Kremlis piestādījis rēķinu Polijai

178
(atjaunots 16:35 03.01.2020)
Krievijai naidīgā Polijas politika novedusi pie likumsakarīga rezultāta: Maskava piestādījusi rēķinu Varšavai par PSRS pielīdzināšanu Trešajam reiham un centieniem atainot Krieviju mūžīgā agresora lomā.

RĪGA, 3. janvāris – Sputnik. Polijas politiskās elites metodiskie ilgstošie pūliņi Krievijai naidīgas vēsturiskās politikas laukā galu galā noveduši pie sagaidāma (taču vienlaikus pēkšņa) rezultāta. Krievijas amatpersonas pievienojušās valstīm, kas apsūdz Poliju par dalību ebreju slepkavībās Otrā pasaules kara gados, raksta Polijas izdevums Myśl Polska. Materiālu pārpublicēja portāls InoSMI.

Tādējādi Krievija pievienojusies asij Vašingtona-Jeruzaleme-Berlīne, kas parādījās vairāk nekā pirms piecdesmit gadiem formātā VFR-Izraēla. Tādējādi Maskava piestādījusi rēķinu Varšavai par ilggadīgajiem centieniem to diskreditēt, par PSRS pielīdzināšanu Trešajam reiham un centieniem atainot Krieviju par valsti, kas līdz ar Vāciju atbildīgs par Otrā pasaules kara sākumu, konstatēja raksta autors Mačejs Motass.

"Mēs maksājam arī par neprātīgo savienību ar politiskajiem spēkiem Ukrainā, kuri apelē pie OUN-UPA (Krievijā aizliegtas organizācijas – red.), un par sadarbību ar aprindām, kas kultivē poļiem naidīgas neobanderiskās tradīcijas. Tamlīdzīgus sabiedrotos Polija meklēja arī Baltijas valstīs cerībā uz Jageloņu mirāžu atdzimšanu un jauna sanitārā kordona tapšanu. Tomēr Maskavas pacietības mēru šie prometejisma koncepcijas garā tapušie sapņu nepārpildīja," raksta žurnālists.

Viņš atgādināja, ka pārsvarā Polijas vēsturiskās politikas mērķis bija graut Krievijas pēckara pozīciju pamatu, noliegt tās tiesības saukties par uzvarētāju Otrajā pasuales karā un Eiropas atbrīvotāju no hitleriskā jūga. Tas nav uzvarētājs, tas ir okupants un agresors, kā mantru atkārtoja valdība un visdažādākās valsts organizācijas un resori, kas nodarbojas ar tā saucamās vēsturiskās politikas veidošanu. Jāpiebilst, ka pēc 1989.gada tā palikusi gandrīz nemainīga, mainījies tikai noteiktā brīdī izskanējušo tēžu radikālisma līmenis. Līdztekus ritēja metodisks darbs – tika iznīcinātas ar padomju armijas cīņām Polijas teritorijā saistītās piemiņas vietas.

Žurnālists skaidro, ka ka Krievijas vadības tagadējās pozīcijas pamatā esot tīri propagandisks politisks pamats, un tā neatšķiras no rusofobās līnijas, kam sekoja katra Polijas valdība, ko veidoja labējo vai labēji centrisko spēku pārstāvji. Šī līnija Trešajā Polijas republikā kļuvusi par dogmu un nacionālo interešu elementu, kas radušās pēc Polijas un PSRS draudzības shēmas (tikai ar pretēju zīmi).

Krievija jau vairākkārt centusies nepārprotami norādīt saviem partneriem Polijā, ka viņi rīkojas pretēji savām interesēm. Diskreditējot Potsdamas pasaules kartību, Polija nokļūst zaudētājos: tā apšauba savas tiesības uz pēckara periodā saņemtajām teritorijām un mūsdienu robežām. Savukārt, atbalstot banderisko Ukrainu, tā brāļojas ar savu slepkavu mantiniekiem.

Taču brīdinājumi nerada dzirdīgas ausis. Jāatzīst, ka Polija ir darījusi visu iespējamo, lai zaudētu pēdējo sabiedroto daudzos vitāli svarīgos jautājumos. Tagad tā būs spiesta vienatnē reaģēt uz ebreju "nepamatotajām" prasībām un cīnīties pret savu negatīvo imidžu, kas jau vairākus gadu desmitus radīts Rietumos.

"Ar ko mēs varam rēķināties? Ar Savienotajām Valstīm, Vāciju, Izraēlu? Polijas elite kārtejo reizi parādījušas, ka nespēj uzņemties atbildību par valsti un aizstāvēt vitāli svarīgas nacionālās intereses," raksta noslēgumā piebilda žurnālists.

178
Pēc temata
Polijā brīdina par mēģinājumu sekām padarīt Krieviju par ienaidnieku
Nezina vēsturi: Putins nosaucis par cinisma kalngaliem lēmumu pielīdzināt PSRS fašismam
Polija nosauca Putina vārdus par Otro pasaules karu par "nepatiesiem"
John McCain

Daily Express: trešā pasaules kara risku radījis ASV eskadras kuģis

6
(atjaunots 11:53 26.11.2020)
Britu preses izdevums konstatēja, ka pēdējo dienu laikā notikuši divi vērā ņemami incidenti, kuros iesaistīti ASV Jūras kara spēki.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Amerkāņu kara kuģu darbības pie Krievijas krastiem draud ar bīstamām sekām, pat ar pasaules karu, uzskata britu preses izdevuma Daily Express žurnālists Pols Viterss, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atzīmēja, ka pēdējo dienu laikā notikuši divi vērā ņemami incidenti, kuros iesaistīti ASV Jūras kara spēki. 23. novembrī Melnās jūras akvatorijā iegāja eskadras kuģis "Donald Cook" NATO operācijas "Atlantic Resolve" ietvaros ar mērķi nodrošināt "drošību jūrā". Savukārt dienu vēlāk eskadras mīnu kuģis "John McCain" pārkāpa Krievijas valsts robežu Primorskas novada dienvidos, Pētera Lielā līcī.

"Trešā pasaules kara draudi no jauna saasinājušies pēc tam, kad Krievijas kara kuģis padzina amerikaņu eskadras kuģi, kas, pēc Maskavas apgalvojuma, pārkāpis Krievijas robežu Pētera Lielā līcī," teikts rakstā.

24. novembrī eskadras kuģis pārkāpa Krievijas valsts robežas un par diviem kilometriem iedziļinājās tās teritoriālajos ūdeņos. "John McCain" tos pameta tikai pēc tam, kad lielais pretzemūdeņu kuģis "Admiral Vinogradov" brīdināja ārvalstniekus, tostarp – arī par tarāna risku.

Savienoto Valstu 7. flotes vadība apgalvoja, ka kuģis esot piedalījies "brīvas kuģošanas nodrošināšanas" operācijā.

Amerikāņi apgalvoja, ka ūdeņi, kuros iegājis viņu kuģis "nav Krievijas teritoriālā jūra, un ASV nepiekrīt paziņojumam, ka Pētera Lielā līcis ir "vēsturisks" saskaņā ar starptautiskajiem likumiem.

Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komitejas locekle Jeļena Paņina novērtēja ASV rīcību. Pēc viņas domām, tas ir Krievijas un ASV attiecību eskalācijas mēģinājums. Līdzīgu viedokli pauda arī Klusā okeāna flotes bijušais komandieris admirālis Viktors Fjodorovs. Savukārt Melnās jūras bijušais komandieris admirālis Vladimirs Komojedovs radiostacijas НСН ēterā nosauca amerikāņu militārpersonu operāciju par nekaunību un aicināja Krievijas vadību rūpīgāk pārdomāt valsts robežu aizsardzību.

6
Tagi:
Krievija, ASV
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievijas iznīcinātāju uzbrukums ASV eskadras kuģim: feļetons no kuģa klāja
ASV rada Melnajā jūrā vēl vienu spriedzes zonu
Krievijas AM

Krievijā izskanēja atbilde uz ASV plāniem ieviest sankcijas pret Aizsardzības ministriju

17
(atjaunots 07:48 26.11.2020)
Politiķi un eksperti komentēja ASV plānus ieviest sankcijas pret Krievijas AM un vairākiem civilās rūpniecības uzņēmumiem.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Politiķi un eksperti komentēja ASV plānus ieviest sankcijas pret Krievijas AM un vairākiem civilās rūpniecības uzņēmumiem. Pēc viņu pārliecības, Vašingtona cenšas "nožņaugt" Maskavu, taču nav domājams, ka iespējamie ierobežojumi atspoguļosies Krievijas ekonomikā. Nozīmīgākos komentārus publicēja RIA Novosti.  

Krievijas Federācijas Padomes Valsts suverenitātes aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Andrejs Kļimovs amerikāņu plānos saskatīja vēlmi cīnīties ar konkurentiem.

Krievijas AM
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"ASV kārtējo reizi mēģina mūs maksimāli nožņaugt. Pie tam runa ir tieši par nozarēm, kas viņiem ir jutīgākās, kas amerikāņiem rada lielāko spriedzi konkurences cīņā," konstatēja senators.

Ja minētie ierobežojumi tiks ieviesti, Krievija noteikti atbildēs ASV, ir pārliecināts politiķis.

Savukārt Valsts domes Starptautisko lietu komitejas locekle Jeļena Paņina uzskata, ka Vašingtona cenšas nobremzēt Maskavas un Pekinas sadarbību stratēģiskā bruņojuma jomā, kaitēt Krievijas militārās rūpniecības kompleksa sadarbībai ar ārvalstu partneriem un bloķēt piekļuvi ārzemēs ražotiem komplektējošajiem elementiem.

Vienlaikus amerikāņi cer apdraudēt Krievijas uzņēmumu sadarbību civilās aviobūves nozarē, piebilda politiķe.

Viņa norādīja, ka ASV plāno kavēt Ķīnas piekļuvi Krievijas tehnoloģijām – tā nepieciešama, lai nepieļautu Pekinas atpalicību no Vašingtonas militārajā sfērā.

Savukārt starptautiskā diskusiju kluba "Valdai" programmu direktors Ivans Timofejevs, komentējot ASV plānus, paziņoja, ka Krievijas ekonomiku jaunās sankcijas neietekmēs gandrīz nemaz.

"Aizsardzības ministrijai no tām nebūs ne silts, ne auksts. Resors strādā Krievijā un neveic gandrīz nekādas ekonomiskās transakcijas aiz valsts robežām," eksperta viedokli citēja avīze "Vzgļad".

Timofejevs uzsvēra, ka Vašingtona, pieņemot minētos ierobežojumus, kaitēs tikai starpresoru dialogam ar Maskavu.

Viņš atgādināja, ka līdz šim ASV ir izvairījušās no sankcijām pret Krievijas aviokosmiskajiem uzņēmumiem un kodolenerģetisko sfēru, taču tagad ierobežojumu sarakstā var nokļūt "Roskosmos" un "Rosatom".

"Šīs kompānijas neko daudz necietīs, ja tām tiks liegta piekļuve tirgum ASV. Daudz smagākas sankciju sekas izjutīs Ķīnas uzņēmumi," secināja Timofejevs.

Iepriekš kļuva zināms, ka Donalda Trampa administrācija plāno sankcijas pret Krievijas Aizsardzības ministriju, virkni aizsardzības un civilās rūpniecības sfērā strādājošu uzņemumu, ar Vladimira Putina administrāciju saistītu federālo valsts unitāro uzņēmumu, kā arī Ņižegorodskas apgabala Galveno iekšlietu pārvaldes ekspertu-kriminālistu centru. Jaunie pasākumi saistīti ar ierobežojumiem, ko plānots vērst pret 89 Ķīnas kompānijām, kas sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem, un 28 Krievijas organizācijām aviācijas, raķešu kosmiskajā un kodolenerģētikas nozarēs, iekārtu un dzinēju būves jomā, kā arī zinātniskajiem centriem.  

Iepriekš ASV Valsts departaments informēja par sankcijām pret trim Krievijas uzņēmumiem ("Aviazapčastj", AAS "Elekon" un "Nilco Group") saskaņā ar likumu par masu iznīcības ieroču neizplatīšanu. Tās aizliedz jebkādām ASV valdības struktūrām sadarboties ar minētajām kompānijām un liedz tiesības izsniegt licences eksporta kontrolē esošo preču nodošanu.

17
Tagi:
sankcijas, Aizsardzības ministrija, Krievija, ASV
Pēc temata
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa