Vakcīna Sputnik V

Kāpēc vakcīna "Sputnik V" izdevusies efektīva virusologa atbilde

115
(atjaunots 17:25 29.04.2021)
Gamaleja vārdā nosauktā institūta galvenais zinātniskais darbinieks Anatolijs Altšteins pastāstīja, vai vakcīna "Sputnik V" aizsargā no koronavīrusa britu paveida un citiem paveidiem, vai vakcinēts cilvēks var inficēt citus un kāpēc maska jānēsā pat pēc vakcinācijas.

RĪGA, 29. aprīlis — Sputnik. Virusologs Anatolijs Altšteins uzskata, ka patlaban koronavīruss kļuvis vājāks, taču ne tik lielā mērā, vienkārši cilvēki ir pieraduši pie tā esamības, bet mediķi iemācījušies slimību ārstēt. 2020. gada martā, kad Pasaules veselības organizācija izsludināja epidēmiju, aina bija pavisam citāda – no šīs slimības mira liels skaits cilvēku attīstītās valstīs. Letalitāte sasniedza aptuveni 10-15% Eiropā ar tās augsto medicīnas līmeni. Taču jau divus mēnešus vēlāk mirstība kritās, un tagad sasniedz 2% līmeni.

Profesors Altšteins intervijā aģentūrai Sputnik pastāstīja, kā tas nācies, ka Krievijas zinātnieki pirmie izstrādājuši vakcīnu.

"Maniem kolēģiem bija ļoti liela pieredze šāda veida vakcīnu izstrādē. Vairākus gadus pirms Covid-19 viņi izstrādāja vakcīnu pret MERS (Tuvo Austrumu respiratorā sindroma koronavīruss – red.) Bija visi tādas vakcīnas izstrādes principi, viņi to radīja ar adenovīrusa vektora palīdzību.

Pie tam pareizi novērtēja, kādas olbaltumvielas, kādus gēnus jāievieto adenovīrusā, kādā devā, kā sagatavot adenovīrusu, lai tas kļūtu par vakcīnu, kādā devā un kādā secībā vajag vakcinēt. Un rezultātā izdevās laba vakcīna," pastāstīja Anatolijs Altšteins.

Viņš atzīmēja, ka ļoti palīdzēja ķīnieši, kurus slimība skāra vispirms. Ķīnā ir visai augstu attīstīta virusoloģija, viņi noteica diagnostikas metodes, pirmie publicēja vīrusa ģenētisko sekvenci – "tur ir apmēram 30 tūkstoši nukleotīdu, no kuriem veidots vīrusa ģenētiskais materiāls". Un to ieguva visa pasaule.

Datus saņēma arī Krievijas virusologi, kuri acumirklī iesaistījās vakcīnas izstrādes darbā. Līdz 2020. gada augustam viņi jau noslēdza klīnisko izmēģinājumu I un II fāzi un reģistrēja vakcīnu.

"Vakcīnas "Sputnik V" svarīga priekšrocība salīdzinājumā ar citām – tai veiktas visas trīs paredzēto klīnisko izmēģinājumu fāzes. Īpaši svarīga ir III fāze, ko pabeigt ir grūti. Šim nolūkam vajadzīgi desmitiem tūkstošu cilvēku, un tajā noteikti ir placlebo grupa. Tikai kad jums ir III fāze ar pietiekami lielu placebo grupu, proti, cilvēki, kas nav vakcinēti ar preparātu, bet tukšu injekciju vai citu vakcīnu, jūs salīdzināt vakcinēto cilvēku saslimšanas rezultātus un varat teikt, ka šī vakcīna ir efektīva. Un cik efektīva tā ir," paskaidroja profesors.

Gamaleja vārdā nosauktā institūta vakcīna iznākusi tik efektīva, ka var stāties pretī praktiski visiem paveidiem, kas tagad tiek reģistrēti pasaulē. Anatolijs Altšteins ir pārliecināts, ka "Sputnik V" nomāc arī Dienvidāfrikas variantu, ko tagad bieži apspriež. Britu paveidiem var plaši izplatīties, jo tas ir ļoti labi pielāgots pārejai no viena cilvēka pie otra. Arī ar to Krievijas vakcīna var tikt galā, ir pārliecināts eksperts.

Runas par to, ka atsevišķas rases un nācijas vairāk slimo ar koronavīrusa infekciju, citas – mazāk, virusologs drīzāk uzskata par mītu, lai arī Centrālāzijas valstīs saslimstība un letālo gadījumu skaits patiešām ir zemāks. Taču pie tam daudz sliktāk klājas ar vakcināciju. Savukārt Ukrainā slimība rit gandrīz tāpat kā Krievijā: "Atšķirības ir starp cilvēkiem, bet pietiekami precīzi dati par to, ka rases vai tautības saslimst vairāk vai mazāk, nav saņemti."

Profesors Altšteins paskaidroja, kāpēc maskas un cimdi ir jānēsā ar vakcinētiem cilvēkiem, kam vērojams augsts antiķermenīšu līmenis. Tam ir divi iemesli. Pirmā – vakcinācija sākusies nesen, un lielākā daļa cilvēku vēl nav vakcinējušies.

"Tas nozīmē, ka vakcinētiem cilvēkiem var būt vīrusa infekcija. Taču viņiem – praktiski garantēti – nebūs smagas slimības gaitas un viņi nenomirs, lai arī var nodot vīrusu, tomēr tāda iespēja ir daudz mazāka, - precizēja eksperts. – Otrais iemesls – nav labi dot vakcinētajiem tādu privilēģiju – staigāt bez maskām. Tāpēc, ka tad neviens neievēros epidemioloģiskās normas. Cilvēki nenēsās maskas un apgalvos, ka ir vakcinējušies."

Anatolijs Altšteins atgādināja, ka pasaulē pašlaik vērojams trešais nopietnais Covid-19 vilnis, kas aug augumā un augstākajā līmenī jau pietuvojies otrajam vilni. Krievijā pašlaik vērojama lejupslīde, taču ne trešā, bet gan otrā, ilgstošā viļņa kritums, kas sākās jau septembrī.

"Tas nebūt nenozīmē, ka mums ir pietiekama līmeņa kolektīvā imunitāte un trešā viļņa pie mums nebūs. Krievijā vakcinēti 5% iedzīvotāju, un mēs neesam pirmie pasaulē, taču arī tas nav slikti. ASV situācija ar vakcināciju ir labāka, bet Eiropā – daudz sliktāka nekā pie mums," uzskata profesors.

Lai veidotu kolektīvo imunitāti Krievijā un negaidītu tālākos viļņus, ir svarīgi vakcinēties tagad.

"Mani izbrīna bailes no injekcijām – adata ir ļoti tieva, vakcīnas materiāls nekairina, tas burtiski ir kā oda kodums. Cilvēki nevar izvairīties no oda koduma. Un nebaidās no odiem.

Vakcīnas blakusefekti ir zināmi – uz dažām stundām var pacelties temperatūra. Ir vienkārši neiespējami salīdzināt tādu kaitējumu ar to labumu, ko nes vakcīna, un ar efektu, kas notiek ar slimu cilvēku," atzīmēja profesors Altšteins.

115
Tagi:
Krievija, vakcīna, Sputnik V
Pēc temata
"Sputnik V" un Pfizer: Serbijā sākusies vispārēja vakcinācija bez pieraksta
Kāpēc Itālija paņem Krievijas vakcīnu "Sputnik V"?
"Bezizejas stāvoklis". ES valstis interesējas par "Sputnik V"
Kam traucē "Sputnik V"? Tiek gatavota provokācija ar cilvēku "bojāeju" vakcīnas dēļ
Krievija

Krievija publicējusi nedraudzīgo valstu sarakstu: ES bažas apstiprinājušās

12
(atjaunots 08:51 15.05.2021)
Krievijas valdība apstiprinājusi nedraudzīgo valstu sarakstu un noteikusi kārtību to mijiedarbībai ar pilsoņiem Krievijas teritorijā.

RĪGA, 15. maijs - Sputnik. Krievijai nedraudzīgo ārvalstu sarakstā iekļautas ASV un Čehija – par to liecina valdības rīkojums, kas publicēts tiesiskās informācijas oficiālajā interneta portālā.

"Apstiprināt pielikumā iekļauto ārvalstu sarakstu, kas veic nedraudzīgas darbības pret KF, KF pilsoņiem vai Krievijas juridiskajām personām, pret kurām tiek pielietoti ietekmes (pretdarbības) pasākumi, kas noteikti KF prezidenta dekrētā no 2021. gada 23. aprīļa Nr. 243 "Par ietekmes (pretdarbības) pasākumu pielietošanu atbildei uz ārvalstu nedraudzīgām darbībām"," teikts dokumentā.

Krievijas valdība apstiprinājusi fizisko personu skaitu Krievijas teritorija, ar kurām minēto valstu diplomātiskās pārstāvniecības un konsulārās ietādes, valsts iestāžu pārstāvniecības un valsts iestādes var noslēgt darba līgumus, līgumus par darbinieku (personāla) darba sniegšanu un citus civiltiesiskos līgumus, uz kuru pamata rodas darba attiecības ar fiziskām personām, kas uzturas Krievijas teritorijā. Sarakstā iekļautas ASV (fizisko personu skaits – 0) un Čehija (fizisko personu skaits – 19).

Maija sākumā informācijas avots Briselē paziņoja RIA Novosti: pat vienas Eiropas Savienības dalībvalsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēja kā solis pret visu ES.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību," teica avots Eiropā.

Viņš norādīja, ka Brisele vēl nav lēmusi par to, kāda būs reakcija par iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam atzīmēja, ka patlaban Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā. Lavrovs uzsvēra, ka valsts tiek iekļauta sarakstā uz dziļas analīzes pamata, un brīdināja, ka saraksts, iespējams, tiks periodiski papildināts.

12
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sputnik V

Krievijas vakcīnu "Sputnik V" apstiprināja jau trešdaļā pasaules valstu

25
(atjaunots 09:26 14.05.2021)
Tagad "Sputnik V" ir reģistrēts Maldīvijā - tā ir 65. valsts, kas apstiprinājusi Krievijas vakcīnu pret Covid-19.

RĪGA, 14. maijs - Sputnik. Maldīvijas Republika ir kļuvusi par 65. valsti, kur reģistrēja Krievijas vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", ziņo Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF). Tādējādi Krievijas preparātu ir atbalstījis apstiprināja jau trešdaļā ANO valstu.

"KTIF ziņo par Maldīvas Republikas Pārtikas produktu un medikamentu kvalitātes uzraudzības pārvaldes (FDA) Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu "Sputnik V" reģistrāciju. Tādējādi "Sputnik V" ir reģistrēts 65 valstīs ar kopējo iedzīvotāju skaitu vairāk kā 3,2 miljardi cilvēku," teikts fonda paziņojumā.

Atzīmēts, ka, vakcīnas reģistrācija veikta paātrinātās procedūras (emergency use authorization, EUA) ietvaros.

Pēc KTIF informācijas, postvakcinācijas pētījumi vairākās valstīs liecina, ka "Sputnik V" ir visdrošākā un efektīvākā vakcīna pret koronavīrusu. Preparātu izmanto cīņai pret koronavīrusu vairākās valstīs un tas jau kļuvis par vienu no atzītajiem globālajiem rīkiem pandēmijas apkarošanā, atzīmēja KTIF vadītājs Kirils Dmitrijevs.

Sputnik V glābj Eiropu. Tagad Krievijas vakcīnu reklamē ANO
Ruptly, РФПИ, United Nations ​/ UNOG Newsroom Site

"Maldīvu salas ir populārākais tūrisma galamērķis. "Sputnik V" lietošana ļaus valstij saglabāt normālu dzīves ritmu un ekonomisko aktivitāti, kā arī izvairīties no nopietniem Covid-19 ierobežojumiem nākotnē," piebilda Dmitrijevs.

"Sputnik V" izstrādātāji iepriekš ziņoja, ka nāves gadījumu skaits pēc vakcinācijas ar Krievijas preparātu ir daudz mazāks nekā pēc vakcinācijas ar ārzemju analogiem. Piemēram vidējais mirstības rādītājs uz 1 miljonu "Pfizer" devu ir 39,4, "Moderna" preparātam – 20,2, bet "Sputnik" – tikai 2. Pētījums tika veikts, pamatojoties uz 19. aprīļa 13 regulatoru veselības aprūpes jomā oficiālajiem datiem.

Krievijas Covid-19 vakcīna "Sputnik V" ieņem otro vietu pasaulē pēc valsts regulatoru izsniegto atzinumu skaita. Saskaņā ar pēdējiem datiem vakcīnas efektivitāte it 97,6%.

25
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kāpēc vakcīna "Sputnik V" izdevusies efektīva – virusologa atbilde
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
ES nolaiž "kovida priekškaru"? Krievijā novērtēja Briseles jauno plānu
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"
Džo Baidens

"Krievijas pozīcijas panākumi". Eksperts par Baidena paziņojumu kiberdrošības jomā

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka plāno "tiešu sarunu" ar Krieviju jautājumā par kibernoziedzības apkarošanu. Politologs pastāstīja, kāpēc Baidena vārdi pelna īpašu uzmanību.

RĪGA, 15. maijs – Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens Baltajā namā paziņoja, ka Krievijas valdība nav saistīta ar kiberuzbrukumu lielākajam cauruļvadu operatoram ASV – kompānijai "Colonial Pipeline". Tomēr hakeri var atrasties Krievijas teritorijā, viņš uzskata.

"Mēs neuzskatām, ka Krievijas valdība piedalījusies uzbrukumā, tomēr mums ir pamats domāt, ka uzbrukumā iesaistītie noziedznieki dzīvo Krievijā. Tas nācis no turienes, no Krievijas. Mēs tieši sazināmies ar Krieviju jautājumā par pasākumiem pret tīkliem, kas izspiež izpirkumu, un tiekties pie pasākumiem, lai mazinātu viņu iespējas rīkoties," teica Baidens.

"Colonial Pipeline" saskārās ar šantāžas programmas uzbrukumu, domājams, no hakeru grupas "DartSide" puses. Hakeru darbību rezultātā cauruļvada darbs apstājās un auga degvielas vairumtirdzniecības cenas Savienotajās Valstīs.

Trešdienas naktī cauruļvads atsāka darbu, taču tā atjaunošana aizņems zināmu laiku, atzīmēja ASV prezidents.

Politologs Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Salīdzinošās politoloģijas katedras pasniedzējs Aleksejs Zudins radio Sputnik ēterā pievērsa uzmanību faktam, ka Baidens ziņojis par nodomu apspriest ar Krieviju kiberdrošības jautājumus.

"Tieši par šiem jautājumiem Krievija aizcināja Savienotās Valstis sākt pārrunas, bet ASV tieši tikpat uzstājīgi atteicās apspriest šo jautājumu. Man šķiet, šis aspekts ir īpaši svarīgs, iepriekš neesmu dzirdējis, ka tāda veida ierosinājumi (no ASV puses – red.) vispār būtu nākuši klajā," teica politologs.

Aleksejs Zudins uzskata, ka šajā aspektā saskatāmas Krievijas pozīciju sekmes.

"Svarīgi ir tas, ka pirmo reizi izskanēja pārrunu tēma – kiberdrošība, no kuras ASV iepriekš konsekventi atteicās. Te saskatāmi Krievijas stingrās pozīcijas panākumi, kas jau sen piedāvāja tādas pāŗrunas," uzskata Zudins.

0
Tagi:
Džo Baidens, hakeri, Kiberdrošība, Krievija
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību
"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT