Ziemeļu jūras ceļš, Pevekas osta. Foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par neparastiem "Rosatom" projektiem Ziemeļu jūras ceļā

79
(atjaunots 13:12 15.02.2020)
2018. gada beigās Krievijas atomenerģētikas kompānija kļuva par Ziemeļu jūras ceļa attīstības operatoru.

RĪGA, 15. februāris – Sputnik. Valsts korporācija "Rosatom" uzņēmusies Ziemeļu jūras ceļa attīstības saistības un uzsāks neierastu darbības veidu, intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja enerģētikas eksperts Boriss Marcinkēvičs.

2018. gada beigās Krievijas atomenerģētikas kompānija kļuva par Ziemeļu jūras ceļa attīstības operatoru. Krievijas bijušā premjerministra Dmitrija Medvedeva valdība apstiprināja infrastruktūras attīstības plānu līdz 2035. gadam. Tas paredz virkni pasākumu – no maģistrālās infrastruktūras modernizācijas un paplašināšanas līdz regulāriem pārvadājumiem.

"Vērīgi paskatoties uz iepriekšējās valdības apstiprināto plānu - Ziemeļu jūras ceļa attīstības plānu līdz 2035. gadam, kļūst skaidrs, ka "Rosatom" nāksies strādāt pēc šīs formulas. Kas nepieciešams, lai ZJC patiešām būtu iespējams ekspluatēt visu gadu? Jāzina navigācijas apstākļi, jābūvē kuģi, kuri izlūkos klimatiskos apstākļus," norādīja Marcinkēvičs.

Eksperts norādīja, ka "Rosatom" nāksies nodrošināt ostas, bet tajās – visu pa ZJC kursējošo kuģu drošībai nepieciešamo. Viņš atzīmēja, ka kompānija pieradusi plānot savu darbību gadu desmitiem uz priekšu, un tas attiecas arī uz ZJC.

"Jauno atomelektrostaciju ekspluatācijas laiks ir 60 gadi ar iespēju pagarināt to vēl par 20 gadiem. Ja mēs parakstījām līgumu, ka AES tiks uzbūvēta, tā jāapkalpo nākamos 80 gadus, jāplāno darbība, lai apkalpošana būtu augstākajā līmenī. Aptuveni tāpat "Rosatom" strādā ar visu, kas saistīts ar Ziemeļu jūras ceļu," pastāstīja eksperts.

"Rosatom" visai nopietni vērtē kravu plūsmas attīstību un saprot, ka ZJC apgūšana pirmajā posmā jāveic uz Krievijas kravu rēķina, apgalvo Marcinkēvičs.

"Loģika ir vienkārša – ja gribi, lai būtu padarīts labi, dari pats. "Rosatom" vēsta, ka patlaban izskata projektu, kuram gatava no saviem līdzekļiem piešķirt 7 miljardus dolāru, lai ieietu konteineru pārvadājumu tirgū. Ja baidāties, es sākšu pirmais, jūs paskatīsieties uz rezultātu, bet pēc tam aprunāsimies," viņš paskaidroja.

Taču, eksperts piezīmēja, šim nolūkam nepieciešami noteiktas klases kuģi, kuru patlaban nav. "Rosatom" plāno ieiet biznesā brīdī, kad darbu sāks "Lider" klases ledlauži, kas tiek galā ar piecus metrus biezu ledu. Tie varēs nodrošināt navigāciju pa ZJC visu gadu.

Ziemeļu ledus ceļš, jeb Ziemeļu koridors ir īsākais maršruts starp Krievijas daļu Eiropā un Tālajiem Austrumiem. Tas ved pa Ziemeļu Ledus okeāna un daļēji – pa Klusā okeāna jūrām.

Patlaban ZJC pārsvarā lieto tādas kompānijas kā "Nornikeļ", "Gazprom", "Rosņeft", "Rosšelf", Krasnojarskas novads, Saha (Jakutija) un Čukotka.

79
Tagi:
Rosatom, enerģētika, Krievija
Pēc temata
ASV Krasta apsardze pieprasa Krievijai atdot Ziemeļu jūras ceļu. Pagaidām – pa labam
Tiktāl esam nonākuši: Rietumi cenšas bloķēt Ziemeļu jūras ceļu
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju

0
(atjaunots 11:36 27.10.2020)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atgādināja par Berlīnes augstprātīgo atteikšanos sniegt atbildes uz KF Ģenerālprokuratūras vairākkārtējiem pieprasījumiem Alekseja Navaļnija lietā.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Vācijas un Francijas iniciētās sankcijas pēc incidenta ar Alekseju Navaļniju demonstrē Eiropas Savienības nespēju adekvāti novērtēt notiekošo, norādīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, vēsta RIA Novosti.

15. oktobrī Brisele noteica ierobežojumus sešiem Krievijas pilsoņiem un zinātniskajam institūtam, bet Maskava apsolīja simetrisku atbildi.

Lavrovs atgādināja par Berlīnes augstprātīgo atteikšanos sniegt atbildes uz KF Ģenerālprokuratūras vairākkārtējiem pieprasījumiem Alekseja Navaļnija lietā. Diplomāts uzskata, ka šāds solis pārkāpj Vācijas saistības, ko paredz Eiropas konvencija par savstarpēju tiesisko palīdzību krimināllietās.

"Vācijas un Francijas pārstāvji iniciējuši ES nelikumīgo sankciju kārtējo porciju pret Krievijas pilsoņiem, nevis ievēro šo starptautisko tiesisko dokumentu. Tas viss skumji un uzskatāmi ilustrē (Briseles – red.) vēlmi nostādīt sevi ārpus likuma," Lavrovs konstatēja intervijā horvātu avīzei "Večerni list".

Diplomāts piezīmēja, ka Krievija neatstās bez atbildes nedraudzīgos izlēcienus no Rietumu kolēģu puses, kuri ir aizmirsuši, kas ir diplomātija, un nolaidušies līdz banālai nekaunībai.

Lavrovs atzīmēja, ka Vašingtona un Brisele ir divkāršojušas pūles apturēt Krievijas attīstību, taču pie tam nesniedz nekādus pierādījumus apsūdzībās pret Maskavu. Viņš pauda cerību, ka partneriem Eiropā pietiks veselā saprāta un tālredzības, lai atjaunotu dialogu.

Incidents ar Navaļniju

Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs blogeris Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā. Mediķi diagnosticēja vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasas cukura līmeņa izmaiņas asinīs. Nav zināms, kāds bijis to iemesls, taču indes pacienta asinīs un urīnā netika konstatētas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika nogādāts Vācijā. Tur oficiāli paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar substanci no kaujas vielu "Novičok" grupas. Maskava nosūtīja pieprasījumu ar lūgumu sniegt sīkāku informāciju par Berlīnes laboratorijas analīžu rezultātiem, tomēr atbilde netika saņemta.

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā. Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Oktobra sākumā OPWC paziņoja, ka Navaļnija organismā atrastas vielas, kas nav iekļautas aizliegto preparātu sarakstos, lai arī īpašību ziņā ir līdzīgas "Novičok". Tomēr ES ieviesusi sankcijas.

Patlaban A.Navaļnija stāvoklis uzlabojas, viņam paredzēta rehabilitācija.

0
Tagi:
sankcijas, Eiropa, Navaļnijs, Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
"Lai ieriebtu Putinam": Latvijas bijušais ārlietu ministrs par Navaļnija "saindēšanu"
Krievijas ĀM atbildēja uz Vācijas ministrija paziņojumu situācijā ar Navaļniju
Krievijas IeM informē par rezultātiem, ko devusi pārbaude situācijā ar Navaļniju
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins ierosinājis pasākumus spriedzes mazināšanai Eiropā

11
(atjaunots 20:09 26.10.2020)
INF līgums bija svarīgs elements starptautiskās drošības un stratēģiskās stabilitātes arhitektūrā, uzskata Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins sniedzis paziņojumu par papildu soļiem situācijas deeskalācijai Eiropā apstākļos, kad darbību pārtraucis Līgums par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm (INF), vēsta RIA Novosti

"Līgums INF bija svarīgs elements starptautiskās drošības un stratēģiskās stabilitātes arhitektūrā. Īpaša loma Līgumam bija prognozējamības un savaldības uzturēšanas aspektā raķešu jomā Eiropas teritorijā," teikts dokumentā, ko publicēja Kremļa preses dienests.

Pagājušajā gadā ASV ar vienpusēju lēmumu izstājās no INF, pie tam pārmetot Krievijai līguma pārkāpumus. Maskava noliedza visas apsūdzības un bija gatavi nodemonstrēt raķeti, kas radījusi šaubas, tomēr Vašingtona nenāca pretī.

Putins uzskata līguma laušanu par kļūdu, kas "pastiprina raķešu bruņojuma sacensību izvēršanās, konfrontācijas potenciāla pieauguma risku un tālāku ceļu pie nekontrolējamas eskalācijas".

Valsts vadītājs atzīmēja, ka, ņemot vērā spriedzi Krievijas un NATO attiecībās acīmredzami arī draudi Eiropas drošībai.

"Šajos apstākļos nepieciešami aktīvi centieni mazināt uzticības deficītu, stiprināt reģionālo un globālo stabilitāti, kā arī mazināt riskus, ko rada savstarpēja nesapratne un domstarpības raķešu bruņojuma jomā," viņš uzsvēra.

Ierosinājumi

Prezidents ieteica izstrādāt instrumentus, kas ļautu mazināt spriedzi un satraukumu.

"Piemēram, runa varētu būt par pārbaudes pasākumiem kompleksiem "Aegis Ashore" ar starta iekārtām Mk-41 ASV un NATO bāzēs Eiropā, kā arī raķetēm 9M729 Krievijas Federācijas BS objektos Kaļiņingradas apgabalā," teikts paziņojumā.

Uzsvērts, ka visu darbību pamatā jābūt abpusēju soļu principam: Maskava ir gatava atteikties no raķešu 9M729 izvēršanas Krievijas Eiropas teritorijā, taču ar noteikumu, ja NATO spers līdzīgus soļus.

"Mēs apstiprinām gatavību pieturēties pie Krievijas Federācijas iepriekš izsludinātā moratorija sauszemes bāzes vidēja un maza darbības rādiusa raķešu izvēršanai, kamēr atbilstošajos reģionos neparādīsies analoģiskas klases ASV ražots raķešu bruņojums," paziņoja Putins un piezīmēja, ka Krievija vēl aizvien cer uz atbildes moratoriju.

Noslēgumā viņš vēlreiz uzsvēra, ka Maskava ir gatava kopīgam darbam, un pauda cerību, ka arī tās partneri meklēs iespējas, kā uzturēt stabilitāti un novērst raķešu krīzes pasaulē bez INF.

11
Tagi:
Eiropa, Putins, NEW START līgums
Pēc temata
Vladimirs Putins par Rietumu apsūdzībām: mani tas neuztrauc
Skandāls pa visu Baltiju: kāpēc Igaunijas politiķis uzlielījis Putinu