Krievijas karogs Brīvības pieminekļa fonā, foto no arhīva

"Lācis var dot pretim": Krievijai aizsargāt krievus Baltijā

126
(atjaunots 13:27 12.02.2021)
Tuvākajā laikā KF sniegtais atbalsts Latvijā dzīvojošajiem krieviem varētu pieaugt. Ko darīt, lai Baltijas valstīs sāktu ievērot mazākumtautību tiesības, pastāstīja eksperts Eduards Popovs.

RĪGA, 12. februāris — Sputnik. Pēc 2014. gada Baltijas valstu valdības nopietni pastiprinājušas spiedienu uz krievvalodīgiem iedzīvotājiem, turklāt Krievija nav demonstrējusi atbilstošu reakciju uz šādu etnocīda politiku, uzskata Sabiedriskās un informatīvās sadarbības centra "Eiropa" direktors Eduards Popovs. Tomēr, kā pastāstīja Popovs Sputnik Latvija, tuvākajā laikā viss var mainīties. Jautājums par krievvalodīgo aizsardzību Baltijas valstīs tika apspriests pie apaļā galda "Tautieši – Krievijai, Krievija – tautiešiem: kā izmantot mijiedarbības potenciālu?", kas norisinājās Rostovā pie Dobas šī gada 4. -5. februārī.

"Baltijas valstis gandrīz atklāti dēvē Krieviju par savu ienaidnieku, un šajā situācijā krievu stāvoklis šajās valstīs, tostarp Latvijā, atgādina ķīlnieku stāvokli. Attiecībā uz viņiem tiek piemērota asimilācijas politika, turklāt arvien agresīvāka. Krieviem paliek vien divi varianti: vai nu emigrēt uz Krieviju, vai pakļauties asimilācijai," uzsvēra Popovs.

Viņš uzskata, ka pašlaik Krievijai ir pēdējā iespēja paziņot: tā nepiekrīt tādai etnocīda politikai - kultūras koda un krievu vēsturiskās atmiņas iznīcināšanai Baltijas valstīs. Popovs atgādināja Krievijas vadības nesenos paziņojumus par to, ka Krievija aizstāvēs krievu tiesības ārvalstīs, un cer, ka vārdi saskanēs ar darbiem. Bet darbs gaidāms ļoti sarežģīts.

Kas jādara

Pēc Popova domām, Krievijai ir vēl viens instruments, ko tā līdz šīm nav pietiekami izmantojusi - apelēšana pie Eiropas vispārējās likumdošanas, kas paredz mazākumtautību aizsardzību.

"Tā nav īsta panaceja, bet ar to var sagādāt zināmās neērtības Baltijas valstu varas iestādēm," paziņoja eksperts.

Viņš uzskata, ka tas ir diezgan efektīvs instruments, taču pilnībā novērst problēmu var tikai pilnīga ģeopolitiskās sistēmas pārbūve, kas padarīs neiespējamu Baltijas etnokrātiju eksistenci.

"Situācija mainīsies tikai tad, kad Baltijas valstis zaudēs sava Amerikas Savienoto Valstu patrona atbalstu un paliks vienatnē ar saviem Eiropas kaimiņiem," uzskata Popovs.

Līdz tam situācija ar krieviem Baltijas valstīs nemainīsies, bet arī tagad pastāv iespēja atstāvēt viņu tiesības.

Dot pretī

Eduards Popovs uzskata, ka tieši tagad palīdzības apjoms Latvijā dzīvojošajiem krieviem varētu pieaugt.

"Eiropas acīs Krievija tēlo midzenī ielenkta lāča lomu. Taču lācis var iziet ārā un dot pretī," konstatēja Popovs.

Svarīgs faktors šeit tāpat ir iekšējā krīze Eiropas Savienībā, kas, pēc eksperta domām, tikai padziļināsies un var novest pie vecās un jaunās Eiropas sadalīšanās.

"Pārmaiņu iznākumā vecā Eiropa, donors, var nošķirties no jaunās Eiropas, recipienta, un to vidū arī ir poļi un baltieši. Cietīs, iespējams, tie, kas, būdam Eiropas palīdzības patērētāji, ļoti savdabīgi izprot vienotas Eiropas dzīvesziņas principus. Polija un Baltija pieņem Eiropas dāvanas, taču ne pilnībā atbalsta tās vērtības. Arī tas provocē konfliktus," paskaidroja Popovs.

126
Tagi:
Krievija, krievvalodīgie, Baltija
Pēc temata
Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus
Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO atgādināja par krievu valodas vajāšanu Baltijā
Krievija atradusi iespēju aizsargāt krievu valodu Baltijas valstīs
Krievijas VD deputāts: Latvija pārkāpusi visas robežas attiecībās ar Krieviju
Rossija segodņa

Mediju grupa "Rossija segodņa" izsludina konkursu žurnālistiem un blogeriem

26
(atjaunots 16:35 05.03.2021)
Jurija Levitāna vārdā nosauktais konkurss "Mūsu laika varoņi" dāvā iespēju žurnālistiem un blogeriem parādīt savu meistarību.

RĪGA, 5. marts — Sputnik. Mediju grupa "Rossija segodņa" izsludinājusi starptautisko Jurija Levitāna konkursu "Mūsu laika varoņi". Žurnālisti un blogeri var iesniegt darbus četrās nominācijās: televīzijas autorprogramma, radio autorprogramma, audioaplāde un videoblogs. Pieteikumi tiks pieņemti līdz 2021. gada 5. maijam projekta lapā portālā ria.ru.

Konkursa žūrijā strādās pazīstami Krievijas žurnālisti, televīzijas un radio raidījumu vadītāji, mediju eksperti. Viņi atlasīs labākos darbus par mūsdienu varoņiem. Ekspertu grupas izvēle tiks publicēta 15. jūnijā. Konkura uzvarētājus žūrija nosauks tiešsaistes apbalvošanas ceremonijā 24. jūnijā. Balvu fonds – 80 tūkstoši rubļu katrā nominācijā. Uzvarētāji saņems diplomu un naudas balvu, 2. un 3. vietas ieguvēji – piemiņas diplomu. Konkursa noteikumi un tehniskās prasības publicētas konkursa lapā.

Vladimirs Putins
© Sputnik / Михаил Климентьев

"Mūsu acīs šis projekts dāvā vēl vienu iespēju pastāstīt par patiesajiem mūsu laika varoņiem un darīt to mediju formātos, ko izmanto mūsdienu auditorija. Mēs vēlamies dāvāt iespēju žurnālistiem un blogeriem parādīt savu talantu, meistarību un radošo domu, taču - pats galvenais – mēs gribam iedvesmot cilvēkus uz īstiem soļiem," atzīmēja mediju grupas "Rossija segodņa" direktors Dmitrijs Kiseļovs.

Konkursa darbiem jāizceļas ar spilgtu autora stilu, idejas oriģinalitāti un individuālu pieeju materiālam, žurnālistisko meistarību un profesionālismu, jāparāda spēja sameklēt izteiksmes līdzekli, kas skars skatītāju un klausītāju dvēseles stīgas.

"Rossija segodņa" konkursam piešķirts Jurija Levitāna – leģendārā PSRS radio diktora vārds. Ar viņa unikālo balsi saistīta vairāku padomju pilsoņu paaudžu dzīve. Levitāna vārds cilvēku atmiņā saistīts ar "laikmeta balsi", "Uzvaras balsi" – visa valsts Lielā Tēvijas kara gados saņēma ziņas no frontes Levitāna balsī.

"Rossija segodņa" ir starptautiska mediju grupa, kuras misija ir operatīva un nosvērta notikumu apgaismošana pasaulē, informācijas sniegšana auditorijai par dažādiem viedokļiem aktuālu notikumu jautājumā. Mediju grupu pārstāv informācijas resursu līnija: ārvalstīs – starptautiskā ziņu aģentūra un radio Sputnik, Krievijā – RIA Novosti, Praim, InoSMI, Ukraina.ru, Baltnews un TOK. Sekojiet "Rossija segodņa" ziņām arī preses dienesta kanālā Telegram - "Зубовский, 4".

26
Tagi:
žurnālists
Pēc temata
"Rakstu aizmirsīs, fotogrāfiju - nē": ANO parādīja labākos Steņina konkursa darbus
Steņina konkurss atver balsošanu Internetā
"Nemirstīgais pulks" soļo pa Eiropu un Ameriku
Krievija aizsargās žurnālistus: Butina pastāstīja par kampaņu #Своихнебросаем
COVID-19

Krievijas Veselības ministrija informēja par "Sputnik Light" pētījumu II fāzes beigām

24
(atjaunots 13:19 05.03.2021)
"Sputnik Light" iekļauts vakcīnu līnijā "Sputnik", ko izstrādājis Gamaleja centrs sadarbībā ar Krievijas tiešo investīciju fondu uz labi izpētītās cilvēka adenovīrusu vektoru platformas.

RĪGA, 5. marts — Sputnik. Krievijā noslēgusies vakcīnas "Sputnik Light" klīnisko pētījumu II fāze, informēja valsts veselības ministrs Mihails Muraško, vēsta RIA Novosti.

"Patlaban tie (dati – red.) nosūtīti ekspertu vērtējumam," politiķis pastāstīja žurnālistiem.

Atļauja klīnisko pētījumu III fāzei jau ir saņemta – to izsniedza februāra vidū. Šie pētījumi tiks veikti ar divām brīvprātīgo grupām, izmantojot placebo. Pētījumus plānots noslēgt līdz 2022. gada 28. janvārim.

"Sputnik Light" iekļauts vakcīnu līnijā "Sputnik", ko izstrādājis Gamaleja centrs sadarbībā ar Krievijas tiešo investīciju fondu uz labi izpētītās cilvēka adenovīrusu vektoru platformas.

Krievijas tiešo investīciju fonda direktors Kirils Dmitrijevs pastāstīja, ka "vienkāršotā versija" pārsvarā paredzēta ārējiem tirgiem, valstīs, kur reģistrēti spēcīgi epidēmijas perēkļi, bet Krievijā flagmanis joprojām būs "Sputnik V"

Gamaleja centra direktors Aleksandrs Gincburgs apliecināja, ka "Sputnik Light" pielietojums šajās valstīs dod iespēju mazināt saslimstības apogeju un atvieglot slodzi, ar ko saskaras vietējā veselības aprūpes sistēma. Imunitāte pēc vakcinācijas saglabāsies, domājams, 3-4 mēnešus, vakcīnas efektivitāte sasniegs aptuveni 85%, atklāja zinātnieks.

Vakcinācijas shēma paredz tikai vienu injekciju ("Sputnik V" pirmo komponenti) un īsāku antiķermenīšu izstrādes periodu. Pie tam pat gadījumā, ja vakcinētais inficēcies ar koronavīrusu, viņam nedraud smaga Covid-19 gaita, jo vīrusa ierosinātājs nenonāks plaušās. Lai aizsardzību pagarinātu, iespējams injicēt otro komponenti pēc trim mēnešiem.

24
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Bloomberg uzskaita Krievijas vakcīnas "Sputnik V" priekšrocības
Lancet publicējis "Sputnik V" pētījumu trešās fāzes rezultātus
Vēl viena ES valsts lūdz Krieviju piegādāt "Sputnik V": pie Putina vērsies Zēmans
Vācijā stāsta, ka vakcīna "Sputnik V" patiešām pārsteigusi Rietumus
Premjerministrs Krišjānis Kariņš, foto no arhīva

Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā

0
(atjaunots 20:47 06.03.2021)
Premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka Eiropas Padomes slēdzieni par mazākumtautību stāvokli Latvijā kopumā esot "pozitīvi", lai arī trīs ceturtdaļas rezolūcijas sastāda detalizēta kritika.

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Neskatoties uz Eiropas Padomes plašajām kritiskajām piezīmēm, Latvijas valdība neplāno mainīt politiku attiecībās ar mazākumtautībām. Vēl vairāk, valdība pat nav pamanījusi nekādu īpašu kritiku. Latvijas ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa komentāru saņēma kanāls LTV7.

Premjers pastāstīja, ka vēl nav izlasījis visu Eiropas Padomes rezolūciju, tomēr iepazinies ar galvenajiem postulātiem un uzskata, ka kopumā tie esot pozitīvi.

Kariņš atklāja, ka valdība neplāno mainīt politiku: valsts esot atvērta visām tautībām un etniskajām grupām. Tomēr Latvijas pamats ir un paliek latviešu valodas lietojums un kultūras attīstība.

Rezolūcijā patiešām izcelti daži pozitīvi aspekti mazākumtautību stāvoklī, piemēram, daudzu kultūras iestāžu tīmekļa vietņu versijas krievu valodā, nepilsoņu skaita samazināšanās un pieprasījuma saglabāšanās mācībām mazākumtautību valodās. Tomēr trīs ceturtdaļas dokumenta aizņem dažādu politikas aspektu kritika attiecībās ar nelatviešiem.

Tomēr arī Latvijas Ārlietu ministrija savā paziņojumā akcentēja tieši pozitīvos aspektus un vienīgi pieminēja EP kritiskās piezīmes un ieteikumus. Diplomāti uzsvēra, ka rezolūcija ir vienīgi ieteikums. Spriežot pēc šīs informācijas presei un premjerministra izteikumiem, nekādas darbības no valdības puses EP rezolūcijas kontekstā valstī nav gaidāmas.

EPPA loceklis, Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja vietnieks Boriss Cilevičs uzsvēra, ka valdība ir atbildīga par starptautisko saistību izpildi.

"Ja valsts neseko šiem ieteikumiem, tā vienkārši demonstrē, ka neciena Eiropas standartus. Lēmums ir jūsu ziņā," teica Cilevičs.

Iepriekš vēstīts, ka 3. martā publicēta Eiropas Padome publicēja rezolūciju pēc kārtējā monitoringa raunda, kurā vērtēti Latvijas panākumi Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību izpildes jomā. Dokumentā iekļautas konkrētas rekomendācijas Latvijas valdībai, tostarp arī pārskatīt valodas prasības un nodrošināt piekļuvi izglītībai mazākumtautību valodās.

0
Tagi:
Cilevičs, Krišjānis Kariņš, ES, diskriminācija, krievvalodīgie, Latvija
Pēc temata
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
Kuzins: politika iejaukusies CVK lēmumā par referendumu par izglītību krievu valodā
Krievu valoda, nepilsoņi, pensijas, Saeimas atlaišana… Vai Latvijā atgriežas referendumi
Lavrovs salīdzināja krievvalodīgo diskrimināciju Baltijā ar XXI gadsimta aparteīdu