Bezpilota lidaparāts Ohotņik

"Ohotņik" debesīs: KF pavēra pasaulei savas jaunās kaujas iespējas

108
(atjaunots 12:14 11.08.2019)
Smagsvara izlūkošanas triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pilnās taktiski tehniskās īpašības, kaujas pielietojums un bruņojums tiek turētas noslēpumā, taču jau ir daudz kas zināms par jauno mašīnu.

Perspektīvā smagsvara bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pirmā lidojuma videoierakstu KF aizsardzības ministrija publicēja šonedēļ. Lidaparāts 20 minūšu laikā veica vairākus apļus virs lidlauka aptuveni 600 metru augstumā un pēc tam veiksmīgi piezemējās. It kā nededzināja napalmu, nenometa atombumbas maketu, un tomēr, YouTube vietnē vien video noskatījās aptuveni miljons cilvēku. Neordinārs notikums – Krievija pavēra pasaulei savas jaunās kaujas iespējas.

KF Aizsardzības ministrijā paziņoja, ka par perspektīvā bezpilota lidaparāta galvenajiem uzdevumiem kļūs izlūkošana un radio elektroniskā cīņa: "Ohotņik" aprīkos ar mērķa aparatūru optiski elektroniskai, radiotehniskai un citu veidu izlūkošanai. Smagsvara triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāts līdz 2019. gada beigām izpildīs vairākus no zemes vadāmus un pilnībā autonomus lidojumus (un galvenais vārds te ir – triecienuzbrukums).

Rietumu speciālisti atzīmē "Ohotņik" izmantošanas iespēju kā ietekmējamus kopā ar jaunākajiem Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājiem Su-57.

Portreta skices

Smagsvara izlūkošanas triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pilnās taktiski tehniskās īpašības, kaujas pielietojums un bruņojums tiek turētas noslēpumā, taču jau ir daudz kas zināms par jauno mašīnu.

Zināms, ka bezpilota lidaparāts ir izpildīts pēc "lidojošā spārna" shēmas (bez astes smailes), pielietojot kompozīta materiālus, kuri samazina lidaparāta redzamību radiolokatoros. "Ohotņik" ir aprīkots ar reaktīvu dzinēju ar vadāmu vilces vektoru (tas ir redzams publicētajās bildēs), un ir spējīgs attīstīt aptuveni 1000 kilometru stundā ātrumu. Pacelšanās masa – aptuveni 20 tonnas – paredz vairāku munīcijas tonnu izvietošanu uz klāja. Spēj darboties spēcīgas PGA pretestības apstākļos.

Korporācija Sukhoi izstrādāja BPLA "Ohotņik" kopš 2011. gada. Pirmais jaunākā lidaparāta lidojums un tā pārtapšana efektīvā ierocī ir divi dažādi stāsti. Jaunākā lidaparāta izmēģinājumi un programmnodrošinājuma izstrādes pabeigšana prasīs laiku, taču pirmais lidojums ir svarīga robeža un Krievijas tehnoloģiju potenciāla demonstrācija. Pārāk šaurs ir to valstu loks, kuras spēj radīt smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma bezpilota lidaparātus "stealth". Tādēļ katru manāmu "Ohotņik" virzību uz priekšu uzmanīgi un dedzīgi analizē aiz okeāna.

Первый полет новейшего беспилотника Охотник
Министерство обороны РФ
Pirmais jaunākā bezpilota lidaparāta "Ohotņik" lidojums, kuram jākļūst par pirmo smagsvara dronu ar triecienuzbrukuma funkcijām KF Bruņotajos spēkos

Amerikas izdevums The Drive velta perspektīvajam Krievijas BPLA milzīgus rakstus ar turpinājumu. Salīdzina aparātu ar X-47B Northrop Grumman tipa analogiem un pat nosaka izmērus:  "Aptuveni 38 pēdas garumā ar spārnu platumu 62 pēdu apmērā", jeb attiecīgi 11 un 19 metri. Norāda, ka "Ohotņik" līdzinās vidēji smagam iznīcinātājam, "izskatās visnotaļ iespaidīgi", izmēri ļauj izvietot iekšā ieročus, savukārt konstrukcija – lidot virsskaņas ātrumos. Un kā "lojāli ietekmējama" kārtā kopā ar jaunāko pilotējamo iznīcinātāju Su-57. Līdztekus tam izdevumam The Drive pastāv bažas (pārdzīvojumi), ka Krievija varēja izpētīt amerikāņu bezpilota lidaparātu RQ-170 Sentinel, kurš vienreiz tika pārtverts un nosēdināts Irānā, taču tas jau ir cits stāsts.

Hibrīdā triecienuzbrukuma aviācija

Var tikai izteikt domas, cik lielā mērā pieaugs kaujas iespējas, šāviena jauda un manevrēšanas iespējas 76 Krievijas armijas pasūtītajiem smagsvara iznīcinātājiem Su-57, ja tie strādās kopā ar tādām vadāmām ierīcēm kā BPLA "Ohotņik".

Первый полет новейшего беспилотника Охотник
Министерство обороны РФ
Jaunākā bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pirmais lidojums

Jaunākais Krievijas iznīcinātājs Su-57 spēj atklāt mērķus gaisā un uz zemes līdz pat 400 kilometru rādiusā, vadīt līdz 62 objektiem (un padot mērķa norādes triecienuzbrukuma bezpilota lidaparātiem).

 Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājs Su-57
© Sputnik / Евгений Биятов

"Neredzamā" Su-57 priekšrocība pār Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājiem nodrošina izcilas pilotāžas īpašības, 10 tonnu arsenāls uz klāja (tostarp, hiperskaņas ieroči), bāzes radiolokācijas stacija, unikālas optiski elektroniskā mērķu atklāšanas sistēma un elektronisko traucējumu piemērošanas sistēma - "gudrā virsbūve". Šeit slēpjas milzīgs plašums efektīvai lidotāja un "Ohotņik" tipa kauja robotu mijiedarbībai.

Smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāts varēs kalpot arī JMF. Tostarp, jaunā nekodola aviācijas kuģa koncepcija JMF vajadzībām (Krilova valsts zinātnes centra izstrāde) paredz jūras bāzējuma BPLA "Ohotņik" izvietošanu uz tā kopā ar citām JMF kuģu aviācijas lidmašīnām un helikopteriem.

Turklāt uz aviācijas kuģa kopā var tikt izvietoti flotes vajadzībām modificēti iznīcinātāji Su-57 un bezpilota lidaparāti "Ohotņik" (koncepcija paredz 40 lidaparātu izvietošanu uz klāja). Lai kā tur nebūtu, Krievijas smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma BPLA sagaida liela nākotne.

108
Pēc temata
Zviedrija palepojusies ar iznīcinātāju – Krievijas lidmašīnu "slepkavu"
Krievija iepazīstināja ar jauna aviācijas bāzes kuģa koncepciju
F-35 var izmest no prāta: kura valsts pirmā iegādāsies Su-57
Krievijas spārnotā dvēsele: kāpēc Su-57 satrauc "partnerus" ASV
B-1B Lancer

Eksperts: amerikāņu bumbvedēji viegls mērķis Krievijas S-400

13
(atjaunots 09:51 04.06.2020)
Amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji ir viegls mērķis Krievijas PGA sistēmām, norādīja militārais eksperts Igors Korotčenko.

RĪGA, 4. jūnijs — Sputnik. Amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer, kas aprīkoti ar pretkuģu raķetēm, ir viegls mērķis Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas līdzekļiem, RIA Novosti paziņoja žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko.

Iepriekš izdevums The Drive pavēstīja, ka stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer nesenajā lidojumā Melnās jūras gaisa telpā izspēlējuši pretkuģu raķešu AGM-158C Long Range Anti-Ship Missile palaišanu potenciālā pretinieka mērķu likvidācijai. Raksta autors stāsta, ka ASV demonstrētās iespējas "var sagādāt īpaši nopietnu problēmu Krievijas flotei".

Igors Korotčenko, komentējot rakstu, atzīmēja, ka "problēmas ir nevis Krievijas flotei, bet gan amerikāņu žurnālistu prātos".

Viņš atgādināja, ka Krimā izvērstas zenītraķešu sistēmas S-400 ar raķetēm 40H6, kas spēj trāpīt mērķī līdz 400 kilometru attālumā, un tām bumbvedēji B-1B Lancer ir viegls mērķis. "Ja amerikāņu lidmašīnas radītu reālus militāros draudus, tās būtu identificētas jau šajā attālumā un likvidētas," teica Korotčenko.

Pie tam aizsardzība ir arī pašiem Krievijas kuģiem, kam amerikaņu bumbvedēji teorētiski varēja uzbrukt. Korotčenko konstatēja, ka Krievijas jaunie kuģi aprīkoti ar zenītraķešu kompleksiem "Poliment-redut", kuru taktiski tehniskās īpašības ir tādas pašas ka sauszemes S-350 "Vitjaz", un tie spēj pārtvert jebkādus uzbrūkošos objektus, ieskaitot pretkuģu raķetes.

Nopelniem bagātais Krievijas pilots, organizācijas "Krievijas oficieri" loceklis Jurijs Sitņiks ASV darbības nosauca par ieroču žvadzināšanu, no kā vajadzētu atturēties, kā arī piezīmēja, ka amerikāņu lidmašīnas Krievijas karavīriem nebūt nav neredzamas.

"Mēs parādījām visai pasaulei, ka spējam ieraudzīt stealth lidmašīnas. Vai to centās panākt amerikāņi? Viņi pat nepietuvojās mūsu robežām, kad mēs viņus jau ieraudzījām, un mūsu lidmašīnas viņus pavadīja. Kas tad tie par neredzamajiem?" secināja Sitņiks.

Savukārt KF Valsts domes deputāts Ruslans Bālbeks uzskata par profanāciju centienus demonstrēt draudus Krievijai ar bumbvedēju B-1B Lancer lidojumu virs Melnās jūras, kad gaisā pacēlās Krievijas iznīcinātāji.

Politiķis atzīmēja, ka Krievijas karavīri ir labi informēti par amrikāņu ieroču potenciālu arī bez tādiem demonstrācijas lidojumiem. Tomēr gadījumā, ja Krievijas objekti patiešām būs apdraudēti, amerikāņu bumbvedējiem "nepalīdzēs ne eskorta iznīcinātāji, ne pretkuģu raķetes", jo tiem netiks dota iespēja pietuvoties raķetes palaišanas attālumā.

"Mūs nepiespiedīs drebēt bailēs ar tādiem nekaunīgiem izlēcieniem. Un paskatīsimies patiesībai acīs: bumbvedējs, kam pietuvojušies mūsu iznīcinātāji, var uzskatīt sevi par zaudētu kaujas vienību. Tātad draudu demonstrācijas vietā iznākusi profanācija," ir pārliecinats Bālbeks.

Iepriekš vēstīts. ka 29.maijā divi amerikāņu stratēģiskie bumbvedēji B-1B Lancer pacēlās gaisā no Elsvortas bāzes Dienviddakotas štatā, šķērsoja Atlantijas okeānu, un pēc tam pārvietojās Eiropas un Melnās jūras gaisa telpā.

Lidojumā virs Melnās jūras bumbvedējus pavadīja Ukrainas iznīcinātāji Su-27 un MiG-29, kā arī Turcijas degvielas uzpildes lidmašīnas КС-135. Atsevišķos iecirkņos lidmašīnas pavadīja arī Polijas iznīcinātāji F-16 un MiG-29, kā arī rumāņu F-16 un MiG-21.

Bez tam bumbvedēji B-1B kopā ar Grieķijas iznīcinātājiem F-16 lidoja virs Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētas Skopjes.

29.maija Krievijas PGA spēki konstatēja ASV Gaisa spēku stratēģiskos bumbvedējus B-1B virs Melnās un Baltijas jūras. To pārtveršanai gaisā pacēlās iznīcinātāji Su-27P un Su-30SM no Dienvidu kara apgabala dežurējošo pretgaisa spēku sastāva.

13
Tagi:
PGA, Krievija, ASV
Pēc temata
Kā Krievija sagrāvusi NATO militāro pārākumu Baltijā
S-350: "spārnoto raķešu slepkava" uzņemts Krievijas bruņojumā
Business Insider nosaucis "spēcīgākos" NATO ieročus karam ar Krieviju

saņemt uzturēšanās atļauju Krievijā: tiek izstrādāta jauna programma

30
(atjaunots 13:56 03.06.2020)
Krievijas Ekonomiskās attīstības ministrija sagatavojusi likumprojektu, kas ļaus ārvalstu uzņēmējiem saņemt uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi Krievijas teritorijā.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Ārvalstu pilsoņi var saņemt uzturēšanās atļauju Krievijā apmaiņā pret investīcijām - nekustamā īpašuma iegāde, ieguldījumi valsts vērtspapīros, investīcijas Krievijas kompānijās, vai sava uzņēmuma dibināšana valsts teritorijā. Atbilstošo likumprojektu izstrādājusi Krievijas Ekonomiskās attīstības ministrija, vēsta RBK.

Maija beigās EAM normatīvi tiesisko aktu portālā publicēja informāciju par to, ka apstiprināti kritēriji, saskaņā ar kuriem ārvalstu pilsonis tiek iekļauts investoru kategorijā ar mērķi saņemt uzturēšanās atļauju. No 1. jūnija sākās sabiedriskā diskusija par iniciatīvu.

Starp iespējamiem kritērijiem uzturēšanās atļaujas saņemšanai ir investīcijas Krievijā reģistrētās organizācijās, uzņēmējdarbība Krievijā, valsts vērtspapīru vai nekustamā īpašuma iegāde valstī.

Cita starpā EAM izvērtē iespējas piešķirt uzturēšanās atļauju citu valstu pilsoņiem, kuri apstiprinājuši naudas līdzekļu esamību kontos un plāno uzsākt uzņēmējdarbību Krievijā ar noteikumu, ka tiks radītas jaunas darba vietas un darbā tiks pieņemti Krievijas pilsoņi.

Jautājumā par nekustamo īpašumu iegādi valdība vēl nav izlēmusi, kāds būs īpašuma vērtības slieksnis un minimālais īpašuma termiņš. Tomēr jau spēkā esošie likumi paredz, ka ārvalstniekiem aizliegts iegādāties nekustamo īpašumu pierobežā, lauksaimniecības vai mežu zemes, un šie ierobežojumi saglabāsies.

Lēmuma projektu plānots iesniegt valdībā ne vēlāk kā 2021.gada janvārī.

Eksperti uzskata, ka programma uzturēšanās atļauju saņemšanai par investīcijām būs ierobežots efekts, un tā pārsvarā var ieinteresēt investorus no bijušājām PSRS republikām.

ES prakse

Līdzīga uzturēšanās atļaujas saņemšanas programma darbojas vairākās ES valstīs. Patlaban šādu shēmu izmanto 20 ES valstis: Bulgārija, Čehija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Īrija, Itālija, Kipra, Latvija, Lielbritānija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija un Spānija.

Paštrizējā uzturēšanās atļauja dāvā trešās valsts pilsonim ne tikai rezidentūras tiesības vienā ES valstī, bet arī iespēu brīvi pārvietoties Šengenas līguma teritorijā. Pie tam uzturēšanās atļauju izsniegšana investoriem netiek regulēta ES līmenī – tā paliek dalībvalstu nacionālajā komptenecē.

Pērn EK pauda bažas sakarā ar riskiem, ko tāda prakse vkar nest drošības jomā un cīņā pret naudas atmazgāšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un korupciju.

EK iesaka ieviest stingrāku kontroli jautajumā par pašreizējās prakses atbilstību ES likumiem, sistemātiski kontrolējot drošību, tostarp arī pie robežām un pārbaudot ES direktīvu pielietošanu jautājumā par ilgtermiņa uzturēšanās atļauju izsniegšanu un ģimeņu atkalapvienošanos, pārbaudot fondu likumību, kas tiek izmantoti investīcijām apmaiņā pret pilsonības vai rezidentūras saņemšanu saskaņā ar kapitālu atmazgāšanas apkarošanas noteikumiem, informācijas apmaiņu jautājumā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

30
Tagi:
uzturēšanās atļauja, Krievija
Pēc temata
Krištopāns: visas valstis bagātos cenšas piesaistīt, tikai Latvija dara pretēji
Mainījušies Krievijas pilsonības saņemšanas noteikumi Latvijas iedzīvotājiem
Jurijs Svetovs

Politologs par karaspēka ievešanu ASV: valdība atzinusi, ka nespēj tikt galā

0
(atjaunots 12:20 04.06.2020)
Izmantot armiju pret civiliedzīvotājiem nozīmē atzīt, ka varasiestādes nespēj nomierināt protestus sabiedrībā, norādīja politologs Jurijs Svetovs.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. Vairāk nekā 1,5 tūkstoši karavīru pārdislocēti uz armijas bāzēm Vašingtonas apkaimē, informēja Pentagona pārstāvis. Karavīri ir "paaugstinātā cīņas gatavībā". ASV galvaspilsētā turpinās protesti pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves dēļ, kam policists aizturēšanas laikā ar ceļgalu saspieda kaklu.

Tādos apstākļos izmantot armiju nozīmē atzīt, ka varasiestādes nespēj nomierināt protestus sabiedrībā, radio Sputnik ēterā pastāstīja politologs, žurnālists Jurijs Svetovs.

"Viena lieta, kad armijas palīdzība tiek izmantota spēcīgu stihisko nelaimju gadījumā, pavisam cita – kad karaspēku vērš pret saviem vēlētājiem," uzsvēra Svetovs.

Viņš pastāstīja, ka daudzi analītiķi uzskata: amerikāņu sabiedrība ir sašķelta, tostarp arī pēc rases pazīmēm.

"ASV armijā ir liels skaits afroamerikāņu karavīru. Kā viņi izturēsies? Vai izpildīs komandieru pavēles? Mediji vēsta, ka policisti atteikušies izpildīt tādus rīkojumus. Jebkurā gadījumā ASV valdība patlaban demonstrē visai pasaulei, ka nespēj tikt galā ar protestiem ar parastām metodēm," konstatēja Svetovs.

Politologs uzskata, ka noteikts sabiedrības loks atbalsta ASV valdības lēmumu izmantot armiju nekārtību apslāpēšanai. Grautiņu laikā cieš cilvēki, un apstākļos, kad iedzīvotāji ar ieročiem rokās aizstāv savu īpašumu, ASV valdība izlēma ievest armiju, piebilda Svetovs.

Līdz ar miermīlīgajiem protestiem Floida bojāejas dēļ vairākus simtus pilsētu ASV pārņemušas masu nekartības. Cilvēki pārkāpj valdības noteikto komandanta stundu un iziet pilsētu ielās naktīs, demolē veikalus, aizdedzina ēkas un automašīnas. Vairāk nekā 20 štatos nemieru apspiešanā iesaistīta Nacionālā gvarde. Visā valstī aizturēti aptuveni 9 tūkstoši nemieru dalībnieku.

Светов: власти США не могут справиться с протестами обычными методами
0
Tagi:
NBS, protesti, ASV
Pēc temata
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
Protesti ASV: kā amerikāņi cenšas uzvelt vainu Krievijai
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā