Taktiskās mācības poligonā Ašuluk Astrahaņas apgabalā

"Prometeja" vairogs. Krievija iegūs nepārvaramu PGA sistēmu

46
(atjaunots 11:35 10.10.2019)
Galvenā S-500 "Prometei" īpatnība salīdzinājumā ar priekšgājēju, S-400 "Triumf" – spēja pārtvert ne tikai lidaparātus, bet arī ballistiskās raķetes.

RĪGA, 10. oktobris— Sputnik. Iespēja notriekt jebkāda tipa gaisa mērķus, iznīcināt objektus tuvajā kosmosā, trāpīt hiperskaņas lidaparātiem – žurnālisti un eksperti augstu novērtēja Krievijas perspektīvo zenītraķešu sistēmu S-500 "Prometei". Domājams, no efektivitātes viedokļa jaunā ZRS vairākkārt pārspēs visus mūsdienīgos PGA kompleksus, portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Universāls kareivis

S-500 "Prometei" galvenā īpatnība salīdzinājumā ar priekšgājēju, S-400 "Triumf" – spēja pārtvert ne tikai lidaparātus, bet arī ballistiskās raķetes. PGA un PRA funkciju apvienošana vienā platformā ļaus droši nosegt lielās pilsētas un svarīgākos rūpniecības objektus. Piemēram, S-500 aizsargās starpkontinentālo ballistisko raķešu šahtas – Krievijas kodolvairoga sauszemes elementu.

"Šīs sistēmas detalizētas taktiski tehniskās īpašības pagaidām netiek izpaustas, - RIA Novosti pastāstīja militārais eksperts Mihails Hodarjonoks. – Taču jau tagad ir skaidrs, ka tā būtiski pārspēs S-400 gan darbības rādiusa, gan atdeves ziņā, gan tādā jomā, kā aizsardzība pret traucējumiem. Taču pats galvenais ir mobilitāte. Izvēršanas laiks – ne vairāk kā piecas minūtes. "Prometei" iespējams ātri pārvest ar lidmašīnām uz jebkuru vietu un piesegt bruņotos spēkus." Hodarjonoks atzīmēja, ka S-500 spēj strādāt pat pa objektiem tuvējā kosmosā 200-250 km augstumā, piemēram, pa zemu lidojošiem militārajiem satelītiem. Turklāt spēja strādāt tādā augstumā ļaus sasniegt starpkontinentālās ballistiskās raķetes jau pirms kaujas galviņu sadalīšanās un viltus mērķu izmešanas.

Plānotais trieciena rādiuss – 600 kilometri. "Prometei" vadāmās zenītraķetes spēj notriekt aptuveni desmit virsskaņas ballistiskos mērķus, kas pārvietojas ar ātrumu līdz 7 km/sek., kā arī pārtvert hiperskaņas raķešu cīņas blokus, tiem tuvojoties. Nespēs izbēgt arī mazpamanāmie piektās paaudzes iznīcinātāji.

PGA ar piegādi

"Prometei" būs visai mobils. Pamata elementi tiks izvietoti uz pārbaudītā 50 tonnas smagā desmit riteņu vilcēja BAZ-69096. Astoņi no desmit riteņiem ir vedošie. Dzinējs ar gandrīz piecsimt zirgspēkiem uz šosejas sasniegs līdz 50 km/h ātrumu. Šķēršļotā apvidū – mazliet lēnāk.

Projekta augstā sarežģītības līmeņa dēļ darbs pie tā rit jau gandrīz desmit gadus. Bija plānots pieņemt kompleksu bruņojumā jau 2016. gadā, taču ieilga pirmā eksperimentālā parauga izgatavošana.

Eksperti jau toreiz atzīmēja, ka "Prometei" būs pirmā platforma pasaulē, kas spēj atvairīt ne tikai atsevišķas raķetes, bet arī pilnvērtīgus hiperskaņas raķešu uzbrukumus.

Konstruktori plāno to panākt, pateicoties S-500 integrācijai vienotā tīklā ar citām sistēmām - S-400, S-300VM4 un S-350 "Vitjaz". Pretinieks būs spiests ļoti pacensties, lai pārvarētu tamlīdzīgu "lietussargu". Un, lai arī valda uzskats, ka jebkuru PGA sistēmu iespējams apspiest ar uzbrūkošo raķešu un nesēju skaitu, domājams, S-500 to spēs atspēkot.

2018. gada vasarā "Prometei" sekmīgi satrieca gaisa mērķi aptuveni 500 kilometru attālumā – tas gandrīz par 100 kilometriem pārsniedz jebkuras citas tamlīdzīgas sistēmas maksimālo darbības rādiusu.

Vispirms sev pašiem, pēc tam – citiem

Pirmie kompleksi S-500 nonāks armijas rīcībā tuvāko divu vai triju gadu laikā – korporācijas "Rosteh" ģenerāldirektors Sergejs Čemezovs atklāja, ka "Prometei" sērijveida ražošana sāksies 2020. gada otrajā pusē. Jāpiebilst, ka ārvalstu pasūtītāju interese par projektu aug, lai arī Krievija neplāno eksportēt jauno sistēmu, pirms nebūs apbruņota pašas armija.

Piemēram, pavasarī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans vēlējās apspriest "Prometei" kopīgas ražošanas iespējas. Atgādināsim, ka šovasar Ankara, neskatoties uz Vašingtonas iebildumiem, importēja iepriekšējās paaudzes ZRS – S-400. Līdz ar to valsts zaudēja vietu ASV piektās paaudzes iznīcinātāja F-35 programmā.

Iespējams, par "Prometei" ieinteresēsies arī Ķīna, kas jau nopirkusi no KF vairākus "Triumf".

Krievijā ražotās PGA sistēmas vienmēr ir bijušas pieprasītas. Krievija ir augstas klases zenītraķešu kompleksu ražotājs, tās produkcija būtiski pārsniedz labākos Rietumu paraugu iespējas un ir konkurētspējīga no cenas viedokļa.  

To atzīst pat NATO. ZRS S-400 līdz ar krasta aizsardzības kompleksiem "Bastion" un operatīvi taktiskajiem raķešu kompleksiem "Iskander", pēc Ziemeļatlantijas alianses vadības domām, droši sargā no ārēja uzbrukuma veselus reģionus.

46
Pēc temata
Krievijas speciālisti veikuši S-500 izmēģinājumus Sīrijā
Krievijā uzsākuši S-500 ražošanu
Biezpiens, foto no arhīva

Nosaukts negaidīts labums, ko organismam nes biezpiens

21
(atjaunots 12:23 27.09.2020)
Produkts ir bagāts ar mikroelementiem un veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī palīdz cīnīties ar rudens depresiju.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Regulāra biezpiena lietošana uzturā palīdz cīņā ar rudens depresiju un stiprina potenci, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz Sečenova vārdā nosauktās Maskavas valsts medicīniskās universitātes profesora, gastroenterologa Alekseja Bujeverova interviju pilsētas ziņu aģentūrai "Moskva".

"Biezpiens ir bagāts ar uzturvielām, olbaltumvielām un taukiem, mazākā mērā ar ogļhidrātiem <…> Tāpat ir nelieli pētījumi, ka biezpiens regulāras lietošanas uzturā gadījumā paceļ garastāvokli, palīdz cīnīties ar rudens depresiju," paskaidroja ārsts.

Viņš atgādināja, ka produkts ir bagāts ar mikroelementiem – kalciju, magniju, cinku. Tas veicina ne vien kaulaudu stiprināšanu, bet arī vīriešu potences uzlabošanu.

Gastroenterologs paskaidroja, ka veikalos ir jāpievērš uzmanība uzrakstam "biezpiens" uz iepakojuma. "Biezpiena izstrādājumu" un "biezpiena masas" sastāvā var izrādīties aromatizētāji un augu tauki.

Biezpiens satur samērā daudz kaloriju, tādēļ labāk būtu apēst ne vairāk par 200 gramiem dienā, atzīmēja Bujeverovs.

"Labāk ir apēst mazāk, taču ar normālu tauku saturu – 5% vai labāk 9%. No attaukotiem piena produktiem ir vairāk kaitējuma, nekā labuma," atgādināja ārsts.

Pirmkārt, organisms nesaņem taukus un sāk tos atlikt pats. Otrkārt, attaukoti produkti ir samērā bezgaršīgi, tādēļ ražotājs pieliek klāt cukuru un cukura aizvietotāju, kas palielina to enerģētisko vērtību.

21
Tagi:
veselība, pārtika
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību
Pēc temata
5 mīti par depresiju. Sen jau laiks aizbīdīt tos pažobelē
Kādi vitamīni rudenī nepieciešami bērniem un pieaugušajiem
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

41
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

41
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
Latvijas un Igaunijas robeža, foto no arhīva

Igaunija vienkāršo iebraukšanas kārtību no Latvijas

0
(atjaunots 23:05 27.09.2020)
Igaunijas valdība no pirmdienas, 28. septembra, mīkstina nosacījumus cilvēkiem, kuri iebrauc Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somijas, taču tikai pamatotos gadījumos.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Lai vienkāršotu pārvietošanos vienotā ekonomiskajā telpā, Igaunijas valdība pieņēmusi lēmumu mīkstināt pašizolācijas nosacījumus pamatotos gadījumos iebraucējiem no Latvijas, Lietuvas un Somijas, raksta Postimees.ee. Grozījumi stājas spēkā šodien, 28. septembrī.

Saskaņā ar līdzšinējiem noteikumiem, tiem, kas iebrauca Igaunijā no Latvijas, Lietuvas un Somija, bija jāievēro 14 dienu pašizolācija gadījumā, ja Covid-19 saslimstība tajās sastāda virs 25 gadījumiem uz 100 tūkstošiem cilvēku pēdējo 14 dienu laikā.

Savukārt piektdien, 25. septembrī, Igaunijas valdības apstiprinātais grozījums ļauj noteiktos gadījumos pārvietoties starp šīm valstīm bez ierobežojumiem, pat ja inficēšanās rādītājs tajās pārsniedz 25 gadījumus uz 100 000.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vakar Latvijā tika ziņots par 22 jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem, tika veikti 1660 testi.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, 5 no 22 gadījumiem cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, trīs atgriezās no ārzemēm (Nīderlande un Grieķija), vēl 14 gadījumi tiek izmeklēti.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 testi, 1304 inficētie izveseļojās, 36 – nomira.

0
Tagi:
koronavīruss, robeža, Igaunija, Latvija
Pēc temata
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka