Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Sluckis

Krievijas VD deputāts: Latvija pārkāpusi visas robežas attiecībās ar Krieviju

122
(atjaunots 21:01 29.12.2020)
Latvijā pastiprinājušās Krievijai naidīgās tendences, un KF pienākums ir ne tikai sargāt katru tautiešu ģimeni aiz valsts robežām, bet arī ar pienācīgiem apstākļiem atbalstīt visus, kuri vēlas atgriezties.

RĪGA, 30. decembris - Sputnik. Latvijas varasiestāžu pieļautie cilvēktiesību un vārda brīvības pārkāpumi krievvalodīgo žurnālistu aizturēšanas lietā pārkāpj visas iedomājamās robežas norādīja Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Sluckis ekskluzīvā intervijā Marijai Butinai projekta "Savējos nepametam" ietvaros.

Krievvalodīgie žurnālisti, tostarp arī portālu Baltnews un Sputnik Latvija ārštata autori, decembra sākumā tika aizturēti, nopratināti un atlaisti pret parakstu par lietas materiālu neizpaušanu, viņiem aizliegts izbraukt no valsts. Viņiem izvirzītas apsūdzības saskaņā ar pantu par ES sankciju režīma pārkāpumu, kas paredz sodu – no naudas soda līdz brīvības atņemšanai.

"Diemžēl Krievijai naidīgās tendences tajā pašā Latvijā ir pastiprinājušās. Un žurnālistu aizturēšana ir briesmīga un absolūti nepieļaujama," uzsvēra Sluckis

"Mediju brīvība un fiziskā brīvība – tas, kas pārkāpts, aizturot mūsu kolēģus, žurnālistus – tā  ir koordināšu sistēma, bāze, kurā mēs pastāvam gan kā politiķi, gan kā vienkārši pilsoņi, kuri saprot, cik nepieļaujami tas ir. Tā nav tikai robeža vien, tas ir tālu pāri jebkādām robežām," uzsvēra Sluckis.

Deputāts kopā ar saviem kolēģiem iniciēja Eiropas valstu parlamentiem adresētu vēstījumu ar aicinājumu nosodīt Latvijas varasiestāžu darbības. "Situācija rupji pārkāpj žurnālistu tiesības," uzsvēra Sluckis. 23. decembrī KF Valsts dome pieņēma atbilstošo rezolūciju.

3. decembrī aizturētie žurnālisti nav Baltnews un Sputnik Latvija darbinieki, viņi strādā kā ārštata autori. Sputnik Latvija un Baltnews saistīti ar mediju grupu "Rossija segodņa", kuras vadītājs Dmitrijs Kiseļovs iekļauts Eiropas Savienības sankciju sarakstā. Sankcijas ir personiskas un nevar attiekties uz visiem, kas sadarbojas ar mediju holdingu.

Krievijas ĀM jau raksturoja šo incidentu, kā demokrātiskas sabiedrības pamatu – mediju un viedokļu brīvības – kliedzošu graušanu. Latvijas varasiestāžu soda akcija neatstāj ne mazākās šaubas par safabricēto apsūdzību rusofobo zemtekstu, uzsvēra diplomāti.

Krievijas Valsts domes lēmumā iekļauts aicinājums Eiropas valstu politiķiem nosodīt Latvijas varasiestāžu darbības, ņemot vērā krievvalodīgo žurnālistu vajāšanu, kā arī atbalstīt mediju brīvu darbību, iebilst pret vardarbīgu metožu un cenzūras pielietošanu politiskajā cīņā un informatīvajā konfrontācijā.

Tautieši: sargāt katru ģimeni

Leonīds Sluckis intervijā konstatēja, ka pienācis laiks padomāt par attieksmi pret Krievijas tautiešiem ārvalstīs. Krievijai ir jāpievērš uzmanība pilsonim ne tikai tad, ja viņš nonācis cietumā un apdraudēta ir viņa brīvība un dzīvība, uzskata politiķis.

"Paskatīsimies, cik mums pasaulē ir tautiešu, kā mēs viņus atbalstām. 80. un 90. gadu mijā pasaulē 350 miljoni cilvēku runāja krievu valodā. Tagad – 270 miljoni. Vēstures mērogā tas niecīgs laika sprīdis – 30 gadi. Un par 80 miljoniem cilvēku mazāk. Varu jums droši apgalvot – neviena cita valoda pēdējā gadsimta laikā no Zemes virsmas nav izzudusi tik ātri, kā krievu valoda.  Mēs neatveram krievu skolas, mēs neatbalstām ar izglītības programmām tos mūsējos, kuri joprojām vēlas būt lielās krievu pasaules daļiņa un savus bērnus mācīt krievu valodā," konstatēja Sluckis.

Politiķis atgādināja, ka šobrīd Krievija ir gatava uzņemt cilvēkus, kuri vēlas atgriezties mājās.

"Mums ne tikai ar kultūras un humanitārajām programmām jāatbalsta ārvalstīs dzīvojošie, bet arī jānodrošina pienācīgi apstākļi tiem, kuri vēlas atgriezties lielajā Krievijā. Mums jāsargā tādi cilvēki, katra ģimene. Arī tas nav viegls uzdevums," uzsvēra Sluckis.

122
Tagi:
žurnālistu vajāšana, vārda brīvība, Krievija, Latvija
Pēc temata
"Reaģēt ātri un stingri": Vladimirs Putins par Krievijas žurnālistu tiesību pārkāpumiem
Lindermans: kas devis atļauju žurnālistu aizturēšanai Latvijā?
KLDP iesaka stingru atbildi Latvijai par soļiem pret krievvalodīgajiem žurnālistiem
Latvijas ĀM uzskata krievu žurnālistu vajāšanu par valsts iekšējo lietu
Ustjlugas osta, foto no arhīva

Krievija piedāvājusi Baltkrievijai vietas minerālmēslu terminālim

7
(atjaunots 15:44 23.04.2021)
Turpinās darbs pie jūras termināļa izveides Ļeņingradas apgabalā Baltkrievijas minerālmēslu pārkraušanai, pastāstīja Krievijas transporta ministra vietnieks Aleksandrs Pošivajs.

RĪGA, 23. aprīlis — Sputnik. Baltkrievija vēl nav izraudzījusies vietu savam jūras terminālim minerālmēslu pārkraušanai, darbs turpinās, pastāstīja Krievijas transporta ministra vietnieks Aleksandrs Pošivajs, vēsta RIA Novosti.

Viņš atklāja, ka apspriesta iespēja būvēt termināli Somu līcī – Ustjlugā vai Visockā.

"Mēs piedāvājām baltkrieviem vairākas vietas, kas atbilst viņu prasībām. Darbs turpinās, un, domāju, tuvākajā laikā tiks izveidota darba grupa šī projekta īstenošanai. Darba gaitā mēs noskaidrosim visas detaļas," teica Pošivajs.

Februāra vidū Krievija un Baltkrievija parakstīja starpvaldību vienošanos par Baltkrievijas naftas produktu pārkraušanu caur Krievijas jūras ostām. Līguma darbības termiņš – trīs gadi ar automātiskas prolongācijas iespēju.

Trīs gadu laikā plānots piegādāt caur Sanktpēterburgas ostu 2,9 miljonus tonnu mazuta no Moziras NPR un 0,96 milj. tonnu naftas eļļas no Novopolockas NPR. Ustjlugas osta pārkraus 4,3 milj. tonnu benzīna no Moziras NPR, 0,4 milj. tonnu gāzeļļas no Moziras NPR un 1,3 milj. tonnu – no Novopolockas NPR. Līdz ostām naftas produktus piegādās pa dzelzceļu.

Cisternas ar naftas produktiem, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Tāpat Baltkrievija ir gatava izvērtēt jūras termināļa celtniecību Ļeņingradas apgabalā par Krievijas kredīta līdzekļiem, kas ieekonomēti BelAES būvdarbos, pastāstīja Baltkrievijas prezidents, tiekoties ar reģiona gubernatoru Aleksandru Drozdenko 25. septembrī. Terminālis minerālmēslu tranzītam no Baltkrievijas varētu celt Ustjlugā Ļeņingradas apgabalā – konkrētu vietu plānots izraudzīties līdz vasaras sākumam.

Aizvadītajā gadā aptuveni piektā daļa kravu, ko pārvadāja pa Latvijas dzelzceļu, nāca no Baltkrievijas vai uz Baltkrieviju, kopumā aptuveni 7 miljoni tonnu.

No 40 miljoniem tonnu kravu apgrozījuma gadā Klaipēdas ostā aptuveni 8 milj. tonnu veido kālija minerālmēsli, kas tiek piegādāti no Baltkrievijas pa dzelzceļu, aptuveni 4-5 miljoni tonnu – naftas produkti.

7
Tagi:
tranzīts, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Baltkrievu benzīns "aizgājis" uz Krievijas ostām
Gaidāmi lieli zaudējumi: ko darīs Klaipēdas osta bez baltkrievu minerālmēsliem
Krievija noslēgusi līgumu ar Baltkrieviju par naftas produktu kravu apstrādi
KF prezidenta Vladimira Putina vēstījums Federālajai sapulcei

Mājieni par Donbasu un Lukašenko aizstāvība: eksperti par Putina vēstījumu

8
(atjaunots 15:05 23.04.2021)
Eksperti vērtē, ka Putina izteiktie brīdinājumi jebkādu Krieviju apdraudošu provokāciju organizatoriem pārsvarā attiecas uz Ukrainu.

RĪGA, 23. aprīlis – Sputnik, Aleksejs Stefanovs, Marija Naumenko. Vēstījumā Federālajai sapulcei Krievijas prezidents Vladimirs Putins pievērsa uzmanību arī ārpolitikas jautājumiem. Viņš atgādināja, kā klusē Rietumi par valsts apvērsuma mēģinājumu Baltkrievijā, un pastāstīja par Krievijas gatavību asimetriski atbildēt uz provokācijām.

Ukrainas daļa

Pēc militārā eksperta Alekseja Ļeonkova domām, Putina brīdinājumi jebkuru provokāciju organizatoriem, kas kaitē Krievijas drošību, pārsvarā attiecas uz Ukrainu.

"Krievija vairs nespēlē pēc tiem noteikumiem, kas tai uzspiesti. Maskava uzskata, ka militārā ceļā, protams, daudzi pasaulē risina jautājumus, taču labāk būtu vienoties. Tiem, kas nevēlas vienoties un sadedzina visus tiltus, ir jāsaprot, ka atbilde būs ātra un asimetriska. Situācija ar Ukrainu ir saistīta ar dažādām sankcijām Krimas un Donbasa dēļ. Krievijai uzspieda noteikumus, taču tie laiki ir beigušies, un prezidents to paziņoja atklāti," uzskata eksperts.

Vladimirs Putins skaidri lika saprast, ka ikvienu militāru provokāciju pavadīs atbildes pasākumi, bet Ukrainas tagadējo valdību tās partneri faktiski nostādījuši fakta priekšā – viņiem ir jākaro, teica Ļeonkovs. Jo Ukrainā ieguldīta nauda, apmācīti tās karavīri.

Tāpēc ne velti Zeļenskis pēkšņi ierunājies par tikšanos ar Putinu pie militārās saskarsmes līnijas Donbasā, taču tāda tikšanās nenotiks – viņam ir jātiekas ar Doņeckas un Luganskas tautas republiku vadību un jāsāk tiešs dialogs ar viņiem, atzīmēja eksperts.

"Ja Putins vēstījuma laikā neko konkrētu par Donbasu un Ukrainu neteica, to nevajag uzskatīt par vājību," paskaidroja Ļeonkovs.

Apvērsums Baltkrievijā

Vladimira Putina uzrunā īpaša uzmanība bija pievērsta situācijai Baltkrievijā. KZA Eiropas institūta Baltkrievijas pētījumu centra vadītājs Nikolajs Meževičs vērtēja: Krievijas valsts vadītājs licis saprast, kā tieši  tika organizēts valsts apvērsums kaimiņvalstī.

"Vladimirs Putins konstatēja: tagad ir skaidrs, kāpēc Rietumi atsakās sadarboties ar Krieviju kiberdrošības jomā – valsts apvērsums Baltkrievijā cita starpā paredzēja arī darbu tīmeklī. Patiešām, drošības sistēmas radīšanai globālajā pasaulē pietiek ar triju lielvaru – ASV, Krievijas un Ķīnas centieniem, taču amerikāņi nevēlas sadarboties ne ar Krieviju un tās sabiedrotajiem, ne Ķīnu. Tāpēc pasaule ir tur, kur tā ir," uzskata Meževičs.

Eksperts norādīja, ka ne mazākajā mērā nešaubās par Vašingtonas saikni ar vardarbīgā apvērsuma mēģinājumu Baltkrievijā.

"Es neticu, ka Lietuvas izlūkdienesti spēj patstāvīgi pieņemt tādu lēmumu. Vai pat Polijas. Tas nepārprotami ir amerikāņu pirksts. Tāpēc, ka ir neiespējami ieraudzīt citu lielvalstu interesi par Minsku. Bet novākt prezidentus – tā ir amerikāņu iemīļota izklaide jau pēdējos divsimt gadus. Nekā jauna," teica speciālists.

8
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Vladimirs Putins, Donbass
Lidmašīna F-15E Strike Eagle, foto no arhīva

Dubulti standarti: mācības Krievijā slikti, manevri Baltijā normāla lieta

0
(atjaunots 15:51 23.04.2021)
Krievijas bruņoto spēku pārvietošanu KF teritorijā un dažu valsts teritoriālo ūdeņu rajonu slēgšanu ārvalstu karakuģiem Vašingtona uzskata par neizprovocētu eskalāciju.

Taču vienlaikus ASV Gaisa spēku iznīcinātāji Baltijas valstīs agresīvi izspēlē aviācijas triecienus "avangardā" – 150 kilometru attālumā no Sanktpēterburgas un 6000 kilometrus no Amerikas krasta. Krievija adekvāti atbild uz nepārprotamo eskalāciju un militārajiem draudiem – Rietumu kara apgabala PGA sistēmas S-400 un S-350 kontrolē katra amerikāņu iznīcinātāja lidojumu no pacelšanās līdz nosēšanās brīdim, atgādināja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu iznīcinātāji-bumbvedēji F-15E Strike Eagle ieradušies Igaunijā, lai tās gaisa telpā izspēlētu pilotu sadarbību ar aviācijas tēmētājiem, aviācijas triecienus avangardā un gaisa mērķu pārtveršanu. Mācību zona 21. aprīlī aptvēra Emari aviobāzes, Sāremā un Hījumā salu apkaimi, tātad aviācijas triecienu prioritārie mērķi ir iespējamā pretinieka kuģi.

Tamlīdzīgas mācības Baltijas valstīs ASV GKS organizē regulāri, it kā ar mērķi pārbaudīt cīņas gatavību. Tomēr Latviju, Lietuvu un Igauniju nekad neapdraud un nekas netraucē 48. iznīcinātāju spārna pilotiem celt cīņasspēju pastāvīgās dislokācijas vietā – Leikenhitas aviobāzē Lielbritānijā (vai dzimtenē – ASV). Patiesībā Pentagons izraudzījies Baltiju, lai izspēlētu agresīvas operācijas pret Krieviju. Tādu manevru taktiskā bezjēdzība var novest pie reģionālās krīzes. Kādā no saviem lidojumiem amerikāņu iznīcinātājs var nejauši noiet no kursa, pārkāpt Krievijas robežu. Un saņemt Krievijas PGA sistēmu triecienu, kuru redzes un darbības lokā bez grūtībām iekļaujas Baltijas valstu gaisa telpa.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēstījumā Federālajai sapulcei atklāti brīdināja partnerus: tie, kas organizē jebkādas provokācijas pret Krievijas drošības interesēm, "nožēlos nodarīto tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši". Krievijas Bruņoto spēku koncentrācija, piemēram, Melnās jūras reģionā ļauj Pentagonam un NATO tuvāk pavērot Krievijas neverbālos argumentus.

Neveiksmīgs uzdevums

19. aprīlī vairāki desmit ASV GKS iznīcinātāju F-15 un F-16 uz nenoteiktu laiku pārvietoti no Lielbritānijas uz Poliju, uz 32. aviobāzi netālu no Laskas pilsētas, 310 kilometru attālumā no Brestas pilsētas Baltkrievijā. No šejienes ir ērtāk izspēlēt lielāku vienību gaisa operācijas.

Krievijai jebkurā virzienā savu robežu tuvumā ir liels – kvalitatīvs un kvantitatīvs – militārais pārspēks. Un tā spēj operatīvi radīt spēcīgu militāro grupējumu satriecošai atbildei (pat bez kodolieročiem).

Pentagona preses sekretārs Džons Kirbijs bumbvedēju pārvietošanu uz Baltijas reģionu novērtēja kā standarta mācības, kas nekādi nav saistītas ar situāciju uz Krievijas un Ukrainas robežas. Taču Krievija vērīgi seko partneru darbiem – viņu paziņojumi pēdējā laikā pamatīgi kritušies cenā. Vladimirs Putins pauda cerību, ka "nevienam ne prātā nenāks attiecībās ar Krieviju pārkāpt tā saucamo sarkano līniju, un to, kur tā būs iezīmēta, to mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši".

Nejaušība?

20. aprīlī, kad amerikāņu iznīcinātāji jau atradās Polijā, virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem absolūti "nejauši" lidoja divi Krievijas stratēģiskie bumbvedēji-raķešnesēji Tu-160 "Baltais gulbis". Krievijas AM atzīmēja, ka Tu-160 piesedza GKS lidmašīnu Su-35S un jūras aviācijas Su-27 ekipāžas. Stratēģi pavadīja lidojumā astoņas stundas (tātad paveica vairākus "apļus" virs Baltijas). Lidojums notika atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem. Tomēr Krievijas stratēģiskās aviācijas patruļas ir metode stabilitātes stiprināšanai.

Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 lidojumā izspēlē tuvošanos vietai, no kuras tiks palaistas spārnotās raķetes pa domājamā pretinieka objektiem. Ja kādam Varšavā, Viļņā, Rīgā vai Tallinā, šķiet, ka amerikāņu iznīcinātāji padara sabiedrotos Baltijā stiprākus, viņiem nav taisnība. ASV trieciena aviācijas koncentrācija Krievijas robežu tuvumā padara valstis, kurās tā uzturas, par ļoti viegli ievainojamām un patiesi bīstamām dzīvei. Lieta tāda, ka Tu-160M var uzņemt savās tilpnēs 45 tonnu arsenālu – līdz 12 mazpamanāmās un precīzās spārnotās raķetes X-101 ar darbības attālumu līdz 5500 km, ko iespējams pielietot, neieejot pretinieka PGA darbības zonā. X-101 parastās modifikācijas lādiņš sasniedz aptuveni 400 kilogramus trotila ekvivalentā. Speciālā (X-102) aprīkota ar kodoltermisko lādiņu ar jaudu no 250 kilotonnām līdz 1 megatonnai. Divi "stratēģi" Tu-160 – tās ir 24 spārnotās raķetes, un nav grūti iztēloties iznīcības mērogu Laskas, Emari aviobāzēs un citviet reāla militārā konflikta situācijā ar Krieviju.

0
Tagi:
Pentagons, ASV GS, militārās mācības, Baltija, Krievija, PGA
Pēc temata
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām
Kāpēc Latvija ielaida Rīgas gaisa telpā amerikāņu bumbvedējus?
"Pavisam citas iespējas": ko ASV vēlas izmantot cīņām gaisā
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā