Baltijas jūra

Baltijas jūra gandrīz 300 gadus glabājusi unikālu artefaktu

157
(atjaunots 12:24 28.09.2019)
Arheologi Baltijas jūras dzelmē atraduši artefaktu, kurš bija tika labi "iekonservēts", ka 300 gadu laikā gandrīz nav mainījies.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Krievijas Ģeogrāfiskās biedrības Zemūdens pētījumu centra (Biedrība) arheologi-ūdenslīdēji izcēluši no Baltijas jūras dzelmes unikālu artefaktu – luterāņu Psalmu ādas vākos, vēsta Rgo.ru.

Grāmatu atrada uz nogrimušā kuģa "Erzengel Raphael". Tur tā nogulējusi 295 gadus. Taču, kas izbrīna, Psalms, kurš gandrīz trīs gadsimtus atradās sāļā jūras ūdenī, joprojām ir lasīšanai derīgs.

Biedrībā atzīmē, ka šis ir unikāls gadījums. Šāda veida saglabāšanās vēl nav bijusi nevienai grāmatai, kuri ilgu laiku nogulējusi ūdenī. Tiek ziņots, ka Psalmam nepieciešama minimāla restaurācija.

Artefaktu atklāja 2019. gada vasarā. XVIII gadsimta vācu kuģis "Erzengel Raphael" nodarbojās ar kontrabandas preču transportēšanu. Kuģis nogrima 1724. gadā netālu no Somu līča.

Taču Psalms bijis tik labi "iekonservēts", ka 300 gadu laikā praktiski nav cietis no ārējās vides ietekmes.

Grāmata ir drukāta vācu valodā. Izlasīt to var, taču pagaidām tas ir nedaudz grūti bez speciālām palielinošām brillēm. Taču eksperti spēja salasīt izdošanas gadu – 1962. gads, un izdevniecība – Kaspara Holveina izdevniecība.

Kopumā grāmatā ir 500 lapas, kuras saliktas 50 burtnīcās un sašūtas kopā.

Tabletes
© Sputnik / Максим Богодвид

Uz ādas vāka ir attēlotas divas figūras – vīriešu un sieviešu. Savukārt zem vāka atrodas vēl viens artefakts – lappuse no citas grāmatas, kura tika drukāta latīņu valodā. Eksperti uzskata to par tehnisku ieliktni.

Krievijas Ģeogrāfiskās biedrības Zemūdens pētījumu centra izpilddirektors Sergejs Fokins pastāstīja, ka tas jau nav pirmais pārsteidzošais atradums darbu norises laikā uz kuģa "Erzengel Raphael". Jo darbi uz tā notiek jau sesto sezonu.

Pēc Fokina sacītā, pa šo laiku savākta bagāta XII gadsimta beigu Eiropas sadzīves priekšmetu kolekcija.

Turklāt to saglabāšanai ir izstrādātas un pielietotas jaunas konservācijas un restaurācijas tehnoloģijas. Jo daži artefakti prasa iepriekš nezināmu paņēmienu izveidi.

"Mums ir paveicies, sākumā mēs atjaunojām Bībeles fragmentu – piekto daļu Vēstījuma Korintiešiem – apguvām tehnoloģiju. Un tagad esam gatavi jaunajai "Erzengel Raphael" dāvanai. Tas ir viens no pirmajiem artefaktiem, kurus mēs esam izcēluši šosezon," paskaidroja Fokins.

Psalmam tomēr pagaidām atliek viena neatrisināta problēma. Jūras dzelmē tas lieliski saglabātos vēl 300 gadus, taču tagad vienkārši nosacījumi neder tā glabāšanai. Gaisa ietekmē foliants sāk burtiski birt. Tādēļ to glabā speciālā kamerā ar jūras ūdeni, lai grāmata "pierod" pie jaunas vides.

Tālāk zinātnieki plāno attīrīt Psalmu no jūras ūdens un uzsākt tā restaurāciju. Pēc tam grāmatu izliks kādā no Krievijas muzejiem.

157
Pēc temata
Zinātnieki prognozē ekoloģisko katastrofu Baltijas jūrā
Menca ir aizliegta: Eiropas Komisija sāpīgi ietekmējusi zvejniecību Baltijas valstīs
Marija Zaharova

Zaharova paziņoja par Rietumu ideoloģijas dziļāko krīzi

8
(atjaunots 08:10 25.01.2021)
Iepriekš ASV vēstniecībā ziņoja, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu".

RĪGA, 25. janvāris – Sputnik. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova nosaukusi par visdziļāko ideoloģijas krīzi to, kā Rietumos vērtē protestus, kuri notiek ASV un Krievijā, vēsta RIA Novosti.

"Tā ir krīze, visdziļākā rietumu domāšanas veida, rietumu pseidodemokrātijas un pseidoliberālisma krīze... Krāsa atlupusi, un mēs redzam, kas tur patiesībā ir. Attiecībā uz sevi, uz to, kas notika Vašingtonā, par Kapitoliju — viņi to visu sauca par uzbrukumu demokrātijai. Bet attiecībā uz nelikumīgiem protesta mītiņiem Krievijā viņi rakstīja iedvesmojošus aicinājumus," teica Zaharova televīzijas kanāla "Rossija 1" ēterā.

"Tā nav liekulība, tā ir viņu ideoloģijas krīze. Turklāt tā ir bīstama krīze, jo tā apdraud daudzu valstu suverenitāti," viņa piebilda.

Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve uzsvēra, ka ASV iepriekš apgalvoja, ka ir nolēmušas cīnīties ar viltus ziņām informācijas telpā. Turklāt pēc Zaharovas teiktā, ja par viltus ziņām ziņo Krievijas puse, amerikāņu sociālie tīkli nekad neinformēs savus lietotājus par nepatiesas informācijas atspēkošanu.

"Tas notiek apzināti... Lai mēs varētu panākt viltus informācijas izņemšanu, bloķēšanu ir nepieciešams iziet cauri septiņiem elles lokiem, nepieciešami tiesu lēmumi, ilga sarakste," sacīja Zaharova.

Iepriekš amerikāņu diplomātiskā misija saistībā ar nelikumīgām protesta akcijām Krievijā paziņoja, ka seko "paziņojumiem par protesta akcijām 38 Krievijas pilsētās". ASV vēstniecībā piebilda, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu". KF Ārlietu ministrija sestdien paziņoja, ka mēģinājumi kūdīt radikālus elementus negatīvi ietekmēs valstu attiecības.

6. janvāri Donalds Tramps mītiņā uzrunāja savus piekritējus un aicināja "iet uz Kapitoliju". Pēc tam sākās nekārtības laikā, kad Kongress lēma par prezidenta vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Četri protestu dalībnieki gājuši bojā: vienu sievieti nošāvis policists, triju cilvēku nāve nav saistīta ar vardarbību. Bez tam viens policists guvis smagu ievainojumu un miris slimnīcā.

Tagad Demokrātiskās partijas pārstāvji apsūdz Trampu par musināšanu un aicināja atstādināt viņu no varas.

8
Tagi:
Zaharova, demokrātija, Ārlietu ministrija, ASV, Rietumi
Pēc temata
Kam kalpo vara: Baltijas iedzīvotāji ir neapmierināti ar demokrātijas kvalitāti
Baidens pasludināja sevi par uzvarētāju ASV vēlēšanās, Tramps ieķēries krēslā
Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā
Eiropa veido "Nepatiesības ministriju" cīņai pret Krieviju
Policijas darbinieks nesankcionētās protesta akcijas A. Navaļnija laikā Maskavā

Nesankcionēta akcija Maskavā: policija apmētāta ar pudelēm un sniega pikām

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
Necenzēti lamu vārdi, policisti apmētāti ar sniega pikām un pudelēm, "pastaigas" pa braucamo daļu: Maskavā un vairākās citās Krievijas pilsētās notika nesankcionēti mītiņi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Nesankcionēto akciju Puškina laukumā Maskavā apmeklējuši aptuveni 4000 cilvēki, vēsta RIA Novosti.

Ziņots, ka nesaskaņotā pasākuma dalībnieki skandējuši necenzētus saukļus, mēģināja provocēt policiju, apmētājot likumsargus ar sniega pikām un pudelēm. Viņi izgāja uz ielas braucamās daļas, bloķējot transporta satiksmi. Šajā fonā galvaspilsētā veidojās būtiski sastrēgumi, absolūti neraksturīgi brīvdienām.

Korespondenti vēstīja, ka no akcijas dalībnieku pūļa izvesti vairāki cietušie. Ziņas par traumu raksturu netika sniegtas.

Atgādināsim, ka iepriekš Krievijas blogera Alekseja Navaļnija piekritēji izplatīja tīmeklī aicinājumus organizēt nesaskaņotas akcijas viņa atbalstam 23. janvārī un īpaši aktīvi aicināja tajās piedalīties pusaudžus.

Ziņu aģentūra Reuters apgalvoja, ka Maskavā akcijā esot izgājuši "40 tūkstoši cilvēku". Krievijas Ārlietu ministrija pēc šīs ziņas ironiski apjautājās, kāpēc aģentūra nav nosaukusi "4 miljonus" – Maskavas policijas GP ziņoja, ka pasākumam pulcējušies aptuveni 4 tūkstoši cilvēku.

"Antifeiks. Reuters vērtē, ka sestdien Maskavas centrā protesta akcijā sapulcējušies vismaz 40 tūkstoši cilvēku. Kāpēc ne uzreiz 4 miljoni?" teikts Krievijas ĀM komentārā Facebook.

Jāpiebilst, ka nesaskaņoto akciju laikā Maskavā cietuši 39 likumsargi, tomēr traumas nav nopietnas, ziņoja varasiestādes.

"No tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem cietuši 39 cilvēki. Tomēr traumas nav nozīmīgas," teica varasiestāžu pārstāvis.

Krievijas Izmeklēšanas komiteja ziņoja, ka jautājumā par vardarbību pret tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem Maskavas centrā organizētas pirmizmeklēšanas pārbaudes.

Mihails Smolins
© Foto : из личного архива Михаила Смолина

Nesaskaņotās akcijas laikā Maskavā aizturēti aptuveni 15 bērni. Vairāki viņu vidū atlaisti tuvāko stundu laikā, pastāstīja Krievijas prezidenta pilnvarotā bērnu tiesību jautājumos Anna Kuzņecova.

"Šeit, Maskavā aizturēti apmēram 15 bērni, daudzi no viņiem jau atlaisti. Arī reģionos daudzi atlaisti," teica Kuzņecova žurnālistiem.

Viņi aizturēti, lai nodotu likumīgajiem pārstāvjiem, piebilda Kuzņecova.

"Tagad mājās kopā ar mammu atgriezušies 9 un 12 gadus veci zēni, paši jaunākie Maskavas mītiņu dalībnieki. Viņi stāsta, ka vienkārši vizinājušies, ieraudzījuši pūli, nolēmuši paskatīties," pastāstīja bērnu tiesībsardze.

Viņa piezīmēja, ka mītiņos dzīvības risks ir acīmredzams. Šajā gadījumā viņai nācās tikt skaidrībā ar vairākām situācijām – video ierakstā bija redzams, kā policisti centušies izvilkt no pūļa bērnus. Kuzņecova paskaidroja: tas darīts, lai bērnus vienkārši nesamīdītu.

Iepriekš Krievijas Iekšlietu ministrija brīdināja, ka par dalību un aicinājumiem piedalīties nesaskaņotās akcijās paredzēta atbildība. Maskavas IeM Galvenā pārvalde uzsvēra: mēģinājumi organizēt nesaskaņotus pasākumus tiks novērtēti kā sabiedriskās kārtības apdraudējums un nekavējoties pārtraukti.

Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins uzsvēra, ka uzskata par nepieļaujamām nelikumīgas akcijas. Mēģinājumus iesaistīt tajās pusaudžus viņš uzskata par ārkārtīgi cinisku soli.

Aleksejs Navaļnijs
© Sputnik / Андрей Стенин

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

43
Tagi:
policija, protesti, Navaļnijs, Maskava

"Sputnik V" Eiropas Savienībā: Ungārija saņems divus miljonus vakcīnas devu

0
(atjaunots 09:13 25.01.2021)
Ungārija kļuva par pirmo Eiropas Savienības valsti, kur pilsoņu veselību nostādīja augstāk par politiskajām intrigām un apstiprināja Krievijas Covid-19 vakcīnu "Sputnik V".

Krievijas un Ungārijas ārlietu ministri Sergejs Lavrovs un Pēters Sījārto paziņoja, ka Ungārija saņems divus miljonus Krievijas vakcīnas "Sputnik V" devu.

Ungārija parakstīja līgumu ar Krieviju un tādējādi kļuva par pirmo ES valsti, kas pārvarēja politiskos aizspriedumus cilvēku drošības dēļ.

Kaut gan, ņemot vērā smago situāciju ar Covid-19 izplatību Eiropā, arvien vairāk ES valstu nāk pie sapratnes, ka diez vai izdosies uzvarēt šo vīrusu bez Krievijas.

Pat Latvijas Veselības ministrs Daniels Pavļuts nesen atzina, ka Latvija varētu izmantot Krievijas preparātu "Sputnik V", ja to apstiprinās Eiropas Zaļu aģentūra.

0