Krievijas koronavīrusa vakcīnas kritiķiem būs jāmeklē baļķis pašiem savā acī

118
(atjaunots 12:50 08.09.2020)
Kopš Krievijas vakcīnas "Sputnik V" parādīšanās brīža Krievija saskārās ar daudzu valstu interesi un cerību, valstī pasūtīts vairāk nekā miljards vakcīnas devu.

Tomēr esam saskārušies ar rietumvalstu kritiku un jautājumiem no kompāniju puses, it īpaši tām, kas izstrādā savas vakcīnas. To pamatā bieži ir tehnoloģijas, kuru drošība un efektivitāte vēl ir jāpierāda. Pie tām pieder mRNS un pērtiķu adenovīrusa vektoru platformas. Pēc vakcīnas "Sputnik V" klīnisko pētījumu pirmās un otrās fāzes rezultātu publikācijas žurnālā The Lancet mēs vēlētos apkopot atbildes uz jautājumiem un uzdot paši savējos. Par to intervijā stāsta Krievijas Tiešo investīciju fonda ģenerāldirektors Kirils Dmitrijevs.

1. jautājums. Vai jūs savu vakcīnu esat nozaguši?

Nē, mēs to nenozagām. Vakcīnā izmantota divu cilvēka adenovīrusa vektoru unikālā tehnoloģija, ko koronavīrusa infekcijas profilaksei neizmanto neviens pasaulē. Vektori ir ģenētiski modificēti, vairoties nespējīgi vīrusi, kas sevī nes koronavīrusa ārējā apvalka ģenētisko materiālu. Tehnoloģijā izmantoti divi dažādi cilvēka adenovīrusa vektori – 5. un 26 serotips pirmajai un otrajai injekcijai. Šī tehnoloģija ļauj pārvarēt agrāko imunitāti pret adenovīrusiem. Vakcinācijai pret koronavīrusu Krievija sekmīgi modificējusi jau esošo divu vektoru platformu, kas tika izstrādāta 2015. gadā pret Ebolas drudzi. Platformai veikti visi klīniskie pētījumi, un tā palīdzēja uzvarēt Ebolas drudža epidēmiju Āfrikā 2017. gadā.

Acīmredzams, ka pēc sākotnējā trokšņa ap šo jautājumu pat stingrākie Krievijas kritiķi to ātri aizmirsa, tomēr mēs uzskatām par nepieciešamu atgādināt šo aspektu kā mēģinājumu nomelnot Krievijas vakcīnu jau pirms tās reģistrācijas.

2. jautājums. Kad tiks publicēti I-II klīnisko pētījumu fāzu rezultāti?

Dati publicēti 4. septembrī izdevumā The Lancet, vienā no vecākajiem un autoritatīvākajiem medicīnas žurnāliem pasaulē pēc ekspertu vērtējuma procesa. Tas ir tikai sākums veselā vakcīnai veltītu publikāciju sērijā. Šeit sniegšu svarīgākos rakstā minētos faktus.

1. Vakcīnas "Sputnik V" I-II klīnisko pētījumu fāzes rezultātā nav fiksētas nopietnas blaknes nevienā no kritērijiem, savukārt nopietno blakņu līmenis citām kandidātvakcīnām variējas no 1% līdz 25%.

2. Visiem vakcīnas "Sputnik V" klīnisko pētījumu dalībniekiem izveidojusies stabila humorālā un šūnu imūnā atbilde. Pie tam vīrusneitralizējošo antiķermenīšu līmenis brīvprātīgajiem pēc "Sputnik V" vakcinācijas 1,5 reizes pārsniedza antiķermenīšu līmeni, ko uzrādīja koronavīrusa infekciju izslimojušie cilvēki. Salīdzinājumam: britu farmaceitiskajai kompānijai ZstraZeneca antiķermenīšu līmenis vakcinētajiem brīvprātīgajiem izrādījies aptuveni līdzīgs līmenim koronavīrusu izslimojušo cilvēku organismā. Tāpat jāpiebilst, ka vakcīnas "Sputnik V" klīnisko pētījumu ietvaros visiem brīvprātīgajiem izveidojās T-šūnu imunitāte, ko pārstāv gan CD4+, gan CD8+ šūnas. Tās nodrošina ar SARS-CoV-2 inficēto šūnu identifikāciju un likvidāciju, veidojot pamatu ilgtermiņa imunitātei.

3. Gamaleja EMZPC speciālistiem izdevies pierādīt cilvēka adenovīrusa vektoru platformas efektivitāti, neskatoties uz bažām par adenovīrusa imunitāti vakcinējamajiem cilvēkiem. Izraudzīta optimālā drošā deva, kas ļauj panākt efektīvu imūno atbildi visiem vakcinētajiem, pat tiem, kuri nesen pārcietuši adenovīrusa infekciju.

Pašas par adenovīrusa infekciju iepriekšējo imunitāti bija viens no galvenajiem iemesliem, kuru dēļ parādījās alternatīvas metodes, piemēram, platformas uz pērtiķa adenovīrusa vektora vai mRNS pamata, kas ilgus gadus nav pētītas un pārbaudītas. "Sputnik V" pierādītā efektivitāte mazina nepieciešamību paātrinātā režīmā izstrādāt vakcīnas uz minēto platformu bāzes, kas nodarītu kaitējumu drošībai.

4. Pateicoties divu dažādu vektoru pielietojumam – uz 5. un 26. serotipa cilvēka adenovīrusa pamata – divās atsevišķajās vakcīnās izdodas panākt efektīvāku imūnsistēmas atbildi. Izmantojot vienu un to pašu vektoru abām vakcīnām, imūnsistēma iedarbina aizsardzības mehānismus un atgrūž otro preparātu. Tātad divu dažādu vektoru pielietojums vakcīnā "Sputnik V" ļauj izvairīties no iespējamā neitralizējošā efekta un rada spēcīgāku un ilgstošāku imunitāti.

3. jautājums. Vai brīvprātīgo skaits klīnisko izmēģinājumu pirmajā un otrajā fāzē nebija pārāk mazs?

Virspusēji skatoties, varētu šķist, ka vakcīnas "Sputnik V" izmēģinājumi, kuros piedalījās 76 brīvprātīgie, bija pieticīgāki, nekā, piemēram, kompānijas AstraZeneca vakcīnas izmēģinājumi 1077 cilvēkiem. Tomēr "Sputnik V" izmēģinājumu dizains bija efektīvāks, tā pamatā bija pareizi zinātniskie pieņēmumi. Sākumā AstraZeneca izmēģinājumos tika izmantota tikai viena pote, bet tas izrādījās kļūdains pieņēmums, jo modelis ar divām potēm ļauj veidot ilgtermiņa imunitāti. Pēc izmēģinājumiem to atzina arī pati kompānija. Kļūdaino pieņēmumu rezultātā AstraZeneca izmēģināja modeli ar divām potēm tikai 10 cilvēkiem no 1077. Tātad kopējais cilvēku skaits, kas saņēma vakcīnu "Sputnik V" ar divām potēm klīnisko pētījumu I un II fāzē, čertrkārt pārsniedza cilvēku skaitu, kas saņēma AstraZeneca vakcīnu divās potēs. Liela daļa mediju šo aspektu ignorēja.

4. jautājums. Vai notiks klīniskie izmēģinājumi ar lielāku skaitu brīvprātīgo?

Pēcreģistrācijas klīniskie pētījumi, kas ietver vairāk nekā 40 tūkstošus brīvprātīgo, Krievijā sākās 26. augustā, pirms AstraZeneca sāka savu klīnisko pētījumu III fāzi ASV ar 30 tūkstošiem brīvprātīgo. "Sputnik V" klīniskie pētījumi AAR, Saūda Arābijā, Filipīnās, Indijā un Brazīlijā sāksies šomēnes. "Sputnik V" klīnisko pētījumu III fāzes provizoriskie rezultāti tiks publicēti 2020. gada oktobrī-novembrī.

5. jautājums. Kāpēc vakcīna "Sputnik V" tika reģistrēta pēc paātrinātas procedūras?

Reģistrācija notika pēc paātrinātas procedūras, pateicoties klīnisko pētījumu I un II fāzes pozitīvajiem rezultātiem un tam, ka platforma uz cilvēka adenovīrusu vektoru pamata apstiprinājusies kā drošākā platforma pasaulē gadu desmitiem ilgos pētījumos, ieskaitot 75 publikācijas starptautiskos zinātniskos žurnālos un vairāk nekā 250 klīniskos pētījumus.

Zinātnieki iesniedza pārliecinošus datus par to, ka vakcīnas un zāles uz cilvēka adenovīrusa bāzes ir drošas visā pasaulē. To pamatā ir pētījumi, kas notiek kopš 1953. gada. saskaņā ar šiem datiem, kopš 1971. gada vairāk nekā desmit miljoni ASV armijas karavīru saņēma vakcīnas uz cilvēka adenovīrusa bāzes. Preparāts vēža ārstēšanai Gendicine, kura pamatā ir cilvēka adenovīrusa vektori, izmantots vairāk nekā 30 tūkstošu pacientu ārstēšanai Ķīnā jau 15 gadus. Uz cilvēka adenovīrusa tehnoloģijas bāzes izstrādāto vakcīnu klīniskajos pētījumos jau piedalījušies vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku visā pasaulē. Kopš 2015. gada vairāk nekā 3 tūkstoši cilvēku saņēmuši vakcīnas pret Ebolas drudzi un Tuvo Austrumu respiratoro sindromu (MERS), kas izstrādātas vakcīnas uz cilvēka adenovīrusa bāzes Gamaleja EMZPI.

Vakcīna reģistrēta Krievijā, jo tās pamatā ir cilvēka adenovīrusa vektoru platforma, kas jau pierādījusi savu drošību un efektivitāti. Pēc vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijas KF arī citas valstis informēja, ka plāno sekot Krievijas piemēram un izmantot paātrināto reģistrācijas procesu savām vakcīnām. Kompānijas Sinovac Biotech vakcīna apstiprināta līdzīgi Krievijas preparātam.

Lielbritānijas valdība un ASV Pārtikas produktu un farmaceitisko līdzekļu kvalitātes kontroles pārvaldes vadītājs Stīvens Hāns jau mainījuši savu viedokli un informējuši par iespēju izskatīt britu un amerikāņu ražotāju vakcīnu paātrinātās reģistrācijas iespēju.

6. jautājums. Vai vēl kāds izmanto līdzīgu tehnoloģiju vakcīnu ražošanai?

Dažas citas kompānijas izmanto cilvēka adenovīrusa vektoru platformas koronavīrusa vakcīnu radīšanai. Piemēram, kompānija Johnson & Johnson izmanto tikai 26. serotipa vektoru, bet Ķīnas kompānija CanSino – 5. serotipa vektoru. "Sputnik V" izmanto abus šos vektorus. Johnson & Johnson un CanSino darbs ne tikai apstiprina Krievijas pieejas priekšrocības, bet arī demonstrē vakcīnas priekšrocības, jo pētījumi parādījuši, ka abu šo vektoru pielietojums dod labākus rezultātus.

Mūsu jautājumi

Ņemot vērā visu iepriekšminēto, Krievija kā acīmredzams un atzīts līderis vakcīnu izstrādes aspektā un kā valsts, kas radījusi drošāko un efektīvāko vakcīnu pret koronavīrusu, arī vēlētos uzdot jautājumus Rietumu vakcīnu izstrādātājiem, kuri izmanto platformas uz pērtiķa adenovīrusa vektora vai mRNS bāzes. Tagad mēs gribam pavaicāt kritiķiem: "Kāpēc tu skaties uz skabargu sava brāļa acīs, ja pats savā baļķi neredzi?"

1. jautājums. Vai veikti uz mRNS un pērtiķa adenovīrusu vektoru bāzes izstrādāto tehnoloģiju ilgtermiņa pētījumi onkoloģisko slimību rašanās risku un ietekmes uz fertilitāti aspektā? (Pateiksim priekšā: nē.)

2. jautājums. Vai tikai ne to trūkuma dēļ dažas vadošās farmaceitiskās kompānijas, kas izstrādā vakcīnas uz minēto tehnoloģiju bāzes, apspriež ar vakcīnu pircējiem līguma punktus, kas pasargās tās no juridiskām sekām nopietnu neparedzētu efektu rašanās gadījumā?

3. jautājums. Kāpēc Rietumu plašsaziņas līdzekļi nestāsta par to, ka uz mRNS un pērtiķa adenovīrusu vektoru tehnoloģiju pamata izstrādātajām vakcīnām nav ilgtermiņa pārbaužu?

Cilvēka vai pērtiķa vakcīnas

Iepriekš vakcīnas uz mRNS un pērtiķa adenovīrusu vektoru tehnoloģiju pamata nav izmantotas un nekad nav guvušas regulatoru apstiprinājumu. To efektivitātes pētījumi vismaz par 20 gadiem atpaliek no līdzīgiem cilvēka adenovīrusa vektoru platfomu pētījumiem. Tomēr ražotāji jau nodrošinājuši sev līgumus par miljardiem dolāru no rietumvalstu valdībām un var lūgt paātrināto reģistrāciju, savlaicīgi pasargājoties no iespējamām juridiskajām sekām. Vakcīnai uz mRNS tehnoloģijas bāzes ir virkne priekšrocību, tām var būt būtiska loma nākotnē, taču pagaidām tām nav ilgtermiņa drošības pierādījumu.

Daži farmaceitisko kompāniju vadītāji par to runā pavisam atklāti. Kompānijas AstraZeneca vadošais menedžeris Ruds Dobers stāstīja par "unikālo situāciju, kurā mēs kā kompānija vienkārši nevaram uzņemties riskus, ja pēc četriem gadiem parādīsies vakcīnas negatīvās sekas. Mēs lūdzam atbrīvot no atbildības savos līgumos."

Mēs uzskatām, ka cilvēkiem ir jāpastāsta par riskiem, kas saistīti ar jaunu, nepārbaudītu risinājumu, piemēram, uz mRNS un pērtiķa adenovīrusa vektora bāzes izstrādātās platformas atzīšanu. Mēs augstu vērtējam Rietumu farmaceitisko kompāniju nodomu tuvākajā laikā publicēt tā saucamo drošības manifestu. Pie tam mēs ceram, ka šis manifests skars ne tikai klīnisko pētījumu īstermiņa rezultātus, bet arī ļaus pārliecināties par to, ka nav nekādu būtisku ilgtermiņa onkoloģisko slimību rašanās risku un ietekmes uz fertilitāti šo vakcīnu rezultātā. Šī informācija ļaus pasargāt cilvēku veselību un dāvās pasaulei ilgtermiņa plānošanas iespēju.

Ne visas vakcīnas ir līdzvērtīgas

Kopsavilkumā jāpiebilst, ka vakcīnu platformas atšķiras. "Sputnik V" ir veidots uz drošākās platformas bāzes un reģistrēts lietošanai ārkārtas situācijās saskaņā ar Krievijas tiesiskajām normām un procedūrām. Daži regulatori Rietumos arī izvērtē iespēju reģistrēt preparātus paātrinātai lietošanai ārkārtas gadījumos, taču tagad runa ir par vakcīnām, kam izmantotas nepārbaudītas tehnoloģijas.

Mēs ceram saņemt atbildes uz jautājumiem par ilgermiņa riskiem, tāpat kā citiem jautājumiem par nepārbaudītām vakcīnu platformām, kas varētu parādīties nākotnē. Gadsimta spēcīgākā pandēmija likusi mums visiem meklēt risinājumus. Tomēr mēs ceram, ka mūsu kritiķi tāpat atbildīs tiem pašiem stingrajiem drošības un pārskatāmības standartiem, ko ievēroja, kritizējot Krievijas vakcīnu. Galu galā, mums kopīgi jācīnās ar pandēmiju bez jebkādiem aizspriedumiem un savstarpējas uzticēšanās un atklātības apstākļos.

118
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Kā norit Krievijas vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumi "Vektor" centrā
Krievijas pieredzi vakcīnas pret Covid-19 izveidošanā pēta vairāk nekā desmit valstīs
The Lancet publicēja Krievijas vakcīnas pret Covid-19 pētījumu rezultātus
Krievija

Krievija publicējusi nedraudzīgo valstu sarakstu: ES bažas apstiprinājušās

39
(atjaunots 08:51 15.05.2021)
Krievijas valdība apstiprinājusi nedraudzīgo valstu sarakstu un noteikusi kārtību to mijiedarbībai ar pilsoņiem Krievijas teritorijā.

RĪGA, 15. maijs - Sputnik. Krievijai nedraudzīgo ārvalstu sarakstā iekļautas ASV un Čehija – par to liecina valdības rīkojums, kas publicēts tiesiskās informācijas oficiālajā interneta portālā.

"Apstiprināt pielikumā iekļauto ārvalstu sarakstu, kas veic nedraudzīgas darbības pret KF, KF pilsoņiem vai Krievijas juridiskajām personām, pret kurām tiek pielietoti ietekmes (pretdarbības) pasākumi, kas noteikti KF prezidenta dekrētā no 2021. gada 23. aprīļa Nr. 243 "Par ietekmes (pretdarbības) pasākumu pielietošanu atbildei uz ārvalstu nedraudzīgām darbībām"," teikts dokumentā.

Krievijas valdība apstiprinājusi fizisko personu skaitu Krievijas teritorija, ar kurām minēto valstu diplomātiskās pārstāvniecības un konsulārās ietādes, valsts iestāžu pārstāvniecības un valsts iestādes var noslēgt darba līgumus, līgumus par darbinieku (personāla) darba sniegšanu un citus civiltiesiskos līgumus, uz kuru pamata rodas darba attiecības ar fiziskām personām, kas uzturas Krievijas teritorijā. Sarakstā iekļautas ASV (fizisko personu skaits – 0) un Čehija (fizisko personu skaits – 19).

Maija sākumā informācijas avots Briselē paziņoja RIA Novosti: pat vienas Eiropas Savienības dalībvalsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēja kā solis pret visu ES.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību," teica avots Eiropā.

Viņš norādīja, ka Brisele vēl nav lēmusi par to, kāda būs reakcija par iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam atzīmēja, ka patlaban Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā. Lavrovs uzsvēra, ka valsts tiek iekļauta sarakstā uz dziļas analīzes pamata, un brīdināja, ka saraksts, iespējams, tiks periodiski papildināts.

39
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sputnik V

Krievijas vakcīnu "Sputnik V" apstiprināja jau trešdaļā pasaules valstu

30
(atjaunots 09:26 14.05.2021)
Tagad "Sputnik V" ir reģistrēts Maldīvijā - tā ir 65. valsts, kas apstiprinājusi Krievijas vakcīnu pret Covid-19.

RĪGA, 14. maijs - Sputnik. Maldīvijas Republika ir kļuvusi par 65. valsti, kur reģistrēja Krievijas vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", ziņo Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF). Tādējādi Krievijas preparātu ir atbalstījis apstiprināja jau trešdaļā ANO valstu.

"KTIF ziņo par Maldīvas Republikas Pārtikas produktu un medikamentu kvalitātes uzraudzības pārvaldes (FDA) Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu "Sputnik V" reģistrāciju. Tādējādi "Sputnik V" ir reģistrēts 65 valstīs ar kopējo iedzīvotāju skaitu vairāk kā 3,2 miljardi cilvēku," teikts fonda paziņojumā.

Atzīmēts, ka, vakcīnas reģistrācija veikta paātrinātās procedūras (emergency use authorization, EUA) ietvaros.

Pēc KTIF informācijas, postvakcinācijas pētījumi vairākās valstīs liecina, ka "Sputnik V" ir visdrošākā un efektīvākā vakcīna pret koronavīrusu. Preparātu izmanto cīņai pret koronavīrusu vairākās valstīs un tas jau kļuvis par vienu no atzītajiem globālajiem rīkiem pandēmijas apkarošanā, atzīmēja KTIF vadītājs Kirils Dmitrijevs.

Sputnik V glābj Eiropu. Tagad Krievijas vakcīnu reklamē ANO
Ruptly, РФПИ, United Nations ​/ UNOG Newsroom Site

"Maldīvu salas ir populārākais tūrisma galamērķis. "Sputnik V" lietošana ļaus valstij saglabāt normālu dzīves ritmu un ekonomisko aktivitāti, kā arī izvairīties no nopietniem Covid-19 ierobežojumiem nākotnē," piebilda Dmitrijevs.

"Sputnik V" izstrādātāji iepriekš ziņoja, ka nāves gadījumu skaits pēc vakcinācijas ar Krievijas preparātu ir daudz mazāks nekā pēc vakcinācijas ar ārzemju analogiem. Piemēram vidējais mirstības rādītājs uz 1 miljonu "Pfizer" devu ir 39,4, "Moderna" preparātam – 20,2, bet "Sputnik" – tikai 2. Pētījums tika veikts, pamatojoties uz 19. aprīļa 13 regulatoru veselības aprūpes jomā oficiālajiem datiem.

Krievijas Covid-19 vakcīna "Sputnik V" ieņem otro vietu pasaulē pēc valsts regulatoru izsniegto atzinumu skaita. Saskaņā ar pēdējiem datiem vakcīnas efektivitāte it 97,6%.

30
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kāpēc vakcīna "Sputnik V" izdevusies efektīva – virusologa atbilde
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
ES nolaiž "kovida priekškaru"? Krievijā novērtēja Briseles jauno plānu
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"
Igors Krupņiks

Ardievu, šprotes! Baltijas jūrā vairs nekas nav darāms

0
(atjaunots 18:35 15.05.2021)
Liepājas zivju konservu rūpnīcas bijušais īpašnieks pastāstīja, kāpēc slēgts uzņēmums, kā arī deva premjerministram Kariņam gudru ideju, ja jau šprotu ražošanu viņš uzskata par negudru.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik, Zinaida Juškeviča. Pēc Latvijas iestāšanās ES ķilavu zvejas kvotas samazinājās trīskārt, un dažu gadu laikā tās Latvijai atņems pavisam, domājams, par labu Dānijai, kas ekskluzīvam produktam (šprotēm) paredzētās izejvielas izmanto plaša patēriņa preču (zivju miltu) ražošanai. Tā uzskata Krievijas uzņēmējs un inženieris Igors Krupņiks.

Septiņpadsmit gadus viņš strādāja pie Liepājas zivju konservu rūpnīcas, pārcieta "benzopirēna", finanšu un ekonomisko krīzi, bet kļuva par "banku tīrīšanas" un maksātnespējas administratoru nevaldāmās alkatības upuri. 2020. gada 1. septembrī viņš ražotni slēdza.

Radio Baltkom ēterā uzņēmējs atklāja, kā tika izlaupītas viņa izveidotās rūpnīcas. Ar "naudas atmazgāšanas apkarošanas" saukļiem strādājošos uzņēmumus metodiski iznīcināja maksātnespējas administratori. Tos uzņēmējs salīdzināja ar tārpiem, kas grauž Latvijas ekonomiku no iekšienes.

Alkatīgie administratori

Kā par nelaimi, Krupņikam bija attīstībai ņemti kredīti "Trasta komercbankā". Kad tika atņemta licence aizdomās par "naudas atmazgāšanu" (tiesa to vēl aizvien nav pierādījusi), finanšu iestādē ieradās administratori, un viņi sāka plosīt klientus gabalos. Par 500 tūkstošiem eiro, kas saņemti saskaņā ar eirofondu programmu, Krupņiku ierakstīja bankas kreditoru sarakstā un citu nenodrošinātu kreditoru rindā. Un pieprasīja atmaksāt 1,1 miljonu eiro no uzņēmuma, kam piederēja 500 tūkstoši.

Uzsvērsim: runa nebija par ārzonu, bet gan par lielu ražotni Latvijā – "Kolumbija Ltd" ar 450 darbiniekiem, bet "finanšu remonta" organizatori tādam gadījumam izņēmumu neparedzēja.

"Neviens nedomāja veikt nekādas ieskaites, - teica Krupņiks. – Radās iespaids, ka nav jēgas cīnīties, taču manā pusē nostājās Liepājas mērs Uldis Sesks un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Viņi vērsās bankā "Citadele" ar lūgumu izskatīt jautājumu par manu ražotņu finansēšanas pārņemšanu, un kredītu komiteja pieņēma pozitīvu lēmumu. Taču, kad iesniedzu papīrus administratoram Mārim Sprūdam, viņš pajautāja: "Bet kas man no tā būs?" Savas intereses skaitļus viņš neiezīmēja, it kā nav pamata apsūdzēt viņu par izspiešanu, taču pārkreditēšanas darījums tika izjaukts."

Saskaņā ar dažādām "Trasta komercbanka" "finansiālā remonta" epizodēm Māris Sprūds un viņa kolēģis Ilmārs Krūms ir aizdomās turamie kriminālprocesā. Kad viņi tika aizturēti, bankā parādījās jauna personība – Armands Rasa. Šī gada janvārī viņš paziņoja, ka atradis pircēju Liepājas zivju rūpnīcas mantībai.

Pēc papīriem īpašums maksā 10,5 miljonus, izsolīts tika par 3,8 miljoniem, taču pircēju nebija. Tagad darījuma summa netiek izpausta, tomēr Krupņikam zināms – tā ir vismaz uz pusi mazāka par to, ko savulaik piedāvāja "Citadele", - 5 milj. eiro. Tātad no administratoru alkatības cietuši bankas kreditori, kuri tās parādu apmaksai saņems mazāk naudas.

Trīs resursi

Tomēr līdz 2020. gada vasarai Igors Krupņiks cīnījās par ražotnes dzīvotspēju. Zivis bija iepirktas, kadri bija gatavi atgriezties cehā. Tomēr 1. augustā sarunā ar Armandu Rasu noskaidrojās, ka administrators ir gatavs ļaut rūpnīcai pastrādāt vienu vai divus mēnešus nevis gadu, kā plānoja direktors. Viens vai divi mēneši ražošanai – tā ir ņirgāšanās, šķita Krupņikam. Galu galā viņš "atstāja atslēgas zem kājslauķa".

Taču arī tas vēl nav viss: alkatīgi lielās lietās, administratori izrādījās alkatīgi arī sīkumos. Viņi nodarīja uzņēmumam nelabojamu organizatorisku kaitējumu.

"Atstāju rūpnīcu pilnā kārtībā, gatavu darbam, nospied tikai pogu un laid vaļā, - apliecina uzņēmējs. – Taču, lai iekārtas darbotos, vitāli svarīgs tāds īpašs darba resurss, kā mehāniķi. Es lūdzu Armandu Rasu iekļaut viņus rūpnīcas apsardzē, lai saglabātu ražotnei. Viņš atbildēja, ka viņam ir sava apsardzes firma un tādi pakalpojumi viņam nav vajadzīgi. Tad es viņam taisni acīs teicu: "Tu tak esi valsts darbinieks, tev jārūpējas par valsts interesēm, kāpēc tad tu tās neaizstāvi?"

Mehāniķus atlaida, viņi iekārtojušies darbā citās rūpnīcās, un tagad būs daudz grūtāk palaist iekārtas.

Ar kadriem Liepājā ir grūti. Krupņiks ironizēja: kad sāka atjaunot rūpnīcu, viņa galvenais resurss bija "KB-45" (krievu bāba, 45 gadi), bet 17 gadu laikā nekas nav mainījies, tāpēc tagad resurss jānosauc "KB-62". Jaunieši aizbēguši, inženieru nav.

Kadri ir viens no trim galvenajiem resursiem, kas vajadzīgi sekmīgai ražošanai, ir pārliecināts uzņēmējs. Pārējie – tirgus un izejvielas. Krievijas tirgu, kur pārstrādātāji Latvijas pārdeva divas trešdaļas produkcijas, politiķi sekmīgi aprakuši. Taču ne tikai tāpēc vien sarūk "Latvijas brenda" ražošana.

"Baltijas jūra ir tukša, tur vairs nav, ko ķert," biznesmenis komentēja lēmumu samazināt zvejas kvotas, aizbildinoties ar ekosistēmas saglabāšanu un cīņu ar dioksīna piesārņojumu. Ja Dānijai ievajadzēsies lielāka izejvielu bāze zivju miltu ražošanai, ķilavas Latvijai pavisam atņems.

Zelta zivtiņa

Taču tas nenozīmē, ka zivju pārstrādei perspektīvu nav. Krupņiks tās izmēģinājis – radīts eksperimentāls zivju audzētavas cehs, kur audzē stores, foreles, Āfrikas samu.

"100 tonnas gadā – tas nav nekas, rūpnieciskam mērogam vajadzīgi vismaz 5 tūkstoši tonnu gadā, - atzina Krupņiks. – Jūras resursi visā pasaulē izsīkst, zivju cena pasaulē aug, bet Latvijā ir papilnam upju, ezeru, dīķu. Tie neko nemaksā. Ir labi pārvaldnieki, saglabājusies šāda tāda zinātniskā bāze. Akvakultūra – tā ir perspektīva gadu desmtiem, pat elektroenerģijas augsto cenu fonā valstī ar neprātīgu "zaļās" enerģijas iepirkuma obligāto komponenti (bēdīgi slaveno OIK). Attīstībai vajag vien valsts gribu, atbalstu nozarei, taču tā nav."

Tātad zivis nav Latvijas profils? Kāpēc, ja zivis dzīvo ūdenī, kura valstī ir papilnam?

Krupņiks ir pārliecināts: padarot zivju audzēšanu par prioritāru nozari, Latvija var kļūt par otro Norvēģiju, piegādājot Eiropas un pasaules tirgum kvalitatīvas saldūdens zivis, no storēm līdz karpām. Tāda varētu būt gudra, novatoriska ražošana, par ko sapņo premjerministrs Kariņš (ja jau šprotes ir negudra).

450 darba vietas, desmitiem jaunu eksporta tirgu no Eiropas līdz Austrālijai, jauni uzņēmumi – zivju audzētavas un krabju nūjiņu ražošana. Ar to nepietika, lai saglabātu Liepājai un Latvijai nozīmīgu zivju pārstrādes rūpnīcu ar simt gadu vēsturi. Tās glābējs saņēma vilšanos, nevis pateicību, Latvija viņam pat nedeva pastāvīgu uzturēšanās atļauju, kur nu vēl pilsonību.

Pērn Krupņiks devās uz Izraēlu. Tur, tiklīdz ieradies, viņš saņēma pasi, atbalsta līdzekļus un ierosinājumu stāties lielas rūpnīcas vadībā. Viņš iebilda, ka "direktora kandidāts" nepārvalda ivritu, viņam attrauca: "Pie mums smadzenes vada mēli, nevis mēle – smadzenes." Izraēlai ir svarīga viņa pieredze pārvaldē un inženiertehniskā izglītība, ko apstiprina Žukovska vārdā nosauktās Gaisa kara akadēmijas tehnisko zinātņu doktora kandidāta diploms.

Pēc paraduma viņš par Latviju stāsta "pie mums", "mēs" un apgalco, ka Latvijas diaspora Izraēlā sasniedz vairāk neka 30 tūkstošus cilvēku, kuri mīl savu mazo dzimteni un gribētu tai palīdzēt.

"Valstij vajadzīgs mērķis un finansiāli ekonomiskā programma. Par to, kā tas strādā, liecina Taivānas, Singapūras, Izraēlas, Īrijas piemēri, kas 30 gadu laikā pacēlušās virsotnēs no mīnusiem. Padomju Savienībā Latvija bija līderis, Eiropas Savienībā tā klumburo astē, un rodas iespaids, ka tā pastāvēs, kamēr šis valstsveidojums būs vajadzīgs Briselei kaut kādiem politiskiem uzdevumiem, - saka Krupņiks. – Tomēr es ticu, ka Latvijas iedzīvotāji gribēs paši vadīt savu valsti tās labumam. Paskat, Īrija ilgus gadus bija sugas vārds, bet tagad plaukst un zeļ, un jaunieši turp atgriežas. Mazās valstis var būt ļoti elastīgas. Tātad būtu pāragri vilkt krustu pāri Latvijai."

0
Tagi:
zivrūpniecība, šprotes, rūpniecība, Baltijas jūra
Pēc temata
Parādi - miljoniem eiro: Latvijā izputējis vēl viens šprotu ražotājs
Eirofondi nav izglābuši šprotes: zivju pārstrādes uzņēmumu iekārtas pērk Krievija
Ne pandēmija, bet Krievija: šprotu importa aizliegums neļauj augt Latvijas uzņēmējiem
Latvijas šprotu ražotājs pastāstīja, uz kurieni pārdod konservus KF vietā