Kremļa Lielā pils, foto no athīva

Eksperts: Putins skaidri nospraudis "sarkano līniju" attiecībās ar Baltiju

121
(atjaunots 23:31 20.06.2020)
Krievijas līderis skaidri licis manīt, ka Maskava nekad neatzīs Lietuvas, Latvijas un Igaunijas "okupācijas" koncepciju, atzīmēja ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 21. jūnijs – Sputnik. Krievijas prezidenta Vladimira Putina raksts par Otro pasaules karu risina ārkārtīgi svarīgus uzdevumus – ņemot vērā pagātnes vērtējumu, tiek veidota nākotnes koncepcija, raksta Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezients, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs savā blogā portālā Business FM.

Eksperts konstatēja: skaidri redzams, ka patlaban starptautiskās attiecības apgrūtina ne tikai strīdi par nākotni, bet arī vēsturiski notikumi, piemēram 1939.-1945. gada vērtējums. Piemēram, iepazīstoties ar jebkuru Polijā izdotu mācību grāmatu, rodas jautājums, vai tiešām runa ir par vienu un to pašu karu. "Berlīnē un Maskavā mēs strīdamies par vienu karu, Polija un Baltija, domājams, bija citā? No maija līdz septembrim populārākie uzvārdi Igaunijā, Polijā, Lietuvā – tie ir "Molotovs" un "Ribentrops", komentēja eksperts. 

Paradoksāli ir tas, ka "šodien Vācijā un Krievijā vēsturisko notikumu vērtējums ir visnotaļ tuvs, ja arī nesakrīt pilnībā".

Eksperts atgādināja, ka maijā Vācijas ārlietu ministrs Haiko Māss un Minhenes Mūsdienu vēstures institūta direktors Andreass Viršings publicēja materiālu "Nav politikas bez vēstures", kas bija veltīts arī Otrā pasaules kara beigu 75. gadadienai. Tajā Māss "sniedz viennozīmīgu fašistiskā režīma politisko vērtējumu par kara izraisīšanu".

Par to raksta arī Putins, taču daudz detalizētāk un argumentēti, turklāt Krievijas valsts vadītāja materiāls ir orientēts uz daudz lielākiem uzdevumiem, atzīmēja Meževičs. Pēc viņa domām, zīmīgi ir arī tas, ka Krievijas prezidents noliedz galējības, piemēram, neatbalstīja ideju atzīt par spēkā neesošu PSRS Tautas deputātu kongresa II kongresa lēmumu par PSRS un Vācijas līgumu politisko vērtējumu.

"No otras puses, precīzi iezīmēta "sarkanā līnija". Prezidents stāsta par inkorporāciju, precīzi norādot mūsu rietumu partneriem, ka Igaunijas, Latvijas un Lietuvas tā saucamās "okupācijas" koncepcija ir kvaziakadēmiska daiļrade, ko Maskava nekad neatzīs," raksta eksperts.

Tātad raksta galvenā doma, pēc Meževiča pārliecības, ir nevis pagātnes analīze, bet gan piedāvājums sadarboties nākotnē. Eksperts raksta, ka tas adresēts ASV, Lielbritānijai, Francijai un Ķīnai – valstīm, kas pirms 75 gadiem kopā ar PSRS veidoja antihitlerisko koalīciju, izcīnīja uzvaru un radīja apstākļus mieram.

Tāpat, pēc Meževiča vērtējuma, tēmām, ko Putins skāra savā rakstā, "ir spilgti izteikta Baltijas specifika".

"Otrais pasaules karš un Lielais Tēvijas karš sākās Baltijā un Baltijā arī beidzās (ja nepievēršam uzmanību karadarbībai Klusajā okeānā). Baltijas jūras reģions ir tik mazs, bet ekonomiskās un ekoloģiskās problēmas šeit ir tik lielas, ka mums jāsāk ar diskusiju par vēsturiskiem jautājumiem un jāpāriet pie praktiskās sadarbības," raksta eksperts.

Šonedēļ klajā nāca Putina raksts "Lielās Uzvaras 75. gadadiena: mēs esam atbildīgi par pagātni un nākotni". Krievijas prezidents atklāja savu viedokli par Otro pasaules karu, tā iemesliem un uztveri mūsdienu pasaulē. Viņš aicināja partnerus saglabāt vēsturisko patiesību, kuras pamatā ir fakti, un apspriest pagātnes notikumus paškritiski un bez aizspriedumiem.

121
Tagi:
Baltija, Krievija, Vladimirs Putins, Lielais Tēvijas karš, Otrais pasaules karš
Pēc temata
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā
Putins nosaucis par murgiem mēģinājumus apsūdzēt PSRS par Otrā pasaules kara sākumu
KF vēstnieks ASV: Krievija neļaus aizmirst PSRS uzvaru pār fašismu
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Facebook

Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook

12
(atjaunots 08:32 04.12.2020)
Ziņu portāla Baltnews vadītājs atzinīgi novērtēja Krievijas likumdevēju iniciatīvas par Facebook, YouTube un citu Rietumu sociālo tīklu darbības regulēšanu Krievijas teritorijā.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Ziņu portāls Baltnews informēja, ka bez jebkādiem skaidrojumiem bloķēta tā lapa Facebook.

"Facebook bloķējis Baltnews lapu. Sociālā tīkla administrācija nav nosaukusi bloķēšanas iemeslu. Taču tas ir acīmredzams – cīņa ar Krievijas propagandu," teikts portāla paziņojumā Telegram kanālā.

Baltnews vadītājs Andrejs Starikovs komentēja ziņu par bloķēšanu sarunā ar RIA Novosti

"Facebook nodzēsis lappusi. Tas vienā mirklī likvidēja liela ļaužu pulka ilggadēju darbu. Pārkāpa savu lietotāju tiesības saņemt informāciju. Bez brīdinājumiem, bez paziņojumiem, bez kara pieteikuma," konstatēja Starikovs.

Viņš piezīmēja, ka nav saprotams, kādus sociālā tīkla noteikumus Baltnews pārkāpis un vai vispār kaut kas ir pārkāpts.

"Domājams, nav. Galu galā Facebook vispār nav noteikumu. No saziņas brīvības telpas sociālais tīkls jau sen ir pārvērties par Lielo inkvizitoru. Cenzūra tiek pielietota hotiski. Ir pamats domāt un fakti, kas liecina – tā tiek pielietota pēc Rietumu specdienestu norādes," piezīmēja portāla vadītājs.

Starikovs atzinīgi novērtēja Krievijas likumdevēju iniciatīvas par Facebook, YouTube un citu Rietumu sociālo tīklu darbības regulēšanu Krievijas teritorijā. Viņš uzsvēra, ka "Rietumu sociālie tīkli Krievijā pelna miljonus un tiem jāuzņemas tiesiskā atbildība par patvaļu un cenzūru".

Starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" preses dienests nosauca portāla Baltnews lapas Facebook bloķēšanu par cinisku politiskās cenzūras aktu.

"Facebook bloķējis mediju grupā "Rossija segodņa" strādājošo ziņu portālu Baltnews. Uzskatā, to par cinisku politiskās cenzūras aktu no amerikāņu sociālā tīkla puses. Atgādināsim, ka šī gada 5. jūnijā FB sāka atzīmēt valsts kontrolēto mediju, arī RIA Novosti un Sputnik publikācijas," teikts preses dienesta komentārā.

Iepriekš Krievijas Valsts domē tika iesniegts likumprojekts par atbildes sankcijām pret interneta platformām par Krievijas mediju cenzūru. Tas paredz tādus soļus, kā bloķēšana, trafika palēnināšana un administratīvie sodi. Sods interneta platformām par Krievijas mediju cenzurēšanu sniegsies no dažiem tūkstošiem līdz 3 miljoniem rubļu, pastāstīja viens no projekta autoriem Antons Gorelkins. Likumprojektu atbalsta arī Krievijas komunikāciju līdzekļu kontroles struktūra Roskomnadzor.

Sociālo tīklu un saziņas programmu profesionālo lietotāju asociācija ieteikusi Krievijas Digitālās attīstības ministrijai izvērtēt iespēju iekļaut likumā sodu par Krievijas mediju cenzūru ārvalstu interneta kompānijām līdz 10 miljonu rubļu apmērā un iespēju arestēt tādu kompāniju naudas līdzekļus, teikts asociācijas vēstulē. Tās autori atgādināja, ka Facebook, Google un Twitter ierobežo piekļuvi aptuveni 20 Krievijas mediju materiāliem. To vidū ir RIA Novosti, RT, Sputnik un "Rossija 1".

12
Tagi:
propaganda, sociālie tīkli, Facebook, Krievija
Pēc temata
EDSO apsolīja tikt skaidrībā, uz kāda pamata Latvija bloķēja Baltnews portālu
Pozners: Baltijā bloķē Krievijas medijus, jo baidās no tiem
Krievijas vēstnieks apsolīja, ka Maskava neatstās žurnālistu vajāšanu bez atbildes
Sputnik V

Cena, izmēģinājumi, ražošana, sadarbība: Krievija prezentēja Sputnik V ANO

20
(atjaunots 14:54 03.12.2020)
Prezentācijas gaitā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros Krievija pastāstīja par pasaulē pirmās vakcīnas pret Covid-19 Sputnik V cenu, par izmēģinājumiem, ražošanu un par sadarbības iespējām.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. KF Veselības ministrija prezentēja pasaulē pirmo Krievijā radīto vakcīnu pret Covid-19 Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Tiešsaistes prezentācijas ietvaros ar nosaukumu "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19", kura notika ar Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO un KF Veselības ministrijas vadītāja Mihaila Muraško piedalīšanos, Krievija pastāstīja par preparāta cenu, nākotnes ražošanas apjomiem un sadarbību ar ārvalstu partneriem.

Krievijas veselības ministrs paziņoja, ka vakcīnas pēcreģistrācijas izmēģinājumos, kuri notika KF, Baltkrievijā, Indijā, AAE un Venecuēlā, piedalās vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku. Tāpat viņš atzīmēja, ka Brazīlija un virkne citu valstu arī paudušas vēlmi veikt vakcīnas izmēģinājumus. Pašlaik notiek pārrunas.

Muraško uzsvēra, ka Sputnik V parādīja "spēcīgu imūno atbildi un antivielu atbildi" un šobrīd stāv galveno vakcīnu-kandidātu rindā, kuras tuvojas klīnisko izmēģinājumu noslēgumam un masveida ražošanas uzsākšanai.

Krievijas Veselības ministrijas vadītāja paziņoja, ka jau ir potēti vairāk nekā 100 tūkstoši Krievijas iedzīvotāju no riska grupām, un preparāta klīniskie izmēģinājumi turpinās. Sputnik V jau sākuši piegādāt visos Krievijas reģionos, un plānots palielināt preparāta ražošanu valstī un pasaulē.

Savukārt Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs paziņoja, ka KTIF iesniedzis pieteikumu Sputnik V apstiprināšanai 40 valstīs un strādā ar regulatoriem šajās valstīs.

Viņš uzsvēra, ka šeit ir svarīgi, lai šie lēmumi netiek pieņemti politisku motīvu dēļ, jo valstīm šobrīd ir svarīgi, lai to rīcībā ir dažādu vakcīnu portfelis.

Saskaņā ar Dmitrijeva prognozēm, jau 2021. gada martā Sputnik V ražošanas apjoms ārvalstu ražotnēs sastādīs vismaz 40 miljonu dozu mēnesī, tātad vakcīna būs pieejama 40 miljoniem cilvēku. Taču KTIF cer uz vēl lielākiem apjomiem.

Vakcīnas cena varētu sastādīt mazāk nekā 10 dolārus par dozu. Tas ir daudz lētāk, nekā dažās vakcīnas, kuras tika radītas uz cilvēka adenovīrusa bāzes, atzīmēja Dmitrijevs. Potēšanai būs nepieciešamas divas preparāta dozas.

Viņš paziņoja, ka viens no galvenajiem mērķiem ir padarīt vakcīnu pieejamu visai pasaulei.

20
Tagi:
vakcīna, Krievija, ANO
Pēc temata
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V
Veselības ministrija sagatavojusi bezprecedenta vakcinācijas plānu

Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā

0
(atjaunots 09:05 04.12.2020)
Līdz ar Krieviju "aizdomās" tiek turēta Ķīna un virkne trešo valstu – Eiropā valda uzskats, ka minētās valstis, izplatot nepatiesas ziņas, centušās uzlabot savu imidžu pasaulē.

RĪGA, 4. decembris - Sputnik. Eiropas Savienībā valda pārliecība, ka Krievija, Ķīna un trešās valstis izplatījušas nepatiesas ziņas par epidemioloģisko situāciju Eiropā, vēsta Sputnik Baltkrievija, atsaucoties uz Eiropas Komisijas publicēto Darbības plānu demokrātijas jomā.

Krievija, Ķīna un citas valstis rīkojušās ar mērķi " graut demokrātiskās diskusijas", uzskata ES. Valstis esot "iesaistītas operācijās, kuru mērķis bija ietekmēt un izplatīt dezinformāciju par Covid-19 pandēmiju ES, kaimiņvalstīs un pasaulē", klāsta dokumenta autori.

Pārmetumos uzsvērts, ka ārvalstu spēlētāji cerējuši "saasināt sociālo polarizāciju un uzlabot savu imidžu". "Tāds demokrātijas apdraudējums prasa visaptverošu un kolektīvu atbildi," atzīmēja ES.

Konkrēti nepatieso ziņu piemēri, kas it kā esot izplatīti Krievijā un Ķīnā, dokumentā nav minēti, toties atzīmēts, ka valstis esot izmantojušas "manipulāciju taktiku pašlabuma dēļ".

Pēc ES domām, dezinformācija nav tikai nepatiesas ziņas, bet arī reālu ziņu izkropļojums, manipulāciju un viltotu profilu izmantošana sociālajos tīklos.

Pārskatā nenoliedz dezinformācijas draudus arī "no iekšējo spēles dalībnieku puses", tāpēc ES valstis aicinātas turpināt ciešāku sadarbību. Kopīgiem spēkiem būs iespējams efektīvāk reaģēt uz nepatiesu ziņu draudiem, ir pārliecināti ES ierēdņi.

Reālā pandēmijas statistika Eiropas Savienībā

Saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes datiem, vairākas ES valstis ierindojušās starp desmit vispasaules līderiem Covid-19 izplatības ziņā.

Piemēram, Francija "nostiprinājusi" savas pozīcijas – valsts ilgu laiku ieņem 5. vietu koronavīrusa slimnieku skaita ziņā (2,27 milj. cilvēku). Tai seko Spānija (1,66 milj.), astoto vietu ieņem Itālija (1,64 milj.).

Šobrīt augstākie mirstības rādītāji starp Eiropas Savienības valstīm ir Itālijā – 57 tūkstoši mirušo (sestā vieta pasaulē), Francijā – 52 tūkstoši (septītā vieta), Spānijā – 45 tūkstoši (devītā vieta).

0
Tagi:
viltus ziņas, pandēmija, Krievija, Ķīna, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā ASV atklājušas "Krievijas propagandas un dezinformācijas ekosistēmas" noslēpumus
Kā lietuviešu žurnālists izglābis Eiropu no Krievijas kulinārajām receptēm
Vai iedzīvotāji bieži saskaras ar nepatiesām ziņām internetā
Kibereksperti prognozē pasaulei jaunu auksto karu 2020. gadā