Bezpilota lidaparāts Ohotņik

"Ohotņik" debesīs: KF pavēra pasaulei savas jaunās kaujas iespējas

111
(atjaunots 12:14 11.08.2019)
Smagsvara izlūkošanas triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pilnās taktiski tehniskās īpašības, kaujas pielietojums un bruņojums tiek turētas noslēpumā, taču jau ir daudz kas zināms par jauno mašīnu.

Perspektīvā smagsvara bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pirmā lidojuma videoierakstu KF aizsardzības ministrija publicēja šonedēļ. Lidaparāts 20 minūšu laikā veica vairākus apļus virs lidlauka aptuveni 600 metru augstumā un pēc tam veiksmīgi piezemējās. It kā nededzināja napalmu, nenometa atombumbas maketu, un tomēr, YouTube vietnē vien video noskatījās aptuveni miljons cilvēku. Neordinārs notikums – Krievija pavēra pasaulei savas jaunās kaujas iespējas.

KF Aizsardzības ministrijā paziņoja, ka par perspektīvā bezpilota lidaparāta galvenajiem uzdevumiem kļūs izlūkošana un radio elektroniskā cīņa: "Ohotņik" aprīkos ar mērķa aparatūru optiski elektroniskai, radiotehniskai un citu veidu izlūkošanai. Smagsvara triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāts līdz 2019. gada beigām izpildīs vairākus no zemes vadāmus un pilnībā autonomus lidojumus (un galvenais vārds te ir – triecienuzbrukums).

Rietumu speciālisti atzīmē "Ohotņik" izmantošanas iespēju kā ietekmējamus kopā ar jaunākajiem Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājiem Su-57.

Portreta skices

Smagsvara izlūkošanas triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pilnās taktiski tehniskās īpašības, kaujas pielietojums un bruņojums tiek turētas noslēpumā, taču jau ir daudz kas zināms par jauno mašīnu.

Zināms, ka bezpilota lidaparāts ir izpildīts pēc "lidojošā spārna" shēmas (bez astes smailes), pielietojot kompozīta materiālus, kuri samazina lidaparāta redzamību radiolokatoros. "Ohotņik" ir aprīkots ar reaktīvu dzinēju ar vadāmu vilces vektoru (tas ir redzams publicētajās bildēs), un ir spējīgs attīstīt aptuveni 1000 kilometru stundā ātrumu. Pacelšanās masa – aptuveni 20 tonnas – paredz vairāku munīcijas tonnu izvietošanu uz klāja. Spēj darboties spēcīgas PGA pretestības apstākļos.

Korporācija Sukhoi izstrādāja BPLA "Ohotņik" kopš 2011. gada. Pirmais jaunākā lidaparāta lidojums un tā pārtapšana efektīvā ierocī ir divi dažādi stāsti. Jaunākā lidaparāta izmēģinājumi un programmnodrošinājuma izstrādes pabeigšana prasīs laiku, taču pirmais lidojums ir svarīga robeža un Krievijas tehnoloģiju potenciāla demonstrācija. Pārāk šaurs ir to valstu loks, kuras spēj radīt smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma bezpilota lidaparātus "stealth". Tādēļ katru manāmu "Ohotņik" virzību uz priekšu uzmanīgi un dedzīgi analizē aiz okeāna.

Первый полет новейшего беспилотника Охотник
Министерство обороны РФ
Pirmais jaunākā bezpilota lidaparāta "Ohotņik" lidojums, kuram jākļūst par pirmo smagsvara dronu ar triecienuzbrukuma funkcijām KF Bruņotajos spēkos

Amerikas izdevums The Drive velta perspektīvajam Krievijas BPLA milzīgus rakstus ar turpinājumu. Salīdzina aparātu ar X-47B Northrop Grumman tipa analogiem un pat nosaka izmērus:  "Aptuveni 38 pēdas garumā ar spārnu platumu 62 pēdu apmērā", jeb attiecīgi 11 un 19 metri. Norāda, ka "Ohotņik" līdzinās vidēji smagam iznīcinātājam, "izskatās visnotaļ iespaidīgi", izmēri ļauj izvietot iekšā ieročus, savukārt konstrukcija – lidot virsskaņas ātrumos. Un kā "lojāli ietekmējama" kārtā kopā ar jaunāko pilotējamo iznīcinātāju Su-57. Līdztekus tam izdevumam The Drive pastāv bažas (pārdzīvojumi), ka Krievija varēja izpētīt amerikāņu bezpilota lidaparātu RQ-170 Sentinel, kurš vienreiz tika pārtverts un nosēdināts Irānā, taču tas jau ir cits stāsts.

Hibrīdā triecienuzbrukuma aviācija

Var tikai izteikt domas, cik lielā mērā pieaugs kaujas iespējas, šāviena jauda un manevrēšanas iespējas 76 Krievijas armijas pasūtītajiem smagsvara iznīcinātājiem Su-57, ja tie strādās kopā ar tādām vadāmām ierīcēm kā BPLA "Ohotņik".

Первый полет новейшего беспилотника Охотник
Министерство обороны РФ
Jaunākā bezpilota lidaparāta "Ohotņik" pirmais lidojums

Jaunākais Krievijas iznīcinātājs Su-57 spēj atklāt mērķus gaisā un uz zemes līdz pat 400 kilometru rādiusā, vadīt līdz 62 objektiem (un padot mērķa norādes triecienuzbrukuma bezpilota lidaparātiem).

 Krievijas piektās paaudzes iznīcinātājs Su-57
© Sputnik / Евгений Биятов

"Neredzamā" Su-57 priekšrocība pār Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājiem nodrošina izcilas pilotāžas īpašības, 10 tonnu arsenāls uz klāja (tostarp, hiperskaņas ieroči), bāzes radiolokācijas stacija, unikālas optiski elektroniskā mērķu atklāšanas sistēma un elektronisko traucējumu piemērošanas sistēma - "gudrā virsbūve". Šeit slēpjas milzīgs plašums efektīvai lidotāja un "Ohotņik" tipa kauja robotu mijiedarbībai.

Smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma bezpilota lidaparāts varēs kalpot arī JMF. Tostarp, jaunā nekodola aviācijas kuģa koncepcija JMF vajadzībām (Krilova valsts zinātnes centra izstrāde) paredz jūras bāzējuma BPLA "Ohotņik" izvietošanu uz tā kopā ar citām JMF kuģu aviācijas lidmašīnām un helikopteriem.

Turklāt uz aviācijas kuģa kopā var tikt izvietoti flotes vajadzībām modificēti iznīcinātāji Su-57 un bezpilota lidaparāti "Ohotņik" (koncepcija paredz 40 lidaparātu izvietošanu uz klāja). Lai kā tur nebūtu, Krievijas smagsvara izlūkošanas un triecienuzbrukuma BPLA sagaida liela nākotne.

111
Pēc temata
Zviedrija palepojusies ar iznīcinātāju – Krievijas lidmašīnu "slepkavu"
Krievija iepazīstināja ar jauna aviācijas bāzes kuģa koncepciju
F-35 var izmest no prāta: kura valsts pirmā iegādāsies Su-57
Krievijas spārnotā dvēsele: kāpēc Su-57 satrauc "partnerus" ASV
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, foto no arhīva

Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā

11
(atjaunots 14:05 11.08.2020)
Prezidents uzsvēra, ka viena no viņa meitām "piedalījās eksperimentā" un vakcinējās pret koronavīrusu.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Krievija piereģistrējusi pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu, paziņoja Vladimirs Putins apspriedē ar valdības locekļiem, vēsta RIA Novosti.

"Cik man ir zināms, šorīt piereģistrēta, pirmo reizi pasaulē piereģistrēta vakcīna pret jauno koronavīrusa infekciju. <…> Zinu, ka tā strādā visnotaļ efektīvi, veido noturīgu imunitāti un, atkārtoju, izgāja visas nepieciešamās pārbaudes," atzīmēja valsts vadītājs.

Tāpat viņš paziņoja, ka viena no viņa meitām vakcinējusies pret koronavīrusu.

"Šajā nozīmē viņa piedalījās eksperimentā. Pēc pirmās potes temperatūra viņai bija 38, nākamajā dienā – nedaudz virs 37 un viss. <…> Pēc otrās šļirces, otrās potes, temperatūra arī nedaudz pacēlās un pēc tam pazuda. Jūtās labi, un titrs ir augsts," pastāstīja Putins.

Prezidents uzsvēra, ka "daudziem cilvēkiem vispār nav nekādu ārēju simptomu" vai temperatūras pēc imunizācijas.

"Ceru, ka mēs spēsim tuvākajā laikā uzsākt <…> masveida šī preparāta ražošanu. Lai visi, kas vēlas, – tas, protams, ir jādara tikai un vienīgi brīvprātīgi, es jau teicu šajā sakarā vairākkārt, visi, kas vēlas, varētu izmantot mūsu speciālistu izstrādājumus un sasniegumus," sacīja viņš, apsveicot visus pie vakcīnas strādājušos speciālistus.

Pirmsklīniskos vakcīnas pret Covid-19 pētījumus veica N. Gamaleja vārdā nosauktajā Nacionālajā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā un Aizsardzības ministrijas 48. zinātniski pētnieciskajā institūtā, savukārt klīniskos – Sečenova institūtā un Burdenko vārdā nosauktajā galvenā militārā hospitāļa filiālē.

Veselības ministrs Mihails Muraško atzīmēja, ka Krievijas vakcīnas izgudrotāji saņēmuši patentu darbiem ar ārstniecisko preparātu, klīnisko pētījumu kvalitātes uzraudzības speciālistu piesaistīšanu.

Visā epidēmijas periodā Krievija ar koronavīrusu SARS-CoV-2 inficējās 897 599 cilvēki, no viņiem vairāk nekā 15,1 tūkstotis nomira, vairāk nekā 703 tūkstoši izveseļojās.

Pasaulē inficēto skaits pārsniedzis 20,2 miljonus, vairāk nekā 739 tūkstoši no viņiem ir miruši. Starp visvairāk vīrusam SARS-CoV-2 pakļautajām valstīm, saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes aprēķiniem, ir Amerikas Savienotās Valstis (vairāk nekā 5,2 miljoni inficēto), Brazīlija un Indija.

Krievija paliek ceturtajā vietā, aiz tās seko DĀR, Meksika, Peru, Kolumbija, Čīle, Irāna, Spānija, Lielbritānija un Saūda Arābija.

11
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Rietumi cieš sakāvi Covid-19 vakcīnas izstrādes sacensībās
Tanks T-72B3, foto no arhīva

Argentīnas žurnālisti pārsteigti par Krievijas tanka iespējām šķērsot ūdenstilpes

37
(atjaunots 12:25 09.08.2020)
Žurnālisti no Argentīnas rakstā par Krievijas armijas bruņojumu nosauca tanku T-72B3 par "neredzētu nāvējošu ieroci" un salīdzināja to ar zemūdeni.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Argentīnas preses izdevuma Clarin žurnālisti pievērsuši uzmanību video ierakstam, kas tapis Krievijas BS mācībās Centrālajā kara apgabalā. Manevros piedalījās arī tanku T-72B3 ekipāžas, vēsta RIA Novosti.  Ierakstu publicēja Krievijas Aizsardzības ministrija.

Video ierakstā redzams, kā karavīri uzlabo tanka vadīšanas iemaņas zem ūdens Orenburgas apgabalā, pārvarot piecus metrus dziļu ūdens šķērsli.

"Pārsteidzoši, ka tanks pilnībā pazūd zem ūdens, bet pēc tam parādās pretējā krastā un turpina pildīt uzdevumu, it kā nekas nebūtu bijis," stāsta Clarin žurnālisti.

Raksta autori atzina, ka Krievijas Aizsardzības ministrijas "šokējošais video" atstāj spēcīgu iespaidu.

Žurnālisti konstatēja, ka ar "strukturālu izmaiņu un pēdējās paaudzes inovāciju" palīdzību šis kara tehnikas modelis ir būtiski pilnveidots. Žurnālisti nosauca tanku T-72B3 par "neredzētu nāvējošu ieroci" un salīdzināja to ar zemūdeni.

Krievijas AM paskaidroja, ka militārās mašīnas aprīkotas ar speciāliem gaisa vadiem. Pārvietošanās laikā tankisti orientējās, pateicoties speciālām iekārtām, nepieļāva apstāšanos un straujus pagriezienus.

37
Tagi:
Krievijas Bruņotie spēki, bruņojums, Krievija
Pēc temata
Tanki dubļu nebijās! Krievu desantnieki piedalās lauka mācību konkursā
Poļu ģenerālis rupji nolamājies, salīdzinot savus tankus ar Krievijas T-72
Sniegs, zalves un "Ironija": krievu tankisti sakāvuši nosacīto pretinieku
"Eiropas Ahila papēdis". Kas mīļi gaida Krievijas tankus no Kaļiņingradas
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu