros cilvēki sāka rakstīt, ka iepriekš humorists stāstīja, ka satika Laimu, kad viņa uzstājās varietē Jūrmalā.

Patiešām, 2019. gada 31. marta Starhit.ru intervijā (skatuves mākslinieku dzimšanas diena) var atrast Vinokura atmiņas par to, ka ar Laimu viņi iepazinās leģendārajā Jūrmalas varietē "Jūras Pērle", kur viņš bija atbraucis uz viesizrādi.

Sekotāji šos vārdus neaizmirsa un tagad, iespējams, gaida humorista paskaidrojumus.

Vaikule piedzima 1954. gada 31. martā Cēsīs, taču kad Laimai palika 3 gadi, ģimene pārvācās uz Rīgu. Vladimirs Vinokurs piedzima 1948. gada 31. martā Kurskā.

50
Tagi:
Laima Vaikule
Pēc temata
Vaikule izteica līdzjūtību kolēģiem Krievijā un pastāstīja, kādēļ šobrīd nevēlas dziedāt
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes