Vladimira Putina lielā preses konference 2020. gada 17. decembrī

Par NATO, grēkiem un specdienestiem. Kādus jaunumus atklāja Putins

111
(atjaunots 16:21 18.12.2020)
"Kā vienkāršam krievu cilvēkam aprakstīt tādu dzīvi bez lamuvārdiem?" prezidentam pavaicāja pavisam ne vienkāršs krievu mākslinieks – Sergejs Šnurovs.

Atbildē Putins deva padomu: "Paskatieties pazīstamas filmas, padomju kinoklasiku." Vladimira Putina lielā preses konference teju vai uzstādīja rekordu ilguma ziņā. Formāts šogad bija unikāls – organizatori izkliedēja žurnālistus pa vairākiem preses centriem visā Krievijā. Viņi panāca gan drošību, gan kārtību. Izskanēja daudzas replikas par pašu svarīgāko un sāpīgāko.

Slikts gads

"Klājas pasmagi" – sen pazīstamā frāze izskanēja gandrīz visos jautājumos, kas skāra Krievijas iekšējās problēmas. "Tik slikti vēl nekad nav bijis," piezīmēja viens žurnālists. "Vai jūs varētu minēt kaut ko pozitīvu," palūdza cits.

"Ko nozīmē – slikts gads? – Putins nepiekrita. – Tas taču ir kā laiks – nav slikta vai laba, tāds tas laiks ir."

Tomēr pandēmija atstājusi smagas pēdas: lokdauni, ražošanas lejupslīde, bezdarbs, ienākumu kritums. Tomēr Putins atgādināja arī pozitīvākos aspektus: Krievijas IKP krities daudz mazāk nekā Eiropas valstīs vai ASV – par 3,6%. Rūpniecība ir slīdējusi lejup, bet lauksaimniecība jūtas labi, banku sektors – apmierinoši. Valsts parāds ir samazinājies, valūtas rezerves paaugušās. Krievija pakāpeniski "nokāpj no naftas adatas". "Ja kādam ļoti gribas mūs vēl joprojām uzskatīt par uzpildes staciju, tam vairs nav reāla pamata," uzsvēra valsts vadītājs.

Gurdi noņemot masku, žurnālisti sūdzējās, ka tas viss jau ir apnicis. Tomēr nevienam nav zināms, kad tas beigsies. Daudz kas ir atkarīgs no populācijas imunitātes veidošanās, atgādināja Putins un vēlreiz atkārtoja, ka vakcinācija var būt tikai brīvprātīga. Viņš pats vēl nav vakcinējies. Kopumā tādam nelaimes mērogam nav bijusi gatava neviena veselības aprūpes sistēma pasaulē. Arī Krievija nav izņēmums. Tomēr vājas vietas izdevās gana ātri nostiprināt: strauji palielināts gultasvietu fonds, izveidota medicīnas personāla sagatavošanas sistēma, operatīvi organizēta individuālās aizsardzības līdzekļu un masku ražošana.

Skanēja jautājumi arī par ekoloģiju – par "buksējošo" atkritumu reformu (ar atkritumu utilizāciju saistītā slodze jāuzņemas ražotājiem, atzīmēja Putins) un avāriju TEC Noriļskā, lielāko ceturtdaļgadsimta laikā Krievijā (kompānijai "Nornikeļ" izvirzītas augstas prasības par kompensāciju, tomēr nāksies atbildēt par sastrādāto, uzstāja prezidents).

Plaši pazīstamas lietas

Šonedēļ Aleksejs Navaļnijs vienlaikus ar amerikāņu telekanālu CNN, vācu žurnālu Spiegel un portālu Bellingcat nāca klajā ar materiālu, kurā apgalvots: viņam zināmi astoņi "FDD darbinieki", un šie konkrētie cilvēki it kā ne vienu vien reizi mēģinājuši viņu noindēt. Putins iepazinies ar publikāciju, tomēr nepiekrita apgalvojumam, ka tā būtu izmeklēšana. Tā ir amerikāņu specdienestu materiālu legalizācija, ir pārliecināts prezidents.

"Ja tas ir pareizi, tad tas ir interesanti, tad, protams, specdienestiem viņš ir jāpieskata. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka viņš būtu jāindē, kam viņš tāds vajadzīgs? Ja būtu gribējuši, laikam jau būtu lietu līdz galam noveduši. Bet tad viņa sieva (Jūlija Navaļnija – red.) vērsās pie manis, un es nekavējoties liku viņu izlaist ārstēties uz Vāciju. Tajā pašā brīdī," paskaidroja prezidents.

Vladimirs Putins
© Sputnik / Михаил Климентьев

Navaļnija publicētos materiālus viņš nosauca par mēģinājumu uzbrukt valsts vadībai un tā "pacelties līdz zināmam līmenim". Tomēr cieņu un atzinību var izpelnīties ar konkrētiem darbiem, nevis ar trikiem, uzsvēra Putins.

Izskanēja arī jautājums par Sergeja Furgala, bijušā Habarovskas gubernatora, lietu, kurš kopš jūlija atrodas izmeklēšanas izolatorā, apsūdzēts par slepkavību. Habarovskas iedzīvotāji izgāja ielās ar prasību viņu atbrīvot. "Es saprotu cilvēkus, kuriem ziņa par viņa aizturēšanu sakarā ar tādām apsūdzībām sagādāja vilšanos, jo viņi balsoja par viņu, rēķinājās ar viņa darbu, - teica Putins. – Bet ko darīt ar tādām apsūdzībām? Tā taču nav nekāda politiska izmeklēšana, tā vienkārši ir krimināllieta."

Pie tam Putins pozitīvi novērtēja Furgala darbu gubernatora postenī: "Man nebija nekādu problēmu ar viņu. Manuprāt, strādāja visnotaļ labi. Kopumā viņš centās."

Mīlestība un naids politikā

Kāpēc Krieviju nemīl, valsts vadītājam pavaicāja skolnieks no Kurskas. "Krieviju mīl cilvēki ļoti daudzās valstīs, - zēnu nomierināja Putins. – Ja mēs ar kaut kādiem onkuļiem un tantēm strīdamies, tas nozīmē, ka savā starpā strīdas pieaugušie."

Putins paskaidroja, kāpēc neapsveica Džo Baidenu ar uzvaru vēlēšanās
Ruptly / "Москва. Кремль. Путин", Россия 1

Pieaudzis žurnālists jautājumu formulēja citādi: Krievija par spriedzi vaino ārējos spēkus, taču vai pie attiecību pasliktināšanās nav vainojama pati Maskava? Putins vilka vēsturiskas paralēles: Krima iekļāvās Krievijas sastāvā saskaņā ar referenduma rezultātiem, atšķirībā no Kosovas, taču Rietumos "sagremoja" Kosovas atdalīšanos, toties pret krimiešiem ieviesa sankcijas. Prezidents atgādināja, ka NATO paplašinās pie Krievijas robežām, ASV izstājas no svarīgākajiem aizsardzības līgumiem: INF, Atvērto debesu līguma un citiem. Bez NEW START drošība pasaulē ir apdraudēta. Putins norādīja arī to, ka Krievijai armijas bāzes ārzemēs ir tikai teroristiski bīstamos virzienos, bet Savienotajām Valstīm visā pasaulē ir milzīgs tīkls. "Kurš tad ir balts un pūkains, kurš – dzelkšņains un agresīvs," retoriski vaicāja prezidents.

"Jūs taču esat gudri cilvēki, kāpēc jūs uzskatāt mūs par pamuļķiem?" Putins piebilda jautājumā par Rietumu pretenzijām pret Krieviju militāri stratēģiskajā sfērā.

Austrumu līderi, gluži pretēji, izvēlējušies nosvērtu pieeju. Par ĶTR priekšsēdētāju Putins teica: "Mūsu intereses sakrīt ļoti daudzās jomās. Varbūt tas, varbūt kaut kādi fluīdi personiskā līmenī – tas viss veicinājis tas, ka man ir ļoti labas, pārsvarā – lietišķas, taču vienlaikus arī uzticības pilnas, draudzīgas attiecības." Par Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu atsaucās tā: "Pašlaik mums ir dažādi viedokļi par atsevišķiem jautājumiem. Iespējams, dažkārt pat pretēji viedokļi. Taču viņš ir cilvēks, kurš tur vārdu. Vīrietis. Viņš asti neluncina."

Cita starpā Maskavai un Ankarai ir dažādi viedokļi par Kalnu Karabahu. Turcija pieprasīja militāru problēmas risinājumu, bet Krievija centās samierināt konfliktējošās puses, un tai izdevās apturēt asinizliešanu.

Komentējot iekšpolitisko krīzi Baltkrievijā, Putins no jauna uzsvēra, ka viss jānoregulē mierīgi, bez ārējas iejaukšanās. Un piebilda: "Tas, ko mēs redzam tagad, diemžēl ir iejaukšanās. Tas ir informatīvs, politisks, finansiāls atbalsts opozīcijai no ārvalstīm. No aizrobežas nekad neizdodas nekas labs."

Starp citu, Putins nešaubās par to, ka Rietumi iejaucas arī vēlēšanās Krievijā. Maskava tam gatavojas, tomēr lūdz arī iedzīvotājus būt modriem, īpaši pievēršot uzmanību blogeru un plašsaziņas informācijas līdzekļu noskaņojumam "aizsargāt pašiem sevi".

Ilgo preses konferenci Putins noslēdza ar vārdiem par mīlestību: tā ir ģimenes laimes un draudzības ķīla. Un pats briesmīgākais grēks, uzsvēra prezidents, - tā ir nodevība. Pats galvenais – Dzimtenes nodevība.

111

"Ņemti vērā visi riski": kāds būs Krievijas GKS jaunais bruņojums

34
(atjaunots 16:53 16.01.2021)
Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 un Tu-95 joprojām ir Krievijas kodolriādes svarīgākais arguments gaisā, tomēr, neskatoties uz regulāro modernizāciju, to resursi ir ierobežoti.

Šo lidaparātu vietā stāsies tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (TA PAK). Krievijas Aizsardzības ministrija jau pieņēmusi lēmumu par tā aprisēm, dzinēja izmēģinājumi sāksies šogad. Par jauno "stratēģi" portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Lidojošais spārns

Krievijas AM plāno, ka TA PAK nonāks bruņotajos spēkos pašreizējās valsts programmas ietvaros, tas ir, līdz 2027. gada beigām. AM apstiprinājusi jaunās lidmašīnas skici, saskaņojusi tā īpatnības un parakstījusi ražošanai nepieciešamo dokumentāciju. Ziņas par bumbvedēja izmēģinājumu parauga būvdarbu sākumu tika sniegtas pērnā gada maijā, decembrī kļuva zināms, ka tapis pirmais tā dzinējs. Uzņēmuma "ODK Kuzņecov" direktors Aleksejs Soboļevs pastāstīja, ka spēkiekārta ir izgatavota un gada sākumā ieplānoti tās izmēģinājumi stendā.

Paralēli turpinās darbs arī pie citiem dzinējiem – tos pārbaudīs gan stendā, kas atdarina apstākļus lielā augstumā, gan arī lidojošajā laboratorijā.

Projekts ir slepens, pagaidām pieejams pavisam neliels informācijas apjoms. Zināms, ka perspektīvajā lidmašīnā plaši pielietotas tā saucamās stealth tehnoloģijas. Jaudīgi un ekonomiski dzinēji ar lielu atdevi palilinās lidojuma ilgumu līdz 30 stundām (Tu-160 – 25).

Konstruktori izraudzījušies citu fizelāžas shēmu – DA PAK top pēc "lidojošā spārna" principa. Tas paplašinās iespējas cīņā un manevrētspēju. Krievijas Nopelniem bagātais lidotājs Vladimirs Popovs sarunā ar RIA Novosti paskaidroja, ka tamlīdzīga aprise mazina arī lidaparāta pamanāmību.

"Fizelāžas kā tādas vispār nav, slodze vienmērīgi sadalīta pa spārnu, - viņš teica. – Piekaramo iekārtu nebūs, gaisa savācēji būs dziļi paslēpti, spārna platā aizmugures daļa piesegs karstās izpūtes gāzes. Pie tam kontrukcija ļauj uzņemt lielāku daudzumu degvielas, munīcijas un radioeolektronisko iekārtu."

Mūsdienīgas iekārtas

TA PAK būs mūsdienīgākā elektronika, pie tam ar desmitiem gadu ilgām modernizācijas iespējām.

"Tā bija arī agrāk, mūsu "stratēģi" Tu-95 lido jau vairāk nekā pusgadsimtu, tomēr vēl aizvien risina visus nospraustos uzdevumus," uzsvēra Popovs. Elektroniskās iekārtas un automatizētās sistēmas būtiski uzlabos lidmašīnas manevrētspējas un atvieglos vadību.

"Britiem savulaik bija stratēģiskais bumbvedējs "Vulkāns", būvēts pēc "lidojošā spārna" shēmas, - atgādināja Popovs. – Taču no tā atteicās, arī sarežģītās pilotāžas dēļ. Tolaik taču bija tikai manuālā vadība. Toties TA PAK daudzas operācijas izpildīs automāti."

Fizelāžai plānots izmantot jaunākos kausējumus un kompozītus. Pēdējo gadu desmitu laikā zinātnieki ir aizgājuši tālu uz priekšu mazāk pamanāmu un izturīgāku aviācijas materiālu jomā – tas ir ļoti svarīgi, ja jāpaceļ gaisā vairāki simti tonnu metāla, jālido ar tādu kravu, jāizpilda manevri un jāiztur liela slodze.

Vienlaikus eksperti ir pārliecināti, ka perspektīvais bumbvedējs būs zemskaņas lidaparāts, domājams, tā kreisēšanas ātrums nepārsniegs 1000 km/h, maksimālais – aptuveni skaņas ātrums.

"Kad nav stabilizatora, ir grūti kompensēt dažus pikēšanas vai kabrēšanas momentus, - paskaidroja Popovs. – Tomēr konstruktori ir nonākuši pie kompromisa. "Lidojošā spārna" lielā platība ļaus strādāt nelielā augstumā un saglabāt manevrētspēju, toties 20 kilometru augstumā, kur gaiss ir izretināts, spārns radīs pietiekamu pacelšanas spēku. Bumbvedējs varēs pārvietoties minimālā augstumā, apliecot reljefu, izdarīt triecienu no "slēpņa" un sekmīgi uzbrukt pretiniekam no stratosfēras ešelona."

Aukstā kara veterāni

Tiesa, pagaidām būtu pāragri diskutēt par perspektīvā "stratēģa" sērijveida ražošanu un masveida piegādi BS. Pagaidām turpinās laika pārbaudi pārvarējušo raķešnesēju pilnveidošana. Piemēram, 2021. gadā plānots sākt dziļi modernizēto bumbvedēju Tu-160M piegādes GKS. Tuvāko septiņu gadu laikā šo mašīnu parks pieaugs pusotru reizi.

Atjaunotos "Baltos gulbjus" rada uz pasaulē spēcīgāko un lielāko virsskaņas lidmašīnu Tu-160 bāzes. Tās bija izstrādātas 70. gados atbildei uz amerikāņu virsskaņas bumbvedēju B-1 Lancer. 1992. gadā PSRS Gaisa kara spēkos bija 35 tādi lidaparāti. Pēc PSRS sabrukuma 19 no tiem dabūja Ukraina. Tikai astoņus izdevās atgūt – pārējos Kijeva utilizēja.

Krievijas bumbvedējs Tu-95MS
© Sputnik / Владислав Белогруд

Tu-160 ražošanas atjaunošanas programma Krievijā sākās 2015. gadā. Pirmais izmēģinājumu raķešnesējs, būvēts uz ierindas bumbvedēja bāzes, pacēlās gaisā pērnā gada februārī. Visus nākamos būvēs "no nulles". Tie saņems jaunos dzinējus NK-32-02, kas palielina lidojuma attālumu par 1000 kilometriem. Izstrādātas arī modernas aviācijas sistēmas, kontroles un navigācijas līdzekļi, radioelektroniskās cīņas kompleksi un bruņojuma kontroles sistēma.

Stratēģiskās aviācijas "ilgdzīvotājs" ir arī bumbvedējs Tu-95. Par "Lāci" Ziemeļatlantijas aliansē iedēvētā lidmašīna strādā jau kopš 50. gadu vidus. Modernizēto Tu-95MS laiž klajā no 1981. gada. Tā pati ātrākā turbopropelleru lismašīna pasaulē. Raķešnesēja maksimālais ātrums – 830 km/h. Spēj uzņemt vairāk nekā 20 tonnas lietderīgās kravas un nogādāt to 10 000 km attālumā.

Vasarā pirmajā lidojumā devās modernizētais "Lācis" Tu-95MSM. Tāpat kā virsskaņas Tu-160, arī tam bus mūsdienīgs bruņojuma komplekss un iekārtas. Lidmašīna būs nodrošināta ar vēl jaudīgākām spēkiekārtām ar palielinātu resursu. Izstrādātāji apliecināja, ka pēc modernizācijas Tu-95 cīņas īpatnības pieaugs divkārt.

34
Tagi:
aizsardzība, gaisa kara spēki, Krievija
Pēc temata
Krievijas stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 veikuši 15 stundas ilgu lidojumu
"Nosvīdu kā pirtī": šo operāciju piloti uzskata par bīstamāko
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Vienkārša recepte ASV un NATO savaldīšanai – Krievijas stratēģisko kodolspēku mācības
Ту-214ОН (Atvērto debesu līgums

Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma

24
(atjaunots 07:56 16.01.2021)
Krievija izvirzīja korektus, Līguma fundamentālajām nostādnēm atbilstošus ierosinājumus ar mērķi saglabāt ADL. Diemžēl ASV sabiedrotie tos neatbalstīja.

RĪGA, 16. janvāris — Sputnik. Krievija iniciējusi Atvērto debesu līguma laušanas procedūru, informēja valsts Ārlietu ministrija.

Diplomāti paskaidroja, ka ASV lēmums ar sadomātu ieganstu izstāties no vienošanās ir pārkāpis līguma dalībnieku interešu līdzsvaru un negatīvi ietekmējis ADL lomu, kam sākotnēji bija jābūt "uzticības un drošības stiprināšanas instrumentam".

"Krievija izvirzīja korektus, Līguma fundamentālajām nostādnēm atbilstošus ierosinājumus ar mērķi saglabāt ADL dzīvotspēju jaunajos apstākļos. Ar nožēlu konstatējam, ka tie nav guvuši ASV sabiedroto atbalstu," informēja Krievijas ĀM.

Ziņojumā uzsvērts, ka Maskava pieņēmusi lēmumu izstāties no līguma, ņemot vērā progresa trūkumu, novēršot traucēkļus līguma darbībā jaunajos apstākļos.

Pēc visu ar izstāšanos no līguma saistīto valsts iekšējo procedūru noslēguma Maskava nosūtīs informāciju depozitārijiem, vēsta RIA Novosti.

Atvērto debesu līgums

Atvērto debesu līgums parakstīts 1992. gadā. Tas bija viens no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara. Vienošanās ir spēkā no 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atklāti vākt informāciju viens par otra bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumā piedalījās 34 valstis. Maija beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Savienotās Valstis no tā izstājas. Vašingtona apgalvoja, ka lēmums pieņemts pēc vairākkārt konstatētiem ADL pārkāpumiem no Krievijas puses.

Cita starpā ASV apsūdzēja Maskavu par to, ka tā izmantojot ADL kā "militāro spaidu" instrumentu. Krievija šādus apgalvojumus atspēkoja. Pērnā gada 21. novembrī ASV noslēdza izstāšanās procedūru.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs konstatēja, ka Vašingtonas lēmuma rezultātā līgums zaudē dzīvotspēju.

24
Tagi:
Atvērto debesu līgums, NATO, Krievija, ASV
Pēc temata
Vladimirs Putins: "Jā, Krievija ir balta un pūkaina"
Krievijas ārlietu ministrs pastāstīja par Atvērto debesu līguma tālāko likteni
Krievija atbildēs, nešaubieties: KF ĀM par ASV mēģinājumiem gūt militāro priekšrocību
"Ignorēja likumu". Kam vajadzīgi ASV izlūkošanas lidojumi Krievijas gaisa telpā
Raimonda Paula koncerts Jūrmalā, foto no arhīva

Krievijā laiku Paula koncertam atraduši, LTV ne: Saeimas deputāts rājas

0
(atjaunots 22:13 17.01.2021)
Krievijas televīzija krāšņi nosvinēja latviešu maestro Raimonda Paula jubileju, bet LTV vadība nav atradusi laiku viņa koncertam: tādas prioritātes izraisījušas Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa sašutumu.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Jautājumu par to, kāpēc Krievijas televīzija "Pirmajā kanālā" krāšņi nosvinējusi ar koncertu latviešu komponista Raimonda Paula 85. gadu jubileju, bet LTV nav piešķīrusi laiku viņa jubilejas vakaram, savā mikroblogā Twitter uzdeva Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

"Šovakar Krievijas sabiedriskā tv (140milj skatītāju) ir atvēlējusi,izdomājusi un izbrīvējusi 3h25 min sava raidlaika mūsu Raimondam Paulam viņa apaļajā 85 gadu jubilejā.Mūsu LTV vadība Maestro paša veidotā Jubilejas koncerta translācijai naudu savā budžetā neatrada. Prioritātes," bija sašutis politiķis.

​Tiesa, nākamajā publikācijā deputāts atzīmēja, ka, par laimi līdzekļus aptuveni 5000 eiro apmērā Paula jubilejas koncertam sameklējis vismaz ReTV. "Tā ir viena mēneša darba alga LTV vadītājam," atgādināja Kaimiņš.

​Maestro Raimonds Pauls ir labi pazīstams un iemīļots gan Latvijā, gan Krievijā. 12. janvārī viņš svinēja 85. gadskārtu. Komponists joprojām strādā pie jaunām kompozīcijām. Aizvadītajā gadā Pauls turpināja uzstāties, neskatoties uz pandēmiju, lai ari daudzas programmas nācās atcelt.

Tomēr komponista dzimšanas dienā koncertzālē "Dzintari" notika svētku koncerts, ko translēja arī ReTV. Tajā piedalījās mūziķi, ar ko Paulu jau ilgus gadus saista īpaša muzikāla draudzība.

Maestro pavadījumā uz skatuves kāpa Dināra Rudāne un Ance Krauze, Intars Busulis, Daumants Kalniņš, visā pasaulē pazīstamais tenors Aleksandrs Antoņenko, vokālā grupa Framest un Latvijas radio bigbends.

Krievijā par godu maestro jubilejai "Pirmais kanāls" 16. janvārī translēja Paula koncertu "Miljons sārtu rožu".

0
Tagi:
Artuss Kaimiņš, deputāti, Latvijas Televīzija, Krievija, Raimonds Pauls
Pēc temata
"Galvenais – izturība un raksturs": Pauls pastāstīja par nākotnes plāniem
Raimonds Pauls: šī valdība Latviju "neizvilks"
Raimonds Pauls palūdza žurnālistiem nebiedēt Latviju ar koronavīrusu
Raimondam Paulam – 84. Kā maestro apsveica zvaigznes no Krievijas