The Lancet publicēja Krievijas vakcīnas pret Covid-19 pētījumu rezultātus

107
(atjaunots 17:49 05.09.2020)
Pasaulē ietekmīgākais zinātniskais žurnāls The Lancet publicējis informāciju par Krievijas vakcīnas "Sputnik V" klīniskajām pārbaudēm.

RĪGA, 5. septembris - Sputnik. Vadošais starptautiskais zinātniskais žurnāls The Lancet publicēja Krievijas vakcīnas pret Covid-19 klīnisko izmeklēšanu pirmā un otrā posma rezultātus. N. Gamaleja vārdā nosauktā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas centra (N. Gamaleja EMC) speciālisti, vakcīnas izstrādātāji Aleksandrs Gincburgs un Deniss Logunovs, kā arī Krievijas tiešo investīciju fonda ģenerāldirektors Kirils Dmitrijevs pastāstīja Sputnik, kādi dati tiek sniegti rakstā un kāpēc šī publikācija ir tik svarīga pasaules zinātniskajām aprindām.

Nepilnu mēnesi pēc vakcīnas "Sputnik V" pret Covid-19 reģistrācijas Krievijā ietekmīgākais zinātniskais žurnāls The Lancet publicē pirmo divu klīnisko pētījumu fāzu rezultātus, ko tik ļoti gaidīja gan Krievijas, gan starptautiskās zinātniskās sabiedrības pārstāvji. Publicētais materiāls atbild uz ārzemju ekspertu kritiku un sniedz ilgi gaidīto skaidrību – Krievijas zinātnieku izstrāde, pirmā pasaulē reģistrētā vakcīna pret koronavīrusa infekciju, ir efektīva cīņā pret slimību un droša lietošanai.

Publikāciju sēriju sākums

The Lancet publicē 1. un 2. fāzes rezultātus, kuri, kā apgalvo N. Gamaleja EMC vakcīnas izstrādātāji, kļūs par pirmo soli publikāciju sērijā par "Sputnik V" zinātniskajos žurnālos.

"Septembrī publikācijai tiks piedāvāts pilns vakcīnas pētījums uz dzīvniekiem – primātiem, Sīrijas kāmjiem, transgēnu pelēm, kurā vakcīna uzrādījusi 100% efektivitāti. Pirmie rezultāti jau uzsāktajā pēcreģistrācijas klīniskajā izpētē ar 40 tūkstošu brīvprātīgo piedalīšanos tiks publicēti oktobrī – novembrī.

Vakcīnas drošība ir apstiprināta

Viens no galvenajiem secinājumiem, ko N. Gamaleja EMC speciālisti sniedz savā zinātniskajā rakstā, ir "Sputnik V" vakcīnas drošība. Saskaņā ar 1. un 2. fāzes klīnisko pētījumu rezultātiem nevienā no vērtētajiem kritērijiem speciālisti nav konstatējuši nopietnas nevēlamas parādības vakcinācijas rezultātā. Nebūt ne visas vakcīnas-kandidātes var lepoties ar tādu rezultātu, dažām nopietnu nevēlamu parādību līmenis sasniedz 25%.

Ilgtermiņa imunitāte

Publikācijā The Lancet sniegti arī zinātniskie pierādījumi par vakcīnas "Sputnik V" efektivitāti. Piemēram, tās spējas radīt ilglaicīgu organisma imūnsistēmas atbildi koronavīrusam 100% vakcinētājiem, pateicoties tās unikālajai divpakāpju potēšanas tehnoloģijai. Deniss Logunovs, N. Gamaleja EMC direktora vietnieks, apliecina, ka visiem vakcinētajiem 100% gadījumos vērojama gan humorāla, gan šūnu imūnatbilde, ar ko pietiks, lai droši pasargātu cilvēku no inficēšanās ar Covid-19.

"Antivielu līmenis vakcinētiem brīvprātīgajiem bija 1,4 –1,5 reizes lielāks nekā pārslimojušajiem, salīdzinājumā Lielbritānijas farmācijas kompānijas AstraZeneca vakcinētiem brīvprātīgajiem antivielu līmenis bija aptuveni tāds pats, kā tiem, kuri jau izslimojuši ar koronavīrusa infekciju," norāda Krievijas speciālisti.

Vakcīna būs absolūti iedarbīga

Lielākās bažas zinātnieki pauda par adenovīrusu vakcīnu izmantošanu, uz kuru pamata tika izstrādāta "Sputnik V" – dažiem cilvēkiem jau ir imunitāte pret adenovīrusu. Tomēr N. Gamaleja EMC komandas sniegtie pētījuma rezultāti pierāda pretējo: iepriekš iegūtā imunitāte neietekmē vakcinācijas efektivitāti.

"Bija izvēlēta optimāla droša dozēšana, kas nodrošina efektīvu imūnu atbildi 100% vakcinētiem, pat tiem, kuri nesen pārslimuši ar adenovīrusu infekciju. Tas samazina jauno vakcīnu izstrādāšanas aktualitāti, uz nepārbaudīto platformu pamata," skaidro zinātniskajā organizācijā.

Žurnālā The Lancet Krievijas zinātnieki sniedz atsauces uz pētījumiem, kas pierāda platformas drošību, uz kuras pamata tika izstrādāta vakcīna "Sputnik V".

"Tā, kopš 1953. gada pasaulē veikti vairāk nekā 250 klīniskie pētījumi un publicēti vairāk nekā 75 starptautiski raksti, kas apliecina uz šī pamata izstrādāto vakcīnu un zāļu drošību," skaidro Deniss Logunovs.

Pēc viņa vārdiem, preparāti uz cilvēka adenovīrusu vektoru pamata tiek izmantoti praksē vairāk nekā 15 gadus, to starpā var nosaukt vakcīnas pret Ebola vīrusu un pretvēža preparātu "Gendicine", ko Ķīnā lieto vairāk nekā 12 gadus.

Vienīgā drošā tehnoloģija

Pagājušajā nedēļā ASV Pārtikas un zāļu līdzekļu kontroles pārvalde paziņoja par vakcīnu-kandidātu paātrinātas reģistrācijas procedūras iespējamības pielietošanu pašreizējās epidemioloģiskās situācijas apstākļos, t.i., bez nepieciešamības veikt trešo klīnisko pētījumu fāzi desmitiem tūkstošu brīvprātīgo. Par iespēju piemērot analoģisku pieeju uzstājās arī Apvienotās Karalistes valdība. Turklāt regulatori šajās valstīs atzīmē iespēju ātrāk reģistrēt tikai tās vakcīnas, kuras jau ir pierādījušas savu efektivitāti un drošību. Pēc mūsu speciālistu domām, preparātu, kas atbilst šīm prasībām, nav daudz.

"Vienīgā tehnoloģija, kas pašlaik atbilst šiem kritērijiem, ir platforma uz cilvēka adenovīrusu vektoru pamata. Tā ir pierādījusi savu drošību daudzu gadu desmitu laikā," uzskata Dmitrijevs.

Publicēšana The Lancet vietnē ir "galīgā atbilde"

Krievijas tiešo investīciju fonda ģenerāldirektors Kirils Dmitrijevs skaidro, ka klīnisko pārbaužu rezultātu publicēšana The Lancet ir "galīgā atbilde šajā jautājumu raundā, kas vērsti pret Krieviju" pēc "Sputnik V" reģistrācijas.

"Tagad Krievija savā kārtā var uzdot dažus jautājumus starptautiskajai sabiedrībai. Mēs aicinām publicēt oficiālos datus, kas pierādītu: uz šimpanzu adfenovīrusa bāzes izstrādātās vakcīnas ir ilgstoši efektīvas,  tās nenes vēža veidošanās vai neauglības risku  pēc lietošanas. Būtu labi uzzināt arī to, kāpēc AstraZeneca pieprasa juridisko atteikšanos no atbildības nevēlamu blakusparādību gadījumā," uzsvēra Dmitrijevs.

107
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Pēc temata
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
PVO: Covid-19 ir ietekmējis miljoniem cilvēku psihi
Krievijas pieredzi vakcīnas pret Covid-19 izveidošanā pēta vairāk nekā desmit valstīs
Infekcionists pastāstīja, kur var rasties jauns Covid-19 izplatības risks
Akcija Navaļnija atbalstam, foto no arhīva

"Novičok" izstrādātājs komentēja Mirzajanova atvainošanos Navaļnijam

38
(atjaunots 12:27 20.09.2020)
Eksperts uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupā un izteica pieņēmumu, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Leonīds Rinks, viens no nervus paralizējošās vielas "Novičok" izstrādātājiem, komentēja ASV dzīvojošā Vila Mirzajanova paziņojumu, kuru tāpat dēvē par šīs vielas izgudrotāju, vēsta RIA Novosti.

Mediji ziņoja, ka Mirzajanovs atvainojies Aleksejam Navaļnijam un tostarp atzīmējis, ka blogera simptomi ļoti līdzinās "Novičok" iedarbībai.

Rinks uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupas sastāvā.

"Viņam nav nekāda sakara nedz ar bioķīmiju, nedz ar ko. Parasts hromatogrāfists. Viņš nav mūsu grupā, viņš nodarbojās ar notekūdeņu kontroli, to, kas izlejas no uzņēmuma. Viņam ar "Novičok" radīšanu nav nekāda sakara," pastāstīja Rinks RIA Novosti.

Tādēļ, piebilst viņš, Mirzajanovs nevar zināt saindēšanās ar "Novičok" simptomus.

"Viņam mēdz būt kādas zināšanas par noteiktām struktūrām, nevis par bioloģisko iedarbību," uzskata Rinks.

Viņš pieņem, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

Turklāt Rinks kārtējo reizi atzīmēja, ka Navaļnija simptomi un pats fakts, ka viņš ir izdzīvojis, ir pretrunā ar "Novičok" pielietošanu.

"Es simts reizes esmu teicis, ka viņa simptomi nekādā veidā nav saistīti ar "Novičok". Viņš nebūtu izdzīvojis, ja tas būtu bijis "Novičok"," nobeigumā sacīja eksperts.

20. augustā lidmašīna, kurā Navaļnijs devās no Tomskas uz Maskavu, veica ārkārtas nosēšanos Omskā tāpēc, ka opozicionāram kļuva slikti. Viņš tika nogādāts ātrās palīdzības slimnīcā, un reģionālā Veselības ministrija informēja, ka pacients atrodas reanimācijā.

Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša iepriekš izteica pieņēmumu, ka Navaļnijs ir saindēts. Viņa apgalvoja, ka politiķis iepriekšējā dienā nav lietojis alkoholu vai "dzēris kaut kādas tabletes". Pēc aviokompānijas datiem, lidmašīnā pasažieris neko nav ne ēdis, ne dzēris.

Pirms izlidošanas viņš padzēra tēju lidostā. Videoierakstos redzams, ka glāzi ar dzērienu Navaļnijam atnesis Korupcijas apkarošanas fonda darbinieks Iļja Pahomovs.

Slimnīcā pastāstīja, ka  saindēšanās ir tikai viens no iespējamajiem politiķa stāvokļa iemesliem un slimnīcā viņš saņem visu nepieciešamo palīdzību, tomēr atrodas komā.

Omskas ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcas galvenā ārsta vietnieks Anatolijs Kaļiņičenko piektdien paziņoja, ka veiktie izmeklējumi nav fiksējuši indes un to pēdas pacienta asinīs vai urīnā. Vēlāk slimnīcas galvenais ārsts pastāstīja žurnālistiem, ka par galveno darba diagnozi uzskata vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasu cukura satura krišanos asinīs.

Vēlāk mediķi atļāva pārvest Navaļniju uz klīniku "Charite" Berlīnē, jo to pieprasīja radinieki (sākotnēji konsīlijs atzina, ka pacients nav transportējams).

38
Tagi:
saindēšanās, Navaļnijs
Pēc temata
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas pārstāvniecība ES atzīmēja virkni neskaidrību Navaļnija lietā
KF Ārējā izlūkdienesta vadītājs: izlidojot uz Berlīni, indes Navaļnija organismā nebija
KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Baltijā atklāti diskriminē Sputnik korespondentus

24
(atjaunots 16:46 19.09.2020)
Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī, paziņoja KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Krievija uzskata par nepieņemamu Sputnik un RT diskriminēšanu Eiropā, paziņojumi, ka šie mediji ir propagandas instruments, ir absurdi, paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Pēc viņa sacītā, Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī.

"Mēs uzskatām par nepieņemamu, ka gan Sputnik, gan RT, to korespondenti tiek atklāti diskriminēti – gan Francijā, gan tajā, kas skar Sputnik Baltijas valstīs, tas arī ir labi zināms fakts," pateica Lavrovs.

Viņš atzīmēja, ka uzskata par nožēlas cienīgu faktu, ka kopš 2017. gada RT un Sputnik nav akreditācijas Elizejas pilī.

"Taču vēl pārsteidzošāks ir tas, ka līdz ar savu uzticību brīvībai, vienlīdzībai un brālībai, mēs redzam arī māsu būšanu. Mūsu franču kolēģi paziņo, ka viņi neatcels savu lēmumu, akreditācija netiks piešķirta, jo RT un Sputnik, es citēju, "tie nav plašsaziņu līdzekļu, bet propagandas instruments". Es domāju, ka nevajag komentēt šāda veida paziņojumu absurdumu un nejēdzību, jo RT un Sputnik gūst milzīgu popularitāti arvien lielākā skaitā valstu, auditorija pieaug," uzsvēra Lavrovs.

Ministrs atzīmēja, ka Krievija uzstāda jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO, UNESCO un Eiropas Padomē. Kārtējo reizi šo tematu Maskava rosinās EDSO ministru samitā decembrī.

"Gaidāms kārtējais EDSO ministru samits šī gada decembrī. Šie jautājumi nekur nepazudīs no darba dienas kārtības. Mūsu rietumu kolēģiem nāksies sniegt daudz atbilžu," sacīja Lavrovs.

Eiropas Parlaments 2016. gadā pieņēma rezolūciju par pretošanos Krievijas medijiem, kuri it kā veic "naidīgu propagandu". Par galvenajiem draudiem tajā nosaukti Sputnik un RT, savukārt atsevišķos dokumenta punktos, būtībā, tika piedāvāts ieviest cenzūru.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot EP rezolūciju, apsveica RT un Sputnik žurnālistus ar rezultatīvu darbu. Dokumentu viņš nosauca par demokrātijas degradācijas apliecinājumu rietumu sabiedrībā.

Krievija daudzkārt uzsvērusi, ka bezprecedenta spiediens uz Krievijas žurnālistiem rietumvalstīs ir informācijas telpas tīrīšanas centieni. Tas ir pilnīgi pretrunā ar starptautisko tiesību normām par vienādas piekļuves informācijai visiem un viedokļu paušanas brīvības nodrošināšanu.

24
Tagi:
vārda brīvība, diskriminācija, RT, Rietumi, Sputnik, Lavrovs
Pēc temata
"Twitter pārstājis būt brīvs": Sputnik profili pazuduši no meklēšanas rezultātiem
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik
Ieva Jaunzeme

Paši sevi apzogat: VID vadītāja iesaka meklēt normālus darba devējus

0
(atjaunots 17:24 21.09.2020)
Tie, kam algu izsniedz "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā tie, kas maksā sociālās iemaksas, pastāstīja VID direktore.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. "Aplokšņu" algu līmenis Latvijā joprojām paliek liels, tādēļ valsts ievāc par 17% – par 600 tūkstošiem eiro – mazāk darbaspēka nodokļos, nekā varētu, pastāstīja Latvijas Radio intervijā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. Šeit tiek ņemti vērā ienākumu nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas.

VID mēra nodokļu plaisu jau septiņu gadus. Pakāpeniski tā samazinās, taču ļoti lēni.

"Mēs esam nedaudz iestiguši 17%. Protams, ir samazinājums par procentdaļām, bet mēs netiekam vismaz līdz 16%," pastāstīja VID vadītāja.

Pēc Jaunzemes teiktā, tas skaidrojams ar vairākiem faktoriem: makroekonomisko situāciju valstī, nodokļu nomaksas kultūru, nodokļu sistēmas īpatnībām.

"Attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu liela loma ir tieši nodokļu samaksas kultūrai valstī. (…) Ja par citām iemaksām varētu teikt – kā tad tās tiek izmantotas, mēs neuzticamies un tāpēc mēs nemaksājam –, tad sociālās apdrošināšanas iemaksas katrs cilvēks maksā sev," pastāstīja VID ģenerāldirektore.

Saskaņā ar VID aprēķiniem, iedzīvotāji, kuriem alga nāk "aploksnēs", vidēji slimības lapas pabalstos saņem par 400 eiro mazāk, nekā pārējie darbinieki.

"Tas nozīmē, ka cilvēks te un tagad sevi apzog, vienojoties ar darba devēju. Par "māmiņalgām" ir tieši tāda pati korelācija.

Ja cilvēks saka, ka nav citas izejas, es varu pateikt – ir Latvijā pietiekams skaits ļoti normālu darba devēju, kuriem pat prātā nenāk kaut ko tādu darīt," piebilda ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Viena no nozarēm, kur situācija ir uzlabojusies, ir celtniecība, kur tika noslēgta ģenerālā vienošanās par minimālās algas palielināšanu. Pēc Jaunzemes domām, šāda vienošanās ir nepieciešama arī sabiedriskās ēdināšanas nozarē.

Tāpat VID mēra plaisu pievienotās vērtības nodokļa nomaksā, un šeit situācija ir ievērojami uzlabojusies – tā sarukusi no 30% pirms septiņiem gadiem līdz 9%, un tas ir vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka arvien mazāk uzņēmēju izvairās no PVN nomaksas. Pēc Jaunzemes sacītā, ar šādu rezultātu var lepoties.

0
Tagi:
nodokļi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
Par nodokļu reformu: sociālā nodeva 5%, akcīžu celšana, neapliekamais minimums 350 eiro
Kur ņemt naudu jaunām nodevām: ierosināts ierobežot nodokļu pieaugumu mazajām saimniecībām
Reirs pastāstīja, kāda būs nekustamā nodokļa likme pēc kadastra reformas
Jauno nodokļu kanibāliskā loģika: kā iznīcināt mikrouzņēmumus