Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins par notikumiem Baltkrievijā: nav nepieciešamības kaut ko slēpt

91
(atjaunots 16:09 27.08.2020)
Krieviju rūp tas, kas notiek Baltkrievijā, un, ja būs nepieciešams, tiks nodrošināta attiecīga palīdzība, paziņoja Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins.

RĪGA, 27. augusts - Sputnik. Krievija uzvedas atturīgi attiecībā uz notikumiem Baltkrievijā, un, ja nepieciešams, ir gatava sniegt savienotai valstij palīdzību robežu un suverenitātes aizsardzībā, paziņojis Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins intervijā televīzijas kanālā "Rossija 1".

Putins atzīmēja, ka attiecībā uz notikumiem Baltkrievijā Krievija uzvedas neitrāli un daudz atturīgāk nekā daudzas citas valstis - gan Eiropas, gan ASV.

"Mums noteikti nav vienalga, kas notiek. Tā ir mums ļoti tuva, varbūt vistuvākā valsts. Arī etniski vistuvākā, gan valodas ziņā, gan kulturāli, gan garīgi, jebkādā ziņā. Mums ir desmitiem, varbūt simtiem tūkstošu, ja ne miljoniem, tiešo radniecisko saišu. Vistuvākā kooperācija rūpniecībā," teica Krievijas līderis.

Pēc viņa vārdiem Maskava vadās no tā, ka visas problēmas Baltkrievijā tiks risinātas mierīgā ceļā.

"Nav nepieciešamības kaut ko slēpt, ir attiecīgie panti, kuros teikts par to, ka Savienības dalībvalstīm... jāsniedz savstarpēja palīdzība gan suverenitātes, gan ārējo robežu, gan stabilitātes aizsardzībā, - Putins sacīja. - Tātad šajā sakarā, protams, mums ir saistības pret Baltkrieviju, un Aleksandrs Lukašenko tā arī uzdevis jautājumu. Viņš grib, lai mēs viņam sniegtu palīdzību nepieciešamības gadījumā."

"Es teicu, ka Krievija izpildīs visas savas saistības," uzsvēra Putins.

Viņš paziņoja, ka pēc Lukašenko lūguma ir izveidojis rezervi no kārtības aizsardzības iestāžu darbiniekiem, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu palīdzību Baltkrievijai.

"Tā netiks izmantota kamēr situācija neizies ārpus kontroles un kamēr ekstrēmiski noskaņotie elementi, piesedzoties ar politiskiem lozungiem, nešķērsos noteiktas robežas, neķersies klāt laupīšanai, nesāks dedzināt mašīnas, mājas, bankas, necentīsies sagrābt administratīvās ēkas un tā tālāk," paskaidroja Putins.

Baltkrievijā kopš 9. augusta turpinās masveida protesta akcijas pēc prezidenta vēlēšanām, kurās, saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komitejas oficiālajiem datiem, uzvarēja Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% vēlētāju balsu. Otrajā vietā ir opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, kura ieguva nedaudz vairāk par 10% balsu. Opozīcija neatzina oficiālos vēlēšanu rezultātus. Tihanovska izbraukusi no valsts uz Lietuvu.

Specdienestu akcija: cilvēkus pārvilka pāri Baltkrievijas robežai

Krievijas prezidents pastāstīja arī par incidentu ar Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā. Putins paziņoja, ka tā bija ukraiņu un amerikāņu specdienestu kopīgā operācija.

"Tagad tas ir acīmredzams. Tā bija specdienestu akcija. Šie cilvēki tika izmantoti, lai viņus pārvietotu uz Baltkrievijas teritoriju, nostādītu viņiem pilnīgi legālus mērķus, viņiem, kā viņiem teica, bija jādodas uz trešajām valstīm: uz Latīņameriku, Tuvajiem Austrumiem, pilnīgi legālam darbam. Patiesībā viņus ievilka Baltkrievijas teritorijā un stādīja priekšā, kā iespējamo triecienspēku situācijas destabilizēšanai priekšvēlēšanu kampaņas gaitā," stāsta Putins.

Prezidents atzīmēja, ka viņus "vienkārši iemānīja, pārvilka pāri robežai".

"Mūsu robežsargi viņus neizlaida, starp citu. Viņi taču nevarēja iebraukt. Bet ar viltotajiem dokumentiem viņi faktiski tika ievesti. Tā bija ukraiņu un amerikāņu specdienestu kopīgā operācija. Tagad tas ir ticami zināms," uzsvēra Krievijas Federācijas prezidents.

29. jūlijā Baltkrievijas valdība paziņoja par 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu, kas, pēc Minskas informācijas, bija privātā militārā uzņēmuma "kaujinieki". Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejā precizēja, ka aizturētie tiek turēti aizdomās par masu nekārtības sagatavošanu republikā, lai destabilizētu situāciju vēlēšanu kampaņas laikā. Krievijas Ārlietu ministrija uzsvēra, ka šāda Baltkrievijas puses naidīga KF pilsoņu traktēšana neiztur nekādas kritikas.

Vēlāk Krievijas Federācijas Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka 32 Krievijas pilsoņi, kuri tika aizturēti Baltkrievijā, pašlaik atrodas Krievijā. Viens no aizturētajiem, kuram tāpat ir Baltkrievijas pilsonība, palika republikā. Krievijas pilsoņu nodošana tika paveikta saskaņā ar starptautisko tiesību un nacionālo likumu normām, atzīmēja Ģenerālprokuratūrā.

91
Tagi:
Krievija, Vladimirs Putins
Pēc temata
Politologs: tikšanās Lietuvā parādīja, kas ir Baltkrievijas notikumu pasūtītājs
Militārais eksperts: Lietuva patiešām apdraud Baltkrieviju
ES atzina, ka Ukraina no Baltkrievijas neiznāks
Kas runā? Polijas ministrs iegāza Baltkrievijas opozīciju
Radioklausītājs pastāstīja, kāpēc Latvija nedrīkst iejaukties Baltkrievijas lietās
Akcija Navaļnija atbalstam, foto no arhīva

"Novičok" izstrādātājs komentēja Mirzajanova atvainošanos Navaļnijam

38
(atjaunots 12:27 20.09.2020)
Eksperts uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupā un izteica pieņēmumu, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Leonīds Rinks, viens no nervus paralizējošās vielas "Novičok" izstrādātājiem, komentēja ASV dzīvojošā Vila Mirzajanova paziņojumu, kuru tāpat dēvē par šīs vielas izgudrotāju, vēsta RIA Novosti.

Mediji ziņoja, ka Mirzajanovs atvainojies Aleksejam Navaļnijam un tostarp atzīmējis, ka blogera simptomi ļoti līdzinās "Novičok" iedarbībai.

Rinks uzsvēra, ka Mirzajanovs nekad nav bijis šīs vielas izstrādātāju grupas sastāvā.

"Viņam nav nekāda sakara nedz ar bioķīmiju, nedz ar ko. Parasts hromatogrāfists. Viņš nav mūsu grupā, viņš nodarbojās ar notekūdeņu kontroli, to, kas izlejas no uzņēmuma. Viņam ar "Novičok" radīšanu nav nekāda sakara," pastāstīja Rinks RIA Novosti.

Tādēļ, piebilst viņš, Mirzajanovs nevar zināt saindēšanās ar "Novičok" simptomus.

"Viņam mēdz būt kādas zināšanas par noteiktām struktūrām, nevis par bioloģisko iedarbību," uzskata Rinks.

Viņš pieņem, ka Mirzajanovs izdarīja paziņojumu, izpildot kāda pasūtījumu.

Turklāt Rinks kārtējo reizi atzīmēja, ka Navaļnija simptomi un pats fakts, ka viņš ir izdzīvojis, ir pretrunā ar "Novičok" pielietošanu.

"Es simts reizes esmu teicis, ka viņa simptomi nekādā veidā nav saistīti ar "Novičok". Viņš nebūtu izdzīvojis, ja tas būtu bijis "Novičok"," nobeigumā sacīja eksperts.

20. augustā lidmašīna, kurā Navaļnijs devās no Tomskas uz Maskavu, veica ārkārtas nosēšanos Omskā tāpēc, ka opozicionāram kļuva slikti. Viņš tika nogādāts ātrās palīdzības slimnīcā, un reģionālā Veselības ministrija informēja, ka pacients atrodas reanimācijā.

Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša iepriekš izteica pieņēmumu, ka Navaļnijs ir saindēts. Viņa apgalvoja, ka politiķis iepriekšējā dienā nav lietojis alkoholu vai "dzēris kaut kādas tabletes". Pēc aviokompānijas datiem, lidmašīnā pasažieris neko nav ne ēdis, ne dzēris.

Pirms izlidošanas viņš padzēra tēju lidostā. Videoierakstos redzams, ka glāzi ar dzērienu Navaļnijam atnesis Korupcijas apkarošanas fonda darbinieks Iļja Pahomovs.

Slimnīcā pastāstīja, ka  saindēšanās ir tikai viens no iespējamajiem politiķa stāvokļa iemesliem un slimnīcā viņš saņem visu nepieciešamo palīdzību, tomēr atrodas komā.

Omskas ātrās medicīniskās palīdzības slimnīcas galvenā ārsta vietnieks Anatolijs Kaļiņičenko piektdien paziņoja, ka veiktie izmeklējumi nav fiksējuši indes un to pēdas pacienta asinīs vai urīnā. Vēlāk slimnīcas galvenais ārsts pastāstīja žurnālistiem, ka par galveno darba diagnozi uzskata vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasu cukura satura krišanos asinīs.

Vēlāk mediķi atļāva pārvest Navaļniju uz klīniku "Charite" Berlīnē, jo to pieprasīja radinieki (sākotnēji konsīlijs atzina, ka pacients nav transportējams).

38
Tagi:
saindēšanās, Navaļnijs
Pēc temata
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas pārstāvniecība ES atzīmēja virkni neskaidrību Navaļnija lietā
KF Ārējā izlūkdienesta vadītājs: izlidojot uz Berlīni, indes Navaļnija organismā nebija
KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Baltijā atklāti diskriminē Sputnik korespondentus

24
(atjaunots 16:46 19.09.2020)
Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī, paziņoja KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Krievija uzskata par nepieņemamu Sputnik un RT diskriminēšanu Eiropā, paziņojumi, ka šie mediji ir propagandas instruments, ir absurdi, paziņoja KF ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Pēc viņa sacītā, Maskava rosinās jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO ministru samitā decembrī.

"Mēs uzskatām par nepieņemamu, ka gan Sputnik, gan RT, to korespondenti tiek atklāti diskriminēti – gan Francijā, gan tajā, kas skar Sputnik Baltijas valstīs, tas arī ir labi zināms fakts," pateica Lavrovs.

Viņš atzīmēja, ka uzskata par nožēlas cienīgu faktu, ka kopš 2017. gada RT un Sputnik nav akreditācijas Elizejas pilī.

"Taču vēl pārsteidzošāks ir tas, ka līdz ar savu uzticību brīvībai, vienlīdzībai un brālībai, mēs redzam arī māsu būšanu. Mūsu franču kolēģi paziņo, ka viņi neatcels savu lēmumu, akreditācija netiks piešķirta, jo RT un Sputnik, es citēju, "tie nav plašsaziņu līdzekļu, bet propagandas instruments". Es domāju, ka nevajag komentēt šāda veida paziņojumu absurdumu un nejēdzību, jo RT un Sputnik gūst milzīgu popularitāti arvien lielākā skaitā valstu, auditorija pieaug," uzsvēra Lavrovs.

Ministrs atzīmēja, ka Krievija uzstāda jautājumu par Krievijas mediju diskriminēšanu EDSO, UNESCO un Eiropas Padomē. Kārtējo reizi šo tematu Maskava rosinās EDSO ministru samitā decembrī.

"Gaidāms kārtējais EDSO ministru samits šī gada decembrī. Šie jautājumi nekur nepazudīs no darba dienas kārtības. Mūsu rietumu kolēģiem nāksies sniegt daudz atbilžu," sacīja Lavrovs.

Eiropas Parlaments 2016. gadā pieņēma rezolūciju par pretošanos Krievijas medijiem, kuri it kā veic "naidīgu propagandu". Par galvenajiem draudiem tajā nosaukti Sputnik un RT, savukārt atsevišķos dokumenta punktos, būtībā, tika piedāvāts ieviest cenzūru.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, komentējot EP rezolūciju, apsveica RT un Sputnik žurnālistus ar rezultatīvu darbu. Dokumentu viņš nosauca par demokrātijas degradācijas apliecinājumu rietumu sabiedrībā.

Krievija daudzkārt uzsvērusi, ka bezprecedenta spiediens uz Krievijas žurnālistiem rietumvalstīs ir informācijas telpas tīrīšanas centieni. Tas ir pilnīgi pretrunā ar starptautisko tiesību normām par vienādas piekļuves informācijai visiem un viedokļu paušanas brīvības nodrošināšanu.

24
Tagi:
vārda brīvība, diskriminācija, RT, Rietumi, Sputnik, Lavrovs
Pēc temata
"Twitter pārstājis būt brīvs": Sputnik profili pazuduši no meklēšanas rezultātiem
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
KF vēstniecība ASV atbildēja uz Pentagona apsūdzībām pret RT un Sputnik

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību