Gāze

"Sāksies gāzes karš": Krievijas senators par Naftogaz prasības iesniegšanu Latvijas tiesā

52
(atjaunots 11:05 01.12.2019)
Ukrainas Naftogaz mēģinājums ar Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas palīdzību panākt Stokholmas arbitrāžas lēmuma izpildi par tranzīta strīdu ar Gazprom Latvijas teritorijā novedīs pie bēdīgām sekām Ukrainai, uzskata senators Oļegs Morozovs.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Iepriekš kļuva zināms, ka nacionālā akciju kompānija NAK "Ukrainas Naftogaz" iesniedza prasību Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā par Stokholmas arbitrāžas 2018. gada 28. februāra lēmuma izpildi saistībā ar tranzīta strīdu ar Krievijas enerģētikas holdingu Gazprom un par nodrošinājuma pasākumu veikšanu.

Gazprom paziņoja, ka tiesas sēde saistībā ar šo prasību ieplānota 2020. gada aprīļa beigās. Gazprom pēta savu interešu aizstāvēšanas iespējas.

Gazprom
© Sputnik / Максим Блинов

Krievijas senators Oļegs Morozovs, komentējot situāciju, paziņoja, ka, spriežot pēc visa, lieta virzās pie gāzes kara, kurš sāksies gadījumā, ja pusēm neizdosies panākt vienošanos, vēsta Gazeta.ru.

Tāpat Morozovs paziņoja, ka Ukraina dara visu iespējamo, lai pie tās nenokļūst gāze. Kaut arī, it kā, no tās negrasās atteikties. Taču ja Kijeva turpinās iesniegt prasības pret Gazprom, tad, protams, Krievijas enerģētikas kompānija turpinās tās apstrīdēt. Un tādā gadījumā gāzes noteikti nebūs. Turklāt senators norādīja, ka Ukrainas izvirzītās prasības ir "bezjēdzīgs stāsts".

Atgādināsim, ka Stokholmas arbitrāža 2018. gada februārī paziņoja lēmumu Gazprom un Naftogaz strīdā attiecībā uz gāzes tranzīta līgumu. Tiesāšanās skara Naftogaz pretenzijas, kura uzskatīja, ka tranzīta tiesībām un pienākumiem ir jābūt nodotiem jaunajam GTS operatoram, savukārt tranzīta tarifa aprēķina metodei jābūt izmainītai atbilstoši Eiropas standartiem.

Tāpat Naftogaz pieprasīja no Gazprom kompensāciju par nepiegādāto gāzes apjomu tranzītā, paziņojot, ka, saskaņā ar līgumu, minimālais gāzes apjoms, kurš Krievijas holdingam ir jātransportē caur Ukrainas teritoriju, sastāda 110 miljardus kubikmetru gāzes gadā, taču tranzīta gada apjoms 2009.-2013. gadā vidēji sastādīja 94 miljardus kubikmetru.

Stokholmas arbitrāža 2018. gada 28. februāra lēmumā saistībā ar šo strīdu ieklausījās pēdējā argumentā, piedzenot no Gazprom par labu Naftogaz 4,637 miljardus dolāru kompensācijā pār nepiegādāto tranzīta gāzi caur Ukrainu. Ņemot vērā iepriekšējo lēmumu (par gāzes piegādes līgumu, kur tiesa lika Naftogaz izmaksāt Gazprom parādu par piegādāto gāzi 2,019 miljardu dolāru apmērā), Krievijas kompānijai ir jāizmaksā mazāk – 2,56 miljardi dolāru.

Gazprom apstrīdēja tiesas lēmumu martā, savukārt maijā pieprasīja pilnu tā atcelšanu. Turklāt 2. martā Gazprom iesniedza prasību Stokholmas arbitrāža par līgumu laušanu ar Naftogaz.

2018. gada 13. jūnijā tiesa pieņēma lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildes apturēšanu, savukārt 2018. gada 28. jūnijā apstiprināja savu lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildi attiecībā uz arbitru piespriestās summas 2,56 miljardu dolāru apmērā piedziņu no Gazprom. Tajā pašā 2018. gadā 13. septembrī tiesa saistībā ar NAK "Ukrainas Naftogaz" prasību atcēla savu lēmumu par arbitrāžas lēmuma izpildes apturēšanu. Klausīšanās saistībā ar lietu par arbitrāžas lēmuma apstrīdēšanu tranzīta lietā nozīmētas uz 2020. gada septembri-oktobri.

Naftogaz, ņemot vērā pozitīvo tiesas lēmumu tās prasībā pret Gazprom par tranzīta līgumu, rosināja norādītā lēmuma piespiedu izpildīšanas darbības vairāku valstu teritorijās – Šveicē, Nīderlandē, Anglijā, Velsā, Luksemburgā. Un 2018. gada 17. septembrī Nīderlandē Naftogaz iesniedza prasību par Stokholmas arbitrāžas lēmuma saistībā ar tranzīta lietu atzīšanu un izpildi. Klausīšanās šajā lietā ieplānotas 2019. gada decembrī.

52
Pēc temata
Politologs: ASV neriskēs ar sankciju karu "Ziemeļu straumes 2" dēļ
Latvijas Gāze: mēs pārdodam Gazprom gāzi, Polijas un Somijas tirgus mums ir tieši laikā
Eksperts: Ukraina izdomājusi komisku skaidrojumu gāzes cenu pieaugumam
Putins izskaidroja Rietumu partneriem, kas viņus sagaida
Kodolizmēģinājumi ASV. Foto no arhīva

Krievijas Ģenerālštābs nosaucis kodolieroču pielietošanas nosacījumus

3
(atjaunots 17:48 07.08.2020)
Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Krievija izmantos savu kodolpotenciālu jebkāda raķešu uzbrukuma gadījumā pa valsts teritoriju. Par to liecina Bruņoto spēku Ģenerālštāba sagatavotais raksts "Par Krievijas Federācijas valsts politikas pamatiem kodolsavaldīšanas jomā", ko publicēja avīze "Krasnaja zvezda".

Tā kā nav iespējams noteikt, vai runa ir par kodolraķeti, vai ne, jebkura raķete tiks uzskatīta par kodolieroci, liecina materiāls, ko citēja RIA Novosti. Krievijas militārā vadība nekavējoties saņems informāciju par raķetes startu un pieņems lēmumu par atbildes soļu mērogu.

Pie tam Ģenerālštāba pārstāvji atzīmēja, ka tādā situācijā tiks pieņemts: pretinieka mērķis ir iznīcināt Krieviju.

Krievijas Aizsardzības ministrija paskaidroja, ka noteikumi par kodolieroču un citu masveida iznīcības ieroču pielietojumu no pretinieka puses, par kaitējumu Krievijai vitāli svarīgiem objektiem, kā arī par agresiju ar konvencionālajiem ieročiem nevarētu radīt ekspertu jautājumus.

Raksta autori konstatēja, ka Krievija iezīmējusi "sarkanās līnijas", ko nevienam nevajag pārkāpt. Ja potenciālais pretinieks par to izšķirsies, atbilde būs graujoša.

Rakstā norādīts, ka Līguma par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu (NEW START) darbības pārtraukšana var nostādīt pasauli uz kodolkatastrofas sliekšņa.

2. jūnijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins apstiprināja "Valsts politikas pamatus kodolsavaldīšanas jomā". Dokuments paredz, ka kodolieročus Krievijas Federācija uzskata vienīgi par savaldīšanas līdzekli, kura pielietošana ir ārkārtējs piespiedu pasākums. Savaldīšanas mērķis ir panākt, lai potenciālais pretinieks aptvertu, ka atmaksa par agresiju ir neizbēgama, uzsvērts dokumentā.

Līgums par stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu, kas tika parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā Krievijas un ASV spēkā esošā vienošanās par bruņojuma ierobežošanu. Tā darbība beidzas 2021. gada februārī. Pagaidām Vašingtona nav informējusi, vai plāno to pagarināt. ASV administrācija apgalvo, ka pārrunās par jaunas trīspusējas kodolvienošanās izstrādi jāiekļauj Kīna. Pekina šo ideju noraida. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka Maskava atbalsta līguma pagarināšanu bez iepriekšējiem apstākļiem.

3
Tagi:
kodolieroči, Krievija
Pēc temata
"Lai krievi paskaidro, priekš kam mums New START": ASV runā par ieroču skaita samazināšanu
Aizmirsa par kodolziemas draudiem? Puškovs par ASV raķešu "rotaļlietām" Polijā
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus

Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu

23
(atjaunots 13:21 07.08.2020)
Vakcīnas reģistrācijai iesniegtie dokumenti līdz ar klīnisko pētījumu datiem nodoti ekspertīzei Krievijas Veselības ministrijā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Gamaleja centra izstrādātās vakcīnas reģistrācijai sagatavotie dokumenti līdz ar klīnisko pētījumu datiem nodoti ekspertīzei. Pēc tās tiks pieņemts lēmums par vakcīnas reģistrāciju, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Krievijas Veselības ministriju.

"Dokumenti, kas nepieciešami Krievijas Veselības ministrijas Gamaleja vārdā nosauktajā ZPC izstrādātās vakcīnas reģistrācijai, ieskaitot klīnisko pētījumu datus, nodoti ekspertīzei. Reģistrācijas jautājums tiks lemts atbilstoši ekspertīzes rezultātiem," teikts ziņojumā.

Vakcinācijas sākuma posmā preparātu pret koronavīrusu saņems medicīnas darbinieki un seniori, informēja veselības ministra vietnieks Oļegs Gridņevs.

"Gamaleja centrā izstrādātās vakcīnas reģistrācija notiks 12. augstā. Patlaban rit noslēdzošais, trešais posms. Tās izmēģinājumi ir ārkārtīgi svarīgi. Mums jāsaprot, ka vakcīnai ir jābūt drošai. Pirmie vakcīnu saņems medicīnas darbinieki un cienījama vecuma cilvēki," Gridņevs atklāja žurnālistiem onkoloģijas centra atklāšanas ceremonijas noslēgumā.

Viņš atzīmēja, ka speciālisti varēs novērtēt preparāta efektivitāti, kad izveidosies populācijas imunināte.

Jāpiebilst, ka šī ir pirmā koronavīrusa vakcīna, kas izstrādāta visā pasaulē.

Koronavīrusa vakcīnas izstrāde

Iepriekš Krievijas veselības ministrs Mihails Muraško atklāja, ka oktobrī Krievijā plānots sākt masveida vakcināciju, un informēja, ka visi izdevumi tiks segti no valsts budžeta.

Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskā centra izstrādātās vakcīnas klīniskie izmēģinājumi sākās Sečenova universitātē 18. jūnijā. Pētījumos, kuros piedalījās 38 brīvprātīgie, apstiprinājās vakcīnas drošība. Atzīmēts, ka visiem izmēģinājumu dalībniekiem izveidojās imunitāte pret infekciju.

Centra direktors Aleksandrs Gincburgs uzsvēra, ka koronavīrusa vakcīna nebūs piemērota absolūti visiem. Viņš norādīja, ka ikviens preparāts var izprovocēt saasināšanos, tāpēc cilvēkiem ar hroniskām slimībām būtu jākonsultējas ar speciālistiem.

Savu preparātu gatavo arī centrs "Vektor". Tā ģenerāldirektors Rinats Maksjutovs iepriekš pavēstīja, ka vakcīnas ražošanas sākums ieplānots novembrī.

23
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Veselības ministrija, Krievija
Pēc temata
Noslēgušies Covid-19 vakcīnas izmēģinājumi Krievijā. Kad sāksies masveida ražošana?
Rietumi cieš sakāvi Covid-19 vakcīnas izstrādes sacensībās
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Ziemeļu straume 2

Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"

0
(atjaunots 17:56 07.08.2020)
Trīs ASV senatori adresējuši vēstuli ostas operatoram "Sassnitz GmbH", kurā draud ar finansiālu sabrukumu Zasnicas ostai.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Nilss Annens asi kritizēja ASV Senāta locekļu vēstuli, kurā politiķi draud Zasnicas pilsētas ostai ar sankcijām "Ziemeļu straumes 2" dēļ, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ziņu aģentūras rīcībā nokļuva trīs ASV senatoru vēstule, kas adresēta ostas operatoram "Sassnitz GmbH". Tajā stāstīts par sankcijām, ko ASV valdība gatavo pret kompānijām, kas atbalsta gāzesvada būvdarbus. Cita starpā vēstulē teikts, ka darbu turpināšanas gadījumā Zasnicas ostai draud "finansiāls sabrukums".

"ASV eksteritoriālo sankciju politika attiecībās ar tuviem partneriem un sabiedrotajiem ir nopietns uzbrukums mūsu nacionālajai suverenitātei," Annens norādīja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politiķis norādīja, ka vācu kompānijām adresēto draudu vēstuļu tonis un saturs ir absolūti nepieņemams.

"Mēs likām skaidri saprast mūsu partneriem ASV, ka nepieļausim spiedienu pret mūsu kompānijām," atzīmēja valsts sekretārs. Viņš atgādināja, ka Vācijas un Eiropas enerģētikas politika tiks izlemta tikai Berlīnē un Briselē, nevis Vašingtonā.

Annens pastāstīja, ka Vācija izmantos savu prezidentūru ES Padomē, lai stiprinātu Eiropas suverenitāti, un piebilda, ka Eiropa nedrīkst pakļautties šantāžai.

"Ziemeļu staume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi no Krievijas uz Vāciju.

Krievijas projektu atbalsta Berlīne un Vīne, jo tās ir ieinteresētas saņemt stabilas gāzes piegādes. Gāzesvadu atbalsta arī Norvēģija – tās valdībai pieder 30% kompānijas "Kvaerner", būvdarbu apakšuzņēmēja, akciju.

Pret "Ziemeļu straumi 2"  iebilst Lietuva, Latvija, Polija un Ukraina, kam ir savas intereses. Projektu kritizē arī ASV – tās vēlas piegādāt Eiropai pašas savu sašķidrināto dabas gāzi.

Pērnā gada beigās Savienotās Valstis pieņēma aizsardzības budžetu, kurā iekļāva sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu dalībniekiem. Rezultātā projekta īstenošana apstājās, tomēr Krievijas koncerns "Gazprom" informēja, ka varēs patstāvīgi noslēgt būvdarbus.

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2, sankcijas, ASV, Vācija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Uzņēmēji Vācijā plāno atbildi ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Eksperts: ASV rīcība pret "Ziemeļu straumi 2" ir jezuītiska, Eiropā valda pasivitāte