Ekskursiju autobuss City Tour Rīgā, foto no arhīva

Tapis zināms Krievijas iedzīvotāju skaits, kuri ir gatavi vasarā atpūsties Baltijā

69
(atjaunots 11:21 22.04.2020)
Krievijas tūristi atzinās, ka nebrauks vasarā uz Baltiju: gribētāju skaits atpūsties Latvijā, Lietuvā un Igaunijā izrādījies relatīvās kļūdas robežās.

RĪGA, 22. aprīlis – Sputnik. Vien katrs simtais no aptaujāto Krievijas iedzīvotāju skaita paziņoja, ka grasās vasaras mēnešos paviesoties Baltijā, secināms no Viskrievijas Sabiedriskā viedokļa pētījumu centra aptaujas datiem, kurus prezentēja Starptautiskās informācijas aģentūrai "Rossija segodņa" prezentēja centra direktors darbā ar valsts varasiestādēm Kirills Rodins.

Saskaņā ar pētījuma datiem, 1% Krievijas pilsoņu plāno pavadīt savu atvaļinājumu šovasar Baltijas valstīs.

Citās bijušajās padomju valstīs grasās pabūt 2% aptaujāto, 3% apmeklēs tālās ārzemju valstis. Uz Krimu plāno aizbraukt 4% respondentu, uz Kaukāza Melnās jūras piekrasti – 6%. Vasarnīcā atvaļinājumu grasās pavadīt 35% aptaujāto, 57% paliks mājās.

"No vienas puses, kopumā cilvēki turpina plānot savu atpūtu vasaras periodā – tas nav slikti. Tāpat nav slikti, ka šī atpūta nav saistīta tikai ar to, ka mēs pārsēdēsim mājās vai atpūtīsimies vasarnīcā, bet arī citi krieviem tradicionālie formāti saglabājas. Slikta sastāvdaļa šajā stāstā ir tajā, ka šie plāni būtiskā veidā ārējās atpūtas formātos ir samazinājušies, un pārsvarā lielākā daļa Krievijas iedzīvotāju šodien nekaļ plānus, izņemot to, ka pavadīs savu atpūtu mājās vai vasarnīcā," sacīja Rodins.

Pēc viņa sacītā, runājot par bijušās PSRS republikām, aptaujātie sauc Abhāziju, Baltkrieviju un Armēniju, savukārt ar tālo ārzemju valstīm tiek domātas Turcija, Apvienotie Arābu Emirāti un Ēģipte.

2020. gada aprīļa "VCIOM-Sputņik" Viskrievijas aptaujā piedalījās 1,6 tūkstoši Krievijas iedzīvotāju vecumā virs 18 gadiem. Maksimālā relatīvā kļūda ar 95% varbūtības nepārsniedz 2,5%.

Jau 210 pasaules valstīs un aizjūras teritorijās ir atklāti vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku, kuri ir inficējušies ar koronavīrusu Covid-19, zināms par 177 707 mirušajiem un 696 151 atveseļošanās gadījumiem. Pandēmijas izraisītā krīze ir radījusi lielu triecienu pasaules tūrisma nozarei. Saskaņā ar ekspertu aplēsēm, runāt par atgriešanos pie pirmskrīzes situācijas tūrismā varēs ne agrāk par nākamo gadu. Gadījumā, ja notikumi attīstīsies pēc optimistiska scenārija, uz daļēju nozares atjaunošanos varēs cerēt rudens vidū.

69
Tagi:
tūristi, tūrisms, Baltija, Krievija
Pēc temata
Koronavīruss nobiedējis Latvijas tūristus – cilvēki sākuši mazāk ceļot
PVO izsludinājusi jaunā koronavīrusa pandēmiju
"Staigājošie miroņi": Latvijas tūrisma bizness noasiņo
Krievija palīdzēs Itālijai cīņā ar koronavīrusu. Kas palīdzēs Latvijai?
Biezpiens, foto no arhīva

Nosaukts negaidīts labums, ko organismam nes biezpiens

9
(atjaunots 12:23 27.09.2020)
Produkts ir bagāts ar mikroelementiem un veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī palīdz cīnīties ar rudens depresiju.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Regulāra biezpiena lietošana uzturā palīdz cīņā ar rudens depresiju un stiprina potenci, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz Sečenova vārdā nosauktās Maskavas valsts medicīniskās universitātes profesora, gastroenterologa Alekseja Bujeverova interviju pilsētas ziņu aģentūrai "Moskva".

"Biezpiens ir bagāts ar uzturvielām, olbaltumvielām un taukiem, mazākā mērā ar ogļhidrātiem <…> Tāpat ir nelieli pētījumi, ka biezpiens regulāras lietošanas uzturā gadījumā paceļ garastāvokli, palīdz cīnīties ar rudens depresiju," paskaidroja ārsts.

Viņš atgādināja, ka produkts ir bagāts ar mikroelementiem – kalciju, magniju, cinku. Tas veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī vīriešu potences uzlabošanu.

Gastroenterologs paskaidroja, ka veikalos ir jāpievērš uzmanība uzrakstam "biezpiens" uz iepakojuma. "Biezpiena izstrādājumu" un "biezpiena masas" sastāvā var izrādīties aromatizētāji un augu tauki.

Biezpiens satur samērā daudz kaloriju, tādēļ labāk būtu apēst ne vairāk par 200 gramiem dienā, atzīmēja Bujeverovs.

"Labāk ir apēst mazāk, taču ar normālu tauku saturu – 5% vai labāk 9%. No attaukotiem piena produktiem ir vairāk kaitējuma, nekā labuma," atgādināja ārsts.

Pirmkārt, organisms nesaņem taukus un sāk tos atlikt pats. Otrkārt, attaukoti produkti ir samērā bezgaršīgi, tādēļ ražotājs pieliek klāt cukuru un cukura aizvietotāju, kas palielina to enerģētisko vērtību.

9
Tagi:
veselība, pārtika
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību
Pēc temata
5 mīti par depresiju. Sen jau laiks aizbīdīt tos pažobelē
Kādi vitamīni rudenī nepieciešami bērniem un pieaugušajiem
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

36
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

36
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
Cilvēki aizsargmaskās sabiedriskā transporta pieturā Rīgā, foto no arhīva

Virusologs paskaidroja, kāpēc nav jēgas iedalīt pandēmiju viļņos

6
(atjaunots 14:16 27.09.2020)
Vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Dēvēt koronavīrusa saslimstības kāpumu par otro vilni vai pirmā viļņa turpinājumu "nav ļoti principiāla lieta", paziņoja sarunā ar "Govorit Moskva" virusologs, N. Gamaleja vārdā nosauktā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas zinātniski pētnieciskā centra profesors Anatolijs Alšteins, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka vārdam "vilnis" nav lielas nozīmes pandēmijas laikā. Spēcīga vīrusa epidēmijas pārtraukuma nav bijis, tā tikai samazinājās, bet tagad, pēc speciālista sacītā, notiek saslimstības kāpums.

Virusologs atzīmēja, ka lielpilsētu iedzīvotāji pārstājuši nopietni uztvert profilakses pasākumu ievērošanu.

"Uztraukums, protams, ir, un saistīts tas ar to, ka iedzīvotāji atslābinājušies, pārstājuši ievērot elementārus pret epidēmiju vērstus pasākumus, tādus kā sejas maskas ļaužu pulcēšanās vietās, distancēšanās, roku mazgāšana, pašizolācija, darbs attālinātā režīmā," pastāstīja viņš. Tas viss, pēc viņa teiktā, kopā ar sezonas maiņu ietekmē saslimšanas kāpumu.

Tāpat viņš atgādināja, ka rudens ir nelabvēlīga sezona augšējo elpceļu infekcijām.

"Rezultātā mums, protams, ir acīmredzams saslimstības kāpums. Tā vairs nav nejauša lieta, pietiekami strauji pacēlās," nobeigumā sacīja viņš.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33 miljoni Covid-19 gadījumu, vairāk nekā 999 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 24,4 miljoni izveseļojās. Visvairāk saslimušo ir atklāts ASV, Indijā un Brazīlijā.

6
Tagi:
koronavīruss, pandēmija
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Zinātnieks izskaidroja, kāpēc otrais koronavīrusa vilnis Krievijā ir maz iespējams