Neļķes. Foto no arhīva

Novgorodas zemē guldīti latviešu soda vienību upuri

54
(atjaunots 13:55 27.06.2020)
Tiem, kuru vectēvi slepkavoja bērnus, ir jāpatur prātā, kas bija viņu vectēvi un vecvectēvi, ko viņi pastrādājuši Novgorodas zemē, uzsvēra apgabala gubernators Andrejs Ņikitins.

RĪGA, 27. jūnijs - Sputnik. Netālu no Žestjanaja Gorka ciema Novgorodas apgabalā notika sēru ceremonija – zemē guldīti vācu fašistisko okupantu un viņu līdzskrējēju – latviešu izcelsmes kolaborantu – upuri, 521 cilvēks. Ekspertīze ļāva identificēt 447 nomocītus un noslepkavotus civiliedzīvotājus. Viņu vidū ir 188 bērni.

Ceremonijā piedalījās Novgorodas apgabala gubernators Andrejs Ņikitins. Reģiona vadītājs uzsvēra, ka ikviena cilvēka pienākums ir saglabāt piemiņā un uzturēt vēsturisko patiesību.

"Tādiem noziegumiem nav noilguma, un ir ļoti svarīgi saukt vārdā ikvienu no tiem, kuri pielikuši roku šim briesmīgajam noziegumam. Tas ir īpaši svarīgi, skatoties uz to, kas tagad notiek atsevišķās Eiropas valstīs, kur tiek attaisnots nacisms, kur tiek nomelnota mūsu dzimtenes loma. Lai tie, kuru vectēvi šeit nošāva mūsu bērnus, zina, kas bija viņu vectēvi un vecvectēvi, ko viņi pastrādājuši mūsu zemē," teica Ņikitins, kura teikto citēja reģiona valdības preses dienests.

Apbedījuma vietā tiks būvēts memoriālais komplekss "Žestjanaja Gorka" kara upuru piemiņai. Šogad kompleksa teritorijā pacelsies skulptūra "Sērojošā māte", bet nākotnē iecerēts būvēt kapelu un izstāžu kompleksu.

Траурная церемония захоронения останков жертв немецко-фашистских оккупантов вблизи деревни Жестяная Горка, Новгородская область. 22 июня 2020
Vācu fašistisko okupantu upuru apbedīšanas sēru ceremonija netālu no Žestjanaja Gorka ciema Novgorodas apgabalā. 2020. gada 22. jūnijs

Ceremonijā piedalījās arī projekta "Bez noilguma termiņa" eksperts, Krievijas kustības Pleskavā vadītāja Jeļena Cunajeva. Viņa atzīmēja, cik unikāls ir šis brīdis un liela tā vēsturiskā loma.

"Pirmo reizi Krievijas Federācijas teritorijā parādās tāda īpaša piemiņas vieta, kas veltīta no kara noziedznieku rokām cietušajiem civiliedzīvotājiem, mierīgajiem iedzīvotājiem, pret kuriem īstenota genocīda politika. Lai arī kopš Uzvaras dienas pagājuši 75 gadi, mēs vēl esam parādā tiem, kuri cīnījās, parādā viņu ģimenēm, kuri nenodzīvoja līdz brīdim, kad atgriezās viņu karavīri-uzvarētāji" viņa teica.

Lielā Tēvijas kara gados ciema Žestjanaja Gorka rajonā latviešu soda vienības, hitleriešu līdzskrējēji šeit slepkavoja civiliedzīvotājus. Vairāk nekā 500 cilvēku mirstīgās atliekas 2019. gada pavasarī atrada ekspedīcijas "Doļina" dalībnieki Viskrievijas projekta "Bez noilguma termiņa" ietvaros.

Траурная церемония захоронения останков жертв немецко-фашистских оккупантов вблизи деревни Жестяная Горка, Новгородская область
Vācu fašistisko okupantu upuru apbedīšanas sēru ceremonija netālu no Žestjanaja Gorka ciema Novgorodas apgabalā. 2020. gada 22. jūnijs

Krievijas Izmeklēšanas komitejas oficiālā pārstāve Svetlana Petrenko informēja, ka tiesu medicīnas ekspertīze ļāvusi identificēt 447 cilvēkus, kuri atrasti netālu no Žestjanaja Gorka.

"Kad tika atrasts liels skaits mirstīgo atlieku, Izmeklēšanas komiteja pieprasīja tiesu medicīnas ekspertīzi, lai konstatētu nāves iestāšanās laiku un iemeslus. Īsā laikā eksperti veica 519 kaulu atlieku tiesu medicīnas ekspertīzes. Konstatēts, ka mirstīgās atliekas apbedījumā pieder 521 cilvēkam, nāves laiks atbilst Lielā Tēvijas kara laikam. Viņu vidū izdevās identificēt 188 bērnus, 113 sievietes, 146 vīriešus," pastāstīja Petrenko.

Viņa paskaidroja, ka daļai upuru nebija iespējams noteikt dzimumu un vecumu. "Tomēr jāuzsver, ka bojāgājušo vidū bija vairāk nekā 50 par pieciem gadiem jaunāki bērni, 32 bērni vecumā no 6 līdz 9 gadiem, 22 – vecumā no 10 līdz 12 gadiem un 83 nepilngadīgie vecumā no 13 līdz 18 gadiem," piebilda Petrenko.

Veiktās tiesu medicīnas ekspertīzes ļāva konstatēt arī cilvēku nāves iemeslu, informēja IK pārstāve. Eksperti secināja, ka lielākā daļa cilvēku nošauta, - par to liecina ložu pēdas. Daudziem nodarīti smagi miesas bojājumi.

Траурная церемония захоронения останков жертв немецко-фашистских оккупантов вблизи деревни Жестяная Горка, Новгородская область. 22 июня 2020
Vācu fašistisko okupantu upuru apbedīšanas sēru ceremonija netālu no Žestjanaja Gorka ciema Novgorodas apgabalā. 2020. gada 22. jūnijs

Patlaban meklētāju nodaļas turpina darbu Bateckas rajonā, netālu no ciema Čornoje. Meklējumu ekspedīcijas "Doļina" komandieru padomes priekšsēdētājs Igors Ņeofitovs sarunā ar RIA Novosti pastāstīja: arhīvu dati liecina, ka rajonā atrodas vēl vairāku tūkstošu civiliedzīvotāju mirstīgās atliekas. Atrastās mirstīgās atliekas arī tiks apglabātas memoriālā kompleksa teritorijā. Saskaņā ar FDD reģionālās pārvaldes atslepenotajiem arhīvu dokumentiem, Žestjanaja Gorka un Čornoje ciemos īpaši nežēlīgi rīkojās nacistu kolaboracionisti – latvieši. 1941.-1943. gg. viņi nomocīja un zvēriski nogalināja vismaz 3,7 tūkstošus civiliedzīvotāju. Krievijas FDD zināmi visi slepkavas, ierosināta krimināllieta par genocīdu.

"Žestjanaja Gorkā dislocētā SD vienība bija saformēta Rīgā, to pārsvarā veidoja latvieši. Komandēja divi vācu virsnieki," iepriekš pastāstīja Krievijas IK Novgorodas apgabala Izmeklēšanas pārvaldes Īpaši svarīgu lietu nodaļas vadītājs Sergejs Kilesso.

Arestētie tika nogādāti Žestjanaja Gorkā gan grupās, gan vienatnē. Vienus pratināja un spīdzināja, citus – uzreiz nošāva. Līķus krāva iepriekš izraktās bedrēs, uzbēra zemi, pēc tam apraka. Slepkavības ritēja kā uz konveijera.

Žestjanaja Gorka un Čornoje ciemu rajonā izmeklētāji atraduši ne tikai apbedījumus nāves sodu vietā, bet arī apbedījumus, kur līķi pat nebija aprakti. Bendes neapgrūtināja sevi ar kapu rakšanu. "Līķus vienkārši savāca un sakrāva karjeros. Visa teritorija ap Žestjanaja Gorka ciemu, pēc būtības, ir viens vienīgs milzīgs kaps," uzsvēra Kilesso.

54
Tagi:
okupācija, Lielais Tēvijas karš
Pēc temata
Vēsturnieks: latviešu soda vienību dalībnieku noziegumus vairs neizdosies noklusēt
Vēl joprojām dzīvo Latvijā: Maskava nosauks 96 SS latviešu leģiona veterānu vārdus
Krievijas Izmeklēšanas komiteja sākusi pārbaudīt datus par SS Latviešu leģiona veterāniem
Latvijas skolās rādīs filmu, kas slavina esesiešus?

Minerālmēslu pārvešana no Baltijas uz KF: Murmanskā uzbūvēs 6 miljonu tonnu terminālu

27
(atjaunots 09:05 02.12.2020)
Terminālu "Tuloma" plānots ieviest ekspluatācijā 2023. gada martā, tā jauda sastādīs 4 miljonus tonnu gadā ar palielinājuma iespēju līdz 6 miljoniem tonnu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Kompānija "Morskoj terminal Tuloma" ar specializētā gāžamkravu pārkraušanas termināla būvprojektu Murmanskas ostā kļuva par ceturto prioritārās attīstības teritorijas "Arktikas galvaspilsēta" rezidentu, tiek ziņots reģiona valdības mājaslapā.

"Projekts, bez šaubām, ir perspektīvs un svarīgs, jo minerālmēslu ražošanai mūsu valstī ir stabila izaugsmes tendence. Nevar neatzīmēt, ka šīs produkcijas ražotāji īsteno prezidenta uzdoto uzdevumu savas produkcijas pārkraušanas pārorientēšanā no ārvalstu termināliem, vispirms no Baltijas valstīs esošajiem, uz jūras termināliem Krievijas ostās," atzīmēja Murmanskas apgabala gubernatora vietniece Olga Kuzņecova.

Terminālu plānots ieviest ekspluatācijā 2023. gada martā, tā jauda sastādīs 4 miljonus tonnu gadā ar palielinājuma iespēju līdz 6 miljoniem tonnu. Investīciju apjoms sastādīs vairāk nekā 12,5 miljardus rubļu (aptuveni 136 miljonus eiro).

Krievijas Arktiskās zonas investīciju portālā tiek ziņots, ka kompāniju "Morskoj terminal Tuloma" izveidojusi "Fosagro" grupa.

"Fosagro" ģenerāldirektors Andrejs Gurjevs paziņoja, ka kompānijas attīstības stratēģija paredz minerālmēslu un barības fosfātu ražošanas izaugsmi par 2,5 miljoniem tonnu – no 9 miljoniem tonnu 2018. gadā līdz 11,5 miljoniem tonnu 2025. gadā. Krievijas tirgus turpina būt prioritārs priekš "Fosagro", taču augošie ražošanas apjomi ļaus palielinās arī eksporta apjomu. Cauri jaunajam jūras terminālam Murmanskā Krievijas minerālmēsli un barības tiks piegādātas visos pasaules tirgos.

Iepriekš ziņots, ka "Fosagro" plāno savas produkcijas eksportam izmantot arī terminālu "Uļtramar" Ustjlugā.

Krievijas minerālmēslu daļa, kuri tiek nosūtīti eksportā, sasniedz 70%, pārsvarā caur Baltijas un Melnās jūras ostām, no tiem 2019. gadā 10,34% pārkraušanu notika caur termināliem Melnajā jūrā, 89,66% - Baltijas jūrā (Rīgā, Mūgā, Sillamē, Kotkā, Sanktpēterburgā, Ustjlugā), kopš nesena laika minerālmēslus sāka pārkraut arī Murmanskas ostā.

Vadošie Krievijas minerālmēslu ražotāji – "Uralhim", Evrohim", "Akron", "Fosagro" – vada  pārkraušanas terminālus Baltijas valstu un Somijas ostās. Pārvest pārkraušanu uz pašmāju ostām traucē arī specializēto terminālu deficīts.

27
Tagi:
kravas, Krievija
Pēc temata
SDG Latvijai nav prioritāte: investoriem iesaka pašiem "karot" ar vietējiem iedzīvotājiem
Par pazudušu tranzīta kravu samaksāts no budžeta: vainīgie nav atrasti
Ķilavas, foto no arhīva

Latvijas šprotes kļūs par Dagestānas: Krievijā varētu izmainīt GOSTu

25
(atjaunots 08:59 02.12.2020)
Kaspijas jūrā atsākusies ķilavu ieguve, no kurām varētu atļaut ražot šprotes; Baltijas nozvejas Krievijas ražotājiem ne vienmēr pietiek.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Krievijā var atļaut šprotu ražošanu ne tikai no Baltijas, bet arī no Kaspijas ķilavām, šim nolūkam, iespējams, mainīs GOSTu (jeb Vissavienības valsts standartu), vēsta RBK.

Konserviem, kā produkcijas veidam, ir jābūt reģistrācijas sortimenta zīmei, kuru nosaka nozares Viskrievijas Zivsaimniecības un okeanogrāfijas zinātniski pētnieciskais institūts (VNIRO). Taču ķilavām, kas ir nozvejotas Kaspijas jūrā, nepieciešamās sortimenta zīmes šprotēm nav. Saskaņā ar GOSTu, šprotes drīkst ražot tikai no Baltijas jūras, Ziemeļjūras, Melnās jūras ķilavām (vai šprotes) un reņģēm (Baltijas siļķēm).

Tai pat laikā pērn Kaspijā atsākās industriālā ķilavu nozveja, kura ilgu laiku nenotika populācijas samazinājuma dēļ. Pašlaik Kaspijā ir atļauts iegūt līdz 101,5 tūkstošiem tonnu šī zivju veida, visvairāk nozveju izdevies palielināt Dagestānā. Salīdzinājumam: Baltijas jūrā un visā Rietumu zivsaimniecība baseinā novembra beigās tika nozvejots 41,3 tūkstoši tonnu.

Konservu ražotāji vēlas panākta GOSTa izmaiņas, lai ražotu populāras šprotes no Kaspijas ķilavām. Šobrīd VNIRO kopā ar savu Kaspijas filiāli strādā pie tā, lai iekļautu GOSTā normas, kuras atļauj ražot šprotes eļļā no Kaspijas ķilavām.

Pēc savām garšas īpašībām Kaspijas ķilavas pārspēj Baltijas, un tuvākajos gados to konservi varētu ieņemt zīmīgu vietu tirgū, uzskata Viskrievijas Zivsaimniecības uzņēmumu, uzņēmēju un eksportētāju asociācijas (VARPE) prezidents Germans Zverevs.

Institūtā apgalvo, ka šīs produkcijas ražošanā ir ieinteresēti  Kaļiņingradas apgabala uzņēmumi, kuri ir gatavi apgūt tehnoloģiju. Jau tuvākajā laikā institūta degustācijas padomei sortimenta zīmes saņemšanai un tālāku izmaiņu veikšanai GOSTā tiks iesniegti Kaspijas ķilavu šprotu paraugi.

Agrāk lielākie šprotu piegādātāji Krievijai bija Baltijas valstis. 2015. gada jūnijā Krievija noteica ierobežojumus Latvijā un Igaunijā ražotajām šprotēm, piekļuve tirgum tika slēgta. Šī lēmuma pamatā bija benzopirēna un citu kaitīgu vielu koncentrācija produktos. 2017. gada decembrī tikai Latvijas kompānijai SIA "Karavela" un Igaunijas uzņēmumam "DGM Shipping AS" tika ļauts atsākt piegādes.  2019. gada maijā Rosseļhoznadzor anulēja produkcijas importa aizliegumu Igaunijas uzņēmumam Kajax Fishexports AS.

Vienlaikus, kā atzīmē VARPE, daži zivju pārstrādātāji uzstājās par izejvielu importa aizlieguma atcelšanu, jo saskārās ar to trūkumu.

25
Tagi:
Kaspijas jūra, Krievija, šprotes
Pēc temata
Eirofondi nav izglābuši šprotes: zivju pārstrādes uzņēmumu iekārtas pērk Krievija
Kāds afrikānis apēda veselu bundžu: Latvija atradusi, kam pārdot šprotes Krievijas vietā
"Brīvais vilnis": zaudējumi mazāki, taču bez šprotu eksporta uz Krieviju ir smagi
Karavela: Krievija "apēstu" miljoniem šprotu bundžu, taču nav, kam tos ražot

ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija

0
(atjaunots 15:32 02.12.2020)
Šodien ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija, paziņoja Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Otrajā decembrī Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO un Veselības ministrija rīkos vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V prezentāciju.

"Pasākumā piedalīsies Krievijas Federācijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško, Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasīlijs Ņebenzja, Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs," paziņoja RIA Novosti Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Михальчевский

Viņš piebilda, ka virtuālais pasākums "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19" notiks ANO Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros. Sēdē tiks prezentēta detalizētāka informācija par Krievijas preparātu, paskaidroja aģentūras sarunbiedrs.

Krievijas Veselības ministrija augustā piereģistrēja pasaulē pirmo Covid-19 profilakses vakcīnu ar nosaukumu Sputnik V, kuru izstrādāja Gamaleja centrs. Vakcīna tika radīta uz izpētītas un pārbaudītas cilvēka adenovīrusa vektoru bāzes. Tās svarīgākās priekšrocības ir drošums, efektivitāte un ilgstošu negatīvu seku trūkums.

0
Tagi:
ANO, koronavīruss, vakcīna
Pēc temata
ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V