Igaunijā apganīts piemineklis

Krievija sodīs par padomju karavīru pieminekļu zaimošanu ārvalstīs

41
(atjaunots 23:14 12.12.2019)
Krievijas Aizsardzības ministrija iniciējusi likumprojektu, kas paredz atbildību visiem, kuri nozaimojuši Sarkanās armijas kritušo karavīru piemiņu. Likums tiks attiecināts ne tikai uz pašiem vandāļiem, bet arī Eiropas valstu politiķiem, kuri vandāļus atbalstījuši.

RĪGA, 13. decembris — Sputnik. Virkne vandālisma un zaimošanas aktu, kuros cietušas padomju karavīru apbedījumu vietas Ukrainā, Polijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Igaunijā, Latvijā un citās valstīs pieprasa vēsturiskās atmiņas aizsardzību. Šī iemesla dēļ Krievijas Aizsardzības ministrija sagatavojusi likumprojektu, kas paredz atbildību par tādiem pārkāpumiem, vēsta Sputnik Igaunija.

Šo informāciju Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu sniedza Krievijas Piemiņas un slavas gada organizācijas, piemiņas saglabāšanas un Lielā Tēvijas kara vēstures falsifikācijas novēršanas komitejas "Pobeda" sēdē, paziņoja Krievijas prezidenta preses dienests.

Šoigu atgādināja, ka Krievijā ir 31 078 karavīru apbedījumu vieta, kurās apglabāti vairāk nekā 4,4 miljoni cilvēku. Vairāk nekā 12 tūkstoši kareivju apbedījuma vietu atrodas aiz Krievijas Federācijas robežām 56 valstīs. Tajās zemē guldīti vairāk nekā 4,1 milj. bojāgājušo karavīru, no kuriem identificēti tikai 837 000.

Pēdējā laikā dokumentētas 1792 karavīru apbedījuma vietas, nodrošināti 1652 memoriālo objektu restaurācijas darbi, uz memoriālajām plāksnēm iemūžināti vairāk nekā 19 000 bojāgājušie Tēvijas sargi.

"Svarīgi atzīmēt, ka pēdējā laikā biežākas kļuvušas prettiesiskās darbības pret padomju karavīru apbedījuma vietām ārzemēs. Zaimošanas un vandālisma akti pret pieminekļiem pastāvīgi notiek Ukrainā. Līdzīgi fakti fiksēti Vācijā, Polijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Igaunijā, Latvijā un citās valstīs," piezīmēja Šoigu.

Šī iemesla dēļ, viņš norādīja, Krievijas AM sagatavojusi likumprojektu, kas paredz atbildību par Lielā Tēvijas kara memoriālu iznīcināšanu un apgānīšanu:

"Atbildības pasākumi skar prettiesisko darbību dalībniekus, kā arī politiķus un ierēdņus, tostarp arī ārvalstu, kuri ar savām darbībām vai bezdarbību to veicina. Tāda likuma pieņemšana veicinās efektīvāku cīņu ar vandāļiem un viņu aizbildņiem."

Iepriekš vēstīts, ka 2019.gada 22.jūnijā Tallinā tika apgānīts monuments Otrā pasaules kara upuriem, pazīstams kā "Bronzas kareivis". Vandālisma akta izmeklēšana nokļuvusi strupceļā, taču policija nevēlas vērsties pie sabiedrības pēc atbalsta.

Tiesībsargs, jurista Sergejs Seredenko šajā kontekstā atgādināja, ka policijas rīcībā ir video ieraksts, kurā četri noziedznieki nofilmēja savas darbības un izteikumus. Video ieraksts izdarīts ar mobilo tālruņu palīdzību.

"Jautājums ir citāds: kāpēc policija nav vērsusies pie sabiedrības ar lūgumu palīdzēt atrast šos noziedzniekus. Šajā kontekstā interesanta ir pati policijas atbilde, kura apgalvo, ka nevēlas jaunas provokācijas. Kāpēc tad tādā gadījumā vajadzēja uzstādīt videokameras ap "Bronzas kareivi"?" interesējās jurists.

Acīmredzot šīs kameras vajadzīgas, lai identificētu pieminekļa apmeklētājus, ko Drošības policija uzskata par Igaunijai potenciāli nelojālām personām, pieļāva Sergejs Seredenko.

"Acīmredzot, šī sistēma nav paredzēta reālo noziedznieku meklēšanai," viņš piezīmēja.

Virknē padomju karavīriem veltīto monumentu apgānīšanas gadījumu valstī izmeklēšana nav noslēgusies.

41
Pēc temata
Par spīti krieviem un komunistiem. Prāgā var parādīties piemineklis vlasoviešiem
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Zaharova par pieminekļa nojaukšanu Rīgā: tā aptumšos Krievijas un Latvijas attiecības
Valsts policija ir uzsākusi krimināllietu par pieminekļa Atbrīvotājiem apgānīšanu
Kliedzošs pārkāpums! Krievijas vēstniecība Latvijā sašutusi par pieminekļa nojaukšanu
Kodolizmēģinājumi ASV. Foto no arhīva

Krievijas Ģenerālštābs nosaucis kodolieroču pielietošanas nosacījumus

12
(atjaunots 17:48 07.08.2020)
Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Krievija izmantos savu kodolpotenciālu jebkāda raķešu uzbrukuma gadījumā pa valsts teritoriju. Par to liecina Bruņoto spēku Ģenerālštāba sagatavotais raksts "Par Krievijas Federācijas valsts politikas pamatiem kodolsavaldīšanas jomā", ko publicēja avīze "Krasnaja zvezda".

Tā kā nav iespējams noteikt, vai runa ir par kodolraķeti, vai ne, jebkura raķete tiks uzskatīta par kodolieroci, liecina materiāls, ko citēja RIA Novosti. Krievijas militārā vadība nekavējoties saņems informāciju par raķetes startu un pieņems lēmumu par atbildes soļu mērogu.

Pie tam Ģenerālštāba pārstāvji atzīmēja, ka tādā situācijā tiks pieņemts: pretinieka mērķis ir iznīcināt Krieviju.

Krievijas Aizsardzības ministrija paskaidroja, ka noteikumi par kodolieroču un citu masveida iznīcības ieroču pielietojumu no pretinieka puses, par kaitējumu Krievijai vitāli svarīgiem objektiem, kā arī par agresiju ar konvencionālajiem ieročiem nevarētu radīt ekspertu jautājumus.

Raksta autori konstatēja, ka Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

Rakstā norādīts, ka Līguma par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu (NEW START) darbības pārtraukšana var nostādīt pasauli uz kodolkatastrofas sliekšņa.

2. jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins apstiprināja "Valsts politikas pamatus kodolsavaldīšanas jomā". Dokuments paredz, ka kodolieročus Krievijas Federācija uzskata vienīgi par savaldīšanas līdzekli, kura pielietošana ir ārkārtējs piespiedu pasākums. Savaldīšanas mērķis ir panākt, lai potenciālais pretinieks aptvertu, ka atmaksa par agresiju ir neizbēgama, uzsvērts dokumentā.

Līgums par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu, kas tika parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā Krievijas un ASV spēkā esošā vienošanās par bruņojuma ierobežošanu. Tā darbība beidzas 2021. gada februārī. Pagaidām Vašingtona nav informējusi, vai plāno to pagarināt. ASV administrācija apgalvo, ka pārrunās par jaunas trīspusējas kodolvienošanās izstrādi jāiekļauj Kīna. Pekina šo ideju noraida. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka Maskava atbalsta līguma pagarināšanu bez iepriekšējiem apstākļiem.

12
Tagi:
kodolieroči, Krievija
Pēc temata
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Aizmirsa par kodolziemas draudiem? Puškovs par ASV raķešu "rotaļlietām" Polijā
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus

Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

25
(atjaunots 13:21 07.08.2020)
Vakcīnas reģistrācijai iesniegtie dokumenti līdz ar klīnisko pētījumu datiem nodoti ekspertīzei Krievijas Veselības ministrijā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Gamaleja centra izstrādātās vakcīnas reģistrācijai sagatavotie dokumenti līdz ar klīnisko pētījumu datiem nodoti ekspertīzei. Pēc tās tiks pieņemts lēmums par vakcīnas reģistrāciju, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Krievijas Veselības ministriju.

"Dokumenti, kas nepieciešami Krievijas Veselības ministrijas Gamaleja vārdā nosauktajā ZPC izstrādātās vakcīnas reģistrācijai, ieskaitot klīnisko pētījumu datus, nodoti ekspertīzei. Reģistrācijas jautājums tiks lemts atbilstoši ekspertīzes rezultātiem," teikts ziņojumā.

Vakcinācijas sākuma posmā preparātu pret koronavīrusu saņems medicīnas darbinieki un seniori, informēja veselības ministra vietnieks Oļegs Gridņevs.

"Gamaleja centrā izstrādātās vakcīnas reģistrācija notiks 12. augstā. Patlaban rit noslēdzošais, trešais posms. Tās izmēģinājumi ir ārkārtīgi svarīgi. Mums jāsaprot, ka vakcīnai ir jābūt drošai. Pirmie vakcīnu saņems medicīnas darbinieki un cienījama vecuma cilvēki," Gridņevs atklāja žurnālistiem onkoloģijas centra atklāšanas ceremonijas noslēgumā.

Viņš atzīmēja, ka speciālisti varēs novērtēt preparāta efektivitāti, kad izveidosies populācijas imunināte.

Jāpiebilst, ka šī ir pirmā koronavīrusa vakcīna, kas izstrādāta visā pasaulē.

Koronavīrusa vakcīnas izstrāde

Iepriekš Krievijas veselības ministrs Mihails Muraško atklāja, ka oktobrī Krievijā plānots sākt masveida vakcināciju, un informēja, ka visi izdevumi tiks segti no valsts budžeta.

Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskā centra izstrādātās vakcīnas klīniskie izmēģinājumi sākās Sečenova universitātē 18. jūnijā. Pētījumos, kuros piedalījās 38 brīvprātīgie, apstiprinājās vakcīnas drošība. Atzīmēts, ka visiem izmēģinājumu dalībniekiem izveidojās imunitāte pret infekciju.

Centra direktors Aleksandrs Gincburgs uzsvēra, ka koronavīrusa vakcīna nebūs piemērota absolūti visiem. Viņš norādīja, ka ikviens preparāts var izprovocēt saasināšanos, tāpēc cilvēkiem ar hroniskām slimībām būtu jākonsultējas ar speciālistiem.

Savu preparātu gatavo arī centrs "Vektor". Tā ģenerāldirektors Rinats Maksjutovs iepriekš pavēstīja, ka vakcīnas ražošanas sākums ieplānots novembrī.

25
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Veselības ministrija, Krievija
Pēc temata
Noslēgušies Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā. Kad sāksies masveida ražošana?
Rietumi cieš sakāvi Covid-19 vakcīnas izstrādes sacensībās
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

0
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

0
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem