Vladimirs Putins

Vladimirs Putins: Krievijas nākotnes pamatā ir patriotisms

168
(atjaunots 07:54 15.02.2021)
Krievijas prezidents, tiekoties ar valsts mediju redaktoriem, pauda viedokli par Donbasa likteni, komentēja nesankcionētās protesta akcijas un pauda pārliecību, ka Krievija ir uz attīstības ceļa.

RĪGA, 15. februārisSputnik. Krievijas prezidents, tiekoties ar valsts mediju redaktoriem, pauda viedokli par Donbasa likteni, komentēja nesankcionētās protesta akcijas un pauda pārliecību, ka Krievija ir uz attīstības ceļa, kā arī novērtēja panākumus cīņā ar koronavīrusa pandēmiju. Par valsts vadītāja viedokli stāsta RIA Novosti.

Par Donbasu

Putins atzīmēja, ka, pieņemot lēmumu par Donbasa likteni, jādomā par sekām.

"Protams, jūs saprotat, man acu prieksā stāv vairāki cilvēki Donbasā, kas guvuši traumas un ievainoti, it īpaši bērni. Taču uz mums – es runāju arī par jums, jo jūs esat "ceturtā vara" – uz mums gulstas milzīga atbildība par Krieviju kopumā, mums ir jāpadomā par katru savu soli," teica prezidents tikšanās laikā, kuras fragmentus demonstrēja telekanāls "Rossija 24". Vienlaikus Putins apliecināja, ka Krievija nepametīs Donbasu, "neskatoties ne uz ko".

Par nesaskaņotajām protesta akcijām

Krievijas pretinieki izmantojuši cilvēku aizkaitinājuma un neapmierinātības situāciju un tieši šajā brīdī izmantoja savās interesēs Alekseju Navaļniju, konstatēja valsts vadītājs.

Viņš atzīmēja, ka Krievijas oponenti jau sen izmanto saviem mērķiem ambiciozus un varu kārojošus cilvēkus. "Gadsimtiem ilgi tas vienmēr ir bijis, kopš senseniem laikiem, mūsu jaunākajā vēsturē, attālākā, Pirmā pasaules kara priekšvakarā un laikā," teica Putins.

Prezidents piezīmēja, ka neredz šajā situācijā neko jaunu. "Ambīciju ir daudz, enerģijas ir daudz, vēlmes nopelnīt pavairāk naudas, izrauties pie varas. (..) Un to visu vienkārši ļoti aktīvi izmanto," viņš piebilda.

Runājot par nelikumīgajām protesta akcijām, Putins atzīmēja, ka situāciju ar Navaļniju "izmanto tieši tagad, brīdī, kad visās pasaules valstīs, arī pie mums, cilvēki ir noguruši, rodas uzkrātais aizkaitinājums, rodas neapmierinātība, cita starpā – arī ar apstākļiem, kādos viņi dzīvo, savu ienākumu līmeni".

Prezidents atzina, ka tagad "cilvēku dzīve kļuvusi sliktāka".

"Saki, ko gribi: pandēmija, vai ne pandēmija, bet dzīve ir sliktāka. (..) Kas vainīgs? Priekšniecība. Nu, tāds ir priekšniecības liktenis, tur neko nevar darīt. Un, protams,to cenšas izmantot gan Eiropā, gan citās valstīs, gan pašās Savienotajās Valstīs. Situāciju izmanto pretinieki. Arī pie mums to cenšas izmantot. Un izmantoja! Protams, kā nu ne! Tāds jau ir aprēķins," piezīmēja valsts vadītājs.

Kā jāstrādā valdībai

Putins konstatēja, ka valstī ir virkne problēmu, aizkaitinājums uzkrājas, tomēr vajag nevis censties to "apliet" ar naudu, bet būt pacietīgiem un strādāt ritmiski. Putins uzsvēra, ka vajag strādāt "nevis sporādiski, bet ņemot vērā veselo saprātu un ekonomisko lietderību".

"Ne velti mēs esam izstrādājuši veselu sistēmu – mūsdienīgus paņēmienus dažādu ekonomikas nozaru un sociālās sfēras attīstībai, mūsu dzīves sfēru, arī pilsētu – lielu un mazu – attīstībai. Mēs visu darīsim pakāpeniski. Darām. Skaidrs, jūs saprotat, cilvēki skatās, vērtē savu dzīvi ne atbilstoši tam, kas bija vakar vai pirms desmit gadiem, bet atbilstoši tam, ko gribētos rīt. No tā nekur neliksies. Valdībai tas ir jāsaprot, un, saprotot to, protams, jāpalielina attīstības tempi. Tā nu strādāsim nacionālo projektu ietvaros," teica prezidents.

Putins ir pārliecināts, ka Krievija vēl nav sasniegusi savu apogeju, tā atrodas "attīstības ceļā". Prezidents atzīmēja, ka "katrai tautai, tāpat ka katram cilvēkam, ir savs liktenis".

"Es ticu aizrautībai, aizrautības teorijai. Patiesībā sabiedrībā tas notiek tāpat kā dabā – iet attīstība, apogejs, novīšana. Krievija savu apogeju nav sasniegusi. Mēs esam ceļā, attīstības ceļā," viņš teica un atgādināja, ka valsts pārvarējusi smagus pārbaudījumus 90. gados un 2000. gadu sākumā.

Pēc Putina domām, Krievijas "nākotnes kodols" ir patriotisms, mīlestība pret dzimteni, tēvzemi.

"Ja nemīlēt savu tēvzemi, izturēties pret to nevērīgi, nicinoši, nospļauties par savu vēsturi, saviem sirmgalvjiem, kuros mēs patiešām atspoguļojamies, pazemot viņus un viņu sasniegumus, - tas nozīmē neticēt arī nākotnei. Taču tā ir – pat to esmu absolūti pārliecināts," viņš uzsvēra.

Prezidents ir pārliecināts, ka Krievijas tauta ir visnotaļ jauna nācija. "Mums ir bezgalīgs ģenētiskais kods. Vienkārši sakot, tā pamatā ir asiņu sajaukums," piebilda Putins.

Par Krievijas savaldīšanu 

Krievijas sasniegumi dažādās jomās kaitina citas valstis, no kurām parādās savaldīšanas politika, paziņoja Putins.

"Mums ir virkne sasniegumu. Tas jau sāk kaitināt. No šejienes izriet savaldīšanas politika. Tostarp arī ekonomikā, KOKOMa (Koordinācijas padome eksporta kontroles jautājumos, starptautiskā oreganizācija eksporta kontrolei uz PSRS – red.) sarakstus neviens nav atcēlis, tie taču pastāvēja reāli. Pat 90. gados. Neviens taču tos ierobežojumus nav atcēlis. Vienkārši, kamēr mēs cēlāmies kājās un stabilizējām situāciju Kaukāzā, tam sāka aizvien vairāk un vairāk pievērst uzmanību," teica valsts vadītājs.

Savaldīšanas politika, pēc prezidenta vārdiem, sākās tūlīt pēc tam, kad Krievija sāka nostāties uz kājām.

"Tieši toreiz, pamazām, paklusām, maziem solīšiem, aizvien vairāk un vairāk. Jo stiprāki mēs kļuvām, jo stiprāka ir šī savaldīšanas politika," piebilda prezidents.

Vladimirs Putins pieļāva, ka pret Krieviju vērstu nedraudzīgu darbību gadījumā iespējama ārvalstu interneta servisu atslēgšana. Viņš apliecināja, ka neviens neplāno mākslīgi apgrūtināt dzīvi tīmekļa lietotājiem Krievijā, tomēr uz atklātiem uzbrukumiem būs reakcija.

"Es, piemēram, nevēlos kaut ko mākslīgi aizskrūvēt vai piegriezt. Tomēr, kad sāksies kaut kādas naidīgas darbības, es to pieļauju. Naidīgas darbības pret mūsu valsti nav pieļaujamas," uzsvēra Putins.

Viņš norādīja, ka Krievija reaģēs uz "atklātiem" uzbrukumiem no ārienes. "Ceru, ka arī viņi to sapratīs, kamēr pamazām zaudēs kmonopolu tirgū," piezīmēja valsts vadītājs.

Par panākumiem cīņā ar Covid-19

Cerības uz to, ka Krievija neko nespēs padarīt ar koronavīrusa pandēmiju, bija saistītas ar to, ka "mēs esam nekur nederīgi un niecīgi", tomēr Krievija ar mobilizācijas palīdzību tika galā labāk nekā citas valstis, atzīmēja Putins.

Viņš norādīja, ka pats objektīvākais rādītājs ir infekcijas gadījumu skaits uz simt tūkstošiem iedzīvotāju. "Pie mums – 12 cilvēki, tur vēl joprojām – 45. Mēs sākām individuālās aizsardzības līdzekļus ražot 20 reizes vairāk nekā epidēmijas sākumā. 20 reizes. Visas veselības aprūpes sistēmas mobilizācija, rūpniecības mobilizācija vienkārši izrādījusies nesalīdzināmi augstāka, nekā Eiropas valstīs un ASV. Tur vienkārši ir sabrukums," konstatēja Putins.

Viņš atzina, ka arī Krievijā veselības aprūpes sistēmā "problēmu ir pietiekami daudz". "Es zinu par problēmām, zinu, piemēram, kā cilvēki slimnīcās gulēja gaiteņos," piebilda prezidents.

Sarunā ar mediju pārstāvjiem valsts vadītājs atgādināja arī Krievijas acīmredzamos panākumus lauksaimniecībā, kas bija iespējami, pateicoties valsts atbalstam, neskatoties pat uz visiem izteikumiem, ka "tas viss ir velti", un "aizies melnajā caurumā".

"Mēs lepojamies ar lauksaimniekiem, viņi panākuši izcilus rezultātus. Vispirms – pateicoties savam darbam – cilvēkiem, kuri strādā laukos, fermās un pārstrādes rūpnīcās, pateicoties, es teiktu, ražotnes organizatoru vīrišķībai, biznesam, kas iegulda, viņu talantam, prasmei organizēt darbu," viņš teica.

Pie tam Putins atgādināja arī, kādu atbalstu valsts sniegusi šai nozarei – privilēģijas, kredīti, palīdzība lauksaimniekiem nelabvēlīgos laikapstākļos, eksporta subsīdijas un virkne atbalsta pasākumu minerālmēslu, transportlīdzekļu un degvielas iegādei.

168
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija
Pēc temata
Putins pastāstīja par "pirmo triecienu" un Krievijas iespējām izmantot kodolieročus
Putins aicina sadarboties, lai uzveiktu Covid-19 pandēmiju
Vladimirs Putins: "Jā, Krievija ir balta un pūkaina"
Par NATO, grēkiem un specdienestiem. Kādus jaunumus atklāja Putins
Sergejs Lavrovs

Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu

19
(atjaunots 09:11 10.05.2021)
Maskava uzskata par nepieņemamiem ASV un ES mēģinājumus uzspiest totalitārismu pasaulē, uzsvēra Krievijas ārlietu ministrs.

RĪGA, 10. maijs — Sputnik. Maskava uzskata par nepieņemamiem ASV un ES mēģinājumus uzspiest totalitārismu pasaulē, paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs ANO Drošības padomes sēdē tiešsaistē, vēsta RIA Novosti.

Ilustrējot tamlīdzīgas darbības, viņš pieminēja nelikumīgās vienpusējās sankcijas, kas tiek "ieviestas bez jebkāda starptautiskā tiesiskā pamatojuma".

"Pandēmijas apstākļos tamlīdzīgas restrikcijas krasi samazina vairāju jaunattīstības valstu iespējas pretoties infekcijas izplatībai," piezīmēja Krievijas ārlietu ministrs.

Pēc Lavrova vārdiem, rietumvalstis pūlas apturēt policentriskas pasaules veidošanos. Viņš paskaidroja, ka šim nolūkam tiek izvirzīta tā saucamās "uz noteikumiem balstītās kārtības" koncepcija, kas iecerēta kā starptautisko tiesību aizstājējs.

Minētie noteikumi tiek izstrādāti slegtos formātos, bet pēc tam uzspiesti visiem pārējiem, uzsvēra diplomāts.

"Krievija aicina cisas valstis, veidojot savu līniju ārpolitikā, bez ierunām pieturēties pie (ANO – red.) mērķiem un principiem, nodrošinot cieņu pret valstu suverēno vienlīdzību, neiejaukšanos to iekšējās lietās, strīdu noregulēšanu ar politiskiem un diplomātiskiem līdzekļiem, atteikšanos no spēka vai tā pielietošanas draudiem," paziņoja Lavrovs.

Viņš uzsvēra, ka Maskava uzskata par kaitīgām jebkādas darbības, apejot ANO Statūtus, kuru mērķis ir uzurpēt lēmumu pieņemšanas procesus.

"Rietumi vairs nerūpējas par starptautisko tiesību normām un tagad pieprasa, lai visi izpildītu to noteikumus un ievērotu to noteikto kārtību," secināja ministrs.

19
Tagi:
Sergejs Lavrovs, Krievija, Rietumi, ES, ASV
Pēc temata
Krievija un Eiropas Savienība: šķiršanās un čības pa pastu
Krievijas ārlietu ministrs: Eiropas Savienība iznīcinājusi attiecības ar Krieviju
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Ilga spēle: kāpēc Krievijai ir vairāk trumpju konfliktā ar Rietumiem?

Krievijā izskatīs likumprojektu, pretēju Latvijas lolotajiem grozījumiem

66
(atjaunots 12:19 09.05.2021)
Latvijai, kas aizliegusi padomju simboliku paralēli nacistiskās Vācijas simbolikai, vajadzētu padomāt: Krievijas Valsts domē iesniegts projekts, kas aizliedz pielīdzināt PSRS un Vācijas lomas Otrajā pasaules karā.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Krievijas parlamenta apakšpalātas pirmais vicespīkeris Aleksandrs Žukovs un senators Aleksejs Puškovs iesnieguši Valsts domes izskatīšanai likumprojektu, kas aizliedz publiski pielīdzināt PSRS un nacistiskās Vācijas lomu Otrajā pasaules karā, vēsta RIA Novosti.

Izmaiņas plānots iekļaut likumā par padomju tautas Uzvaras Lielajā Tēvijas karā iemūžināšanu. Jaunais pants aizliedz pielīdzināt PSRS valdības, komandieru, karavīru mērķus, lēmumus un darbības ar nacistiskās Vācijas un ass valstu valdības, komandieru, karavīru mērķiem, lēmumiem un darbībām.

Berlīnes darbības iniciatīvas autori definē atbilstoši Nirnbergas tribunāla spriedumam. Nirnbergas tribunāls (1945.-1946.gg.) nosodīja nacismu – Trešā reiha ideoloģiju un vadītājus, kas vainojami par civiliedzīvotāju, ieskaitot ebreju genocīdu, kara noziegumiem (Kriegsverbrechen).

Likumā paredzēts sods par padomju tautas izšķirošās lomas noliegšanu nacisma sakāvē un PSRS humanitārajā misijā, atbrīvojot Eiropas valstis.

Krievijā jau darbojas prezidenta Vladimira Putina parakstītais likums, kas aizliedz nacisma publisku reabilitāciju un veterānu aizvainošanu. Pārkāpumu var sodīt ar naudas sodu un brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Izkropļošanu un cinisms

Krievijā ar nožēlu konstatē, ka dažās valstīs novērojami ciniski mēģinājumi pārvērtēt Otrā pasaules kara iemeslus un rezultātus: tiek atklāti izkropļoti vēsturiski fakti, apstrīdēta Sarkanās armijas izšķirošā loma uzvarā pār nacismu, pielīdzināti atbrīvotāji un bendes, bet tos, kuri karoja pret antihitleriskās koalīcijas valstīm vai sadarbojās ar nacistiem, pūlas pacelt nacionālo varoņu un nacionālās atbrīvošanas kustības varoņu rangā.

Diemžēl Latvijas valdība nenogurstoši turpina tamlīdzīgus ciniskus mēģinājumus.

Sēdē 2020. gada 4. jūnijā Saeima pieņēma galīgajā lasījumā likuma grozījumus, kas aizliedz izmantot PSRS un nacistiskās Vācijas militāro formu un simbolus, tādējādi pielīdzinot divas pretējas puses, abām uzliekot vienotu aizliegumu.

Uzvaras karogs virs Reihstāga, foto no arhīva
© Sputnik / Vladimir Grebnev

Aizliegums izmantot padomju un nacistisko simboliku piketos un gājienos parādījās Latvijā jau 2003. gadā, bet 2013. gadā to attiecināja arī uz izklaides un svētku pasākumiem. Kopš tā laika PSRS ģerbonis, himna un karogs, kā arī sirpis, āmurs un piecstaru zvaigne ir aizliegti Uzvaras dienas svētkos Latvijā.

Tomēr 2019. gadā Nacionālā apvienība nolēma spert solu tālāk un papildināt aizliegto priekšmetu sarakstu ar karavīra formas tērpu. Tā kā nacistiskā forma publiskos pasākumos Latvijā nav redzama, aizliegums vērsts pret PSRS formastērpu un nacionālistu ienīstajiem 9. maija svētkiem.

Pie tam nacionālisti Latvijā jau ilgu laiku pūlas panākt likumprojekta pieņemšanu par Georga lentītes aizliegumu lai arī ir grūti pat iedomāties tamlīdzīga aizlieguma pamatu. Pret to iebilst arī policija ĀM un IeM.

Ap skandalozo padomju formas tērpa aizliegšanu izcēlās vesels stāsts. Saeima pieņēma to jau 2020. gada 23. aprīlī, bet 2. maijā prezidents Egils Levits atgrieza likumu atkārtotai izskatīšanai, norādot, ka tajā ir vairākas "šķirbas", ko it kā varētu izmantot tie, kas vēlas nēsāt padomju vai nacistu formu.

Viens no galvenajiem grozījumiem attiecās uz pašvaldību pilnvarām, kuru teritorijā notiek pasākums: no teksta svītrots nolkums, kas ļāva pašvaldībām lemt par izņēmumiem, kuros PSRS un nacistu formas tērpa nēsāšana ir pieļaujama. Levits konstatēja, ka pretējā gadījumā dažādas pašvaldības šajā jautājumā var lemt atkšķirīgi, un, viņaprāt, tas nav pieļaujams.

KF Izmeklēšanas komitejas priekšsēdētājs Aleksandrs Bastrikins
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Tā vietā sīki sastādīts saraksts – izņēmumi, kuros var izmantot padomju un nacistu formas tērpu un simbolus – ja pielietošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu noziegumu slavināšanu vai attaisnošanu vai tie tiek izmantoti izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem.

Diemžēl jākonstatē, ka ar šo sarakstu Latvijas nepatīkamo izlēcienu saraksts nenoslēdzas.

66
Tagi:
likumdošana, Otrais pasaules karš, Vācija, Krievija, Latvija, PSRS
Pēc temata
PSRS latviešu vaina ebreju slepkavībās tika noklusēta: ASV vēsturnieks par Arāja komandu
Vēsturnieks: Baltijas valstīs nacistu noziedzniekus padara par varoņiem
Saeima pirmajā lasījumā apstiprinājusi aizliegumu publiski lietot Georga lentītes

Rīdzinieki plūst uz restorānu terasēm: aculiecinieki sašutuši un prasa paskaidrojumus

0
(atjaunots 17:28 10.05.2021)
Ne velti restoratori runāja par ažiotāžu, kāda vērojama galdiņu rezervēšanā: Twitter lietotājs publicēja fotogrāfiju, kurā iemūžināti masu prieki pie atklātās terases Vecrīgā.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Pēc Latvijas valdības lēmuma atļaut apmeklēt restorānu un kafejnīcu terases, restoratori ziņoja, ka galdiņi tiek rezervēti ļoti lielā apjomā. Jau piektdien, 7. maijā laimīgie rīdzinieki organizēja improvizētus tautas svētkus galvaspilsētas centrā, vēsta Mixnews.lv.

Vienlaikus pieaug Covid-19 infekcijas gadījumu skaitls, un nevar apgalvot, ka iedzīvotājus šī problēma neuztrauktu. Par to liecina lietotāja Naura sašutuma pilnais tvīts – viņš publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju no Vecrīgas, kur pie resotorāna terases sapulcējušies vairāk nekā 40 cilvēki.

Ilgi gaidītā iespēja apmeklēt restorānu spārnojusi, rīdzinieki pavisam piemirsuši sociālo distanci un citus ierobežojumus.

​"Vai pagātne atkārtosies?" viņš jautāja, atsaukdams atmiņā pērno koncertu Tērbatas ielā.

Naura jautājums piesaistīja uzmanību – uz to reaģēja Saeimas deputāts Krišjānis Feldmanis un Rīgas domes deputāte Linda Ozola. Politiķi lūdza policijas skaidrojumus.

Pie tam Feldmanis atgādināja, ka par ierobežojumu pārkāpumiem paredzēti naudas sodi.

"Cik man zināms, sodus 2k€ FP un 5k€ JP neviens nav atcēlis. Beidzot ir jāsāk runāt par ierobežojumu kontroles trūkumu. Skaidrs, ka tikai apzinīgās sabiedrības daļas ierobežošana nedod nekādu efektu. To pierādīja infekcijas rādītāju stagnācija augstā līmenī pēdējās nedēļās," viņš rakstīja.

​Kafejnīcu un restorānu terases lemts atvērt no 7. maija, taču pie tam saglabājas virkne epidemioloģisko ierobežojumu, kas jāievēro, apmeklējot tās.

​Pirmkārt, ierobežots terašu darba laiks – no 6.00 līdz 21.00. Otrkārt, pie viena galdiņa var sēdēt ne vairāk kā desmit cilvēki no divām mājsaimniecībām, tostarp – ne vairāk kā četri pieaugušie. Treškārt, stakrp galdiņiem jābūt starpsienai vai vismaz 2 metru attālumam. Personālam un apmeklētājiem jāvalkā maskas.

Tomēr, spriežot pēc pūļa pie Pulvertorņa un Jēkaba kazarmām Vecrīgā, rīdzinieki visus noteikumus ir aizmirsuši.

0
Tagi:
sociālie tīkli, ierobežojumi, valdība
Pēc temata
Cilvēki sāk pirkt traktorus: piegādes dienesti strādā dienām un naktīm
"Normālā" valstī Kariņš būtu demisionējis: politologs par Saeimas un MK domstarpībām
Kā strādās restorānu terases Latvijā un kā būs ar alkohola tirdzniecību
Eksperts: cilvēki pandēmijas laikā sakrājuši daudz naudas un būs gatavi to tērēt