RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija ierosinājusi likvidēt tirdzniecības pārstāvniecības Ukrainā un Lietuvā, vēsta RIA Novosti.
Pie tam ārvalstu sarakstu, kurās izveidotas tirdzniecības pārstāvniecības, papildinās Saūda Arābija – valdība jau augustā devusi rīkojumu atvērt attiecīgo struktūru Rijādā.
Tirdzniecības pārstāvniecības parasti tiek slēgtas sliktu darba rezultātu dēļ, taču Lietuvas gadījumā situācija ir citāda, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas institūta Ekonomisko pētījumu nodaļas vadītājs Anatolijs Bažans.
"Ekonomikas kontekstā tirdzniecības pārstāvniecības ir nepieciešamas, lai paplašinātu tirdzniecību un sniegtu atbalstu biznesam kontaktu veidošanā. To likvidācija parasti notiek, kad šī darbība nenoved pie vērā ņemamiem pozitīviem rezultātiem. Ar Lietuvu un Ukrainu tamlīdzīgu problēmu nav, un, tā kā šo valstu attieksme pret Krieviju, maigi izsakoties, nav gluži adekvāta, - tas saistīts ar to naidīgo politiku," paskaidroja Bažans.
Krievijas tirdzniecības pārstāvniecība Lietuvā bija pēdējā pilnvērtīgā pārstāvniecība Baltijas valstīs. Februārī Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministrs Deniss Manturovs informēja, ka tiek organizācijas darbība tiek apturēta, paskaidrojot, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā tās atbalsts nav vajadzīgs. Šobrīd Krievijas tirdzniecības pārstāvniecības strādā 58 valstīs.
Šo lidaparātu vietā stāsies tālās aviācijas perspektīvais aviācijas komplekss (TA PAK). Krievijas Aizsardzības ministrija jau pieņēmusi lēmumu par tā aprisēm, dzinēja izmēģinājumi sāksies šogad. Par jauno "stratēģi" portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.
Krievijas AM plāno, ka TA PAK nonāks bruņotajos spēkos pašreizējās valsts programmas ietvaros, tas ir, līdz 2027. gada beigām. AM apstiprinājusi jaunās lidmašīnas skici, saskaņojusi tā īpatnības un parakstījusi ražošanai nepieciešamo dokumentāciju. Ziņas par bumbvedēja izmēģinājumu parauga būvdarbu sākumu tika sniegtas pērnā gada maijā, decembrī kļuva zināms, ka tapis pirmais tā dzinējs. Uzņēmuma "ODK Kuzņecov" direktors Aleksejs Soboļevs pastāstīja, ka spēkiekārta ir izgatavota un gada sākumā ieplānoti tās izmēģinājumi stendā.
Paralēli turpinās darbs arī pie citiem dzinējiem – tos pārbaudīs gan stendā, kas atdarina apstākļus lielā augstumā, gan arī lidojošajā laboratorijā.
Projekts ir slepens, pagaidām pieejams pavisam neliels informācijas apjoms. Zināms, ka perspektīvajā lidmašīnā plaši pielietotas tā saucamās stealth tehnoloģijas. Jaudīgi un ekonomiski dzinēji ar lielu atdevi palilinās lidojuma ilgumu līdz 30 stundām (Tu-160 – 25).
Konstruktori izraudzījušies citu fizelāžas shēmu – DA PAK top pēc "lidojošā spārna" principa. Tas paplašinās iespējas cīņā un manevrētspēju. Krievijas Nopelniem bagātais lidotājs Vladimirs Popovs sarunā ar RIA Novosti paskaidroja, ka tamlīdzīga aprise mazina arī lidaparāta pamanāmību.
"Fizelāžas kā tādas vispār nav, slodze vienmērīgi sadalīta pa spārnu, - viņš teica. – Piekaramo iekārtu nebūs, gaisa savācēji būs dziļi paslēpti, spārna platā aizmugures daļa piesegs karstās izpūtes gāzes. Pie tam kontrukcija ļauj uzņemt lielāku daudzumu degvielas, munīcijas un radioeolektronisko iekārtu."
TA PAK būs mūsdienīgākā elektronika, pie tam ar desmitiem gadu ilgām modernizācijas iespējām.
"Tā bija arī agrāk, mūsu "stratēģi" Tu-95 lido jau vairāk nekā pusgadsimtu, tomēr vēl aizvien risina visus nospraustos uzdevumus," uzsvēra Popovs. Elektroniskās iekārtas un automatizētās sistēmas būtiski uzlabos lidmašīnas manevrētspējas un atvieglos vadību.
"Britiem savulaik bija stratēģiskais bumbvedējs "Vulkāns", būvēts pēc "lidojošā spārna" shēmas, - atgādināja Popovs. – Taču no tā atteicās, arī sarežģītās pilotāžas dēļ. Tolaik taču bija tikai manuālā vadība. Toties TA PAK daudzas operācijas izpildīs automāti."
Fizelāžai plānots izmantot jaunākos kausējumus un kompozītus. Pēdējo gadu desmitu laikā zinātnieki ir aizgājuši tālu uz priekšu mazāk pamanāmu un izturīgāku aviācijas materiālu jomā – tas ir ļoti svarīgi, ja jāpaceļ gaisā vairāki simti tonnu metāla, jālido ar tādu kravu, jāizpilda manevri un jāiztur liela slodze.
Vienlaikus eksperti ir pārliecināti, ka perspektīvais bumbvedējs būs zemskaņas lidaparāts, domājams, tā kreisēšanas ātrums nepārsniegs 1000 km/h, maksimālais – aptuveni skaņas ātrums.
"Kad nav stabilizatora, ir grūti kompensēt dažus pikēšanas vai kabrēšanas momentus, - paskaidroja Popovs. – Tomēr konstruktori ir nonākuši pie kompromisa. "Lidojošā spārna" lielā platība ļaus strādāt nelielā augstumā un saglabāt manevrētspēju, toties 20 kilometru augstumā, kur gaiss ir izretināts, spārns radīs pietiekamu pacelšanas spēku. Bumbvedējs varēs pārvietoties minimālā augstumā, apliecot reljefu, izdarīt triecienu no "slēpņa" un sekmīgi uzbrukt pretiniekam no stratosfēras ešelona."
Tiesa, pagaidām būtu pāragri diskutēt par perspektīvā "stratēģa" sērijveida ražošanu un masveida piegādi BS. Pagaidām turpinās laika pārbaudi pārvarējušo raķešnesēju pilnveidošana. Piemēram, 2021. gadā plānots sākt dziļi modernizēto bumbvedēju Tu-160M piegādes GKS. Tuvāko septiņu gadu laikā šo mašīnu parks pieaugs pusotru reizi.
Atjaunotos "Baltos gulbjus" rada uz pasaulē spēcīgāko un lielāko virsskaņas lidmašīnu Tu-160 bāzes. Tās bija izstrādātas 70. gados atbildei uz amerikāņu virsskaņas bumbvedēju B-1 Lancer. 1992. gadā PSRS Gaisa kara spēkos bija 35 tādi lidaparāti. Pēc PSRS sabrukuma 19 no tiem dabūja Ukraina. Tikai astoņus izdevās atgūt – pārējos Kijeva utilizēja.
Tu-160 ražošanas atjaunošanas programma Krievijā sākās 2015. gadā. Pirmais izmēģinājumu raķešnesējs, būvēts uz ierindas bumbvedēja bāzes, pacēlās gaisā pērnā gada februārī. Visus nākamos būvēs "no nulles". Tie saņems jaunos dzinējus NK-32-02, kas palielina lidojuma attālumu par 1000 kilometriem. Izstrādātas arī modernas aviācijas sistēmas, kontroles un navigācijas līdzekļi, radioelektroniskās cīņas kompleksi un bruņojuma kontroles sistēma.
Stratēģiskās aviācijas "ilgdzīvotājs" ir arī bumbvedējs Tu-95. Par "Lāci" Ziemeļatlantijas aliansē iedēvētā lidmašīna strādā jau kopš 50. gadu vidus. Modernizēto Tu-95MS laiž klajā no 1981. gada. Tā pati ātrākā turbopropelleru lismašīna pasaulē. Raķešnesēja maksimālais ātrums – 830 km/h. Spēj uzņemt vairāk nekā 20 tonnas lietderīgās kravas un nogādāt to 10 000 km attālumā.
Vasarā pirmajā lidojumā devās modernizētais "Lācis" Tu-95MSM. Tāpat kā virsskaņas Tu-160, arī tam bus mūsdienīgs bruņojuma komplekss un iekārtas. Lidmašīna būs nodrošināta ar vēl jaudīgākām spēkiekārtām ar palielinātu resursu. Izstrādātāji apliecināja, ka pēc modernizācijas Tu-95 cīņas īpatnības pieaugs divkārt.
RĪGA, 16. janvāris — Sputnik. Krievija iniciējusi Atvērto debesu līguma laušanas procedūru, informēja valsts Ārlietu ministrija.
Diplomāti paskaidroja, ka ASV lēmums ar sadomātu ieganstu izstāties no vienošanās ir pārkāpis līguma dalībnieku interešu līdzsvaru un negatīvi ietekmējis ADL lomu, kam sākotnēji bija jābūt "uzticības un drošības stiprināšanas instrumentam".
"Krievija izvirzīja korektus, Līguma fundamentālajām nostādnēm atbilstošus ierosinājumus ar mērķi saglabāt ADL dzīvotspēju jaunajos apstākļos. Ar nožēlu konstatējam, ka tie nav guvuši ASV sabiedroto atbalstu," informēja Krievijas ĀM.
Ziņojumā uzsvērts, ka Maskava pieņēmusi lēmumu izstāties no līguma, ņemot vērā progresa trūkumu, novēršot traucēkļus līguma darbībā jaunajos apstākļos.
Pēc visu ar izstāšanos no līguma saistīto valsts iekšējo procedūru noslēguma Maskava nosūtīs informāciju depozitārijiem, vēsta RIA Novosti.
Atvērto debesu līgums parakstīts 1992. gadā. Tas bija viens no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara. Vienošanās ir spēkā no 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atklāti vākt informāciju viens par otra bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumā piedalījās 34 valstis. Maija beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Savienotās Valstis no tā izstājas. Vašingtona apgalvoja, ka lēmums pieņemts pēc vairākkārt konstatētiem ADL pārkāpumiem no Krievijas puses.
Cita starpā ASV apsūdzēja Maskavu par to, ka tā izmantojot ADL kā "militāro spaidu" instrumentu. Krievija šādus apgalvojumus atspēkoja. Pērnā gada 21. novembrī ASV noslēdza izstāšanās procedūru.
Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs konstatēja, ka Vašingtonas lēmuma rezultātā līgums zaudē dzīvotspēju.
Tuvojas noslēgumam ASV 45. prezidenta Donalda Trampa pilnvaru termiņš. Jau 20. janvārī valsts vadītāja postenī stāsies demokrāts Džo Baidens.
Tagadējais ASV vadītājs ne vienu vien reizi saskāries ar tautas un varasvīru kritiku.
Nedēļu pirms aiziešanas Trampam izsludināts impīčments. Viņš ir pirmais prezidents valsts vēsturē, kuru atstādina no varas divas reizes. Šoreiz viņš apsūdzēts par bruņotas sacelšanās kurināšanu valstī.
Vai 45. ASV prezidentam ir izdevies atjaunot Amerikas kādreizējo varenību, ko viņš solīja inaugurācijā?
Apkopojot Trampa prezidentūras rezultātus, eksperti pievērsa uzmanību vairākiem notikumiem valstī pēdējo 4 gadu laikā.
Viens no tiem ir rekordlielais IKP pieaugums ASV vēsturē, kas fiksēts 2019. gada vasarā. Atzīmēta arī ekonomikas straujā lejupslīde koronavīrusa pandēmijas rezultātā.
Trampa prezidentūras laikā valsts nomainījusi galveno tirdzniecības partneri – Ķīnas vietā stājusies Meksika.
Trampa administrācija būtiski palielināja aizsrdzības budžetu. 2020. gada oktobrī tas pārsniedza 700 miljardus dolāru.
Tramps pazīstams ar saviem asajiem izteikumiem, tomēr 4 gadu laikā ASV nav sākušas nevienu militāro kampaņu ārvalstīs.
Trampa laikā valstī izveidoti karaspēki, kas paredzēti darbam kosmosā.
Pēdējo 4 gadu laikā ASV būtiski krities migrant skaits, kuri saņēmuši uzturēšanās atļaujas. Pie tam audzis nelegālo ārvalstnieku deportāciju skaits.
ASV audzis likumu skaits, kuros pieminēta Krievija, turklāt valsts izstājusies no vairākiem svarīgiem starptautiskajiem līgumiem.
Pie tam aizejošajam prezidentam, neskatoties uz solījumiem, neizdevās pabeigt sienu uz Meksikas robežas.
ASV prezidents Donalds Tramps paraksta dokumentu par sankciju atjaunošanu pret Irānu pēc ASV izstāšanās no kodoldarījuma, 2018. gads
Cilvēki ar ģenerāļa Suleimani attēlu demonstrācijā Teherānā, 2020. gads
ASV prezidents Donalds Tramps mītiņā Senfordā, 2020. gads
Demonstrācija Donalda Trampa impīčmenta atbalstam Ņujorkā, 2019. gads
Krievijas valsts vadītājs Vladimirs Putins un ASV prezidents Donalds Tramps preses konferencē pēc tikšanās Helsinkos
ASV prezidents Donalds Tramps un Ķīnas premjerministrs Li Kecjans
Opozīcijas līderis Huans Gvaido, kurš pasludināja sevi par Venecuēlas pagaidu prezidentu, tiekas ar piekritējiem Karakasā
ASV prezidents Donalds Tramps AAE, Bahreinas un Izraēlas attiecību atjaunošanas līguma parakstīšanas laikā
ASV prezidenta Donalds Trampa meita Ivanka un ASV finanšu ministrs Stīvs Mnučins atklāj piemiņas plāksni ASV jaunās vēstniecības atklāšanas ceremonijā Jeruzalemē
Trampa un Kima Čenuna tikšanās KTDR
Migrante ar karogu pie ASV un Meksikas robežas
ASV prezidents Donalds Tramps brauc garām saviem piekritējiem Merilendas štatā
FedEx darbinieks pieņem kasti no Ķīnas konsulāta Hjūstonā
Demonstrācija pret ASV prezidenta Donalda Trampa noteikto imigrācijas aizliegumu
ASV prezidents Donalds Tramps apmeklēja sienu pie ASV un Meksikas robežas, Alamo, Teksasas štats
ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi demonstrē pantu par impīčmentu ASV prezidentam Donaldam Trampam
ASV prezidenta Donalda Trampa piekritēju protesta akcijas dalībnieki pie Kongresa ēkas Vašingtonā
Policijas darbinieki aiztur protesta akcijas dalībniekus Ņujorkā. Protesti notika ASV pilsētās pēc policijas aizturētā afroamerikāņa Džordža Floida nāves