PSRS karogs, Ļeņina krūšutēls un Latvijas PSR karogs

Baltijas iestāšanās PSRS: latviešu ģenerāļa Kļaviņa scenārijs Staļinam

68
(atjaunots 10:33 02.10.2020)
Baltijas valstu iestāšanās PSRS 80. gadadienai veltītais izdevums iepazīstija zinātniekus ar agrāk nepublicētiem Padomju Savienības ārējā izlūkošanas dienesta dokumentiem.

RĪGA, 2. oktobris — Sputnik, Andrejs Tatarčuks. Fonds "Vēsturiskā atmiņa" un krievu vēsturnieku grupa iepazīstina ar atslepenotu dokumentu krājumu "Rezidenti ziņo..." par notikumiem 1940. gada vasaras vidū, kad Igaunija, Latvija un Lietuva vienā rāvienā no nacionālām diktatūrām pārvērtās par padomju republikām. Arhīvu dokumenti liecina: Baltijas inkorporācija PSRS sastāvā bija neizbēgama.

Viens no PSRS Iekšlietu tautas komisariāta (toreiz Valsts drošības galvenā pārvalde bija NKVD pakļautībā – red.) dokumentu galvenajiem figurantiem ir Roberts Kļaviņš, armijas ģenerālis, viena no augstākajām militārpersonām Pirmās republikas armijā pirms Ulmaņa apvērsuma un diktatūras sākuma. 1934. gadā, kad Kārlis Ulmanis padzina Saeimu un sagrāba varu, 4. Valmieras pulks, ko komandēja Kļaviņš, bija ieslēgts kazarmās kā "neuzticams" – šī pļauka uz visiem laikiem padarīja par nesamierināmu diktatora-vadoņa ienaidniekiem pieredzējušo ģenerāli, latviešu strēlnieku komandieri varonīgajās cīņās pret vāciešiem Nāves salā, Tīreļu purvos un Plakanciemā. Personiskas atriebības mudināts, Kļaviņš pieņēma lēmumu sadarboties ar padomju izlūkdienestu un pirms Sarkanās armijas daļu dislokācijas Baltijas valstīs 1940. gada 15.-17. jūnijā bija padomju VDGP vērtīgākais aģents Latvijā.

Ģenerāli Kļaviņu arestēja un nošāva Maskavā dažas stundas pēc nacistiskās Vācijas uzbrukuma Padomju Savienībai 1941. gada 21. jūnijā. Viņu reabilitēja tikai 1957. gadā Hruščova destaļinizācijas laikā, taču pat par to ciešu klusu mūsu latviešu kolēģi. Zināms, ka notikumus 1940. gada vasarā lielā mērā izprovocēja Lietuva ar Antana Smetonas diktatūru, kurš tāpat 1939. gadā parakstīja savstarpējas palīdzības paktu ar Maskavu un par lojalitāti saņēma lielu daļu poļu zemju kopā ar Kovno un Vilno. Tomēr latviešu ģenerāļa Kļaviņa loma Latvijas vēsturē nav pietiekami novērtēta nacionālās historiogrāfijas ideoloģisko un propagandisko apsvērumu dēļ.

Patiesības un melu doktrīnas, nepatiesība un fakti

Vēsturnieks Valters Nollerdorfs Okupācijas muzeja vietnē atklāj 1940. gada 17. jūnija dramatisko notikumu Latvijā legalizēto traktējumu: "neizprovocēts lielvalsts varas akts pret skaitliski nelielām suverēnām kaimiņvalstīm, laužot starptautiskas konvencijas un ar šīm valstīm noslēgtus starptautiskus līgumus". Tomēr Krievijas vēsturnieki izvairās no emocionālas interpretācijas. Tagad pirmo reizi klajā nākuši 80 gadus veci Krievijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas dokumenti.

Dokumentu izlase "Rezidenti ziņo..." nākusi klajā Krievijas zinātņu akadēmijas Krievijas vēstures institūta projekta ietvaros ar mērķi sagatavot daudzsējumu krājumu "Krievijas vēsture no senākajiem laikiem līdz mūsdienām", kā arī zinātniski pētnieciskā darba ietvaros projektā "PSRS un Baltija, 1920.-1940.gg.: padomju ārpolitikas ekonomiskie instrumenti". Projekta vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs iepazīstināja ar 102 arhīvu dokumentiem. Lielākā daļa no tiek publicēti pirmo reizi.

Fonda "Vēsturiskā atmiņa" grāmatā stāstīts, ka PSRS NKVD rezidents Rīgā no 1939. gada bija PSRS pastāvīgā pārstāvja Latvijā padomnieks, padomju ārējā izlūkdienesta veterāns Ivans Čičajevs (pseidonīms – Džons), kurš agrāk vadīja rezidentūru Somijā un Igaunijā, kā arī strādāja VDGP centrālajā aparātā. NKVD izlūkdienesta rezidenta lomu Maskava uzskatīja par nozīmīgāku nekā viņa kolēģus Kauņā un Tallinā. Rezidentūrai Rīgā bija piešķirta īpaša nozīme, jo tur atradās Baltijā strādājošo ārvalstu izlūkdienestu centri un balto emigrantu aktīvākie grupējumi. Pie tam tolaik caur Rīgu tika sūtīts PSRS diplomātiskais pasts uz Rietumeiropas valstīm un Ameriku. Rīgā notika tikšanās ar aģentiem, kuri ieradās Latvijā no kaimiņvalstīm.

Zināms, ka ar NKVD VDGP 5. pārvaldes rezidentūru bija saistīts Latvijas sociāldemokrātu līderis Kārlis Lorencs un atvaļinātais latviešu ģenerālis Roberts Dambītis – Latvijas aizsardzības ministra vietnieks pirmajā valdībā.

"Ģenerāļa Kļaviņa sagatavotais scenārijs tika īstenots visās trīs Baltijas valstīs. Scenārijs neparedzēja "sovjetizāciju" – runa bija par PSRS labvēlīgi noskaņotas kreisās valdības izveidi Latvijā," uzsvēra fonda "Vēsturiskā atmiņa" direktors Aleksandrs Djukovs. Atbilstoši šim scenārijam parādījās sociāldemokrāta Augusta Kirhenšteina valdība. 1940. gada jūnijā Rīgas domes bijušais deputāts, profesors Kirhenšteins tika iecelts par Latvijas Tautas valdības galvu, jūlijā pieņēma prezidenta pilnvaras un ilgu laiku (izņemot okupācijas periodu Ostland) bija Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidija priekšsēdētājs (1940.-1952.) Taču mēs aizsteidzamies notikumiem priekšā: Ulmaņa diktatūras laikā komunisti un sociāldemokrāti bija politisko raganu lomā. Represijas, koncentrācijas nometnes un cietumi toreiz kļuva par pirmās un pēdējās nacionālās diktatūras autoritārā režīma likumu un normu.

Sagaidot nazi mugurā

Viens no Ulmaņa diktatūras nesamierināmiem ienaidniekiem bija Pirmās republikas varonis – ģenerālis Roberts Kļaviņš, Lāčplēša un Triju zvaigžņu ordeļa kavalieris, 1931. gadā – 2. Vidzemes divīzijas komandieris. Aģentūras pseidonīms "Drosmīgais" nav nejaušs. Prezidenta "Džona" ziņojumu no Rīgas 1940. gada marta vidū Latvijas valsts arhīvā atrada vēsturnieks, žurnālists, Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs. "Šī valdība nevar īstenot paktu (1939. gada paktu par "Latvijas un Padomju Savienības savstarpēju palīdzību"). No tās jebkurā brīdī var sagaidīt nazi mugurā".

Ģenerālis Kļaviņš ieteica Kremlim sekojošu darbību algoritmu:

1) pastiprināt padomju garnizonus šeit;

2) nedot tagadējai valdība lielu daudzumu ieroču (ja tā būtu uzticama, bruņojumu varētu piešķirt pat bez maksas);

3) detalizēti reģistrēt visus pret PSRS vērstās valdības naidīgās darbības faktus;

4) kad uzkrāsies pietiekams šo faktu skaits, izvirzīt valdībai notu, kurā konstatēja nelojāla pakta izpilde, un pieprasīt 1934. gadā atlaistās Saeimas sasaukšanu jaunas valdības sastādīšanai. Tas vajadzīgs, lai veidotu varas pārmantojamību, jo Saeima bija tikai atlaista, ne likvidēta. Notu vajadzēja izvirzīt ultimāta formā ar atbilstošu brīdinājumu – armijas daļu pārvietošanos robežas virzienā.

Pēc tam tiek veidoja jauna kreisi noskaņota buržuāziska valdība ar sociāldemokrātu, demokrātiskā centra, jaunsaimnieku un citu partiju dalību. Šī valdība, protams, izsludinās jaunas Saeimas, vēlēšanas," iesaka latviešu ģenerālis.

Vai tad kāds brīnums, ja 1940. gada vasaras notikumi burtiski vārds vārdā atkārtoja visu latviešu ģenerāļa teikto, vai viņš pārlieku labi pazina savas tautas demokrātisko noskaņojumu. Partija "Darba tautas bloks" Saeimas vēlēšanās 1940. gada 14. un 15. jūlijā visos vēlēšanu iecirkņos un apakšiecirkņos Latvijā saņēma 1 181 323 balsis. Vēlēšanās piedalījās 94,8% no pilsoņiem, kuri, saskaņā ar pēdējās tautas skaitīšanas datiem sasnieguši balsstiesību vecumu - 1 246 214. Komunistisko partiju Baltijā atbalstīja: Latvijā — 97,8%, Lietuvā — 99,2%, Igaunijā— 92,8%.

1940. gada augustā Lielās Kremļa pils sēžu zālē Latvijas un Lietuvas tautas parlamentu, kā arī Igaunijas parlamenta apakšpalātas delegāciju vadītāji informēja par Baltijas valstu nodomu iestāties Padomju Savienības sastāvā. Padomju historiogrāfijā Baltijas iestāšanās PSRS vēlāk tika nosaukta par "1940. gada sociālistiskajām revolūcijām", bet Latvijas, Lietuvas un Igaunijas historiogrāfijā – jau "okupācija". Konfrontatīva terminoloģija, ko lai saka. Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija pēc Latvijas puses iniciatīvas izjuka pirms sešiem gadiem, tāpēc punktus uz "i" šajā vēsturiskās dezintegrācijas procesā var salikt tikai objektīvi arhīvu dokumenti ar zīmogiem "pilnīgi slepeni".

NKVD tautas komisārs – aizsardzības tautas komisāram. Tas viss ir par Latviju

Publicēsim fragmentus no PSRS iekšlietu tautas komisāra Lavrentija Berijas ziņojumiem aizsardzības tautas komisāram Semjonam Timošenko ar NKVD Rīgas rezidentūras aģentu ziņojumiem par politisko stāvokli Latvijā.

Piemēram, 1940. gada 18. jūnijā, kad Latvijas valdība saņēma Padomju Savienības ultimātu, Rīgā tika sasaukta aizsargu komandieru sapulce. "5. aizsargu pulka bataljona komandieris Steps ierosināja: 1. Izjaukt un noslēpt nesen saņemtās automātiskās pistoles un patronas. 2. Iznīcināt kompromitējošos dokumentus. 3. Izvairīties no jebkādiem incidentiem ar padomju spēkiem. 4. "Atlikt pie malas" trauksmes plānus – noslēpt liekos ieročus un ekipējumu. 5. Paslēpt īsviļņu radio uztvērējus rūpnīcā".

Tālāk. "Armijas štābs visu nakti dedzināja kaut kādus dokumentus. Rīgā demonstranti izdemolējuši ieroču veikalu. Domājams, darbojušies provokatori. Latvijas valdība plānoja izmantot pret demonstrantiem savus tankus, taču pēc padomju komandieru prasības no ieceres atteicās. Valdības aprindās vērojams apjukums. 18. jūnijā dienā Ulmanis braukāja pa pilsētu vaļējā mašīnā, vakarā pa radio uzstājās ar aicinājumu ievērot mieru un draudzīgi sagaidīt padomju spēkus. Valdība aizliegusi izmaksāt banku ieguldījumus. Dots rīkojums likvidēt drošības dienesta slepeno arhīvu un politiskās policijas aģentu lietas. Robežsardzes priekšnieks Bolšteins pavēlējis iznīcināt visus dokumentus par pretpadomju darbību. Policiju pastiprinājuši aizsargi. Īpaši liels skaits policistu un aizsargu izvietots strādnieku rajonos. Aizsargi izplata baumas par to, ka tauta apšaudīta it kā ar padomju komandieru piekrišanu un padomju vienības pašas šāvušas ar ložmetējiem."

1940. gada maijā ģenerāli Kļaviņu savervējušais NKVD Rigas rezidentūras vadītājs I.Čičajevs un viņa palīgs J.Kravcovs, kā arī Kauņas rezidentūras vadītājs S.Jermakovs tika izsaukti uz Maskavu. Stāsts Baltijā ritēja pēc latviešu ģenerāļa scenārija.

"Savienības autoritāte starptautiskajā dzīvē tiktāl palielinājās, ka tagad bija grūti risināt starptautiskās problēmas bez Savienības... Baltijas valstis rīkojās pareizi, noslēdzot savstarpējas palīdzības paktu ar PSRS (piemēram, saskaņā ar 1939. gada paktu diktators Kārlis Ulmanis sveica padomju Baltijas flotes karakuģus Liepājas ostā – red.). Tomēr, ja pakts ir noslēgts, tas jāpilda godīgi. Diezin vai Ulmanis ies pa šo ceļu – atrodoties pie varas, viņa pozīcija pret Savienību bija pārāk naidīga. Viņš un viņa atbalstītāji vienmēr meklēja atbalstu Rietumos pret PSRS.

Tagad Ulmanis izšķīries par vienošanos ar PSRS, taču tas ir izdarīts piespiedu kārtā, nevis neliekuļoti, un Ulmanis ar prieku atbrīvotos no šī līguma, ja tāda iespēja rastos. To apliecina, pirmkārt, naidīgā propaganda, kas tagad ar valdības ziņu tiek izplatīta pret padomju karaspēku Latvijā.  Otrkārt – ziedojumu kampaņa aizsardzībai. Ar šo kampaņu notiek komēdija: avīzes raksta, ka ziedojumi aizsardzībai tiek doti brīvprātīgi, bet patiesībā tas viss notiek spēcīga spiediena vai draudu apstākļos, bet ierēdņiem vienkārši atskaita no algas," vēstīja Kļaviņš.

Vēsturei ir ļoti daudz kopīga ar tagadni, vai nav tiesa?

68
Tagi:
Baltija, PSRS
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
KF vēstnieks ASV: Krievija neļaus aizmirst PSRS uzvaru pār fašismu
Pievērsušies vien padomju pagātnei: vēsturnieks par "pārsteidzošu ainu" Baltijas valstīs
Tiesneša āmurs, foto no arhīva

Tiesvedības uzsākšanas dienā Žestjanajā Gorkā tiks atklāts piemineklis bojāgājušajiem

28
(atjaunots 13:21 22.10.2020)
Daudzu Žestjanajas Gorkas slepkavību upuru radinieki grasās atnākt uz atklāto tiesas sēdi genocīda lietā.

RĪGA, 22. oktobris – Sputnik. Šodien Novgorodas apgabala Soļcu rajona tiesā Bateckija ciemā sāksies Krievijas tiesvedībā pirmais process par Žestjanajas Gorkas ciema iedzīvotāju noslepkavošanu 1942. gadā atzīšanu par genocīdu, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar prokuratūras datiem, masveida padomju pilsoņu slepkavošanai no mierīgo iedzīvotāju skaita tika izveidota Drošības policijas un Vācijas Drošības dienesta "teilkomanda". Tās sastāvā bija 33 sodītāji no Latvijas PSR.

Saskaņā ar FDD reģionālās pārvaldes atslepenotajiem arhīvu dokumentiem, Žestjanaja Gorka un Čornoje ciemos īpaši nežēlīgi rīkojās nacistu kolaboracionisti – latvieši. 1941.-1943. gg. viņi nomocīja un zvēriski nogalināja vismaz 2.6 tūkstošus civiliedzīvotāju.

Ekspertīze ļāva identificēt 447 nomocītus un noslepkavotus civiliedzīvotājus. Viņu vidū ir 188 bērni. Eksperti secināja, ka lielākā daļa cilvēku nošauta, - par to liecina ložu pēdas. Daudziem nodarīti smagi miesas bojājumi.

Šo grupu vadīja vācu ģenerālis Hercogs Kurts, kuru pēc tam notiesāja Ļeņingradas militārā apgabala Kara tribunāls par "zvērīgu padomju pilsoņu slepkavošanu" un kurš nomira Vorkutas nometnē 1948. gada maijā. Taču citi slepkavību dalībnieki aizbēga uz citām valstīm un netika sodīti.

Bez noilguma termiņa

Novgorodas apgabala tiesu preses dienestā pastāstīja, ka tiesas sēde būs atklāta, tāpat tiks organizēta sēdes video translācija.

Bateckija rajona kaimiņu Mojkas ciema iedzīvotāja Tatjana Hasanova grasās ierasties tiesā, jo viņa grib uzzināt savas radinieces – vectēva māsas - likteni, kura gāja bojā 1942. gadā Žestjanajā Gorkā, taču nekādas liecības par to nebija saglabājušās.

"Man un mūsu ģimenei šiem noziegumiem nav noilguma termiņa, vainīgajiem vienalga ir jāsaņem sods, savukārt viņu noziedzīgajām darbībām ir jābūt atzītām par genocīdu," pateica RIA Novosti Tatjana Hasanova.

Pēc viņas sacītā, daudzu Žestjanajas Gorkas slepkavību upuru radinieki grasās atnākt uz sēdi un saņemt apstiprinājumu tiem faktiem, par kuriem iepriekš bija runāts tikai šaurā ģimenes lokā.

Šodien netālu no Žestjanajas Gorkas ciema notiks memoriālā kompleksa atklāšanas ceremonija Lielā Tēvijas kara gados mirušo piemiņai.

Memoriāla atklāšanas ceremonijā piedalīsies KF prezidenta palīgs Vladimirs Medinskis, Novgorodas apgabala gubernators Andrejs Ņikitins, Krievijas Meklējumu kustības atbildīgā sekretāre Jeļena Cunajeva, kā arī spēka struktūru pārstāvji un bojāgājušo mierīgo iedzīvotāju radinieki.

28
Tagi:
Latvija, Krievija, genocīds
Pēc temata
Vācijā izpētīs latviešu soda vienības dalībnieku lietu par darbībām Žestjanaja Gorkā
Vēsturnieks: Baltijas valstīs nacistu noziedzniekus padara par varoņiem
Slepkavība pēc slepkavības: KF atklājusi latviešu noziedznieku zvērības Novgorodas zemē
Krievijas Izmeklēšanas komiteja sākusi pārbaudīt datus par SS Latviešu leģiona veterāniem
Covid-19

Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19

62
(atjaunots 10:18 15.10.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par otrās Krievijā izgudrotās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju.

RĪGA, 15. oktobris – Sputnik. Otrā Krievijas vakcīna pret koronavīrusu tika izgudrota Novosibirskas centrā "Vektor", vēsta RIA Novosti.

Par jaunās vakcīnas reģistrāciju sanāksmes laikā ar KF valdības locekļiem paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Covid-19 testi, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Preparāts saucās "EpiVacCorona". Tiek atzīmēts, ka tas ir drošs.

Putins paziņoja, ka vicepremjere Tatjana Goļikova un "Rospotrebnadzor" vadītāja Anna Popova jau ir potējušās ar jauno vakcīnu klīnisko pētījumu ietvaros.

Goļikova paziņoja, ka pirmo 60 tūkstošu dozu ražošana ir ieplānota tuvākajā laikā.

Paralēli Krievijas Zinātņu akadēmijas Čumakova vārdā nosauktais Imunbioloģisko preparātu pētniecības un izstrādes centrs veic trešās dzīvās vakcīnas pret Covid-19 izstrādi.

Atgādināsim, ka 11. augustā Krievijā piereģistrētā pasaulē pirmā vakcīna pret koronavīrusu, kuru izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktais centrs un kurai tika dots nosaukums "Sputnik V", netika radīta "no nulles", īsā laika posmā, bet gan kļuva par vairākas desmitgades ilgušo pētījumu rezultātu. Sākot ar adenovīrusu vektoru tehnoloģiju izstrādes brīdi līdz tās ieviešanai praksē pagāja aptuveni 40 gadu.

Pēcreģistrācijas "Sputnik V" izmēģinājumi ilgs no diviem mēnešiem līdz pusgadam.

Plašāku informāciju par pirmo vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V" iespējams atrast tās mājaslapā www.sputnikvaccine.com.

62
Tagi:
Krievija, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Cik bīstama ir vakcīna: ASV pieprasa atbildi, Eiropa skaita peļņu
ASV apsūdz Krieviju par mēģinājumiem kavēt Covid-19 vakcīnas izstrādi
ASV neizdodas izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu. Vainīga Krievija
Pensionāri, nauda. Foto no arhīva

Ķērās pie vecā: Ministru kabinets izsvītroja no likumprojekta pabalstu aprēķina metodiku

0
(atjaunots 09:41 23.10.2020)
Satversmes tiesa nolēma, ka pabalstu apmērs nedrīkst būt noteikts politiskas tirgošanās rezultātā, un Labklājības ministrija piedāvāja MK iekļaut likuma tekstā aprēķina metodoloģiju, taču šī iniciatīva neizgāja, un ne tikai šī; ko par to domā tiesībsargs un deputāti.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Šovasar Satversmes tiesa uzstājās ar ļoti uzstājīgu Latvijas sociālā nodrošinājuma sistēmas kritiku, uzsverot, ka nabadzības līmenim un pabalstu apmēram jābūt noteiktam nevis ar politisku lēmumu, bet ar skaidras un pamatotas metodikas palīdzību. Politiķi īsteno šo lēmumu visnotaļ dīvainā veidā, raksta Neatkarīgā.

Tā vietā, lai pārrakstītu sociālās aizsardzības likumus, viņi paslēpa jauno nabadzības līmeņa noteikšanas metodiku likumprojekta anotācijā, neiekļaujot to tekstā.

Likums un karikatūra

Otrdien, 20. oktobrī, Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalstīja likumprojektu paketi, kas saistīti ar 2021. gada valsts budžetu, tostarp grozījumus Invaliditātes likumā, Pensiju likumā un citos. Kopumā visiem šiem grozījumiem ir jānostiprina jauns minimālais ienākumu līmenis – līmenis, pie kura cilvēks vai ģimene tiek atzīti par trūcīgiem.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece pastāstīja, ka likumos noteiktas konkrētas summas, kuras būs spēkā 2021. gadā sociālās palīdzības piešķiršanas gadījumos.  Taču jaunā minimālā ienākumu līmeņa noteikšanas metodika aprakstīta anotācijā. No Muižnieces paziņojuma izriet, ka Labklājības ministrija plānoja aprakstīt šo metodiku pašā likumā par sociālo aizsardzību, taču pēc izskatīšanas valdībā tajā palika tikai skaitļi.

Piemēram, par minimālo ienākumu robežu sociālās aizsardzības likumā teikts, ka tā apmēru nosaka attiecīgi normatīvie akti, kuri reglamentē sociālos pakalpojumus un ka minimālā ienākumu robeža sastāda ne zemāk par 109 eiro. Par to, kā šis skaitlis tiek aprēķināts, likumprojektā nav neviena vārda.

Šobrīd tikai tā anotācijā ir aprakstīta un izskaidrota metodika, ar kuras palīdzību plānots noteikt nabadzības līmeni: "Minimālo ienākumu sliekšņu apmērs nedrīkst būt zemāks par 109 eiro, kas atbilstoši relatīvajai metodei ir 20 procenti no aktuālās (2018. gada) ienākumu mediānas. Ar šo normu tiks noteikts zemākais iespējamais slieksnis, pie kura iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem ir sniedzams atbalsts no publiskajiem resursiem."

Anotācija ir tikai skaidrojošs teksts, tai nav juridiska spēka.

Uz deputātu jautājumu par to, vai var teikt, ka šāds likumprojekts izpilda Satversmes tiesas lēmumu par to, ka attiecas uz minimālā ienākumu līmeņi valstī un tā atbilstību Satversmei, Labklājības ministrijas pārstāve atbildēja: "Mēs neesam tādi eksperti, lai izvērtētu, vai Satversmes tiesas spriedums tiek izpildīts."

Tiesa, pēc viņas teiktā, likumprojektu izmainīja Ministru kabinetā, un tas nav vienīgais Labklājības ministrijas piedāvājums, kurš tika pārrakstīts.

Iejaucās deputāti

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata par nepieņemamu to, kā valdība izpilda Satversmes tiesas lēmumu. Viņš minēja vēl kādu problemātisku lietu, kura neatbilst tiesnešu lēmumam, – normu par to, cik bieži valdība pārskatīs minimālo ienākumu līmeni. Gan tiesībsargs, gan citi eksperti norādīja, ka tas ir jādara katru gadu, taču likumprojektā, kuru valdība iesniedza Saeimā, aprakstīts, ka tas tiks darīts ne retāk par vienu reizi trīs gados.

Deputāts Andrejs Klementjevs pavaicāja, kāpēc Labklājības ministrija izvirzīja šādu normu, un, uzklausot atbildi, piedāvāja Sociālo un darba lietu komisijai iekļaut savu labojumu, lai šis līmenis tomēr tiek pārskatīts katru gadu.

"Ekonomiskā situācija mainās pietiekami strauji, lai mēs nesēdētu un negaidītu trīs gadus, lai mainītu nabadzības slieksni, jo sanāk, ka nākamreiz šo līmeni teorētiski pārskatītu tikai 2024. gadā," paziņoja Klementjevs.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece atzina, ka iestāde sākotnēji piedāvāja pārskatīt šo līmeni katru gadu, ņemot vērā aktuālo ekonomisko situāciju valstī, taču likumprojektu pārstrādāja, ņemot vērā valdības lēmumus.

"Mēs vienlaikus paudām savas bažas par šādu punktu," paziņoja Muižniece.

Viņa norādīja, ka valdības lēmuma iemesli ir jāmeklē Finanšu ministrijā.

Tiesībsarga biroja eksperte Ineta Rezevska uzsvēra, ka minimums ir jāpārskata katru gadu.

"Vēl viens būtisks jautājums, ko mēs, iespējams, nenoprotestētu, ja vien likumprojekts uz Saeimu ietu sākotnējā variantā, taču tagad tas ir jāpasaka. Mēs jautājam, kāpēc minimālo ienākumu slieksnis ir noteikts vien 20 procentu apmērā no mediānas un ne 25 vai 30 procenti? Jābūt skaidriem un zinātniski, pētījumos pamatotiem argumentiem, bet mēs šo pamatojumu neredzam!" uzsver Rezevska.
0
Tagi:
pabalsts
Pēc temata
Sociālās garantijas nepārvēlēšanas gadījumā: bijušo mēru pabalstiem iztērēs 11 milj. eiro
Nākamā gada nodokļu izmaiņas: ne par labu nabadzīgajiem
Saviem spēkiem galā netiksim: demogrāfs netic dzimstības pieaugumam pabalstu dēļ
Atlaidi darbiniekus – atgriez dīkstāves pabalstus: VID pastāstīja par attiecībām ar firmām