Sergejs Lavrovs

Lavrovs paskaidroja, vainas dēļ pasliktinās Krievijas un ES attiecības

57
(atjaunots 16:24 18.11.2020)
Maskava un Brisele saskaras ar kopīgiem izaicinājumiem, un Krievija ir gatava godīgam līdztiesīgam darbam un centieniem rast interešu līdzsvaru ar partneriem Eiropā.

RĪGA, 18. novembris – Sputnik. Krievijas un Eiropas Savienības attiecības turpina pasliktināties, un tas nenotiek Maskavas vainas dēļ – Eiropa pieļāvusi tuvredzīgu kļūdu, tostarp – arī aizjūras spiediena dēļ, konstatēja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzrunā foruma "Potsdamas tikšanās" organizatoriem un dalībniekiem, ko rīko aģentūra RIA Novosti.

"Pēdējos gados Krievijas un Eiropas Savienības attiecības degradē, un tas nenotiek mūsu vainas dēļ. Diemžēl kolēģi ES tieksmē nodrošināt sev vienpusējas priekšrocības uz citu rēķina visnotaļ tuvredzīgi izvēlējušies loģiku "vadošais-vadāmais" par labu arhaiskām ģeopolitiskajām spēlēm ar "nulles sumu", par labu jaunām pārdales līnijām," pastāstīja Lavrovs.

Viņš norādīja, ka šajā kategorijā iekļaujams atbalsts antikonstitucionālajam bruņotajam apvērsumam Ukrainā, vienpusēju neleģitīmu sankciju ieviešana pret Krieviju un visas plašās Krievijas un ES dialoga sistēmas sagraušana.

"Rezultātā mūsu kopīgais kontinents ir saskāries ar plašu uzticības krīzi, un Eiropas, tostarp arī vācu, bizness cieš nopietnus zaudējumus," uzsvēra diplomāts.

Viņš konstatēja, ka pašreizējā spriedze dārgi maksā Eiropas tautām, kuru drošība tagad kļuvusi atkarīga no aizokeāna uzspiestajām šauri savtīgajām politiskajām nostādnēm.

"Vienlaikus mēs esam pārliecināti, ka joprojām saglabājas iespēja veidot miera, līdztiesīgas un nedalāmas drošības arhitektūru Eirāzijā un Eiropā-Atlantijā. Turklāt mēs visi saskaramies ar kopīgiem pārrobežu izaicinājumiem un draudiem – sākot ar terorismu un beidzot ar masu iznīcības ieroču izplatības draudiem, kam pēdējā laikā vēl pievienojusies koronavīrusa pandēmija," atzīmēja ministrs.

Lavrovs norādīja, ka ar šiem draudiem iespējams efektīvi cīnīties tikai sadarbībā uz vispāratzītiem starptautiski tiesiskiem pamatiem.

"Mēs uzskatām, ka sarežģītajā ceļā panākumus varētu nest atteikšanās no hegemonija sun dominēšanas filozofijas, no "sanitārajiem kordoniem" un "dzelzs aizkariem". Krievija no savas puses ir nemainīgi gatava godīgam, līdztiesīgam darbam, interešu līdzsvara meklējumiem," uzsvēra KF ārlietu ministrs.

Diplomāts norādīja, ka Maskava ir ieinteresēta atjaunot savstarpējas cieņas pilnu dialogu ar Vāciju.

"Paliek nerealizēts arī plašais Krievijas un Vācijas saikņu potenciāls. Berlīnē pastiprinās kurss Krievijas apturēšanai – nepārtrauktas apsūdzības, ultimāti un draudi mums kļūst par Vācijas ārpolitikas ikdienišķiem instrumentiem. Esam pārliecināti: situācijas atveseļošanu Eiroas mērogā veicinātu arī savstarpējas cieņas pilna dialoga atjaunošana starp Maskavu un Berlīni. Mēs to neliekuļoti vēlamies," teica Lavrovs.

Krievija ņem vērā, ka spriedzes periodu divpusējās attiecībās ar Vāciju iespējams pārvarēt un tas jāpārvar.

"Savu ieguldījumu šajā darbā var sniegt mūsu pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, Krievijas un Vācijas sabiedriskie dialoga formāti. To starpā ir arī "Potsdamas tikšanās", kas nemainīgi dāvā dalībniekiem iespējas atklātai, neformālai un biedriskai diskusijai ne tikai par perspektīvajiem, bet arī aktuālākajiem un sarežģītākajiem tekošās dienas kārtības jautājumiem," noslēgumā piezīmēja Lavrovs.

Iepriekš Eiropas Savienība īstenoja lēmumu par sankcijām pret sešiem Krievijas pilsoņiem un zinātnisko institūtu sakarā ar situāciju ar Navaļniju. Krievijas pilsoņiem aizliegta iebraukšana ES teritorijā. Krievija jau apstiprinājusi atbildes sankcijas pret vairākiem Vācijas un Francijas pārstāvjiem. Tuvākajā laikā par to tiks informēti partneri Eiropā.

57
Tagi:
Sergejs Lavrovs, politika, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Eiropa cīnās par liberālo vienprātību un demokrātisko totalitārismu
VFR ārlietu ministrs: Eiropai nebūtu jāpārtrauc dialogs ar Krieviju
Londona apstiprina: notiek netīrs karš pret Krieviju
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Sputnik V

Cena, izmēģinājumi, ražošana, sadarbība: Krievija prezentēja Sputnik V ANO

17
(atjaunots 14:54 03.12.2020)
Prezentācijas gaitā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros Krievija pastāstīja par pasaulē pirmās vakcīnas pret Covid-19 Sputnik V cenu, par izmēģinājumiem, ražošanu un par sadarbības iespējām.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. KF Veselības ministrija prezentēja pasaulē pirmo Krievijā radīto vakcīnu pret Covid-19 Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Tiešsaistes prezentācijas ietvaros ar nosaukumu "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19", kura notika ar Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO un KF Veselības ministrijas vadītāja Mihaila Muraško piedalīšanos, Krievija pastāstīja par preparāta cenu, nākotnes ražošanas apjomiem un sadarbību ar ārvalstu partneriem.

Krievijas veselības ministrs paziņoja, ka vakcīnas pēcreģistrācijas izmēģinājumos, kuri notika KF, Baltkrievijā, Indijā, AAE un Venecuēlā, piedalās vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku. Tāpat viņš atzīmēja, ka Brazīlija un virkne citu valstu arī paudušas vēlmi veikt vakcīnas izmēģinājumus. Pašlaik notiek pārrunas.

Muraško uzsvēra, ka Sputnik V parādīja "spēcīgu imūno atbildi un antivielu atbildi" un šobrīd stāv galveno vakcīnu-kandidātu rindā, kuras tuvojas klīnisko izmēģinājumu noslēgumam un masveida ražošanas uzsākšanai.

Krievijas Veselības ministrijas vadītāja paziņoja, ka jau ir potēti vairāk nekā 100 tūkstoši Krievijas iedzīvotāju no riska grupām, un preparāta klīniskie izmēģinājumi turpinās. Sputnik V jau sākuši piegādāt visos Krievijas reģionos, un plānots palielināt preparāta ražošanu valstī un pasaulē.

Savukārt Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka KTIF iesniedzis pieteikumu Sputnik V apstiprināšanai 40 valstīs un strādā ar regulatoriem šajās valstīs.

Viņš uzsvēra, ka šeit ir svarīgi, lai šie lēmumi netiek pieņemti politisku motīvu dēļ, jo valstīm šobrīd ir svarīgi, lai to rīcībā ir dažādu vakcīnu portfelis.

Saskaņā ar Dmitrijeva prognozēm, jau 2021. gada martā Sputnik V ražošanas apjoms ārvalstu ražotnēs sastādīs vismaz 40 miljonu dozu mēnesī, tātad vakcīna būs pieejama 40 miljoniem cilvēku. Taču KTIF cer uz vēl lielākiem apjomiem.

Vakcīnas cena varētu sastādīt mazāk nekā 10 dolārus par dozu. Tas ir daudz lētāk, nekā dažās vakcīnas, kuras tika radītas uz cilvēka adenovīrusa bāzes, atzīmēja Dmitrijevs. Potēšanai būs nepieciešamas divas preparāta dozas.

Viņš paziņoja, ka viens no galvenajiem mērķiem ir padarīt vakcīnu pieejamu visai pasaulei.

17
Tagi:
vakcīna, Krievija, ANO
Pēc temata
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V
Veselības ministrija sagatavojusi bezprecedenta vakcinācijas plānu
Мурманский морской торговый порт

Minerālmēslu pārvešana no Baltijas uz KF: Murmanskā uzbūvēs 6 miljonu tonnu terminālu

43
(atjaunots 09:05 02.12.2020)
Terminālu "Tuloma" plānots ieviest ekspluatācijā 2023. gada martā, tā jauda sastādīs 4 miljonus tonnu gadā ar palielinājuma iespēju līdz 6 miljoniem tonnu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Kompānija "Morskoj terminal Tuloma" ar specializētā gāžamkravu pārkraušanas termināla būvprojektu Murmanskas ostā kļuva par ceturto prioritārās attīstības teritorijas "Arktikas galvaspilsēta" rezidentu, tiek ziņots reģiona valdības mājaslapā.

"Projekts, bez šaubām, ir perspektīvs un svarīgs, jo minerālmēslu ražošanai mūsu valstī ir stabila izaugsmes tendence. Nevar neatzīmēt, ka šīs produkcijas ražotāji īsteno prezidenta uzdoto uzdevumu savas produkcijas pārkraušanas pārorientēšanā no ārvalstu termināliem, vispirms no Baltijas valstīs esošajiem, uz jūras termināliem Krievijas ostās," atzīmēja Murmanskas apgabala gubernatora vietniece Olga Kuzņecova.

Terminālu plānots ieviest ekspluatācijā 2023. gada martā, tā jauda sastādīs 4 miljonus tonnu gadā ar palielinājuma iespēju līdz 6 miljoniem tonnu. Investīciju apjoms sastādīs vairāk nekā 12,5 miljardus rubļu (aptuveni 136 miljonus eiro).

Krievijas Arktiskās zonas investīciju portālā tiek ziņots, ka kompāniju "Morskoj terminal Tuloma" izveidojusi "Fosagro" grupa.

"Fosagro" ģenerāldirektors Andrejs Gurjevs paziņoja, ka kompānijas attīstības stratēģija paredz minerālmēslu un barības fosfātu ražošanas izaugsmi par 2,5 miljoniem tonnu – no 9 miljoniem tonnu 2018. gadā līdz 11,5 miljoniem tonnu 2025. gadā. Krievijas tirgus turpina būt prioritārs priekš "Fosagro", taču augošie ražošanas apjomi ļaus palielinās arī eksporta apjomu. Cauri jaunajam jūras terminālam Murmanskā Krievijas minerālmēsli un barības tiks piegādātas visos pasaules tirgos.

Iepriekš ziņots, ka "Fosagro" plāno savas produkcijas eksportam izmantot arī terminālu "Uļtramar" Ustjlugā.

Krievijas minerālmēslu daļa, kuri tiek nosūtīti eksportā, sasniedz 70%, pārsvarā caur Baltijas un Melnās jūras ostām, no tiem 2019. gadā 10,34% pārkraušanu notika caur termināliem Melnajā jūrā, 89,66% - Baltijas jūrā (Rīgā, Mūgā, Sillamē, Kotkā, Sanktpēterburgā, Ustjlugā), kopš nesena laika minerālmēslus sāka pārkraut arī Murmanskas ostā.

Vadošie Krievijas minerālmēslu ražotāji – "Uralhim", Evrohim", "Akron", "Fosagro" – vada  pārkraušanas terminālus Baltijas valstu un Somijas ostās. Pārvest pārkraušanu uz pašmāju ostām traucē arī specializēto terminālu deficīts.

43
Tagi:
kravas, Krievija
Pēc temata
SDG Latvijai nav prioritāte: investoriem iesaka pašiem "karot" ar vietējiem iedzīvotājiem
Par pazudušu tranzīta kravu samaksāts no budžeta: vainīgie nav atrasti
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

0
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

0
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā