Ceļojuma sākums Kirgīzijā

Vienatnē uz velosipēda, neskaitot suni. Anna Bolta apceļojusi visu Krieviju

97
(atjaunots 23:15 14.02.2020)
Ceļotāja un grāmatas "Kāpēc būtu jāsēž mājās?" autore Anna Smoļina (Bolta) nomainīja lielpilsētas komfortu pret izdzīvošanu pie dabas krūts – viena pati viņa devās apceļot Krieviju ar velosipēdu kopā ar iemīļoto taksi Kapu.

Intervijā RIA Novosti Anna pastāstīja par grūtībām un riskiem, kas gaida ceļā, kā arī par tikšanos ar savu nākamo vīru ceļojuma simtajā dienā. Veloceļotājas stāstu pierakstīja Olga Ciganska.

Jaunībā dievināju galvaspilsētas dzīves trako ritmu, taču pēc 30 gadu sasniegšanas sapratu, kā mani nogurdinājuši cilvēki un uzspiestās vērtības. 

Gribējās aizbēgt kaut kur tālu prom, un es viena pati devos ilgā ceļojumā.

Anna Bolta ar taksi Kapu uz Pamira trakta
© Photo из личного архива Анны Болт
Anna Bolta ar taksi Kapu uz Pamira trakta

Maršruta izvēle nebija nejauša. Mana mamma dzīvo Magadanā. Viņa ļoti smagi pārdzīvoja divu dēlu nāvi, un es uz ilgu laiku dzīvoju bez viņas uzmanības. No 15 gadu vecuma biju itin patstāvīga.

В дороге с ремонтом велосипеда помогают мотоциклисты
© Photo из личного архива Анны Болт
Ceļā ar velosipēda remontu palīdz motociklisti

Gadu gaitā attiecības galīgi pārtrūka, un tagad, izvēloties maršrutu, nolēmu: lai nu tas būtu ilgs ceļš uz Magadanu, pie mammas.

Uzreiz arī sapratu, kā ceļošu. Pēdējos gados gan ziemu, gan vasaru visur braukāju ar velosipēdu: uz ofisu, tikties ar draugiem. Vienmēr galvā ir velosipēdista ķivere, plecos mugursoma, kur slēpjas kleita un kurpes, lai vajadzības gadījumā varu ātri pārģērbties. Pat pošoties atvaļinājuma ceļojumā, pakoju nevis čemodānu, bet velosipēdu un mugursomu.

Удмуртия, май 2017
© Photo из личного архива Анны Болт
Udmurtija, 2017.gada maijs

Kompānijai līdzi paņēmu savu iemīļoto suni, taksi Kapu. Nopirku viņai speciālu velosipēda piekabi, iekšā sakrāvu mīkstus spilvenus. Un sastādīju maršrutu tā, lai pa ceļam noteikti būtu veterinārās klīnikas, kuru kontaktus iepriekš pierakstīju.

Анна с таксой Капой на Памирском тракте, 2018
© Photo из личного архива Анны Болт
Anna ar taksi Kapu uz Pamira trakta, 2018.gads

Pirms došanās ceļā daudzi grozīja pirkstu pie deniņiem, rāja mani par to, ka ņemu līdzi cienījama vecuma suni, kas turklāt cieš no vēža. 

Taču ceļojums Kapai nāca par labu. Nelielā kratīšanās piekabē iedarbojās kā savdabīga limfu drenāža, un šķidruma uzkrāšanās, kas mocīja suni vēža dēļ, pilnībā pazuda!

Первый день похода, 1 мая 2017 года
© Photo из личного архива Анны Болт
Pārgājiena pirmā diena, 2017.gada 1.maijs

Veterināri, kuri sekoja mūsu ceļojumam sociālajos tīklos, novaimanājās un ilgi nespēja noticēt savām acīm. 

Pat prātā nenāca doma, ka suni varētu atstāt mājās. Manās acīs Kapa bija partneris un draugs. Neesmu pārliecināta, vai viņa pārciestu mūsu šķiršanos.Un tas nebūt nebija mūsu pēdējais kopīgais ceļojums – viņa nodzīvoja vēl gandrīz divus gadus. Ceļojumā es strādāju - attālināti. 

Байкал, днёвки на отдых
© Photo из личного архива Анны Болт
Baikāls, pēcpusdienas atpūta

Ar nopelnīto naudu pietika pieticīgam uzturam, dažkārt izmantojām viesnīcas. Tomēr biežāk taupības labad nakšņojām teltī, netālu no ceļa.

Baidījos iet dziļāk mežā – pēc mana suņa smakas varēja atnākt plēsēji. Nometni slēju netālu no degvielas stacijas vai kafejnīcas, mazgājos dušā pie ceļa.

Lielās pilsētās mūs vienmēr vietējie iedzīvotāji aicināja ciemos – pārnakšņot, paēst un nomazgāties. Pa ceļam visu laiku domāju par to, ka, Maskavā dzīvodama, pat iedomāties nevarēju, cik skaista ir mūsu valsts.

Īpaši savaldzināja Hakasija un Burjatija. Tā ir neaprakstāma atmosfēra un enerģētika! Noteikti tur vēlreiz atgriezīšos.

Анна доехала до Кемерова
© Photo из личного архива Анны Болт
Anna nokļuvusi līdz Kemerovai

Pirms starta pastāstīju sociālajos tīklos par saviem plāniem un ātri sapulcēju atbalsta grupu. Visur mūs sagaidīja velosipēdisti un pavadīja uz pilsētu. Tagad man visur ir draugi. Tomēr internetā gadās sastapt visādus cilvēkus. Reiz kāds nepazīstams cilvēks sāka man draudēt.

Viņš saukāja mani par "izlēcēju no Maskavas" un pieprasīja, lai vācos prom no ceļa. Pretējā gadījumā viņš solīja mani izvarot un nogalināt. Biju spiesta uz laiku pārtraukt publikācijas internetā, lai neviens nevarētu izsekot, kur atrodos.

Дети сопровождают путешественников в Хороге, Таджикистан
© Photo из личного архива Анны Болт
Bērni pavada ceļotājus Horogā, Tadžikistāna

Pateicoties daudzajiem abonentiem, izdevās noskaidrot, ka aiz anonīmā konta slēpjas kaut kāds velosipēdu pasaules darbonis no Čeļabinskas. Viņš izvērsa veselu kampaņu pret mani tematiskajos forumos.

Bija bail. Kad anonīmais draudētājs tika identificēts, viņš apgalvoja, ka viņa konts ir uzlauzts, ka rakstījis kāds cits. Vēlāk tomēr noskaidrojām, ka tas ir viņa roku darbs.

Par viņu daudz stāstīja vietējie mediji un publiskās grupas Čeļabinskā. Galu galā viņš saņēma sodu.  Ceļojuma simtajā dienā es satiku vēl vienu tādu pašu vientuļu velosipēdistu. Tikšanās efekts un interešu sakritība – nevarēju neiemīlēties.

Монголия, август 2017
© Photo из личного архива Анны Болт
Mongolija, 2017.gada augusts

Tagad esam precējušies un ceļojam divatā. Kopā devāmies pārgājienā pa Tadžikistānu, gar Afganistānas robežu. 

Ar mums bija ēzelītis Bro, kuru nopirkām vietējā ciemā, lai viņš nestu manu smago mugursomu – pēc kāju traumas man gāja grūti. Reiz naktī pēc ēzeļa smakas mūs uzgāja vilki. Atmodāmies no ēzelīša šausmīgajiem bļāvieniem. Labi, ka galvgalī vienmēr noliekam pārgājienu katliņa vāku.

Анна с мужем на Нурекской ГЭС
© Photo из личного архива Анны Болт
Anna ar vīru pie Nureka HES

Vilkiem nepatīk šķindēšana, piemēram, skaņa, ko rada dakšiņas vilkšana pa metālu. Plēsējus padzinām, tomēr ēzelīti viņi savainot paspēja.

Nācās nabadziņu nedēļu ārstēt. Bija žēl šķirties. Atstājām viņu pie vietējiem iedzīvotājiem, kuri apliecināja, ka ar Bro viss būs kārtībā. Patlaban mēs ziemojam Buhārā (Uzbekistāna). Šurp atbraucām ar velosipēdiem no Minskas. Vasarā gājām pārgājienā, 509 kilometrus garā maršrutā pa Likijas taku Turcijā.

 • Байкал, утренняя гигиена
  Baikāls, rīta higiēna
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Байкал встречал непогодой
  Baikāls sagaidīja ar nejauku laiku
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Бурятия, ставим ночной лагерь
  Burjatija, uzstādām nometni naktsmītnei
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Улан-Батор, место, где мы финишировали
  Ulanbatora, finiša punkts
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • По дороге к Нурэкскому водохранилищу
  Ceļā uz Nureka ūdenskrātuvi
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Ослик Бро, Аня и такса Капа, Таджикистан, 2018
  Ēzelītis Bro, Aņa un taksis Kapa, Tadžikistāna, 2018.gads
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Киргизия, 2018 год, первый день нового похода
  Kirgīzija, 2018.gada, jaunā pārgājiena pirmā diena
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Доехали до Иркутска
  Esam nokļuvuši līdz Irkutskai
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Свернули на Монголию
  Nogriezāmies uz Mongoliju
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Вдоль Транссибирской магистрали
  Transsibīrijas maģistrāle
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • Раны покусанного волками ослика Бро
  Vilku sakostā ēzelīša Bro brūces
  © Photo из личного архива Анны Болт
 • С мужем на афганском базаре, Хорог, Таджикистан
  Kopā ar vīru afgāņu bazārā, Horoga, Tadžikistāna
  © Photo из личного архива Анны Болт
1 / 12
© Photo из личного архива Анны Болт
Baikāls, rīta higiēna

Tā nu mēs tagad ceļojam kopā, tādi mūsdienu klaidoņi: es, mans vīrs Valērijs Bolts un mūsu jaunie četrkājainie draugi, iemīļotie toiterjeri Boltiks un Voļka. Četratā ir jautrāk.

97
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

27
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

27
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins vērsies pie ASV sakarā ar stāvokli informatīvās drošības jomā

31
(atjaunots 13:46 26.09.2020)
Krievijas prezidents aicinājis visas valstis uzņemties saistības neuzbrukt pirmajiem ar informācijas tehnoloģiju starpniecību.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicinājis visas valstis, arī Amerikas Savienotās Valstis uzņemties saistības neuzbrukt pirmajiem ar informācijas tehnoloģiju starpniecību, vēsta RIA Novosti.

"Viens no mūsdienu galvenajiem stratēģiskajiem izaicinājumiem ir plašas konfrontācijas rašanās risks digitālajā vidē. Īpaša atbildība par tās novēršanu gulstas uz galvenajiem spēlētājiem starptautiskās informatīvās drošības (SIB) sfērā," teikts prezidenta paziņojumā, kas veltīts kompleksajai pasākumu programma ar mērķi atjaunot Krievijas un ASV sadarbību starptautiskās informatīvās drošības jomā. Tas publicēts Kremļa vietnē.

Pēc valsts vadītāja domām, Maskavai un Vašingtonai ir jāizstrādā un jāpieņem starpvaldību dokuments par incidentu novēršanu informatīvajā telpā – tāds pats kā noslēgtā Vienošanās par incidentu novēršanu atklātā jūrā un tās gaisa telpā, ko ASV un PSRS parakstīja 1972. gadā.

Līdztekus pusēm ir jāvienojas par to, ka tās neiejauksies viena otras iekšējās lietās, ieskaitot vēlēšanas, tostarp – arī ar informācijas tehnoloģiju palīdzību, piebilda Putins.

"Aicinām ASV iniciēt Krievijas un ASV profesionālo ekspertu dialogu SIB jautājumos, nepadarīt to par mūsu politisko domstarpību ķīlnieku. Minēto pasākumu mērķis ir celt uzticības līmeni mūsu valstu starpā, nodrošināt mūsu tautu drošību un uzplaukumu. Tie būs vērā ņemams ieguldījums globālā miera nodibināšanai informācijas telpā," atzīmēja Krievijas valsts vadītājs.

31
Tagi:
Kiberdrošība, ASV, Vladimirs Putins
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: Krievija atbildēs uz ASV agresīvajiem izlēcieniem
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem
Bārs, foto no arhīva

"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību

0
(atjaunots 23:12 26.09.2020)
Īpaši augsti ar Covid-19 inficēšanās riski ir saistīti ar izklaides pasākumiem slēgtās telpās un alkohola lietošanu, uzskata Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 27. septembris— Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis brīdināja par inficēšanas riskiem, kas saistīti ar pasākumiem slēgtās telpās, turklāt ar alkoholisko dzērienu lietošanu, ziņo Rus.lsm.lv.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kad cilvēki atrodas šādā pasākumā, viņi aizmirst par distancēšanu, kopā dzied, šķauda vai klepo. Un šādā gadījumā risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks nekā veikalā vai darbā, norāda Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka visaugstākais inficēšanās risks ir saistīts ar tiešiem savstarpējiem kontaktiem.

Tātad šajā posmā cilvēku atbildība par sevi un saviem tuviniekiem ir pirmajā vietā. Viņiem jāseko līdzi distances ievērošanai, kā arī jāmazgā rokas.

Dumpis tāpat ieteica tiem, kuri daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, instalēt lietotni "Apturi Covid".

Galvenais infektologs pastāstīja arī par plānveida medicīnisko palīdzību. Pēc viņa vārdiem, ir ļoti svarīgi turpināt sniegt to krīzes apstākļos.

Iepriekš ziņots, ka saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu 18,6% pacientu ar apstiprināto Covid-19 testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu.

No visbiežāk sastopamajiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, muskuļu vājums, klepus, iesnas, galvassāpes un kakla sāpes. Turklāt daudzi pacienti sūdzējās par garšas un ožas zudumu. Vismazāk tika novēroti tādi simptomi kā slikta duša, caureja un vemšana, tomēr šie simptomi arī var liecināt par koronavīrusa klātbūtni cilvēka organismā.

Veselības ministrijas ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks izskatīts valdības sēdē, tāpat tiek sniegti dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums bija 77 gadi, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtdaļa no visiem mirušajiem bija jaunāki par 60 gadiem.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti