Rīga. Foto no arhīva

Kulturkampf: filma par krievu valodas aizliegumiem izraisījusi skandālu Latvijā

152
(atjaunots 12:13 02.05.2018)
Telekanāls Arte, kas translē raidījumus vācu un franču valodā gandrīz visā Eiropas teritorijā, parādīja filmu "Kultūru ciņa Latvijā – bailes no krievu mazākumtautības", kurā tiek sniegts skats no malas uz krievu skolu jautājumu, valodas un nepilsoņu politiku.

RĪGA, 30. aprīlis – Sputnik. Slavens Vācijas un Francijas kanāls Arte uzņēma filmu par Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem "Kulturkampf Latvijā – bailes no krievu mazākumtautības". Latvijā filma izraisījusi asu negatīvu reakciju.

Pusstundu garā filmā tiek apspriests krievvalodīgās mazākumtautības stāvokļa jautājums Latvijā. Turklāt paradītas tēmas, kas skar Latvijas nepilsoņus un viņu pases, padomju pagātni un vēstures interpretācijas, latviešu kultūru, protestus pret izglītības reformu Latvijā, kā arī Latvijas ebreju genocīds, ko veica nacisti. Tāpat tiek minētas latviešu bailes no krievvalodīgās mazākumtautības.

Filmā arī tiek parādīti 16. marta latviešu leģionāru piemiņas dienas gājiena fragmenti.

Autori piedāvāja izpaust savu viedokli gan krievu mazākumtautības, gan latviešu sabiedrības pārstāvjiem. Par mazākumtautību pārstāvju aizstāvību iestājās, tostarp Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka, antifašists Josifs Korens un Jūrmalas domes deputāte Elizabete Krivcova.

Turklāt filmas autori diezgan kritiski vērtē Latvijas varas iestāžu rīcību.

Epizode ar pārdevēju tirgū

Oficiālā Latvija ir sašutusi par materiāla pasniegšanu raidījumā, paziņoja TV3 raidījums Nekā personīga. Latvijas telekanāla raidījums stāsta, ka filma "Kulturkampf Latvijā" sākas ar Centrāltirgus skatiem, kurā iepērkas Latvijas antifašistu līderis Josifs Korens un Jūrmalas domes "Saskaņas" deputāte Elizabete Krivcova.

"Kā galveno krievu valodas ierobežotāju Krivcova min Valsts valodas centru (VVC), ko viņa filmā dēvē par valodas policiju. Tā visiem, kuri nerunā latviski, piespriežot naudas sodus. No dialoga ar pārdevēju tirgū tiek radīts maldīgs priekšstats, ka pārdevējai jāuztraucas, vai viņa nepārkāpj valodas likumu, ja runā ar tūristu no Krievijas krievu valodā," — teikts TV3 raidījumā.

Sižetu ar pārdevēju tirgū raidījumam "Nekā personīga" komentēja Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš. Viņš paziņoja, ka tas, ka pārdevēju sodīs par krievu valodas izmantošanu, ir "absolūti meli".

"Protams, ir prasība, lai šis tirgotājs, vienalga kādas cilmes būtu, spētu apkalpot un sarunāties valsts valodā, bet tas viņam, protams, neuzliek nekādus pienākumus un ierobežojumus ar citiem klientiem sarunāties jebkurā citā svešvalodā, kāda vien viņam tajā brīdī vajadzīga, un kādu viņš spēj un pazīst," — paziņoja Baltiņš.

Situāciju komentēja arī pati Krivcova. Viņa paskaidroja, ka raizes par krievu valodas izmantošanas iespēju, apkalpojot pircējus, filmā pauda pārdevēja, nevis viņa.

"No sērijas – "nelasīju, bet nosodu". Raizes par krievu valodas izmantošanas iespējām, apkalpojot pircējus, filmā pauda tirgus pārdevēja. Taču es viņai pateicu, ka viņai ir tiesības to darīt. Par pilnu krievu valodas izmantošanas aizliegumu neviens nerunāja. Vācu filmu apmeloja "Nekā personīga" žurnālisti, un pa virsu tam piemeloja LETA. Labāk noskatieties vācu filmu oriģinālā," — uzrakstīja Krivcova savā Facebook lapā.

Turklāt Krivcova atzīmēja, ka ir patīkami, kad VVC direktors paziņo, ka pārdevējam ir tiesības apkalpot klientu jebkurā valodā.

"Patīkami, kad Valsts valodas centrs bargi paziņo, ka pārdevējam ir tiesības apkalpot klientu jebkurā valodā! Ar savu neobjektivitāti slavenais raidījums "Nekā personīga" pauž sašutumu par to, ka vācu telekanāls uzņēmis filmu par kultūru sadursmi Latvijā. Par raidījuma pamatu kļuva Latvijas ĀM paziņojums, ka lai nomelnotu Latviju Krivcova melo vācu žurnālistiem par sodiem par krievu valodas izmantošanu internetā. Pateicoties vāciešiem, diplomāti un latviešu žurnālisti saskārušies ar bargo realitāti – Krivcova saka patiesību!" — uzrakstīja Krivcova Facebook lapā.

 

Ļoti aizvainojošs vārds

Par sižetu Vācijas un Francijas kanālā Arte izteicies arī Latvijas izglītības ministrs Kārlis Šadurskis, kura iestāde veic reformu, par tās rezultātu kļūs pasniegšanas mazākumtautību valodās praktiski pilnīga iznīdēšana.

Komentējot filmu, ministrs paziņoja, ka "ir jābūt idiotam vai absolūti nezinošam par situāciju Latvijā, lai šādi varētu domāt. Vai arī otrs variants – ir jābūt ļoti ieinteresētam, lai piespiestu kādu šādi domāt".

Tiek atzīmēts, ka filmas nosaukumā izmantotajam jēdzienam kulturkampf vāciešiem ir ārkārtīgi negatīva nozīme.

Latvijas vēstniecība Vācijā vērsusies pie telekanāla Arte, norādot uz "dezinformāciju sižetā". Nekorekti, pēc Latvijas varas iestāžu domām, citāti tāpat tika nosūtīti ES stratēģiskās komunikācijas grupai East StratCom Task Force.

152
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Krievija aicina UNESCO novērtēt situāciju valodu jomā Latvijā un Ukrainā
Šadurskis aizliedzis strādāt augstskolās ārzemniekiem bez latviešu valodas zināšanām
Valsts valodas centrs sāks pedagogu pārbaudi mazākumtautību skolās
Krievijas ĀM: krievu valoda tiek vardarbīgi izspiesta no sabiedriskās dzīves Latvijā
Armands Krauze: aģitācijas aizliegums krievu valodā izlīdzina politiķu izredzes
Mācīties, mācīties un ārstēties ar’. Tikai valsts valodā

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

35
(atjaunots 09:21 10.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

35
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
Sers Eltons Džons, foto no arhīva

Eltona Džona bijusī sieva pieprasa no viņa trīs miljonus britu mārciņu

13
(atjaunots 16:24 25.07.2020)
Renāta Blauela paziņoja, ka bijušā vīra memuāru publikācijas novedušas pie uzmanības atjaunošanās par viņas dzīvi, kas savukārt kļuva par iemeslu nopietnām psiholoģiskām sekām.

RĪGA, 25. jūlijs – Sputnik. Mūziķa sera Eltona Džona bijusī sieva izvirzījusi viņam prasību par 3 miljoniem britu mārciņu, apgalvojot, ka viņš ir pārkāpis viņu laulības šķiršanas vienošanos, iekļaujot viņu savos memuāros un biogrāfiskajā filmā "Rocketman", vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Daily Telegraph.

Saskaņā ar avīzi, Eltona Džona bijusī sieva Renāta Blauela iesūdzēja tiesā 73 gadus veco mūziķi par "vairākkārtējiem un nepieņemamajiem" vienošanās pārkāpumiem, kuru pāris parakstīja 1988. gadā pēc četrus gadus ilgās laulības. Dokuments iekļāva punktu, kurš aizliedz ikvienam no viņiem apspriest savu laulību vai šķiršanās iemeslus.

Dokumentos Blauelas juridiskā komanda apgalvo, ka pēc šķiršanās viņa centās slēpt savu dzīvi no sabiedrības, tai skaitā mainot vārdu un ārējo izskatu, taču viņas dzīves un šķiršanās ar dziedātāju detaļas tika atklātas filmā un memuāros.

"Augstākminēto pārkāpumu rezultātā (viņas) tiesības uz privāto dzīvi tika pārkāptas… Viņa un viņas laulība nonāca uzmanības lokā un tika apspriestas presē," teikts Blauelas pretenzijā.

Свадьба Элтона Джона и Ренаты Блауэл, 14 февраля 1984 года
© AFP 2019 / 2017 / STF
Eltona Džona un Renātas Blauelas kāzas

Blauela pieprasa tiesas aizliegumu, lai novērstu informācijas atklāšanu nākotnē, kā arī segt zaudējumus, kuri, kā tiek apgalvots, sastāda aptuveni 3 miljonus britu mārciņu.

Mākslinieka puse noliedz vienošanās pārkāpšanu, apgalvojot, ka detaļas grāmatā, filmā un vienā publikācijā Instagram vietnē ir publiski pieejamas un ka līgums "skar tikai privātas un konfidenciālas tēmas".

Blauela paziņoja, iespējamie pārkāpumi noveduši pie uzmanības atjaunošanās par viņas dzīvi, kas savukārt kļuva par iemeslu nopietnām psiholoģiskām sekām.

13
Tagi:
Eltons Džons
Pēc temata
Putins atbildēja uz Eltona Džona iebildumiem
Makrons pasniedza Eltonam Džonam Francijas augstāko godalgu
Eltons Džons svin 70. dzimšanas dienu
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

0
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
0
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa