Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova, foto no arhīva

Krievijas ĀM komentēja Baidena izteikumus par Krieviju

81
(atjaunots 15:50 18.03.2021)
Vašingtonai vajadzētu sniegt skaidrojumu Maskavai par abu valstu attiecībām, norāda Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 18. marts — Sputnik. Vašingtonai pašai vajadzētu paskaidrot Maskavai, kas notiek Krievijas un ASV attiecībās, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova, komentējot ASV prezidenta Džo Baidena skandalozos izteikumus, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Savienoto Valstu vadītājs apgalvoja, ka Vladimirs Putins "atbildēs par iejaukšanos vēlēšanās", turklāt mediji informē, ka sarunā ar telekanāla ABC žurnālistu Baidens nosaucis Krievijas prezidentu par "slepkavu", tomēr nav saprotams, ko tieši viņš ar to domājis. Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki atteicās paskaidrot, vai Putinam veltītā Baidena frāze bijusi metaforiska.

"Mēs zinām, ka mūsu amerikāņu kolēģi ir pilnībā atteikušies no atbildes uz tiešu jautājumu, kas tur īsti noticis. To (atbilžu – red.) principā nav. Jautājums jāuzdod viņiem – kas tur pie viņiem vispār notiek," teica Zaharova radiostacijas "Vesti FM" ēterā.

Iepriekš KF Ārlietu ministrija informēja, ka valsts vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs uzaicināts ierasties Maskavā konsultācijām, lai novērtētu pašreizējo attiecību kontekstu ar Vašingtonu. Resors uzsvēra, ka vēlas izvairīties no "neatgriezeniskas attiecību ar Vašingtonu degradācijas".

Krievijas diplomātiskā misija savā lapā Facebook norādīja, ka "pašreizējā situācija ir Vašingtonas mērķtiecīgas politikas rezultāts, kas pēdējo gadu laikā, pēc būtības, apzināti iedzinusi divpusējo sadarbību strupceļā".

Sankcijas pret Krieviju

Trešdien ASV Tirdzniecības ministrija paplašinājusi eksporta ierobežojumus pret Krieviju: tā iekļauta starp valstīm, ar kurām pilnībā aizliegts ieroču eksports un imports. ASV tirdznieciskās sankcijas skars ar nacionālo drošību saistīto eksportu, virkne izņēmumu aviācijas un kosmosa nozarēs saglabāsies tikai līdz 1. septembrim. Lēmums stājies spēkā no 18. marta.

Tamlīdzīgi pasākumi skaidroti ar Alekseja Navaļnija lietu un "ķīmisko un bioloģisko ieroču pielietošanu".

Bez tam iepriekš ASV Nacionālā izlūkošanas dienesta direktora ofiss publicēja pārskatu, kurā Maskava apsūdzēta mēģinājumos sekmēt Donalda Trampa atkārtotu ievēlēšanu, diskreditēt Džo Baidenu un "sēt naidu" amerikāņu sabiedrībā. Tajā minētas jaunas sankcijas pret Krieviju.

Kremlis minēto pārskatu nosauca par nepamatotu – prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs uzsvēra, ka Krievijai nav bijuši nekādi sakari ar kampaņām pret kandidātiem vēlēšanās. Pēc viņa domām, tamlīdzīgi "ne īpaši kvalitatīvi" materiāli tiek izmantoti kā iegansts jaunām sankcijām.

Savukārt ĀM paziņoja, ka jaunos ierobežojumus vērtē "mierīgi" – tamlīdzīgas restrikcijas ieviestas jau vairāk nekā 90 reizes. Resors norādīja, ka sankciju spiediena pastiprināšanās pret Krieviju "nepalielina izredzes" Maskavas un Vašingtonas dialoga normalizācijai, un atbildība par tā pasliktināšanos pilnībā gulstas uz ASV pleciem.

81
Tagi:
ASV, Ārlietu ministrija, Džo Baidens, Zaharova
Pēc temata
ASV izlūkdienests apsūdz Krieviju par mēģinājumiem neļaut Baidenam uzvarēt vēlēšanās
Bet pie viņiem baltos linčo...
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
Bloomberg vēsta par "ekstremālu soli" jaunajās sankcijās pret Krieviju

Krievija pametīs SKS, taču no kosmosa neaizies: nacionālās stacijas projekts jau gatavs

30
(atjaunots 11:40 19.04.2021)
Kāpēc Krievijā tika pieņemts lēmums izstāties no Starptautiskās kosmiskās stacijas projekta pēc 2025. gada?

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Krievijas vicepremjers Jurijs Borisovs informēja, ka pēc 2025. gada Krievija pametīs Starptautiskās kosmiskās stacijas (SKS) projektu, vēsta RIA Novosti.

Lēmums par izstāšanos no projekta tika pieņemts, Kosmonautikas dienā, 12. aprīlī, sanāksmes laikā pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina.

Šo lēmumu iespaidoja esošais SKS stāvoklis. Kā skaidro "Roskosmosā", stacijas moduļu resurss jau ir izsmelts. SKS Krievijas segmentā bija atrastas plaisas. Šīs plaisas tika hermetizētas, tomēr ir vērojama neliela gaisa noplūde.

Automātisko kosmisko aparātu un dzinējbloku lidojumu vadītājs Vladimirs Solovjevs prognozē, ka pēc 2025. gada nolietosies citi stacijas elementi.

Tikmēr Krievija tērē Starptautiskajā kosmosa stacijai 10-15 miljardus rubļu.

Kā paskaidroja "Roskosmosa" preses dienestā, Krievija saskaņoja ar SKS partneriem darba termiņu stacijā līdz 2024. gadam. Un pēc šā termiņa beigām lēmums par izstāšanos tiks pieņemts, ņemot vērā stacijas moduļu tehnisko stāvokli, kā arī nacionālos plānus izvietot jaunās paaudzes Krievijas orbitālo staciju.

Jaunākās Krievijas orbitālas stacijas projektu prezentēja jau 2020. gada oktobrī. Plānots, ka tajā būs vismaz pieci moduļi: bāzes modulis, mērķa ražošanas modulis, noliktava, platforma kosmisko aparātu montāžai, palaišanai, pieņemšanai un apkalpošanai, kā arī viens modulis četru tūristu izvietošanai.

30
Tagi:
kosmoss, Krievija
Pēc temata
"Roskosmos" ģenerāldirektors pateicās ASV par dempingu
Vajadzīgi inženieri: Latvijā pastāstīja, kādas ir EKA prasības kosmonautiem
Krievijas kosmiskā kuģa "J.A.Gagarin" starts
Pica, saldējums un pašaudzēti salāti: ko ēd kosmonauti uz SKS klāja
Krievijas Federācijas Ārlietu ministrijā

Krievija izraida 20 Čehijas diplomātus

36
(atjaunots 21:15 19.04.2021)
Čehu diplomātiskās misijas pārstāvjiem Maskavā jāatstāj Krievijas galvaspilsēta līdz 19. aprīļa beigām.

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Krievija pasludinājusi 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus par personām non grata, svētdienas vakarā paziņoja Krievijas Federācijas Ārlietu ministrijā, vēsta RIA Novosti.

Viņiem jāpamet Krievijas galvaspilsēta līdz 19. aprīļa beigām.

Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālajā paziņojumā norādīts: "Maskava pauž kategorisku protestu saistībā ar Krievijas diplomātu izsūtīšanu".

Sestdienas vakarā Krievijas Ārlietu ministrijā tika izsaukts čehu vēstnieks Vitezslavs Pivoņka.

Diplomātiskā skandāla cēlonis

Iepriekš Čehijas Ārlietu ministrijas vadītājs Jans Hamačeks paziņoja, ka visiem 18 Krievijas vēstniecības darbiniekiem Prāgā ir jāatstāj valsts 48 stundu laikā. Valdība apsūdzēja diplomātus darbā Krievijas specdienestu labā. Atbildē Krievijas ĀM pārstāve Marija Zaharova paziņoja, ka Čehijai "labi zināmas šādu triku sekas".

Turklāt sestdien čehu premjerministrs Andrejs Babišs informēja, ka valdība tur Krievijas specdienestus aizdomās par saistību ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā. Kā apgalvo vietējie mediji, incidenta mērķis bija neļaut nosūtīt šo munīciju uz Ukrainu. Šodien Hamačeks plāno tikties ar ES Ārlietu ministrijas vadītāju un apspriest "Vrbetices lietu".

Tāpat Čehijas policija izsludinājusi meklēšanā Aleksandru Petrovu un Ruslanu Boširovu, kurus Londona tur aizdomās bijušā Izlūkošanas pārvaldes pulkveža Sergeja Skripala un viņa meitas Jūlijas saindēšanā.

Maskava paudusi Prāgai kategorisku protestu saistībā ar Krievijas diplomātu izsūtīšanu un paziņoja, ka tiks veikti atbildes pasākumi. Kā norādīja Ārlietu ministrijā, Prāgas darbībās "nevar nesaskatīt amerikāņu pēdas". Resorā uzsvēra, ka lēmums par Krievijas diplomātu izraidīšanu pieņemts "ar nepamatotiem un izdomātiem ieganstiem" par Krievijas specdienestu saistību ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

36
Tagi:
ārlietu ministrs, Krievija, Čehija
Pēc temata
Pārdomājis: Krievijas ĀM pārsteigusi Borela noskaņojuma maiņa
Krievijas ĀM: Eiropas Savienībai nav izdevies sarīkot Krievijai "publisku pērienu"
Eiropa iedzinusi strupceļā attiecības ar Krieviju, tikai nez kāpēc nepriecājas par to
Aleksandrs Koņkovs

Eksperts skaidro Čehijas uzvedību attiecībā uz Krieviju

0
(atjaunots 08:19 20.04.2021)
Čehija ir tikai pirmā bezdelīga: izkalpoties ASV priekšā uz Krievijas rēķina mēģinās arī citi, mazāki Eiropas spēlētāji.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Krievija pasludinājusi 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus par personām non grata, atbildē uz 18 Krievijas diplomātu izraidīšanu un Krievijas specdienestiem izvirzīto apsūdzību saistībā ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā. Tāpat Čehijas policija izsludinājusi meklēšanā Aleksandru Petrovu un Ruslanu Boširovu, kurus Londona tur aizdomās bijušā Izlūkošanas pārvaldes pulkveža Sergeja Skripala un viņa meitas Jūlijas saindēšanā.

Acīmredzot čehi uzstājas, kā rīks citu ģeopolitisko spēlētāju rokās, paziņoja politologs Aleksandrs Koņkovs radio Sputnik ēterā.

"Prāga iebruka informatīvajā dienas kārtībā, un sāka virzīt dīvainus nosacījumus pēc tam, kad ASV apstiprināja jaunas sankcijas pret Krieviju. Tāpēc pirmā doma, kas ienāk prātā, ir, ka čehi šādā veidā cenšas izkalpoties aizokeāna partneru priekšā," norāda Koņkovs.

Tomēr pastāv varbūtība, ka lielākoties tā nav vietējā iniciatīva, bet Rietumu spēlētāju kopējas rīcības atspoguļojums, lai pievērstu sev jaunas amerikāņu administrācijas uzmanību," norāda eksperts.

"Virkne citu valstu demonstrē gatavību restartēt vēl Trampa laikā pieteikto mēģinājumu pārskatīt attiecības ar Eiropas sabiedrotajiem. Baidens it kā izrāda gatavību atgriezties Eiropā, un tagad tie, kurus agrāk mēdza dēvēt par limitrofiem, rīko savas spēles. Diemžēl Prāga ir uzņēmusi šo kursu," skaidroja Koņkovs.

Krievijas Federācijas Ārlietu ministrijā
© Sputnik / Natalia Seliverstova

Pēc viņa vārdiem mēģinājumi izkalpoties ASV administrācijas priekšā uz Krievijas rēķina ir jāgaida arī no citu, mazāku Eiropas spēlētāju puses.

Izvērsies skandāla fonā Prāga paziņoja par valsts korporācijas "Rosatom" izslēgšanu no konkursa par Dukovanu atomelektrostacijas

paplašināšanu.

Čehijas Ārlietu ministrijā Krievijas reakciju uz Prāgas apsūdzējumiem nosauca par "pārāk asu", jo viens no izraidītiem diplomātiem ir čehu vēstnieka vietnieks.

Kā norādīja Ārlietu ministrijā, Prāgas darbībās "nevar nesaskatīt amerikāņu pēdas". Resorā uzsvēra, ka lēmums par Krievijas diplomātu izraidīšanu pieņemts "ar nepamatotiem un izdomātiem ieganstiem" par Krievijas specdienestu saistību ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

В какую игру ввязалась Чехия? Коньков о причине демарша против России
0
Tagi:
Krievija, Čehija, ASV
Pēc temata
"Atbildēsim kopā". Ko NATO uzskata par draudiem, izņemot Krieviju
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ