ASV vadāmās raķetes Tomahawk palaišana

Krievija komentēja ASV veiktos INF aizliegtās raķetes izmēģinājumus

66
(atjaunots 10:36 20.08.2019)
Krievijas Federācijas Padome uzskata: izmēģinājumi liecina par to, ka Vašingtona savlaicīgi gatavojusies izstāties no līguma un vairākkārt to pārkāpusi.

RĪGA, 20. augusts — Sputnik. ASV aizritējušos spārnotās raķetes izmēģinājumus, ko iepriekš aizliedza Līgums par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INF) komentēja politiķi un eksperti, vēsta RIA Novosti. Krievijas Federācijas Padome uzskata: izmēģinājumi liecina par to, ka Vašingtona savlaicīgi gatavojusies izstāties no līguma un vairākkārt to pārkāpusi. Valsts domes deputāts pieļāva, ka Savienotās valstis apturējušas līgumu tieši ar mērķi izmēģināt raķetes, kas tika izstrādātas jau ilgu laiku.

Cinisms un ņirgāšanās

Federācijas Padomes Aizsardzības komitejas loceklis Francis Klincēvičs uzskata, ka raķetes palaišana pēc tam, kad augusta sākumā tika pārtraukta INF darbība, – tas ir atklāts cinisms un ņirgāšanās par pasaules sabiedrību.

Senators piezīmēja, ka Savienotās Valstis pat neslēpj, ka sākotnēji izgatavojušas aizliegtās raķetes un tādējādi apglabājušas līgumu.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija neplāno iesaistīties bruņošanās sacensībās, taču darīs visu iespējamo, lai nepieļautu ASV pārākumu.

"Tāpēc iespējama arī asimetriska atbilde," norādīja Klincēvičs.

Ilggadējs darbs

Valsts domes Aizsardzības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Švitkins norādīja, ka īstenotais starts apstiprina vairākkārtējus līguma pārkāpumus no Vašingtonas puses.

"Šis izmēģinājums liek no jauna pārdomāt, kā saglabāt Eiropas drošība sistēmas arhitektūru," viņš piebilda.

Viņa kolēģis Aleksandrs Šerins pievērsa uzmanību tam, ka šāda veida pasākumi prasa ilggadēju darbu.

"Tie ir vismaz pieci gadi.

Tas ir, visu šo laiku amerikāņi veica tamlīdzīgas izstrādes, un, pienākot dienai, stundai, brīdim, kad bija jāpāriet pie izmēģinajumiem, viņi absolūti ciniski, nekaunīgi apsūdz Krieviju par to, ka mēs it kā esot devuši iemeslu, kura dēļ viņiem jāizstājas no šī līguma, un amerikāņi nekavējoties sāk raķetes izmēģinājumus, kas viņiem jau sen ir gatava," viņš paskaidroja.

Šerins uzskata, ka Vašingtona iniciējusi izstāšanos no INF ar mērķi veikt raķetes izmēģinājumus.

"ASV acīmredzot nonāca līdz tādam bruņojuma izstrādes posmam, kurā nepieciešami praktiskie starti, izmēģinājumi, tas ir, no laboratorijas jāiziet poligonā," teica politiķis.

ASV divkosība

Pasaules ieroču tirdzniecības analīzes centra direktors, militārais eksperts Igors Korotčenko atgādināja par Vašingtonas "divkosību", kas uzvēlusi vainu Maskavai par INF pārtraukšanu.

"Jau vairākus gadus ASV Kongress piešķir naudu jaunas sauszemes bāzes vidēja darbības rādiusa spārnotās raķētes izstrādei. ASV faktiski pārkāpj līgumu INF, no kura izstājās, nez kāpēc apsūdzot Krieviju," viņš paskaidroja RIA Novosti.

Pēc viņa domām, Savienotās Valstis tādējādi "atraisījušas rokas jaunam bruņojuma sacensību pavērsienam". Izmēģinātā raķete vispirms tiks pavērsta pret Krieviju un Ķīnu, taču uz ASV darbībām jāatbild asimetriski, uzskata Korotčenko.

"Jāatbild simetriski, virspirms – attīstot Krievijas gaisa kosmiskās aizsardzības sistēmu. Tas nozīmē paātrināti uzstādīt liela darbības attāluma zenītraķešu sistēmas S-400 un maza darbības attāluma kompleksus Tor-M2, kā pēdējās robežas līdzekļus vissvarīgāko objektu piesegšanai," teica eksperts.

Raķetes palaišana

Iepriekš Pentagons paziņoja, ka veikti sauszemes bāzes konvencionālās (bez kodolgalviņas) konfigurācijas spārnotās raķetes darbības izmēģinājumi. Raķete – "Tomahawk" variants – sekmīgi trāpīja mērķī vairāk nekā 500 km attālumā. Tā tika palaista no mobilās starta iekārtas. Pentagons piezīmēja, ka izmēģinājumu rezultāti tiks izmantoti raķešu tālākai izstrādei.

Līgums par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārtrauca darbību 2.augustā pēc ASV iniciatīvas.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs jau vairākkārt uzsvēris, ka ASV pārkāpa vienošanos kopš 1999.gada, kad sāka izmēģināt militāros bezpilota lidaparātus, kuru īpašības atbilst līgumā aizliegtajām sauszemes bāzes spārnotajām raķetēm. Turklāt kopš 2014.gada Vašingtona dislocē Eiropā starta iekārtas MK 41, kas piemērotas raķešu Tomahawk palaišanai. Tas ir tiešs INF pārkāpums, norādīja diplomāts.

 

 

66
Pēc temata
Uzbrukumi ANO sistēmai: Krievijas aizsardzības ministrs par bruņošanās sacensībām
Kodollādiņš – iegansts dialogam
"Neatgriešanās punkts krieviem": Eiropa upurē sevi ASV raķešu dēļ
ASV Valsts departaments nosaucis noteikumus pārrunām ar Krieviju par INF
Krievijā 2018

Liels skaits ārvalstnieku joprojām nav pametuši Krieviju pēc 2018. gada čempionāta

49
(atjaunots 16:49 05.07.2020)
Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav atgriezušies mājās.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri ieradās Krievijā 2018. gadā ar līdzjutēja pasi, vēl joprojām nav pametuši Krievijas teritoriju pēc pasaules čempionāta futbolā, informēja valsts ārlietu ministra vietnieks Jevgēņijs Ivanovs.

"Saskaņā ar tiesībsargājošo iestāžu datiem, Krieviju vēl joprojām nav pametuši vairāk nekā divi tūkstoši ārvalstnieku, kuri iebrauca valstī 2018. gadā bez vīzām, ar pasaules čempionāta futbolā līdzjutēju pasēm. Patlaban faktiski viņi ir nelegālie migranti," Ivanova teikto citēja RIA Novosti.

Iepriekš Krievijas prezidents Vladimirs Putins augstu novērtēja mundiāles organizatoru darbu – tās skatītāji Krievijā jutušies drošībā, un ne Krievijas iedzīvotāji, ne ārvalstu līdzjutēji nav saskārušies ar pārliekiem ierobežojumiem. "Cilvēki, kuri ieradās mūsu valstī varēja mierīgi un komfortabli pārvietoties starp pilsētām un pa visu valsti, noskatīties iemīļoto komandu spēles stadionos un fanu zonās," — atgādināja Putins un piebilda, ka organizētie drošības pasākumi neērtības nav sagādājuši.

Pasaules čempionāts Krievijā ilga no 2018. gada 14. jūnija līdz 15. jūlijam Maskavā, Sanktpēterburgā, Jekaterinburgā, Kaļiņingradā, Kazaņā, Ņižņij Novgorodā, Rostovā pie Donas, Samarā, Saranskā, Sočos un Volgogradā. Fināls notika svētdien "Lužņiki" stadionā Maskavā.  

49
Tagi:
Krievija
Pēc temata
Franču līdzjutēji pārsteigti: krievi ir "normāli cilvēki!"
Latvija plāno saņemt no PČ hokejā 2021 ne mazāk par sešiem miljoniem eiro
PČ 2021 laikā Rīga cer pieņemt vismaz 75 tūkstošus līdzjutēju
Krievijas Federācijas karogs

Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par KF bruņojuma izmēģinājumiem

29
(atjaunots 11:02 05.07.2020)
Krievijas "Poseidon", "Burevestņik" un citiem ieročiem nav nekāda sakara ar incidentu. Krievijas ĀM norāda, ka pieņēmumi par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, ir absolūti izdomājumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Krievijas ĀM stingri atspēkoja absurdos maldus par bruņojuma izmēģinājumiem, kuri esot ietekmējuši radiācijas fonu Ziemeļeiropā, vēsta RIA Novosti.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs norādīja, ka visi apgalvojumi par to, ka KF veiktie perspektīvo ieroču izmēģinājumi varējuši ietekmēt radiācijas fonu, ir absolūti nepamatoti. Diplomāts savā paziņojumā izteica loģisku pieņēmumu par to, no kurienes un ar kādu mērķi tamlīdzīga ziņa varējusi parādīties.

Jāatgādina, ka iepriekš medijos parādījās informācija: jūnija sākumā Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas teritorijā atmosfērā  fiksēta mazliet paaugstināta tā saucamās reaktoru izcelsmes radioaktīvo izotopu koncentrācija.

Vēlāk Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācijas Sagatavošanas komisijas izpildsekretārs Lassina Zerbo savā lapā Twitter publicējis karti, kurā atzīmēts rajons, kurā konstatēti radioaktīvie izotopi cēzijs-134, cēzijs-137 un rutēnijs-103.

Norādītais rajons ietver Baltijas jūru, Eiropas ziemeļu daļu un reģionu Krievijas rietumos Sanktpēterburgas rajonā. Atzīmēts, ka izotopi atrasti 22.-23. jūnijā.

Nīderlandes Nacionālais veselības un apkārtējās vides institūts (RIVM) uzskata, ka izotopi nākuši no Krievijas teritorijas. Tur pieļāva, ka kādas AES reaktorā Krievijā notikusi degvielas elementa dehermetizācija.

Taču Krievijas atomelektrostaciju operators "Rosenergoatom" norādīja, ka nekādi incidenti Ļeņingradas un Kolas AES nav fiksēti. Visas iekārtas darbojas ierastajā režīmā, iemeslu satraukumam nav.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka nav saņemta nekāda informācija par draudiem vai avārijas situācijām, kuru rezultātā valstī varētu augt radiācijas līmenis.

Šķita, ka jautājums ir izsmelts. Nekā nebija. Atradās spēki, kuri sāka izvērst sižetu. Rietumu mediji laida klajā pavisam muļķīgus pieņēmumus par to, ka radiācijas līmenis Ziemeļeiropā pieaudzis tādēļ, ka Krievija izmēģinājusi ieročus "Poseidon" un "Burevestņik".

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs stingri atspēkoja nepamatotos pieņēmumus – viņš tos kategoriski noliedz. Tamlīdzīgu informāciju diplomāts uzskata par propagandu un amerikāņu centienu elementu ar mērķi sēt bažas, it īpaši eiropiešu vidū.

Rjabkovs uzsvēra, ka no ASV puses iespējami arī tālāka līdzīga veida ziņu noplūde, kas attiecas uz Krievijas darbu kodolsavaldīšanas jomā. Pie tam to var nodrošināt gan anonīmas personas, gan augstu stāvoši ierēdņi.

Lieta tāda, ka amerikāņi apņēmušies atbrīvoties no bruņošanās savaldīšanas važām un nevēlas apstāties nekādu šķēršļu priekšā.

Interesanti ir arī tas, atzīmēja Rjabkovs, ka ASV ir informētas par Krievijas bažām, Maskava regulāri iesaka tām nodarboties ar perspektīvo bruņojuma sistēmu tēmu plašākā kontekstā, ņemot vērā virkni faktoru, kas ietekmē stratēģisko stabilitāti, pievēršot uzmanību amerikāņu perspektīvajām sistēmām, kas ārkārtīgi destabilizē situāciju.

Tomēr pagaidām, šķiet, adekvāta reakcija uz Krievijas ierosinājumiem nav sagaidāma.

29
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija
Pēc temata
Baismīgāk nekā Hirosima: kur ASV atkal plāno kodolsprādzienus
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu
Eksperts: Krievijas atbilde uz ASV aizsardzības stratēģiju būs negatīva
Kādu scenāriju izmanto ASV, lai demontētu bruņojuma kontroles sistēmu pasaulē

Salaspils botāniskajam dārzam uzbrūk Spānijas kailgliemeži

0
(atjaunots 17:29 06.07.2020)
Spānijas kailgliemeži iekrituši alus slazdā botāniskajā dārzā – tie nepārprotami gatavojas uzbrukt augu kolekcijai.

RĪGA, 6. jūlija — Sputnik. Salaspils botāniskā dārza vērtīgā augu kolekcija ir apdraudēta – tajā apmetušies milzīgie Spānijas kailgliemeži, vēsta Skaties.lv.

Spānijas kailgliemeži iekļauts starp 100 bīstamākajām invazīvo dārza kaitnieku sugām Eiropā. 2009. gadā Latvijā tas bija sastopams tikai vienuviet, taču jau līdz 2018. gadam tas izplatījās masveidā. Biologi uzskata, ka tas var radīt nacionāla mēroga nelaimi.

Salaspils Botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns, vienlaikus – Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektors, Spānijas kailgliemežiem ir izlicis īpašās lamatas. Apdraudēta ir visa dārza kolekcija.

"Rozēm ir diezgan spēcīgas ādainas lapas, rožu lapas Spānijas kailgliemezim negaršos, bet rozēm ir ļoti maigas ziedlapiņas, kas patiks uz galvošanu. Dārziem, manuprāt, tā būs lielākā nelaime," uzskata Svilāns.

Labākais cīņas veids – vismaz reizi dienā salasīt kailgliemežus un iznīcināt. Ja zālājs nopļauts, gliemežiem ir mazāk slēptuvju, tādā veidā to izplatību var ierobežot.

"Jo ilgāk mēs neko nedarīsim, sekas būs nenovēršamas," saka Svilāns.

Kailgliemeži atrodami stādu zemē, kompostā, melnzemē vai grantī. Masveida infekcija visbiežām izplatās ar dārzkopju biedrību starpniecību.

Lai arī kailgliemezis dzīvo ne vairāk kā gadu (tas atkarīgs no laikapstākļiem un citiem faktoriem), sezonas laikā kaitnieks izdēj apmēram 500 olas. Speciālisti ceļ trauksmi, jo tādā tempā invazīvais kaitnieks var aizpildīt lielas lauksaimnieciski apstrādājamas platības un iznīcināt lielu daļu ražas.

0
Tagi:
botāniskais dārzs
Pēc temata
Mūsu zvejnieki tos izvārījuši zupā: uz Latviju virzās bīstamie Ķīnas krabji
Zinātnieki ceļ trauksmi: Latvijai uzbrūk Spānijas kailgliemezis