Sputnik V

Lancet publicējis "Sputnik V" pētījumu trešās fāzes rezultātus

83
(atjaunots 17:36 02.02.2021)
Žurnālā The Lancet publicētie dati apliecina, ka "Sputnik V" nav tikai pirmā reģistrētā vakcīna pasaulē, bet arī viena no labākajām.

RĪGA, 2. februāris — Sputnik. Zinātniskais žurnāls Lancet publicējis koronavīrusa profilaksei paredzētās Krievijā izstrādātās vakcīnas "Sputnik V" klīnisko pētījumu trešās fāzes rezultātus, pastāstīja Krievijas Tiešo infestīciju fonds (KTIF), vēsta RIA Novosti.

Krievijas Veselības ministrija reģistrēja "Sputnik V" 2020. gada augustā. Vakcīnu izstrādājis Gamaleja Epidemioloģijas un mikrobioloģijas zinātnisko pētījumu centrs (EMZPC). Tā radīta uz labi izpētītās cilvēka adenovīrusu vektoru platformas. Tas ir pirmais preparāts Covid-19 profilaksei, kas reģistrēts pasaulē.

"Gamaleja EMZPC un KRIF ziņo, ka The Lancet, viena no vecākajiem un autoritatīvākajiem medicīnas žurnāliem pasaulē, publicējis vakcīnas "Sputnik V" klīnisko pētījumu III fāzes rezultātus, kuri apliecina tās augsto efektivitāti un drošību," ziņoja fonds.

KTIF ģenerāldirektors Kirils Dmirijevs konstatēja, ka tas ir liels notikums cīņā pret pandēmiju. " Žurnālā The Lancet publicētie dati apliecina, ka "Sputnik V" nav tikai pirmā reģistrētā vakcīna pasaulē, bet arī viena no labākajām. Tā pilnībā pasargā no smagas koronavīrusa infekcijas gaitas saskaņā ar datiem, ko apkopojuši un novērtējuši neatkarīgie eksperti un publicējis žurnāls The Lancet", viņš atzīmēja.

Vakcīna cilvēcei

Gamaleja EMZPC direktors Aleksandrs Gincburgs norādīja: "Sputnik V" klīnisko pētījumu rezultātu starptautiskā ekspertu vērtējuma publikācija ir lieli panākumi globālajā cīņā pret pandēmiju.

"Krievijas vakcīnas drošību un izcilo efektivitāti apstiprina sniegtie pārliecinošie zinātniskie dati, un es priecājos par iespēju apsveikt visu Gamaleja centra kolektīvu ar šo izcilo sasniegumu. Uz cilvēka adenovīrusu bāzes izstrādātas jau vairākas vakcīnas, un šis instruments ir viens no perspektīvākajiem jaunu preparātu izstrādei nākotnē," ir pārliecināts Gincburgs.

"Tikai trīs vakcīnām pasaulē, ieskaitot "Sputnik V", efektivitāte pārsniedz 90%, pie tam "Sputnik V" pārspēj citas vakcīnas šajā kategorijā no drošības un platformas pārbaudes līmeņa viedokļa, transportēšanas prasību ziņā, pateicoties temperatūras režīmam +2 +8 grādu līmenī un zemākai cenai. "Sputnik V" ir vakcīna visai cilvēcei," piebilda Dmitrijevs.

"Sputnik V" reģistrēta jau 16 valstīs: Krievijā, Baltkrievijā, Serbijā, Argentīnā, Bolīvijā, Alžīrā, Palestīnā, Venecuēlā, Paragvajā, Turkmenistānā, Ungārijā, AAE, Irānā, Gvinejas Republikā, Tunisijā un Armēnijā.  Vakcīnas reģistrācijas procesu iniciējusi Eiropas Zāļu aģentūra un Pasaules veselības organizācija.

III fāzes rezultāti

"Sputnik V" klīnisko pētījumu trešās fāzes gaitā vakcīna parādīja izcilu efektivitāti un drošību.

Vakcīnas efektivitāte sastāda 91,6%, atbilstoši 19 866 brīvprātīgo datu analīzei – viņi saņēma vakcīnas pirmo un otro devu vai placebo. Fināla kontroles punktā bija 78 apstiprināti koronavīrusa gadījumi.

Vienlaikus AstraZeneca efektivitāte — 62,1%, Sinovac — 50,4%, Sinopharm — 79,3%. Tagad viena "Sputnik V" komponentes kombinācija palīdz kompānijai AstraZeneca celt savas vakcīnas efektivitāti no 62,1% līdz augstākam līmenim.

Svarīgs pētījuma fragments bija brīvprātīgo dalība vecumā no 60 gadiem (vecākajam dalībniekam vakcīnas grupā bija 87 gadi, placebo grupā - 84 gadi). Drošības rādītāji senioru grupā izrādījās visnotaļ augsti. Efektivitāte 2144 brīvprātīgajiem vecumā no 60 gadiem sasniedza 91,8% un statistiski neatšķirās no datiem, kas saņemti 18-60 gadu vecuma grupā.

Vairāk nekā 98% brīvprātīgo vakcīnas grupā veidojās humorālā imūnsistēmas atbilde un 100% - imūnā atbilde šūnu līmenī.

Pētījums parādīja, ka vīrusneitralizējošo antiķermenīšu līmenis ar "Sputnik V" vakcinētajiem brīvprātīgajiem ir 1,3-1,5 reizes augstāks nekā antiķermenīšu līmenis ar koronavīrusu izslimojušajiem cilvēkiem. Citas vakcīnas parādīja gandrīz tādu pašu vai zemāku antiķermenīšu līmeni salīdzinājumā ar cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19.

"Sputnik V" nodemonstrēja arī augstu drošības rādītāju. Lielākā daļa nevēlamo parādību (94%) aizritēja vieglā formā. Nebija vērojamas spēcīgas alerģiskas reakcijas vai anafilaktiskais šoks. Pie tam nopietnu nevēlamu parādību līmenis vakcinēto grupā izrādījās zemāks nekā citām vakcīnām: "Sputnik V" — 0,27% (procentos no vakcinēto skaita), AstraZeneca — 0,66%, Pfizer — 0,58%, Moderna — 0,97%. Datu monitoringa neatkarīgās komitejas slēdzieni apstiprināja: ar vakcināciju saistītas nevēlamas parādības nav novērojamas.

"Sputnik V" priekšrocības

"Sputnik V" ir viena no trim vakcīnām pasaulē, kuras efektivitāte pārsniedz 90%. Pie tam tai ir virkne priekšrocību:

  • labi izpētīta un efektīva cilvēka adenovīrusu vektora platforma, kuras drošība pierādīta jau vairāku gadu desmitu gaitā;
  • zema cena salīdzinājumā ar vakcīnām uz citām platformām (nepilni desmit dolāri par devu, divas līdz trīs reizes mazāk, nekā citām vakcīnām, kuru efektivitāte pārsniedz 90%;
  • vienkāršākas prasības transportēšanai ar temperatūras režīmu +2 līdz +8 grādu amplitūdā pēc Celsija skalas, kas nodrošina vienkāršotu loģistiku visā pasaulē.

Uz cilvēka adenovīrusa bāzes izstrādāto vakcīnu drošība apstiprināta vairāk nekā 75 starptautiskās publikācijās un 250 klīniskos pētījumos, kas divdesmit gadu laikā veikti visā pasaulē (cilvēka adenovīrusi vakcīnu sastāvā tiek izmantoti kopš 1953. gada).

Eksperti atzinīgi vērtē III fāzes rezultātus

Lielākā daļa ekspertu rietumvalstīs atzinīgi novērtēja publikāciju The Lancet un Krievijā izstrādātās vakcīnas efektivitāti, drošību un vienkāršo loģistiku.

"Vakcīna simtprocentīgi efektīvi novērš slimības smagu gaitu vai letālu gadījumu, un tas ir pats svarīgākais parametrs – mēs visi varam pārvarēt vieglas iesnas, pats galvenais ir nenonākt slimnīcā un iztikt bez nopietnām komplikācijām," konstatēja medicīnas doktore Hildegunda Ērtla, Vistāra instūta (ASV) Vakcīnu un imūnterapijas centra speciāliste.

Ērtla atzīmēja, ka jau pēc pirmās "Sputnik V" devas saņemšanas aizsardzības līmenis pret saslimšanu sasniedza 87,6%. Tātad tā ir efektīvāka nekā kompāniju AstraZeneca vai Johnson&Johnson vakcīnas.  

83
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Bloomberg uzskaita Krievijas vakcīnas "Sputnik V" priekšrocības
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
"Sputnik V" nokļuvusi līdz Āfrikai. Kāpēc Krievijas vakcīna pelnījusi uzticību?
Latvija izteikusi pretenzijas BioNTech un Pfizer par koronavīrusa vakcīnu
Sputnik V

Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem

45
(atjaunots 16:19 26.02.2021)
Krievijas Tiešo investīciju fonda direktors konstatēja, ka patlaban iespējams runāt ne tikai par vakcīnas "Sputnik V" starptautisku atzīšanu, bet arī par tās līdera vietu pasaulē.

RĪGA, 26. februāris - Sputnik. Krievijā izstrādātās vakcīnas "Sputnik V" koronavīrusa profilaksei pretinieki cenšas vājināt uzticību preparātam pasaulē, jo tas ir viens no labākajiem, un viņi no tās vienkārši baidās, konstatēja Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) direktors Kirils Dmitrijevs, vēsta RIA Novosti.

"Es domāju ka patlaban iespējams runāt ne tikai par vakcīnas "Sputnik V" starptautisku atzīšanu, bet arī par tās līdera vietu pasaulē... Mums jābūt pieticīgiem, tomēr godīgiem. Mums ir vienas no labākajām vakcīnām pasaulē, tas ir liels Krievijas zinātnieku varoņdarbs, ar to jālepojas," paziņoja Dmitrijevs izstādē, kas veltīta Krievijas līdera vietas vēsturei virusoloģijas jomā. Izstāde tapusi uz Krievijas vēstures biedrības bāzes.

"Daudzi Krievijas ienaidnieki centušies mazināt uzticēšanos Krievijai, tomēr mēs saprotam, ka viņi šķiež tādas pūles, lai grautu uzticību Krievijas vakcīnai, jo tā ir viena no labākajām pasaulē un viņi no tās vienkārši baidās," viņš ir pārliecināts.

Iepriekš zinātniskais žurnāls Lancet publicēja "Sputnik V" klīnisko pētījumu trešās fāzes rezultātus, kas apstiprina tās augsto efektivitāti un drošību. Klīnisko izmēģinājumu III fāzes gaitā "Sputnik V" parādīja izcilus efektivitātes un drošības, kā arī imunogēnos rādītājus – vakcīnas efektivitātes sastādīja 91,6%. Vakcīna pilnā mērā pasargā no jaunās koronavīrusa infekcijas smagas gaitas. Vakcīnas "Sputnik V" pielietojums apstiprināts vairāk nekā 30 valstīs. Valstīs, kurās tā apstiprināta, kopā dzīvo vairāk nekā 1,1 miljards cilvēku.

45
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Vakcīna un pērtiķi: britu meli par "krievu viltus ziņām"
Varat būt mierīgi: "Sputnik V" ir efektīva pret koronavīrusa jaunajiem štammiem
Briselē pastāstīja par pārrunām par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
Lietuvā izskanējis "sensacionāls" pieņēmums par Krievijas vakcīnu "Sputnik V"

Stratēģisks gājiens: Krievija ieguldījusi miljardu ASV valsts parādā

68
(atjaunots 12:56 25.02.2021)
2010. -2013. gadā Krievijas ieguldījumi pārsniedza 170 miljardus. Maskava bija viens no lielākajiem ASV valdības parādzīmju turētājiem. Taču pēc tam, kad 2014. gada aprīlī Vašingtona ieviesa sankcijas, no tām sāka atbrīvoties.

Decembrī Centrālā banka palielināja ieguldījumus ASV valsts obligācijās - uzreiz par miljardu dolāru. Lai gan pēdējos gados Maskava secīgi atbrīvojās no šiem vērtspapīriem: to daļa rezervē nedaudz pārsniedz vienu procentu. Kāpēc tie kļuvuši vajadzīgi tieši tagad, lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti.

Iegādājusies vērtspapīrus

Saskaņā ar ASV Finanšu ministrijas datiem, Krievijai šobrīd ir amerikāņu obligācijas par 6,011 miljardiem: ilgtermiņa - par 1,2 miljardiem un īstermiņa par - 4,8 miljardiem. Decembrī rezerves papildinājās par miljardu.

Realizējot šos vērstpapīrus, ASV valdība sedz budžeta deficītu un citus izdevumus. Amerikāņu valsts parāds sasniedzis gandrīz 28 triljonus. 2010. -2013. gadā Krievijas ieguldījumi pārsniedza 170 miljardus. Maskava bija viens no lielākajiem ASV valdības parādzīmju turētājiem. Taču pēc tam, kad 2014. gada aprīlī Vašingtona ieviesa sankcijas, no tām sāka atbrīvoties.

2018. gadā Centrālā banka (CB) sarīkoja vērienīgu izpārdošanu, divas reizes samazinot ASV valsts kases saistību portfeli. Amerikāņu vērtspapīru daļa starptautiskajās rezervēs ir samazinājusies līdz minimumam. Par atbrīvotājiem līdzekļiem CB iegādājās zeltu, eiro un juaņas.

Diversifikācija

Amerikāņu valsts parāds tie ir vērtspapīri, ko emitē ASV Finanšu ministrija. Iegādāties vekseļus un obligācijas var fiziskas un juridiskas personas, atsevišķu štatu un valstu valdības. Peļņa no šiem vērtspapīriem nav visai liela, tā svārstās divarpus - trīs procentu robežās. Taču Eiropas vai Japānas parādu ienesīgums ir vēl mazāks - nulle vai pat negatīvs.

Tomēr lieta ir tāda, ka ASV valsts obligācijas tiek uzskatītas par vienu no visdrošākajiem un likvīdākajiem instrumentiem pasaulē. Tās var viegli nopirkt un pārdot.

"Ir izdevīgi ieguldīt īslaicīgi brīvos līdzekļus ASV valsts parādā. Divi trīs procenti gadā ir diezgan liela nauda, kad runa ir par miljardiem. Šajā gadījumā politika nedrīkst ietekmēt ekonomiskos risinājumus," sarunā ar RIA Novosti norāda Valsts domes Finanšu tirgus komitejas loceklis Dmitrijs Skrivanovs.

Tādējādi, palielinot valdības parādzīmju apjomu, Maskava tehniski iezīmēja savu klātbūtni tirgū. Tas arī ir nepieciešams starptautisko rezervju diversifikācijai. Pašlaik Krievijai ir 590 miljardi dolāru, no kuriem seši miljardi ir ieguldīti tieši ASV valsts parādā. Analītiķi skaidro: Maskava seko globālai tendencei. Pieprasījums pēc dolāra pieaug, jo šī valūta vismazāk pakļauta svārstīgumam un inflācijai.

"Miljards dolāru ir diezgan iespaidīga summa, to var ieguldīt ļoti ierobežotā aktīvu kopumā. Zelts ir "pārsildīts", liela rezervju daļa tik jau ir ieguldīta eiro un juaņās. Amerikāņu valsts parāda iegāde tas ir diversifikācijas elements, skaidro Krievijas un Āzijas rūpniecības savienības prezidents Vitālijs Mankevičs.

Ķīniešu variants

Decembra beigās ASV valsts vērtspapīru lielākais turētājs bija Japāna (1,2 triljoni dolāru). Agrāk tā bija Ķīna, bet tagad Pekina ar 1,06 triljoniem pakāpjas uz otro vietu. Trešo vietu ieņem Apvienotā Karaliste ar 428,9 miljardiem.

Tirdzniecības kara dēļ ķīnieši secīgi atbrīvojās no šiem vērtspapīriem, samazinot ieguldījumus vairāk nekā par 200 miljardiem. Taču milzīgais amerikāņu parāds, kas pieder Pekinai, ir efektīvs spiediena instruments uz Vašingtonu.

ASV un Ķīnas konflikta saasināšanās tikai pavairo bažas: ja nu pēkšņi ASV ekonomikas otrais lielākais ārvalstu kreditors neizturēs un organizēs lielu obligāciju izpārdošanu. Tāda soļa sekas būs katastrofālas. Šo vērtspapīru masveida izpārdošana radīs paniku tirgū.

Tomēr tas nebūtu izdevīgi pašai Ķīnai. Pirmkārt, 100-200 miljardus vērtu obligāciju pārdošana īsā laika periodā neizbēgami vedīs pie cenas krišanās. Pašas Ķīnas ārējo aktīvu un rezervju vērtība būtiski samazināsies, tāpat kā peļņa, ko tā iegūs, realizējot vērtspapīrus.

Piedevām sabruks dolārs, un tas Ķīnai arī nepavisam nav vajadzīgs. Amerikāņu valūtas vājināšanās sadārdzinās Ķīnas eksportu.

Zelta rezerves

Jau vairākus gadus Krievijas CB iepērk zeltu, atbrīvojoties no dolāriem. 2020. gadā dārgmetāla daļa rezervēs pirmo reizi pārsniedza ASV valūtas apjomu, bet februāri monetārā zelta rezervju vērtība sasniedza 136,7 miljardus. Gada laikā zelta krājums ir pieaudzis par gandrīz 28 tonnām.

Dārgmetāls - universāls naudas ekvivalents - kļūst pievilcīgāks par aktīviem ar procentu ienākumiem, turklāt tas pasarga no jebkādu sankciju riskiem. Kā norāda Bloomberg, Krievija demonstrēja visai pasaulei, ka valsts ar lielu ekonomiku un lielām zelta rezervēm var atbrīvoties no dolāru aktīviem un justies labi.

68
Pēc temata
Palika bez naudas: investīcijas slānekļa naftā ir noslīdējušas līdz minimumam
Pretējs efekts: savu sankciju dēļ ASV nobijušās par dolāra likteni
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

0
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

0
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna