Sputnik V

Izslimot vai vakcinēties? Patiesība par vakcīnu Covid-19 profilaksei

240
(atjaunots 10:54 26.12.2020)
Ir cerība, ka Covid-19 epidēmiju izdosies apturēt. Taču daudziem rūp, vai ir vērts vakcinēties ar preparātu, kas izstrādāts tik īsā laikā, kā tas ietekmēs veselību un vai nebūtu labāk vienkārši pārslimot.

RĪGA, 26. dcembris - RIA Novosti, Tatjana Pičugina. Ar Gamaleja centra izstrādāto vakcīnu "Sputnik V" vakcinējušies vairāk nekā divsimt tūkstoši cilvēku - pirmām kārtām ārsti, skolotāji, sociālie darbinieki. Ir cerība, ka Covid-19 epidēmiju izdosies apturēt. Taču daudziem rūp, vai ir vērts vakcinēties ar preparātu, kas izstrādāts tik īsā laikā, kā tas ietekmēs veselību un vai nebūtu labāk vienkārši pārslimot. Atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem lasiet RIA Novosti materiālā.

Vai vakcīnā ir kaut kas bīstams?

Nē. Pat paši par sevi adenovīrusi neizraisa lielus infekcijas iekaisumus. Turklāt tiem ir dažas priekšrocības. Piemēram, liels DNS genoms, tāpēc tos viegli padarīt nekaitīgus, izslēdzot pāris gēnu. Tā paša iemesla dēļ viņi neiekļauj savu genomu saimnieka šūnas DNS, attiecīgi neizraisa mutācijas.

Vai tajā ir koronavīruss?

Adenovīrusu vektoros, no kuriem sastāv vakcīna, nav SARS-CoV-2. Tur ir tikai viens tā gēns - neliela nukleoīdu ķēde, kurā ir "iebūvēta" instrukcija par dzeloņveidīgās olbaltumvielas sintēzi. Ar dzeloņa palīdzību vīruss pieķeras pie šūnas membrānas un iekļūst tajā. Šī olbaltumviela, nonākot cilvēka šūnā, spēj izraisīt organisma imūnsistēmas reakciju, bet nevar izprovocēt slimību.

Kā notiek vakcinācija? Vai tā ir sāpīga?

Vakcīnu iešļircina muskulī tāpat kā lielāko daļu vakcīnu. Iešļircinājuma vieta var sāpēt, dažreiz var parādīties apsārtums un nieze, bet tie ātri pazūd bez speciālas ārstēšanas.

"Sputnik V" tiek iepotēts divos posmos. Sākumā cilvēks saņem pirmo devu ar adenovīrusa 26. serotipa vektoru. 21 dienu vēlāk — otro devu uz piektā serotipa adenovīrusa pamata. Tas ir darīts ar nolūku: ja viena no devām ir nostrādājusi vāji, jo organismā ir imunitāte pret šo adenovīrusu, otra garantē aizsardzību. Divpakāpju imunizācijas shēma ir labi pazīstama pasaulē un tiek uzskatīta par ļoti efektīvu.

Kādas ir vakcīnas blakusparādības?

Lancet žurnālā rakstā pēc pirmās un otrās stadijas klīnisko pārbaužu rezultātiem zinātnieki no Gamaleja centra nosauca šādus blakusefektus: sāpes iešļircinājuma vietā, temperatūras paaugstināšanās, galvassāpes, nomāktība, muskuļu un locītavu sāpes. Temperatūra paaugstinājās līdz 37 – 38,4 grādiem, maksimāli – līdz 38,5-38,9 grādiem.

Vai tie, kuri jau pārslimoja ar Covid-19 var vakcinēties?

Nav zināms, kā darbojas vakcīna uz pārslimušajiem, jo šāda veida pētījumi nav veikti. Veselais saprāts saka, ka pēc koronavīrusa infekcijas veidojas dabiska imunitāte. Cik ilgi tā turas, nav skaidrs. Bet, ņemot vērā atkārtotas inficēšanās gadījumus, iespējams, mēnesi, pusgadu. Tātad šajā laikā nav jāsteidzas vakcinēties. Tiem, kuri izslimojuši pavasarī, imunitāte jau var atslābt.

Vai pēc vakcinācijas jāvalkā aizsargmaska?

Noteikti. Imunitāte izveidojas trīs nedēļu laikā pēc otrās vakcīnas devas (42. diena pēc pirmās potes). Šajā laikā cilvēks vēl nav pilnībā aizsargāts, tāpēc ir jāievēro visi profilakses pasākumi. Turklāt masku režīms darbojas Krievijas teritorijā kopš oktobra beigām, un to neviens nav atcēlis. Maska cilvēku pulcēšanas vietās ir jāvalkā visiem, neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19 vai ne.

Medijos raksta par saslimušajiem pēc vakcinācijas.

Šādi gadījumi ir iespējami, un šeit ir svarīgi saprast, kas ir iemesls, un kas – sekas. Gamaleja vakcīnā nav Covid-19 ierosinātāja, tāpēc tā nevar izraisīt slimību. Ja cilvēks saslimis pēc vakcinācijas, tas nozīmē, ka vakcinācijas brīdī viņš jau bija inficēts, bet pats nav to zinājis.

Ja inficēšanās notikusi neilgi pirms vakcinācijas vai vakcinācijas dienā, tad līdz tam taisītie koronavīrusa un antivielu testi var būt negatīvi.

Saslimšana ar Covid-19 pēc pirmās vakcinācijas ir sakritība, tas nozīmē, ka cilvēks jau bija inficēts vai arī "noķēris" vīrusu uzreiz pēc vakcinēšanas. Tas nav tik neticami, ņemot vērā augsto saslimstību ziemas mēnešos.

Эксперт, доктор медицинских наук, врач-иммунолог Владислав Жемчугов
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Vai nebūtu labāk izslimot ar Covid-19, nevis vakcinēties?

Lēmumu par vakcināciju katrs pieņem patstāvīgi vai kopā ar ārstējošo ārstu, ņemot vērā esošās slimības un pašreizējo stāvokli. Ja nav pretindikāciju, jāapsver riski veselībai: ar vakcināciju tie ir zemāki nekā ar Covid-19. Turklāt ir dati, ka spēcīgāka imunitāte veidojas tieši pēc vakcīnas.

Saskaņā ar modeļiem 22% planētas iedzīvotāju ir vismaz viena saslimšana, kas palielina smagas Covid-19 formas risku. Taču arī vieglā formā tas ir sitiens organismam. Dažiem izslimojušajiem tiek novērota gara "kovida aste", proti, nevēlamas sekas. Nav izpētīti slimības ilgtermiņa efekti. Turklāt jāņem vērā vismaz divas nedēļas ilgs darbspēju zaudējums, zāļu izmaksas. Bet galvenais - paaugstināta varbūtība inficēt radiniekus, īpaši vecākā gadagājuma ģimenes locekļus.

240
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
"Sputnik V" un AstraZeneca sāks kopīgu darbu pie Covid-19 vakcīnas
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Vakcīna "Sputnik V" apliecinājusi savu efektivitāti. Kāpēc Rietumi apgalvo pretējo?
ASV režisors Olivers Stouns tika vakcinēts ar Krievijas vakcīnu pret koronavīrusu
Vakcīnas Sputnik V

Vakcīnas "Sputnik V" instrukcija papildinātā ar svarīgu brīdinājumu

21
(atjaunots 08:03 26.01.2021)
Informācija adresēta pacientiem no atsevišķām riska grupām, kuras plāno vakcinēties ar Krievijas vakcīnu "Sputnik V".

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Papildu informācija, kas saistīta ar pacientu vakcināciju, kuri cieš no autoimūnām un onkoloģiskām slimībām, parādījās "Sputnik V" lietošanas instrukcijā.

Izstrādātājs brīdina atsevišķas pacientu grupas par iespējamo risku pēc vakcinācijas ar "Sputnik V" vakcīnu.

"Informācijas trūkuma dēļ vakcinācija var radīt risku šādām pacientu grupām: ar autoimūnām slimībām (imūnsistēmas stimulācija var izraisīt slimības saasināšanos, īpaši jābūt piesardzīgiem pacientiem ar autoimūnu patoloģiju, kurai ir tendence provocēt stāvokļus, kas apdraud veselību vai dzīvību)," teikts instrukcijā.

Kā precizēja Gamaleja vārdā nosauktā centra direktors Aleksandrs Gincburgs, precizējums "Sputnik V" instrukcijā neaizliedz vakcinēt onkoloģijas slimniekus un cilvēkus, kuri cieš no autoimūnām slimībām.

"Ir tikai norāde ar īpašu piesardzību lietot šo preparātu šādu grupu pacientiem, pēc konsultācijas ar ārstējošo ārstu," teica Gincburgs RIA Novosti.

Viņš paskaidroja, ka formulējums nav saistīts ar vakcīnas "Sputnik V" lietošanas drošības jautājumiem, bet ar to, ka dažādi ķīmijterapijas kursi var samazināt onkoloģijas pacientu imūno funkciju.

"Ārstējošajam ārstam jāpieņem lēmums par katru konkrētu onkoloģijas pacientu, tas nav saistīts ar vakcīnas "Sputnik V" drošību un neliecina par imunizācijas aizliegumu šo grupu pacientiem," norādīja Gincburgs.

Vakcīnas "Sputnik V" lietošana nevar izraisīt onkoloģiskas slimības, jo tā izstrādāta uz labi izpētītās cilvēka adenovīrusa vektora platformas bāzes, uzsvēra Gamaleja vārdā nosauktā centra direktors. Tāpat Gincburgs piebilda, ka tā ir "Sputnik V" galvenā atšķirība no citiem preparātiem, kas izstrādāti uz šimpanzu adenovīrusa un RNS bāzes un kuru ilgtermiņa efekti nav līdz galam izpētīti.

21
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
"Krievija pēc naudas nedzenas." Eiropā ir uzstājušies "Sputnik V" aizstāvībai
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas
Marija Zaharova

Zaharova paziņoja par Rietumu ideoloģijas dziļāko krīzi

41
(atjaunots 08:10 25.01.2021)
Iepriekš ASV vēstniecībā ziņoja, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu".

RĪGA, 25. janvāris – Sputnik. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova nosaukusi par visdziļāko ideoloģijas krīzi to, kā Rietumos vērtē protestus, kuri notiek ASV un Krievijā, vēsta RIA Novosti.

"Tā ir krīze, visdziļākā rietumu domāšanas veida, rietumu pseidodemokrātijas un pseidoliberālisma krīze... Krāsa atlupusi, un mēs redzam, kas tur patiesībā ir. Attiecībā uz sevi, uz to, kas notika Vašingtonā, par Kapitoliju — viņi to visu sauca par uzbrukumu demokrātijai. Bet attiecībā uz nelikumīgiem protesta mītiņiem Krievijā viņi rakstīja iedvesmojošus aicinājumus," teica Zaharova televīzijas kanāla "Rossija 1" ēterā.

"Tā nav liekulība, tā ir viņu ideoloģijas krīze. Turklāt tā ir bīstama krīze, jo tā apdraud daudzu valstu suverenitāti," viņa piebilda.

Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve uzsvēra, ka ASV iepriekš apgalvoja, ka ir nolēmušas cīnīties ar viltus ziņām informācijas telpā. Turklāt pēc Zaharovas teiktā, ja par viltus ziņām ziņo Krievijas puse, amerikāņu sociālie tīkli nekad neinformēs savus lietotājus par nepatiesas informācijas atspēkošanu.

"Tas notiek apzināti... Lai mēs varētu panākt viltus informācijas izņemšanu, bloķēšanu ir nepieciešams iziet cauri septiņiem elles lokiem, nepieciešami tiesu lēmumi, ilga sarakste," sacīja Zaharova.

Iepriekš amerikāņu diplomātiskā misija saistībā ar nelikumīgām protesta akcijām Krievijā paziņoja, ka seko "paziņojumiem par protesta akcijām 38 Krievijas pilsētās". ASV vēstniecībā piebilda, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu". KF Ārlietu ministrija sestdien paziņoja, ka mēģinājumi kūdīt radikālus elementus negatīvi ietekmēs valstu attiecības.

6. janvāri Donalds Tramps mītiņā uzrunāja savus piekritējus un aicināja "iet uz Kapitoliju". Pēc tam sākās nekārtības laikā, kad Kongress lēma par prezidenta vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Četri protestu dalībnieki gājuši bojā: vienu sievieti nošāvis policists, triju cilvēku nāve nav saistīta ar vardarbību. Bez tam viens policists guvis smagu ievainojumu un miris slimnīcā.

Tagad Demokrātiskās partijas pārstāvji apsūdz Trampu par musināšanu un aicināja atstādināt viņu no varas.

41
Tagi:
Zaharova, demokrātija, Ārlietu ministrija, ASV, Rietumi
Pēc temata
Kam kalpo vara: Baltijas iedzīvotāji ir neapmierināti ar demokrātijas kvalitāti
Baidens pasludināja sevi par uzvarētāju ASV vēlēšanās, Tramps ieķēries krēslā
Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā
Eiropa veido "Nepatiesības ministriju" cīņai pret Krieviju
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

0
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

0
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda